فال و طالع‌ بینی تأثیر سیارات را در شخصیت و زندگی فرد در لحظه آمدن به جهان بررسی می‌کند. عناصر اساسی فال موقعیت سیارات است که از نظر ساعت و حتی دقیقه تولد و همچنین از نظر جغرافیایی دقیقاً محاسبه می‌شود. بر اساس همه این داده‌ها، می توان نمودار نجومی و فال شخصی یک فرد را ترسیم کرد. فال و پیش‌گویی مورد توجه افراد بسیار زیادی است و شامل رمزگشایی یک نمودار طالع‌ بینی از تأثیر سیارات بر یک فرد یا یک واقعه، در یک لحظه یا دوره خاص است.

به عنوان مثال، ما “فال” روزانه، هفتگی، ماهانه و غیره را می‌خوانیم زیرا این اطلاعات در آن بازه زمانی خاص برای افراد معتبر است و صدق می‌کند. فال نشان دهنده تفسیر نمودار طالع‌بینی است.

پیش‌گویی و فال ها

تاریخچه فال

هیچ‌کس کاملاً مطمئن نیست که فال برای اولین بار چه زمانی به وجود آمده است. برخی از محققان ایجاد اولین پیش‌گویی و فال را به مصریان باستان اعتبار می‌دهند، اما اکثر مردم معتقدند که طالع‌بینی از امپراتوری بابل باستان سرچشمه گرفته است. نمودارهای نجومی که این جامعه قدرتمند خاورمیانه ایجاد کرده است، آن‌ها را قادر به ردیابی و پیش‌بینی وقایع آسمانی و تکرار فصول می‌کند.

بابلی‌ها اولین کسانی بودند که به طور سیستماتیک افسانه‌ها را در صورت فلکی و طالع‌بینی به کار بردند و دوازده نشانه زودیاک را توصیف کردند. مصریان اندکی پس از آن با پالایش سیستم طالع‌بینی بابلی به پیروی از آن پرداختند، اما این یونانیان بودند که آن را به شکل امروزی آن درآوردند. یونانیان برخی از افسانه‌های خود را از بابلی ها وام گرفتند و افسانه‌های خود را مطرح کردند.

در جریان فتح آسیا توسط اسکندر بزرگ، سرانجام یونانیان با فرهنگ‌های ناشناخته و نقشه‌های کیهان شناسی سوریه، بابل، ایران و آسیای میانه آشنا شدند. دیری نپایید که یونانیان از خط میخی به عنوان زبان بین المللی ارتباطات استفاده کردند و این اقدام شرایط پیدایش فال در یونان را به وجود آورد.

در حدود ۲۸۰ سال قبل از میلاد  Berossus ، کشیشی از بابل، به جزیره کوس یونان سفر کرد و در پایان فال و فرهنگ بابل را برای مردم محلی آموزش داد. این اولین بار بود که دنیای فال و پیش‌گویی رسماً به جهان هلنیستی و یونان و مصر که در آن زمان تحت حاکمیت یونان بود منتقل می شد. در ابتدا، یونانیان باستان که به دلیل تفکر منطقی معروف بودند، در مورد طالع بینی بدبین و در مورد بسیاری از چیزها متعجب بودند.

پیش‌گویی جالب

انواع فال و پیش‌گویی

فال قهوه (Tasseography)

فال قهوه یک روش پیشگویی یا فال است که الگوهای موجود در رسوبات قهوه را تفسیر می‌کند. در عمل مدرن‌تر ، بقایای سایر نوشیدنی‌ها مانند شکلات داغ یا آب میوه نیز قابل خواندن و تفسیر است.

این اصطلاحات از کلمه فرانسوی tasse (جام) گرفته شده‌اند که در واقع از واژه فرانسوی tassa و پسوندهای یونانی graph (نوشتن) و logy (مطالعه در مورد) و mancy (پیشگویی) ناشی می‌شود.

