در دنیای بیت کوین، برخی از حملات و انتقادها مرتباً تکرار می‌شوند. مخالفان بیت کوین از جمله رهبران سیاسی، بانکداران یا اقتصاددان‌ها تقریباً همیشه از یک شیوه بیان منسوخ شده و قدیمی برای زیر سوال بردن ارزش بیت کوین استفاده می‌کنند. 

نکته‌ی قابل توجه این است که بیت کوین یک روش کارآمد برای انتقال پول از طریق اینترنت است که توسط یک شبکه غیرمتمرکز و قوانین کاملاً شفاف کنترل می‌شود. با این وجود، این ارز دیجیتال مورد قبول تمامی افراد شرکت‌کننده در بازار نیست و بسیاری از افراد، ارزش بیت کوین را زیر سوال می‌برند. در این مقاله، به دلایل با ارزش بودن این ارز دیجیتال می‌پردازیم. 

دلایل با ارزش بودن بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال

در صورتی که برای مدت زمان طولانی در دنیای بیت کوین به سر برده باشید، حتماً متوجه شده‌اید که بیت کوین غالباً به دلیل تسهیل فعالیت‌های غیرقانونی متهم می‌شود. 

این موضوعی است که بارها به آن پرداخته شده است. اما سیاستمداران دوست دارند به این حمله کاملاً اشتباه متوسل شوند. در واقع، اثبات شده است که استفاده از دلار آمریکا برای فعالیت‌های غیرقانونی بسیار ساده‌تر از استفاده از بیت کوین است. 

دلایل با ارزش بودن بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال

به اعتقاد افراد دیگر، بیت کوین برای محیط زیست مضر است. بیت کوین برای این که به خوبی کار کند، نیاز به مصرف برق زیادی دارد. در واقعیت، بسیاری از مطالعات اثبات کرده‌اند که این باور کاملاً نادرست است و بیت کوین برای محیط زیست مفید نیز هست. 

اکثر انرژی مصرف شده توسط شبکه بلاکچین بیت کوین از منابع انرژی تجدیدپذیر حاصل می‌شود. استفاده مجدد این نوع از انرژی برای بیت کوین از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند. در نتیجه، مصرف انرژی برخلاف باور بسیاری از افراد، پاشنه آشیل بیت کوین نمی‌تواند باشد. 

نظریه ذهنی ارز

برخی استدلال می‌کنند که بیت کوین هیچ گونه ارزش ذاتی ندارد. این افراد متوجه نیستند که ارزش هر نوع ارز دیجیتالی از جمله بیت کوین کاملاً ذهنی و درونی است. برای افراد علاقمند به این موضوع پیشنهاد می‌شود که مقاله ویکی‌پدیا با عنوان «نظریه ذهنی ارز» را مطالعه کنند. 

طرفداران این نظریه توضیح می‌دهند که:

«ارزش یک کالا توسط ویژگی ذاتی یا کار انجام گرفته برای تولید آن کالا تعیین نمی‌شود. بلکه ارزش آن با توجه به اهمیت آن کالا در دستیابی به اهداف مطلوب تعیین می‌شود.»

در نتیجه، می‌توان گفت که دلار آمریکا تنها به این دلیل ارزشمند است که اکثر مردم آن را ارزشمند می‌دانند. این استدلال برای طلا نیز صدق می‌کند. همچنین، این استدلال را می‌توان برای ارز بیت کوین نیز بکار برد. 

کاربران بیت کوین توسط انقلاب مالی که بیت کوین را شکل داده است، متقاعد شده‌اند. آن‌ها به جهانی اعتقاد دارند که در آن آینده هر فرد توسط بیت کوین ساخته می‌شود. در ادامه به بررسی ۶ دلیل مهم برای ارزش بیت کوین می‌پردازیم.

۶ دلیل مهم برای ارزش بیت کوین

در میان دلایل بسیار زیادی که برای ارزش بیت کوین وجود دارد، ۶ دلیل مهم زیر از موارد دیگر مهم‌تر هستند. این دلایل عبارتند از:

۱- ارزش بیت کوین در نادر و کمیاب بودن است

کلید حفظ ارزش یک ارز دیجیتال، از جمله بیت کوین، عرضه و موجودی آن است. موجودی بسیار زیاد یک پول موجب بالا رفتن قیمت کالاها و در نتیجه سقوط شاخص‌های اقتصادی می‌شود. موجودی بسیار کم یک پول نیز می‌تواند منجر به مشکلات اقتصادی شود. پول‌گرایی یک مفهوم اقتصادی برای نشان دادن نقش عرضه پول در رشد و سلامت اقتصاد است. 

