گیاه پالمتو میوه درخت Serenoa repens بوده که خواص درمانی و دارویی بیشماری دارد. این گیاه اغلب برای درمان و سلامت پروستات استفاده می‌شود، علاوه بر آن عملکرد ادرار را بهبود داده و موجب تقویت رشد مو نیز می‌گردد. برخی از این مکمل مفید برای افزایش میل جنسی، باروری و کاهش التهابات اندام داخلی استفاده می‌کنند. تحقیقات بسیاری در زمینه نقش گیاه پالمتو بر کاهش عوارض سرطان و جلوگیری از آن انجام شده که نتایج امیدوارکننده‌ای بدست آمده است. پیشنهاد می‌کنیم مالتینا بلاگ را در ادامه دنبال کنید تا مطالب بیشتری در این مورد بیاموزید!

عصاره گیاه پالمتو در داروهای گیاهی استفاده می‌گردد و اثرات آن بر حفظ سلامت پروستات و درمان سرطان به اثبات رسیده است. اما آیا می‌توان از این دارو در معالجه استفاده کرد یا به راستی عملکرد آن چگونه می‌باشد؟ داروهای حاوی گیاه پالمتو یا ترکیبات متفاوت آن، به طور گسترده‌ای در ایالات متحده و اروپا به فروش می‌رسد. مانند تمام داروهای گیاهی باید از نحوه عملکرد و اثربخشی گیاه پالمتو برای سلامت پروستات آگاه شویم. ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا مزایا، میزان استفاده و عوارض جانبی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

گیاه پالمتو چیست؟

گیاه پالمتو

گیاه پالمتو

گیاه پالمتو از درخت نخل گونه‌ای است که بومی مناطق جوب شرقی آمریکای شمالی می‌باشد و به ویژه در فلوریدا، جورجیا و باهاما به وفور یافت می‌شود. این گیاه در خاک شنی رشد کرده و نام saw palmetto را از دندانه‌های تیز و اره مانند ساقه‌هایش گرفته است. درخت Serenoa repens همانند درخت محلی خرمای ایران، دانه‌های سیاه رنگی دارد.

میوه این نخل مدت زیادی توسط بومیان آمریکا و سرخپوستان به سبب خواص مفید غذایی، ادرارآور، آرام بخش، تب‌بر و از بین بر سرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه این دانه‌های سیاه را بعد از رسیدن مصرف می‌کنند یا کامل خشک کرده و از آن یک چای پرخاصیت عمل می‌آورند. میوه خشک شده یا آسیاب شده این درخت برای درمان و حفظ سلامت پروستات به شکل کپسول یا قرص عرضه می‌گردد که اتفاقا طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. البته باید اضافه کنیم که عصاره‌های روغنی گیاه پالمتو رایج‌ترین شکل آن در بازار است. این مکمل گیاهی بر طبق شیوه استخراج حاوی ۷۵ تا ۹۰ درصد چربی است. این شکل مقادیر بیشتری از سایر ترکیبات گیاهی ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان ها فراهم می‌آورد.

اثرات گیاه پالمتو روی سلامت پروستات و اعضای بدن انسان

گیاه پالمتو به طور گسترده‌ای در ایالات متحده به عنوان درمان جایگزین برای بیماری‌های ناشی از کاهش سطح تستوسترون و سلامت پروستات مصرف می‌شود. اگرچه این گیاه به طور کلی بر سلامت عمومی بدن اثر اگذار است اما بیشترین کارایی آن بر سطح تستوسترون و درمان پروستات است. کاهش سطح تستوسترون بیماری‌های مختلفی را ایجاد می‌کند که با تثبیت سطح این هورمون قابل درمان هستند. وقتی تستوسترون نتواند به طور طبیعی تجزیه شود، سطح آن در بدن بالا رفته و مشکلاتی را برای سلامت پروستات ایجاد می‌کند. در ادامه برخی از اثرات کلی گیاه پالمتو بر بدن انسان را بررسی خواهیم کرد.