اسکاتلند، ایرلند، ولز و انگلیس تعدادی متخصص در این زمینه پرورش داد و سفالگران انگلیسی بسیاری از مجموعه‌های فنجان را که به طور ویژه برای کمک به فال طراحی و تزئین شده‌اند، ساخته‌اند. از اواخر قرن نوزدهم و تا به امروز، سفالگرهای انگلیسی و آمریکایی مجموعه‌های مخصوص فنجان و نعلبکی تزئین شده را برای استفاده از فال قهوه تولید کرده‌اند. بسیاری از این طرح ها ثبت اختراع شده و همراه با دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه استفاده از آن‌ها ارائه می‌شود.

برای گرفتن فال قهوه پس از دم کردن آن بدون استفاده از صافی قهوه را در فنجان ریخته، سپس فنجان باید خوب تکان داده شود و مایع باقی مانده در نعلبکی تخلیه شود. پیشگو اکنون به الگوی باقی مانده قهوه در فنجان نگاه می کند و به تخیل اجازه می دهد تا با اشکال پیشنهادی آن‌ها بازی کند. این اشکال ممکن است شبیه نامه، شکل قلب یا انگشتر باشند. سپس این اشکال به صورت شهودی یا با استفاده از یک سیستم نمادین نسبتاً استاندارد تفسیر می‌شوند، مانند: مار نشانه دشمنی یا دروغ، کلنگ نشانه خوش شانسی از طریق حرفه و کار، کوه نشانه سفر با مانع، یا خانه نشانه تغییر، موفقیت.

قهوه‌خوانی چندین روش دارد. معمولاً نیاز است که فنجان با نعلبکی پوشانده و وارونه شود. در سنت ترکی، قهوه‌خوان‌ها غالباً فنجان را به دو قسمت افقی تقسیم می‌کنند. نمادهایی که در نیمه پایین ظاهر می‌شوند به عنوان پیام‌های مربوط به گذشته تفسیر می‌شوند‌ و نمادها در نیمه بالا پیام‌هایی درباره آینده هستند.

فال حافظ

خانواده‌های ایرانی معمولاً در خانه خود یک دیوان حافظ دارند و در تعطیلات نوروز یا یلدا، آن‌ها شعرهای حافظ را می‌خوانند تا بر اساس اشعار وی پیش‌بینی کنند که در آینده چه اتفاقاتی برای آن‌ها رخ می‌دهد. دیوان حافظ در خانه هر خانواده ایرانی یافت می‌شود. آن را معمولاً در كنار قرآن كريم قرار مي‌دهند و حتي برخي آن را بر روي سفره هفت‌سین نیز می‌گذارند.

اسناد تاریخی بسیاری وجود دارد که از پادشاهانی صحبت می‌کند که در دوران حکومت خود با دیوان حافظ مشورت می‌کردند. حافظ را با عناوین “لسان الغیب” (کسی که از آینده می‌داند) یا “تارجومن الاسرار” (کسی که می‌تواند اسرار را تعبیر کند) لقب داده‌اند.

عمل پیشگویی یا فال گرفتن معمولاً در یک موقعیت خاص مانند زمان نوروز، شب چهارشنبه سوری (چهارشنبه آخر سال که با پریدن از روی آتش جشن گرفته می‌شود)، روز سیزده بدر، یا شب یلدا (آخرین شب از فصل پاییز) انجام می‌شود.

کسی که برای پیش‌گویی با استفاده از قصاید حافظ انتخاب می‌شود، باید صدای مطبوعی داشته باشد و بتواند شعر را به خوبی بخواند. او معمولاً میزبان خانه‌ای است که اقوام در آنجا جمع شده‌اند تا به مناسبت خاص وقت بگذارند.

کسی که عمل فال گرفتن را انجام می‌دهد معمولاً وضو می‌گیرد و سپس دیوان را مانند کتاب مقدس در دست گرفته و نام خدا را زمزمه می‌کند. سپس منتظر می‌ماند تا متقاضی قصد خود را در قلب خود مشخص کند یا به عبارتی نیت کند و سپس معمولاً چشمانش را می‌بندد و در آخر کتاب را باز می‌کند. اولین غزل که از صفحه راست شروع می‌شود پیشگویی یا فال فرد مورد نظر است، یا اگر ابتدای غزل در صفحه قبلی است، باید به صفحه قبلی برگردید و آن را از ابتدا بخوانید.

