ویتیلیگو Vit-ih-LIE-go نوعی بیماری خودایمنی است که باعث از بین رفتن رنگ پوست در نقاط مختلف بدن از جمله دست‌ها می‌شود. این بیماری می‌تواند در هر نقطه از بدن تاثیر بگذارد، حتی روی موها و قسمت داخلی دهان و … .

به طور معمول، رنگ مو و پوست توسط ملانین تعیین می‌شود. ویتیلیگو هنگامی رخ می‌دهد که سلول‌هایی که ملانین تولید می‌کنند از بین می‌روند یا از کار می‌افتند. ویتیلیگو در افراد از هر نوع پوستی تأثیر می‌گذارد، اما ممکن است در افرادی که پوست تیره‌تری دارند، بیشتر دیده شود. این بیماری تهدیدکننده زندگی یا مسری نیست، اما می‌تواند استرس‌زا باشد یا احساس بدی نسبت به خود ایجاد کند.

درمان ویتیلیگو ممکن است رنگ پوست آسیب دیده را بازگرداندن، اما از پیشروی بیماری یا عود مجدد آن جلوگیری نخواهد کرد.

علائم ویتیلیگو

علائم ویتیلیگو شامل موارد زیر می‌شود:

 • از بین رفتن تکه تکه رنگ پوست که معمولا ابتدا در دست‌ها، صورت  نواحی اطراف اندام تناسلی دیده می‌شود.
 • سفیدی زودرس موهای سر، مژه‌ها، ابروها یا ریش
 • از دست دادن رنگ در بافت‌هایی که داخل دهان و بینی قرار دارند (غشاهای مخاطی)
 • ویتیلیگو می‌تواند از هر سنی شروع شود، اما معمولا قبل از ۳۰ سالگی ظاهر می‌شود.

ویتیلیگو

بسته به نوع ویتلیگو که به آن مبتلا شده‌اید، ممکن است در شرایط زیر قرار بگیرید:

 • تقریبا تمام سطح پوست رنگ خود را از دست بدهد: این نوع ویتیلیگو که یونیورسال نامیده می‌شود، تقریبا رنگ تمام سطوح بدن را تحت تاثیر منفی خود قرار خواهد داد.
 • بسیار از اعضای بدن تحت تاثیر قرار بگیرند: این متداول‌ترین نوع ویتیلیگو است که به آن ویلیتیگو تعمیم یافته گفته می‌شود و معمولا به شکل متقارن روی اعضای بدن تاثیر می‌گذارد. به طور مثال هر دو دست را بی‌رنگ می‌سازد.
 • تنها یک طرف یا بخشی از بدن، بی‌رنگ شود: این نوع ویتیلیگو سگمنتال نامیده می‌شود و معمولا در سنین پایین تر اتفاق می‌افتد و برای یک تا دو سال پیشرفت کرده، سپس متوقف خواهد شد.
 • یک یا فقط چند تکه از بدن درگیر شود: به این نوع ویتیلیگو موضعی (کانونی) گفته می‌شود.
 • صورت و دست ها دچار تکه‌های بی‌رنگی شوند: این نوع ویتلیگیو که تنها در صورت و دست ها دیده می‌شود، ویتیلیگو آکروفیشیال نام دارد. معمولا در این نوع، پوست آسیب دیده در صورت، دست‌ها و اطراف دهان، چشم، بینی و گوش رویت می‌گردد.

پیش‌بینی چگونگی پیشرفت بیماری غالبا دشوار است. گاهی اوقات تکه‌های بی رنگی بدون هیچ گونه درمانی متوقف می‌شود و گاهی از دست دادن رنگدانه‌ها گسترش می‌یابد و در نهایت بخش بیشتری از پوست فرد را درگیر می‌کند. گاهی اوقات نیز پوست دوباره رنگدانه‌های خود را به دست می‌آورد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که رنگ بخش های قابل توجهی از پوست از دست رفته و به ویژه رنگ موها حذف شده یا غشای مخاطی درگیر گشت، حتما به پزشک مراجعه کنید. ویتیلیگو هیچ درمانی ندارد، اما درمان و مداخلات پزشکی ممکن است روند تغییر رنگ را متوقف یا کند کرده و مقداری رنگ را به پوست شما بازگرداند.

