کوبی برایانت به لاتین Kobe Bryant اسطوره بسکتبال NBA معروف به مامبای سیاه طی ۲۰ سال نقش آفرینی توانست دوستداران این ورزش محبوب را به وجد بیاورد.

امروز نامه احساسی کوبی برایانت هنگام خداحافظی از دوران بازی را به بهانه درگذشت این بازیکن فقید در وبلاگ مالتینا منتشر خواهیم نمود.

همچنین مجموعه‌ای از سخنان الهام بخش برایانت هم آورده شده تا ابعاد و زوایای پنهانی شخصیت او، بیش از پیش نمایان گردد.

برای کسانی که از نزدیک ورزش توپ و تور را دنبال می‌کنند، افتخارات کوبی برای یک بازیکن بسکتبالیست تازه‌کار در حد یک رویای بزرگ است. اگرچه او در سال ۲۰۱۶ کفش‌هایش را به دیوار اتاق آویخت اما هنوز هم کسی نتوانسته حتی به رکوردهای کوبی نزدیک شود.

کوبی برایانت اسطوره بسکتبال آمریکا و دخترش ۱۳ ساله‌اش جیانا به همراه هفت تن دیگر در اثر سانحه سقوط هلیکوپتر شخصی در ایالت کالیفرنیا  در ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰ جان خود را از دست دادند.

از چند روز پیش این خبر به تیتر اول خبرگزاری‌های ورزشی در اقصی نقاط جهان تبدیل شده و بسیاری از چهره‌های معروف دنیای ورزش، هنر و حتی سیاست این حادثه غم انگیز را تسلیت گفته‌اند.

هنوز هم بسیاری از هواداران و ورزشکاران سراسر جهان در بهت و شوک مرگ دردناک و تلخ کوبی برایانت به سر می‌برند و تحقیقات گسترده‌ای در مورد علت سقوط هلیکوپتر حامل کوبی و همراهانش به جریان افتاده است.

در ادامه از شما دعوت می‌کنیم تا با خواندن این مطلب اطلاعات بیشتری در مورد زندگی حرفه‌ای و جنبه‌های احساسی کوبی برایانت بدست آورید.

مرگ کوبی برایانت

مرگ کوبی برایانت و دختر ارشد او جیانا

از تولد تا آرزوهای بزرگ کوبی برایانت

کوبی برایانت در یک خانواده کاملا ورزشی و در ۲۳ اوت ۱۹۷۸ در شهر فیلادلفیا به دنیا آمد. پدرش یکی از بازیکنان اسبق لیگ NBA بود و از زمانی که کوبی ۳ سال داشت، تمرینات بسکتبال را با او شروع کرد.

نتایج شگفت‌آور بودند چراکه علاقه به این رشته ورزشی از سن شش سالگی به صورت سیری ناپذیری در وجودش شکل گرفت.

اگر میخواهید جزییات بیشتری از زندگی این اسطوره ی بسکتبال بدانید پیشنهاد می کنیم مقاله ی دیگر وبلاگ مالتینا درباره ی کوبی برایانت را از دست ندهید.

کوبی برایانت | از تولد تا مرگ در سقوط هلیکوپتر

کوبی برایانت

او از همان زمان کودکی تیم محبوب خود را انتخاب کرده بود و توانست سال‌ها بعد آن را برآورده سازد. بازی در تیم لس آنجلس لیکرز رویایی بود که او را هروز به تلاش بیشتر وا می‌داشت.

نامه احساسی کوبی برایانت به خودش در سن ۱۷ سالگی

جالب اینکه بدانید نامه احساسی کوبی برایانت به خودش در سن ۱۷ سالگی منتشرشده و نکات مهمی را در مورد موفقیت آشکار ساخته است.

متن کامل این نامه به شرح زیر می‌‌‌‌‌باشد:

” تقدیم به ۱۷ ساله خودم،

وقتی رویای تیم لیکرزت  (Lakers) فردا تحقق یافت، تو باید یاد بگیری چطور بر روی آینده، خانواده و نزدیکانت سرمایه گذاری کنی. به نظر ساده می‌رسد و شاید فکر کنی خیلی پیش پا افتاده است اما بهتره کمی وقت بر رویش صرف کنی…

من گفتم سرمایه گذاری.

من نگفتم، صرف وقت.