متقاضی با دقت گوش می‌دهد و معمولاً پیام اصلی غزل را با پاسخ به درخواست خود در بیت اول یا دوم می‌گیرد. همچنین در حین تلاوت غزل، همه با دقت گوش می‌دهند و سعی می‌کنند قصد مطالب فال را حدس بزنند و حتی نظرات خود را نیز بیان کنند.

فال پاسور (Cartomancy) و پیش‌گویی

فال پاسور پیشگویی با استفاده از یک کارت است. فال با استفاده از کارت‌های بازی استاندارد رایج‌ترین شکل فال در قرون ۱۸، ۱۹ و ۲۰ بود. مشهورترین فال پاسور با استفاده از کارت‌های استاندارد به عنوان چرخ بخت شناخته می‌شود. در اینجا، خواننده کارت‌ها را به طور تصادفی برمی‌دارد و بر اساس ترتیب انتخاب آن‌ها فال وی مشخص می‌شود. اگرچه تفسیر کارت‌های مختلف بر اساس منطقه متفاوت است، اما شاخص‌های رایج به شرح زیر است:

شاه دل: معمولا بیانگر یکی از اعضای خانواده یا عزیزان است. تفسیری پدرانه و خانواده‌گرا دارد.

شاه گشنیز: معمولا نشان‌گر تجارت یا حرفه است.

شاه خشت: معمولا نشان‌دهنده ثروت و یک موقعیت قدرتمند است.

شاه پیک: معمولا تفسیری از بلند پروازی و قدرتمندی یک فرد دارد.

بی‌بی دل: معمولا بیانگر یکی از اعضای خانواده یا عزیزان است. تفسیری مادرانه و خانواده محور دارد.

بی‌بی گشنیز: معمولا نشان‌دهنده یک زن تاجر و موفق است.

بی‌بی خشت: نشان‌دهنده اقتدار و ثروت در زنان است.

بی‌بی پیک: نشانگر بلند پروازی، هوش و محاسبه‌گری یک فرد است.

بیشتر بخوانید: فال حافظ آنلاین با تعبیر+ لینک سایتهای معروف فال حافظ (تاریخچه فال حافظ)

پیش‌گویی با فال تاروت

تاروت در دهه ۱۴۳۰ در ایتالیا اختراع شد و یک بسته شامل ۲۱ کارت مخصوص تصویرسازی شده به نام trionfi  و یک کارت عجیب به نام il matto است.

 در این کارت‌ها به جای یک علامت مشترک، تصویر تمثیلی متفاوتی را ارائه می‌دهند. چنین تصاویری احتمالاً شخصیت‌هایی را در قرون وسطا را نشان می‌دهد. این کارت‌ها در اصل بدون شماره هستند، بنابراین لازم است به یاد داشته باشید که آن‌ها با چه نظمی چیده می‌شوند.

فال تاروت به صورت مدرن شامل ۷۸ کارت است که به دو گروه تقسیم می‌شوند.

 آرکانای اصلی دارای ۲۲ کارت است که به آن ترامپ نیز می‌گویند و آرکانای مینور که دارای ۵۶ کارت است. کارت‌های آرکانای اصلی دارای تصاویری است که نیروهای مختلف، شخصیت‌ها ، فضایل و رذایل مختلف را نشان می‌دهد. ۵۶ کارت آرکانای جزئی به چهار دسته ۱۴ تایی تقسیم می‌شوند.

پیش‌گویی هیجان انگیز

سازگاری تاروت‌ها با اهداف غیبی و فالگیری اولین بار در فرانسه در حدود سال ۱۷۸۰ اتفاق افتاد. برای پیشگویی به هر کارت تاروت معنی داده می‌شود. کارت‌های آرکانای اصلی به موارد معنوی و روندهای مهم زندگی اشاره دارد. آرکانا جزئی عمدتا به امور تجاری و جاه طلبی‌های شغلی، مسائل مالی و عشق می‌پردازد. کارت‌های تاروت توسط پرسشگر جابجا می‌شود و سپس فالگیر چند کارت (یا به طور تصادفی توسط سوال کننده انتخاب شده یا از قسمت بالایی جابجا شده انتخاب می‌شود) در یک الگوی خاص می‌چیند. معنی هر کارت با توجه به وارونه بودن آن، موقعیت آن و معنای کارت‌های مجاور تغییر می‌یابد.