سلامت پروستات با مصرف گیاه پالمتو و کمک به بهبود عملکرد ادرار

گیاه پالمتو saw palmetto به درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) کمک می‌کند، این بیماری با علائمی مانند بزرگ شدن آهسته، غیرسرطانی و در عین حال غیرعادی پروستات تشخیص داده می‌شود. BPH در مردان مسن شایع بوده و تا ۷۵ درصد از مردان ۷۰ ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورت عدم درمان این بیماری، پروستات بیش از حد بزرگ شده و در تخلیه صحیح مثانه اختلال ایجاد می‌نماید. همچنین سبب تکرر ادرار خواهد شد و اغلب شما را با مشکل ادرار بیش از حد در شب روبرو ساخته و خواب را مختل می‌کند. این بیماری علاوه بر مردان، زنان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و از این حیث تفاوتی در اثرات خطرآفرین نخواهد داشت.

مطالعات اولیه نشان داده که گیاه پالمتو به افزایش جریان و کاهش ادرار شبانه در مردان مبتلا به BPH کمک می کند؛ چه به تنهایی، چه با ترکیبات داروهای گیاهی دیگر. از طرف دیگر در دو بررسی نشان داده شده که مصرف روزانه ۳۲۰ میلی گرم Permixon دارای عصاره مخصوص پالمتو در بهبود جریان ادرار و کاهش علائم ادرار شبانه موثر بوده و سلامت پروستات را تامین می‌کند.

اثرات این گیاه بر اساس نوع علائم و میزان پیشرفت بیماری در افراد مختلف، متفاوت است. با این حال، قبل از نتیجه گیری نیاز به مطالعات بیشتری می‌باشد.

بیشتر بخوانید: پروستات چیست؟ آقایان چگونه می‌توانند از آن پیشگیری کنند؟

ارتباط جلوگیری از الگوی طاسی مردانه و پالمتو

علاوه بر سلامت پروستات به تازگی ارتباط میان گیاه پالمتو و جلوگیری از آلوپسی آندروژنیک به اثبات رسیده است. این بیماری نوعی ریزش مو بوده که در مردان و زنان رخ می دهد. دی هیدروتستوسترون DHT هورمون آندروژن موثر بر ریزش مو می‌باشد که پالمتو با مسدود کردن آنزیم تبدیل کننده تستوسترون از فعالیت آن جلوگیری به عمل می‌آورد. مقادیر بالای هورمون‌های آندروژن چرخه رشد مو را کوتاه کرده و منجر به رشد رشته‌های کوتاه و نازک مو می‌شود.

در چندین بررسی مشخص شده که دوز ۲۰۰ میلی گرم پالمتو روزانه همراه با یک ترکیب گیاهی مفید دیگر مانند بتاسیتوسترول باعث کاهش ریزش مو در ۶۰ درصد از مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنی می‌گردد. در مطالعه‌ای روی گروهی از مردان، روزانه ۳۲۰ میلی گرم دارو گیاهی پالمتو به همراه فیناستراید داده شد. در پایان حدود ۳۰ درصد از مصرف کنندگان این ترکیب دارویی، افزایش رشد مو را تجربه کردند. در حال حاضر در بسیاری از لوسیون‌های از این گیاه مفید استفاده می‌گردد. اگرچه نتایج امیدوارکننده است اما تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز داریم.

سایر مزایای گیاه پالمتو از سلامت پروستات تا بهبود عملکرد جنسی

سایر مزایای گیاه پالمتو از سلامت پروستات تا بهبود عملکرد جنسی

مزایای گیاه پالمتو

گیاه پالمتو مزایای زیادی دارد که به صورت تجربی به اثبات رسیده‌اند. تحقیقات نشان داده داروی Permixon به عنوان فرمولاسیون خاصی از پالمتو، التهاب را در سلول‌های پروستات کاهش می‌دهد. با این حال، هنوز در مورد سایر مکمل‌های پالمتو چنین اثری مشخص نشده است. همچنین Permixon روی میل جنسی و باروری نیز اثر محافظتی از خود به جای می‌گذارد. این نکته برخلاف سایر اشکال دارویی بوده که باعث ناتوانی جنسی می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که گیاه پالمتو به از بین بردن و کاهش رشد سلول‌های سرطانی کمک کرده و سلامت پروستات را تامین می‌نماید.

ایمنی و عوارض جانبی مصرف گیاه پالمتو

از مصرف اولین دانه پالمتو قرن‌های زیادی می‌گذرد اما ایمنی و عوارض آن به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است. بر طبق تحقیقات صورت گرفته که مصرف آن برای اکثر افراد بی‌خطر می‌باشد. با این حال عوارض جانبی شایع آن شامل اسهال، سردرد، کاهش میل جنسی، تهوع، استفراغ و سرگیجه خواهد بود. به طور معمول این علائم زودگذر بوده و امکان بازگشت آنها در دراز مدت وجود ندارد.