اجازه بده برایت توضیح بدهم؛

صادقانه اگر بخواهیم قضاوت کنیم، دادن و صرف تعلقات مادی به برادر و خواهرهایت و حتی دوستانت شاید به نظر تصمیم درستی بیاید.

تو عاشقشون هستی و اون‌ها هم همیشه در مسیر رشدت در کنارت بودن، پس بهتره کل موفقیت‌ات رو باهاشون شریک باشی… تو براشون خونه میخری، خانه بزرگی میخری، تمام بدهی‌هایشان رو پرداخت می‌کنی تا زندگی راحتی داشته باشند، درسته؟

اما روزی فرا می‌رسد که وقتی دوباره فکر کنی، متوجه میشی تو فقط مانع پیشرفت اون‌ها شدی!

در واقع تو مراقب آنها بودی تا فقط خودت احساس خوبی داشته باشی، چون فقط تویی که خوشحالی وقت اون‌ها بدون هیچ غم و غصه‌ای لبخند می‌زنند… و این دقیقا خودپسندی خودت رو نشون میده.

وقتی که از خود راضی هستی و این حس رو تقویت می‌کنی، در حال نابود کردن رویاهای بهترین‌های زندگیت هستی؛ تو با اضافه کردن مادیات به زندگی آنها، آنها رو از داشتن بهترین نعمت‌های این دنیا یعنی استقلال و رشد محروم می‌کنی.

این رو بدون که تو قراره رهبر خانواده‌ات باشی؛ قراره تصمیم‌های سختی بگیری… حتی اگر دوستان و نزدیکانت اون‌ها رو درک نکنند در آن زمانی که تصمیم می‌گیری.

در آینده آنها سرمایه‌گذاری کن؛ فقط به اون‌ها نبخش !

از موفقیت، ثروت و نفوذت استفاده کن تا نزدیکانت رو در بهترین موقعیت ممکن‌شان قرار بدی که بتونن رویای خودشون رو بدست بیاورند.

اون‌ها رو تشویق کن به مدرسه بروند، بهترین شغل‌های ممکن رو براشون دست و پا کن و اجازه بده رهبر حق خودشون باشند.

این فرصت رو به اون‌ها بده تا با تلاش سخت و پافشاری به همون موفقیت‌هایی برسند که رسیدی و قرار است برسی.

من این نامه را الان برایت می‌نویسم و از الان هم باید اجرایش کنی.

شاید ابتدا ازت دلخور بشن که قرار نیست پولی اضافی بهشون بدی و چون تو موفقی اون‌ها نباید تلاش کنند، اما تو اینکار رو نکن. این اعتیاد به زندگی راحت فقط باعث تن‌پروری و بی‌هدفی در زندگی میشه.

با گذشت زمان تو اون‌هارو خواهی دید که رشد کرده‌اند و مستقلند.

رویاهای خودشون رو دارند دنبال می‌کنند و زندگی خودشان را دارند و هم چنان از تو هم بابت این نعمت بزرگ ممنون‌اند.

چیزهای خیلی بیشتری هست که باید برات بنویسم.

اما در ۱۷ سالگی، انقدر چیزهای جذاب‌تری هست که نخواهی اهمیتی به این نامه ۲۰۰۰ کلمه‌ای بدی.

دفعه بعد که برات بنویسم، احتمالا راجع چالش‌هایت در مورد کارت و اینکه نزدیکانت چه نقشی تو کارت دارن، برات بخواهم بنویسم. اما مهم‌ترین توصیه من بهت اینه که اجازه نده خانواده‌ات، تبدیل به رئیست باشند. سعی کن والدینت همیشه والدین باقی بمانند.

قبل از امضای اولین قراردادت، بودجه مورد نظرت برای اینکه خانواده‌ات در شرایط خوبی زندگی کنند، بتونی کسب و کارت رو داشته باشی و به دیگران کمک کنی تا موفقیت بلند مدتی داشته باشند فکر کن.

با این کارت، بچه‌های بچه‌هاتم هم آینده خوبی خواهند داشت و یاد می‌گیرند مستقل باشند.

زندگی تو داره به یک تغییر بزرگ نزدیک میشه و اتفاق‌ها سریع تر از قبل در حال رخ دادنند

. اما همیشه بعد از ۹ ساعت تمرین در طول روز، قبل از خواب به این چیزهای مهم هم فکر کن.