هر یک از کارت‌های جداگانه دارای یک نماد کلی هستند. این کارت‌ها معنای مثبت و منفی دارند. تاروت یک رویکرد روانشناختی و معنوی دارد. فال تاروت به گونه‌ای است که شما باید قبل از هر چیز با معنای کارت‌های آن آشنا شوید.

بخشی از فال تاروت معمولاً به “چگونه” یا “چرا” در یک موقعیت می‌پردازد. چرا یک اتفاق به روشی که اتفاق افتاده رخ داده است؟ چگونه باید برنامه بعدی خود را برنامه ریزی کنید؟ به عنوان مثال، کارت ۹ شمشیر نبردهای داخلی، کابوس‌ها و اضطراب‌ها را نشان می‌دهد، که اغلب می‌توانند جنبه احساسی یا معنوی بیشتری از یک موقعیت را برطرف کنند.

فال ای چینگ / ئی چینگ

فال ای چینگ / یی چینگ یکی از قدیمی ترین فال های جهان است که ریشه ی آن به چین باستان باز می گردد. این فال را برخی به عنوان قدیمی ترین روش پیشگویی در جهان می شناسند.

“ای” به معنای سرنوشت و تقدیر و “چینگ” به معنای کتاب است و در واقع اشاره به کتاب باستانی چینی با همین نام دارد. وجه تمایز این فال با فال های دیگر این است که به جای پیشگویی آینده ی شما، به شما در مورد مسئله ی مورد نظرتان راهنمایی می دهد. (تا حدودی میتوان آن را مشابه استخاره دانست)

در غرب، این فال بیش از سیصد سال شناخته شده است و از دهه ۱۹۵۰، مطمئناً محبوب‌ترین فال است.

فال Druid

Druids، دانشمندان و جادوگران بزرگ دوره گالیک وظیفه داشتند مراقب چیزهای الهی باشند. طالع‌بینی آن‌ها، معروف به طالع‌بینی درویدیک، طبیعت و فصول را ستایش می‌کند و بنابراین از نام درختانی الهام می‌گیرد (آن را با فال سلتیک اشتباه نگیرید). فال درود ۱۳ علامت دارد و با مراحل قمری مرتبط است. نام آن‌ها Birch ، Rowan ، Ash ، Alder ، Willow ، Hawthorn ، Oak ، Hazel ، Vine ، Ivy ، Cane و Elder است.

بیشتر بخوانید: فال و فالگیری| چرا نباید به فالگیرها اعتماد کنیم؟

فال سلتیک

فال سلتیک نوعی فال است که بیشترین علائم را دارد. در کل ۲۱ علامت، همه آن‌ها با نام درخت معرفی می‌شوند. اگر در زیر چتر درخت خاصی متولد شوید، محافظت از آن و ویژگی‌های آن را به دست می‌آورید.

در گروه اول، دو درخت برای متولدین سپتامبر (زیتون) و مارس (بلوط) و دو درخت برای متولدین ماه ژوئن (توس) و دسامبر (راش) وجود دارد. سپس درختان باقیمانده عبارتند از: صنوبر، افرا، فندق، ممرز، شاه بلوط، سرو، خاکستر، انجیر، سیب، گردو، نارون، کاج، بید، رووان و لیندن.

پیش‌گویی و انواع فال

فال چوب و پیش‌گویی

یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین فال‌ها و پیش‌گویی موجود فال چوب یا ابجد است. این فال در بین مردم رواج بسیار زیادی دارد و ریشه آن را به دانیال نبی و بعد از آن به امام جعفر صادق نسبت می‌دهند. در این نوع فال برای هر ماه یک طالع در نظر گرفته می‌شود که عبارت است از:

برج حمل

 افراد دارای این فال از ظاهری کشیده برخوردار هستند. ویژگی بارز آن‌ها زیرگی و باهوشی است. روز پنجشنبه برای صاحبین این فال بسیار خوش یمن است.

برج ثور

 افراد این فال بسیار زیبا، خوش ‌اخلاق و گاهی دمدمی مزاج هستند. این افراد مورد دشمنی‌های بسیار زیادی قرار می گیرند ولی هیچ کس قادر نیست به آن‌ها صدمه‌ای وارد کند.