ارزش بیت کوین در نادر و کمیاب بودن است

در مورد ارزهای فیات (ارزهایی که پشتوانه فیزیکی ندارد و پشتوانه ی آنها دولت های صادر کننده ی آنها هستند)، دولت‌های سراسر جهان به چاپ پول به عنوان وسیله‌ای برای کنترل کمیابی ادامه می‌دهند. بسیاری از دولت‌ها با مقدار از پیش تعیین شده‌ای از تورم کار می‌کنند که موجب پایین آمدن ارزش ارز فیات می‌شود. به عنوان مثال، در آمریکا این نرخ طی سال‌ها بر روی %۲ ثابت باقی مانده است. این با بیت کوین تفاوت دارد و بیت کوین دارای نرخ انتشار انعطاف‌پذیری است که در طول زمان تغییر می‌کند. 

بیت کوین سخت‌ترین پول در جهان است. هیچگاه بیش از ۲۱ میلیون BTC در چرخش وجود نخواهد داشت. سیاست پولی برنامه‌ریزی شده‌ی بیت کوین به گونه‌ای است که از فساد ذاتی انسان‌ها جلوگیری می‌کند. این یکی از مزایای بسیار مهم بیت کوین به شمار می‌رود که در نهایت بتوانیم پول خوب و قابل اعتمادی در اختیار داشته باشیم. 

۲- ارزش بیت کوین به دلیل شفافیت است

شفافیت شبکه بیت کوین در تضاد با ابهام موجود در سیستم بانکداری کنونی است. هیچ کس از اتفاقاتی که در قلب این سیستم می‌گذرد، اطلاعی ندارد. با این وجود، مشکلات فراوان و پنهانی که در سیستم بانکداری در رابطه با پول‌شویی و دستکاری‌ها وجود دارد، در معاملات مبتنی بر بیت کوین از بین می‌روند. این یکی از مهم‌ترین دلایل برای ارزش بیت کوین به شمار می‌رود. 

از سوی دیگر، شفافیت یک ارز دیجیتال به معنای دشوار بودن جعل آن است. بیت کوین زمانی موثر و کارآمد باقی می‌ماند که به راحتی قابل جعل نباشد. در غیر این صورت، هکرها می‌توانند شبکه بلاکچین را با پر کردن بیت کوین‌های جعلی مختل کنند. این موضوع بر ارزش بیت کوین تاثیر منفی خواهد گذاشت. 

اما اقدامات امنیتی شبکه بلاکچین بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که امکان ایجاد اختلال و جعل در سیستم را به حداقل می‌رساند. این یک مزیت غیر قابل انکار برای بیت کوین محسوب می‌شود. 

۳- بیت کوین هیچ رهبری ندارد

بیت کوین به تمام کاربرانش تعلق دارد. هدف آن، بازگرداندن قدرت به افراد از طریق از بین بردن کنترل پول توسط دولت‌ها است. این لازمه‌ی اصلی داشتن یک پول خوب و در دسترس تمام انسان‌ها است. به عبارت دیگر، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی هیچ کنترلی بر بیت کوین ندارند و شبکه بلاکچین به صورت کاملاً مجزا از سیستم بانکداری دولت‌ها عمل می‌کند. 

بیت کوین هیچ رهبری ندارد

اگرچه، شبکه بلاکچین نیز برای جلوگیری از کلاهبرداری و پول‌شویی، قواعد و قوانین را تنظیم کرده است. به علاوه، اقدامات امنیتی بسیار شدیدی در این زمینه وضع شده است تا کاربر بتواند با خیال راحت تراکنش خود را از طریق این پلتفرم انجام دهد. به همین دلیل است که میزان کلاهبرداری از طریق بیت کوین به مراتب کمتر از ارزهای دیگر مانند دلار آمریکا است. 

۴- بیت کوین غیرمتمرکز است

یکی از مهم‌ترین نکات بیت کوین، استفاده از فناوری بلاکچین است. بلاکچین یک سیستم غیرمتمرکز و توزیع شده است. این بدان معنی است که هیچ یک از طرفین شرکت‌کننده در بازار بیت کوین نیازی به اعتماد به یکدیگر برای داشتن عملکرد مناسب سیستم ندارند. این به دلیل سیستم دقیق بررسی و تایید شبکه بلاکچین است که نقش مهمی در حفظ لجر و ماینینگ بیت کوین‌های جدید دارد. از سوی دیگر، انعطاف‌پذیری فناوری بلاکچین بدان معناست که در خارج از فضای ارزهای دیجیتال و رمزارزها نیز کاربرد دارد. 

بیت کوین به جای یک سیستم با یک نقطه خرابی، بر یک سیستم غیرمتمرکز مبتنی بر کاربرانش متکی است. افرادی وجود دارند که عملیات و امنیت شبکه بیت کوین را از طریق فراهم‌سازی قدرت محاسباتی تضمین می‌کنند. این سیستم کاملاً کارآمد است زیرا بیت کوین در طول ۱۱ سالی که به وجود آمده هیچگاه هک نشده است. 