عوارض جانبی جدی مصرف پالمتو عبارتند از آسیب کبدی، پانکراتیت، خونریزی مغزی و مرگ که در شرایط بسیار حاد رخ می‌دهد. با این حال هنوز مورد قطعی مبنی بر موثر بودن این گیاه را در بروز این عوارض جانبی وجود ندارد. در مطالعه جداگانه‌ای دختران جوان با دریافت مکمل پالمتو برای درمان ریزش مو، گرگرفتگی را تجربه می‌کنند.

علاوه بر این نگرانی‌های وجود دارد که پالمتو منجر به نقایص مادرزادی شود یا از رشد طبیعی دستگاه تناسلی مردان جلوگیری کند. با این حال در مورد مصرف بسیاری از مکمل‌های پالمتو با پزشک خود مشورت کنید. آنها در برخی شرایط هشدار می‌دهند که تداخل دارویی احتمالی وجود دارد یا خیر.

اشکال بالقوه موثری دارویی

همانطور که گفتیم گیاه پالمتو جدا از تاثیرش بر درمان و سلامت پروستات اشکال مختلفی دارد. تحقیقات کمی در مورد دوزهای مصرفی پالمتو وجود دارد که کامل بلعیده شوند یا به صورت دمنوش مصرف گردند. شما می‌توانید این گیاه را به صورت کپسول گیاه پالتو یا عصاره روغنی آن استفاده کنید، دوزهای روزانه ۱۶۰ تا ۳۲۰ میلی گرم در درمان پروستات موثرند.

اگرچه بیشتر تحقیقات روی مردان صورت گرفته اما نتایج موثری دوزهای فوق روی بانوان هم به اثبات رسیده است. البته همیشه در زمینه مصرف داروها و مکمل‌های بهداشتی با پزشک خود مشورت نمایید.

داروی گیاهی پروستات

در ادامه داروی موثر بر درمان پروستات و حفظ سلامتی بدن را خدمت شما معرفی خواهیم کرد که توانسته‌ مجوزهای بهداشتی را از سازمان‌های مربوط دریافت کند. شما می توانید از محصولات زیر استفاد کرده و از مزایای آنها بهره ببرید.

Swanson Saw Palmetto Herbal Supplement

Swanson Saw Palmetto Herbal Supplement درمان پروستات

خرید مکمل گیاهی پالمتو برای سلامت پروستات

یک مکمل عالی برای سلامت پروستات که مشکلات تعدد ادرار را هنگام خواب حل می‌کند و شما را به تعادل هورمونی خواهد رساند. علاوه بر این با اسیدهای چرب و استرول‌های مفید ترکیب شده و ویژگی‌های دارویی خاصی دارد. استرول‌های گیاهی، اسیدهای چرب و فلاونوئیدها آنزیم‌هایی را ایجاد می‌کنند که با سلامت پروستات و مو و بدن ارتباط دارد. از هورمون‌های مردانه حمایت می‌کند و قدرت باروری را افزایش می‌دهد. Swanson نزدیک به نیم قرن در زمینه محصولات بهداشتی فعال است و از پروژه‌های سلامت حمایت مالی می‌کند. محصول حاضر دارای گواهینامه GMP بوده و در آزمایشگاه‌های این سازمان نتایج خوبی نشان داده است.

 

حقایق و شایعات پالمتو در مورد بدن و سلامت پروستات

حقایق و شایعات پالمتو در مورد بدن و سلامت پروستات

دانه های پالمتو

از آنجایی که همیشه پیرامون برخی مسائل شائبه و حقایق زیادی به وجود می‌آید، مصمم شدیم تا برخی از موراد را در مورد گیاه پالمتو با شما درمیان بگذاریم. اینکه داروی گیاهی پالمتو موثر است، شکی نیست اما چه بهتر که برخی از حقایق جالب را نیز بدانیم تا با خیال آسوده و چشمانی باز آن را مصرف کنیم. تحقیقات زیادی صورت گرفته و مسائل روشن شده است، پس با ما همراه باشید.

۱- گیاه پالمتو با تستوسترون ارتباط دارد.