برج جوزا

 افراد این فال کمی دمدمی مزاج هستند. آن‌ها گاهی در کارهای خود سردرگم می‌شوند و نمی‌دانند دقیقا باید چه کاری انجام دهند. همچنین این‌گونه افراد رازدارهای بسیار قوی هستند.

برج سرطان

 این افراد مردمانی صاحب عزت و ثروت هستند. همچنین با اطرافیان خود با مهربانی رفتار می‌کنند.

برج اسد

متولدین این برج بسیار خاکی و خونگرم هستند و عمر طولانی و باعزت دارند. البته پذیرش سخن افراد دیگر کمی برایشان دشوار است.

برج سنبله

 این افراد بسیار مومن و خداترس هستند. اهل دروغ و مال حرام به هیچ وجه نیستند. روز یکشنبه برای این دسته بسیار خوش یمن و با برکت است.

برج میزان

 این افراد بسیار راستگو هستند و اصلا میانه خوبی با دروغ و دروغگویی ندارند.

برج عقرب

معمولا هیچ ‌کس قدر این افراد را به خوبی نمی‌داند. از اطرافیان نزدیک خود ضربه‌های روحی شدیدی می خورند.

برج قوس

 این دسته ممکن است بدگو بسیار داشته باشند اما با ایمان قلبی قوی که دارند هیچ‌کس قادر به صدمه زدن به آن‌ها نیست.

برج جدی

 این افراد بسیار خوشبخت هستند و برکت بسیار زیادی برای اطرافیان و خانواده خود دارند.

برج دلو

 متولدین این برج بسیار کوشا هستند و اغلب این افراد در زمینه رفاقت تجربه خوبی نخواهند داشت.

برج حوت

 این افراد عاشق زرق و برق هستند.

فال اوراکل

فال اوراکل انواع مختلفی دارد که با استفاده از ۱۳ کارت سعی دارد به سوالات و ابهامات شما پاسخ دهد. این کارت‌ها معمولا معنا واضحی دارند و بیشتر به مسائل عاطفی می‌پردازد. برای انجام این فال شما باید ابتدا نیت کنید و بعد از آن یکی از کارت‌ها را انتخاب کنید تا جواب سوال خود را دریابید.

فال لنورماد

کارت‌های لنورماد معنایی است. فقط تعداد محدودی اسپرد وجود دارد که بر اساس ترتیب کارت‌ها است. نمادهای آن بسیار ساده هستند و فقط تعداد معدودی از کلمات کلیدی را با خود حمل می‌کنند. با این وجود، این کلمات کلیدی وقتی مانند یک زنجیر به هم متصل می‌شوند، می‌توانند تصاویر را به اندازه تصاویر تاروت زنده ترسیم کنند. لنورماد از روش ‌محور مغز ما پیام‌هایی را از یک منبع خارجی منتقل کند. کارت‌های لنورماد بیشتر بر حوادث روزمره تمرکز دارد. کارت‌هایی مانند سگ می‌توانند به کسی مانند یک دوست اشاره کند یا یک کارت مانند پرندگان اشاره به شایعات دارد. لنورماد تمایل دارد که موقعیت‌ها را به همان شکلی که هستند نمایش دهد.

خرید محصولات مرتبط با فال و فالگیری

سخن پایانی

خیلی از افراد عاشق فال و پیش‌گویی هستند و می‌خواهند در مورد آینده خود یا همسر و فرزندانشان بیشتر بدانند. اگرچه نمی‌توان صددرصد در مورد این پیش‌گویی‌ها با اطمینان نظر داد، اما برخی از آن‌ها به وقوع می‌پیوندند و باعث شگفتی ما می‌شوند. در این مطلب شما را با انواع فال و پیش‌گویی آشنا کردیم. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید. اگر فال‌های دیگری می‌شناسید که در این مطلب به آن اشاره نکرده‌ایم، برای ما کامنت بگذارید و نظرتان را بگویید. همراه مالتینابلاگ باشید.

منابع:

yearly-horoscope

ancient-origins

en.wikipedia

britannica