۵- بیت کوین بدون مرز و سودمند است

ارزها باید به راحتی بین مشارکت‌کنندگان در یک تراکنش یا معامله انتقال یابند تا مفید واقع شوند. در واقع این بدان معنی است که واحدهای ارزی باید درون اقتصاد یک کشور خاص یا بین کشورهای مختلف از طریق مبادله قابل انتقال باشند. 

از سوی دیگر، یک ارز برای این که موثر واقع شود، باید سودمند باشد. افراد باید بتوانند واحدهای ارزی را به طور قابل اطمینانی برای کالاها و خدمات مبادله کنند. این مهم‌ترین دلیل برای پیدایش ارزهای مختلف بود. به عبارت دیگر، انسان‌ها بتوانند بدون داد و ستد کالا در بازار مشارکت داشته باشند. سودمندی زمانی معنا پیدا می‌کند که بتوان ارز را به راحتی جایی به جای دیگر منتقل کرد. به همین دلیل، استفاده از ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر بسیار رایج شده است. 

بیت کوین به شما این امکان را می‌دهد که در هر جای دنیا که هستید، تراکنشی را در کمتر از چند دقیقه و با کمترین هزینه ممکن انجام دهید. این در حالی است که انتقال ارز در سیستم بانکداری هزینه‌بر است و ممکن است روزها به طول انجامد. علاوه بر این، تراکنش‌ها بدون ریسک سانسور توسط شخص ثالث انجام می‌شوند. به همین دلیل است که می‌تواند بیت کوین را بهترین روش برای انتقال پول در سراسر جهان به صورت سریع و ایمن دانست.

انتقال‌پذیری یک ویژگی مهم بیت کوین محسوب می‌شود. در حالی که به مقدار زیادی نیروی برق برای ماینینگ بیت کوین، حفظ شبکه بلاکچین و همچنین پردازش تراکنش‌ها نیاز است. اما افراد هیچگونه حضور فیزیکی در طی این فرآیند ندارند. 

بیت کوین بدون مرز و سودمند است

۶- بیت کوین مترادف با آزادی است

بیت کوین از ۵ حق اساسی انسانی محافظت می‌کند. این ارز دیجیتال با ارزش به شما آزادی می‌دهد تا بر اساس شرایط و قوانین خود زندگی کنید. در جهانی که دولت‌ها و غول‌ها دنیای وب، آزادی شما را تهدید می‌کنند، بیت کوین بهترین سلاح پولی به منظور در دست گرفتن کنترل امور به شمار می‌رود. به همین دلیل است که بیت کوین از زمان پیدایش تاکنون، زندگی بسیاری از افراد را دچار تغییر و تحول کرده است. 

سخن پایانی

امروزه، بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در دنیای بیت کوین حضور دارند. این عدد خود اثباتی بر ارزش بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال است. این خود نشان‌دهنده‌ی ارزش بیت کوین برای کاربرانش است. در واقع، بیت کوین تنها یک ارز دیجیتال نیست بلکه واحد حسابداری متصل به شبکه پرداخت خلاقانه است. ارز بیت کوین تنها از طریق آزمون و خطا در محیط واقعی بازار از زمان پیدایش تاکنون به دست آمده است و دلایل زیادی برای اثبات ارزش این ارز دیجیتال وجود دارد. 

به عبارت دیگر، بیت کوین تمام ویژگی‌های خوب یک ارز را دارد که یک شبکه پرداخت بدون مرز و غیرمتمرکز نیز به آن اضافه شده است. در نتیجه، این امکان برای انسان‌های سراسر جهان فراهم می‌شود تا بدون نیاز به شخص ثالث تراکنش کنند. بیت کوین تنها یک ارز دیجیتال برای معامله نیست. ارزش بیت کوین وابسته به انتقال اطلاعاتی است که به امنیت، تایید و اطمینان کامل از صحت نیاز دارد.  

با افزایش مقبولیت بیت کوین در آینده‌ی نه چندان دور، قیمت آن نیز افزایش قابل توجهی خواهد کرد. هیچ چیز معجزه‌آسایی در رابطه با این افزایش قیمت وجود ندارد. این تنها اثباتی برای درک این موضوع است که هر آنچه که بیت کوین ارائه می‌دهد، قیمت قابل توجهی در آینده نزدیک خواهد داشت. در این مقاله از مالتینا بلاگ سعی شد تا دلایل مهم ارزش بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال بیان شود. اکنون که با دلایل ارزش بیت کوین آشنا شده‌اید، حتماً می‌توانید جواب کسی که می‌گوید بیت کوین فاقد ارزش ذاتی است را بدهید. 

لینک منبع:

medium.com

investopedia.com