بهم اعتماد کن، اگر از اول گام‌های درستی برای آینده‌ات برداری از هزاران دل آزردگی و ناراحتی و اتفاق بد خودت رو دور نگه می‌داری.

با تمام عشق؛

کوبی.”

*********************

سر انجام کوبی برایانت توانست تمام ۲۰ سال دوران بازی حرفه‌ای خود را در تیم لس آنجلس لیکرز بگذارند و در این مدت به ۵ قهرمانی رقابت‌های NBA و ۲ مقام قهرمانی المپیک به همراه تیم ملی آمریکا برسد.

او هم اکنون نیز به عنوان سومین بازیکن امتیاز آور NBA شناخته می‌شود.

 

متن نامه احساسی کوبی برایانت هنگام خداحافظی از بسکتبال

نامه بسکتبار عزیزم از کوبی برایانت

همیشه خاطرات عاشقانه ما سبب یک خداحافظی غم انگیز خواهد شد….

کوبی توپ بسکتبال را فراتر از هر چیزی تصور می‌کرد و عاشق آن بود. روابطی که او را به یکی از برترین بازیکنان بسکتبال جهان تبدیل کرده بود.

وقتی در یکی از روزهای سال ۲۰۱۶ تصمیم به خداحافظی از فعالیت حرفه‌ای در این ورزش را گرفت، حس و حال عجیبی به او دست داد و سعی کرد در متنی سرشار از احساس، سخنان خود را روی کاغذ بیاورد.

متن کامل خداحافظی کوبی برایانت از بسکتبال را در زیر می خوانید:

 

” بسکتبال عزيزم!

از زمانی که جوراب‌های پدرم را در هم پيچيده و با آن شوت‌های لحظه آخر خيالی می‌زدم

در کنفرانس بی‌نظير غرب،‌ می‌دانستم يک چيز واقعی است:

اين که عاشق تو شده بودم.

عشقی چنان عميق که به خاطرش هر چه داشتم،‌ به تو دادم-

از ذهن و بدنم تا روح و جانم.

به عنوان يک پسر شش ساله که به شدت عاشقت بودم،‌ هيچ وقت پايان راه را تصور نمی‌کردم.

تنها خودم را در حال دويدن می‌ديدم.

بنابراين دويدم. من در هر سالنی به دنبال هر توپ سرگردانی برای تو دويدم.

تو از من جنگندگی خواستی و من قلبم را به تو دادم، چون چيزهای زيادی همراه آن بود.

من با وجود عرق‌ها و آسيب‌ها بازی کردم،‌ نه تنها براي اينکه چالش‌ها مرا فرا می خواندند، بلکه به اين دليل که تو من را فرا می‌خواندی.

من هر کاري را به خاطر تو انجام دادم،‌ چون وقتی کسی تا اين حد باعث احساس زنده بودن در تو می‌شود،‌ بايد در مقابلش اينطور رفتار کنی.

تو به يک پسر شش ساله رويای ليکرز را دادی و من هميشه به اين خاطر دوستت دارم.

ولی نمی‌توانم بيشتر از اين وسواس گونه دوستت داشته باشم.

اين آخرين قطره‌های توانم است که در اين فصل ارائه می‌دهم.

قلبم تحمل ضربات را دارد،‌ ذهنم تحمل اذيت‌ها را دارد؛ اما بدنم می‌داند که ديگر وقت خداحافظی است.

و ايرادی ندارد.

من آماده رها کردنت هستم.

می‌خواهم بدانی که هر دو می‌توانيم آخرين لحظات باقيمانده را مزه مزه کنيم.

خوبی‌ها و بدی‌ها را.

ما به هم هر چه داشتيم را داده‌ايم.

و هر دو می‌دانيم،‌ مهم نيست که من بعد از اين چه می‌کنم

من هميشه همان کودکی خواهم ماند که جوراب‌های پدرش را به هم می‌پيچاند،

سطل آشغال در گوشه اتاق، ۵ دهم ثانيه باقی مانده، توپ در دستان من : ۵…۴…۳…۲…۱

هميشه عاشقت هستم.