هورمون‌های آندروژن رشد خصوصیات مردانه را تنظیم می‌کند. هورمون‌های آندروژن در بیضه‌ها، تخمدان‌ها و غدد فوق کلیوی ترشح می‌شوند که مسئولیت رشد اندام‌های جنسی اولیه در رحم و خصوصیات ثانویه مرد در دوران بلوغ را بر عهده دارند. پالمتو میزان تولید آنزیم رکتاز آلفا را کاهش می‌دهد و سطح تستوسترون را تغییر می‌دهد.

۲- میل جنسی را بهبود می‌بخشد.

میزان پایین تستوسترون، میل جنسی را در زنان و مردان کاهش می دهد. برخی از افراد بر این باورند که پالمتو با کاهش تجزیه تستوسترون، میل جنسی را بهبود می‌دهد و شواهدی زیادی این ادعا را تایید نموده است. یک مطالعه که در مجله علمی Urologic Internationalis منتشر شده، نشان داد که عملکرد جنسی در مردان با مصرف پالمتو افزایش یافته است. روی ۱۲۰ مرد که سلامت پروستات آنها در خطر بود، آزمایشاتی صورت گرفت و موارد مختلفی مانند جریان ادرار، آنتی ژن اختصاصی پروستات خون، عملکرد نعوظ و کیفیت زندگی را در زیر نظر گرفتند. آنها بعد از مصرف مکمل پالمتو برای دو سال، درمان پروستات و عملکرد جنسی مناسب را گزارش کردند.

۳- جلوگیری از سرطان پروستات حقیقت دارد!

طبق نتایج انجمن سرطان آمریکا، از هر ۹ مرد یک نفر به سرطان پروستات مبتلا است. مشخص شده که DHT در ایجاد سرطان پروستات نقش دارد، بنابراین پالمتو با کاهش سرعت تبدیل DHT به سلامت پروستات کمک می‌کند. اگرچه داروهای دیگری نیز برای مهار آن وجود دارند اما عوارض شدید و ناراحت کننده‌ای دارند.

۴- گیاه پالمتو باروری را بهبود نمی‌دهد.

توجه داشته باشید که پالمتو هیچ تاثیر مستقیمی بر افزایش میزان اسپرم نداشته، همچنین اثری روی تخمک در زنان ندارد. اگرچه نقش‌هایی در محافظت از اسپرم ایفا می‌کند اما باروری را تغییر نمی‌دهد.

۵- اینکه اثری روی سلامت زنان ندارد یک شایعه محض است.

اگرچه تحقیقات روی گیاه پالمتو بیشتر معطوف به مردان و سلامت پروستات بوده اما مصرف آن تاثیرات مفیدی روی زنان دارد. برخی از شواهد نشان می‌دهد که پالمتو به تنظیم هورمون‌های خاص بانوان کمک می‌کند. اثرات استروژن را بهبود می‌بخشد و تستوسترون را در زنان متعادل ‌می‌نماید.

همچنین به کاهش سطح بالای آندروژن و پرولاکتین در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS کمک خواهد کرد. این بیماری باعث قاعدگی نامنظم و سنگین، ازدیاد موهای زائد بدن و آکنه می‌شود. بنابراین این گیاه علائم این بیماری را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

۶- گیاه پالمتو هیچگونه عوارضی ندارد؛ این جمله اشتباه است!

اعتقاد عمومی بر داروهای گیاهی این است که به واسطه گیاهی بودن، هیچگونه عوارضی ندارند. این تصور به طور کامل اشتباهست! همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، مصرف این گیاه نیز می‌تواند شما را دچار مشکل کند. گیاه پالمتو در افرادی اثرات سوئی به جای می‌گذارد که از داروهای ضد انعقاد خون، ضد بارداری و مکمل‌های آهن استفاده می‌کنند.

البته بنا به تحقیقات کم روی کودکان و زنان هنوز عوارضی روی این گروه اعلام نشده است.

امیدواریم که مطلب حاضر مورد توجه شما قرار گرفته باشد، مالتینا بلاگ موضوعات مختلفی را در دل خود جای داده که هر کدام خواندنی می‌باشند. بخش اطلاعات عمومی پر شده از موضوعات متنوع که به افزایش دانش شما در زمینه های مختلف کمک می‌کند. با اشتراک گذاری این مطلب در رسانه‌های اجتماعی دوستان خود را از زندگی پر فراز و نشیب این نقاش برجسته آگاه کنید. در پایان نظرات خود را با درج کامنت در مورد موضوعات مطرح شده با ما در میان بگذارید.