کوبی”

***********************

سخنان الهام بخش کوبی برایانت

این بازیکن توانای بسکتبال تقریبا تمام افتخارات ممکن را بدست آورد و توانست با سرمایه ۲۰۰ میلیون دلار به عنوان یکی از ثروتمندترین ورزشکاران جهان شناخته شود.

حتی به خاطر انیمیشن کوتاه “بسکتبال عزیز” برنده جایزه اسکار ۲۰۱۸ شد و در هنر هم افتخار آفرینی کرد. ویژگی‌ها و شخصیت ممتاز او در تمام عرصه‌ها از او یک انسان موفق ساخت.

 

در ادامه پس از نامه احساسی کوبی برایانت به جملات الهام بخش او اشاره می‌کنیم:

 • “آن وقت‌هایی که صبح زود بیدار می‌شوید …آن وقت‌هایی که تا دیر وقت بیدار می‌مانید…وقتی که خیلی خسته‌اید … نمی‌خواهید خودتان را به جلو حرکت دهید، اما هر طور شده  اینکار را می‌کنید. این در حقیقت رویا است.”
 • “هر چیز منفی، فشار یا چالشی فرصتی برای طلوع من است.”
 • “هنگامی که شکست را احساس می‌کنید، به دنبال موفقیت می‌روید.”
 • “فهمیدم اگر چارچوب ذهنی صحیحی داشته باشید، واقعا چیزی برای ترس وجود ندارد.”
 • “من فقط به مفهوم اینکه یاد می‌گیرم به جلو حرکت کنم، تامل می‌کنم. من با هدف تامل خواهم کرد.”
 • “من برای پیروزی اراده قوی دارم و آماده چالش هستم.کسب عنوان قهرمانی برای من چالش به شمار نمی‌رود، زیرا می‌دانم که آن را می‌توانم انجام دهم.”
 • “خانواده‌ام پشتیبان من هستند. همیشه بوده‌اند.آنها تنها گروهی می‌باشند که اگر صفر یا چهل امتیاز کسب کنید، از شما حمایت می‌کنند.لحظه‌ای که تسلیم می‌شوید، لحظه‌ای است که به دیگران اجازه پیروزی می‌دهید.”
 • “من نمی‌توانم با افراد تنبل ارتباط برقرار کنم. ما به زبان یکسانی صحبت نمی‌کنیم. من شما را نمی‌فهم. من نمی‌خواهم شما را بفهمم.اگر می‌ترسید که شکست بخورید، احتمالا شکست خواهید خورد.”
 • “درد به شما نمی‌گوید که چه زمانی باید متوقف شوید.درد صدای ناچیزی در سر شماست که سعی می‌کند شما را عقب نگه دارد. زیرا می‌داند اگر ادامه دهید، تغییر خواهید کرد.”
 • “از موفقیت، سرمایه و تاثیرگذاری خود استفاده کنید و آنها را در بهترین موقعیت برای تحقق رویاها و یافتن اهداف واقعی خود قرار دهید.”
 • “همه‌ی ما به خود تردید داریم.شما نمی‌توانید آن را انکار کنید و همینطور نباید در مقابل آن تسلیم شوید. بلکه آن را در آغوش بگیرید.”
 • “مغز من… نمی‌تواند شکست را هضم کند. این روند خرابی را پردازش نخواهد کرد.زیرا اگر من یکجا بنشینم و خودم را با جمله “تو یک بازنده هستی” روبرو کنم… فکر می‌کنم تقریبا از مرگ بدتر است.”
 • “به من اعتماد کنید، از ابتدا تمام امور را به درستی برنامه‌ریزی کنید تا از حجم انبوه اشک و ناراحتی جلوگیری کنید.”

 

 

اگر به موضوعات روز علاقه داشته و مطالب جذاب را دنبال می‌کنید، پیشنهاد ما بازدید از تمام بخش های وبلاگ مالتینا است.

شما می‌توانید با اشتراک‌گذاری این مطلب در رسانه اجتماعی خود، دوستانتان را از ابعاد نامه احساسی کوبی برایانت آگاه گنید. همچنین با درج کامنت موضوعات مورد علاقه خود را در بخش نظرات مطرح کرده و با سایر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

مطالب پیشنهادی:

خرید کتانی و کفش ورزشی مناسب؛‌ گام نخست به سوی سلامتی و موفقیت

 معرفی بهترین و جالب ترین تکنولوژی های ورزشی جهان