ویتیلیگو

علل ابتلا به ویتیلیگو

ویتیلیگو زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های تولید کننده رنگدانه (ملانوسیت‌ها) می‌میرند و به این واسطه تولید ملانین را متوقف می‌کنند. به طور دقیق هنوز معلوم نیست که چرا این اتفاق می‌افتد، اما ممکن است به موارد زیر مربوط باشد:

 • اختلال در سیستم ایمنی بدن
 • سابقه خانوادگی و وراثت
 • یک رویداد محرک مانند استرس، آفتاب سوختگی شدید
 • تماس با یک ماده شیمیایی

عوارض ابتلا به ویتیلیگو

افراد مبتلا به ویتیلیگو ممکن است در معرض خطر بیشتری در خصوص موارد زیر قرار بگیرند:

 • پریشانی اجتماعی یا روانی
 • آفتاب سوختگی
 • مشکلات چشمی
 • از دست دادن شنوایی

تشخیص

پزشک از شما در مورد سوابق خانوادگی سوال کرده و احتمالا به وسیله لامپ مخصوص پوست شما را معاینه می‌کند. ارزیابی‌ها ممکن است شامل بیوپسی پوست و آزمایش خون باشد.

درمان ویتیلیگو

انتخاب روش درمانی بستگی به سن شما، میزان درگیر شدن پوست، محل درگیر شدن آن و سرعت پیشرفت بیماری دارد.

داروها و روش‌های درمانی مبتنی بر نوردرمانی برای بازگرداندن رنگ پوست در دسترس هستند، اما همیشه نتایج به اندازه کافی قابل توجه و رضایت بخش نخواهند بود. به علاوه برخی از درمان‌ها عوارض جانبی جدی به همراه دارند. بنابراین احتمال این وجود دارد که پزشک از شما بخواهد به کمک محصولات کمکی آرایشی و بهداشتی به تسکین این بیماری پرداخته و علائم آن را به حداقل برسانید.

مداد پوشش دهنده Zanderm مناسب انواع پوست و پوشش کامل لکه‌های پوستی

به کمک این مداد پوشش دهنده زاندرم می‌توانید به راحتی لکه‌های ناشی از این بیماری پوستی را پوشش داده و دیگر هیچ اثری از آن روی پوست شما باقی نخواهد ماند.

مداد پوشش دهنده Zanderm مناسب انواع پوست و پوشش کامل لکه‌های پوستی

کانسیلر با اپلیکاتور بزرگ برای پوشانندگی بیشتر برند Zanderm Vitiligo, رنگ عسلی روشن

به کمک این کانسیلر و اپلیکاتور بزرگ و حرفه‌ای آن، امکان این را خواهید داشت که تمام لکه‌های سفید رنگ پوست خود را محو کرده و در نهایت پوستی یکدست و زیبا داشته باشید.

کانسیلر با اپلیکاتور بزرگ برای پوشانندگی بیشتر برند Zanderm Vitiligo, رنگ عسلی روشن

داروها

هیچ دارویی نمی‌تواند روند ویتیلیگو را متوقف کند. اما برخی از داروها که به تنهایی، در ترکیب یا همراه با نور درمانی استفاده می‌شوند، می‌توانند به بازگرداندن برخی از بخش‌های رنگ پوست کمک کنند.

داروهایی که التهاب را کنترل می‌کنند، تا حدودی موثر خواهند بود. به طور مثال استفاده از کرم کورتیکواستروئید روی پوست آسیب دیده ممکن است دوباره رنگ را بازگرداند. البته این زمانی موثر است که ویتیلیگو هنوز در مراحل اولیه باشد. استفاده از این نوع کرم‌ها موثر و آسان است، اما ممکن است تا چند ماه تغییراتی در رنگ پوست خود مشاهده نکنید. عوارض جانبی احتمالی شامل نازک شدن پوست یا ایجاد رگه‌ها یا خطوط روی پوست شما خواهد بود.

همین طور داروهایی که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارند، مانند پمادهای بازدارنده کلسینورین، مانند تاکرولیموس (Protopic) یا پیمکرولیموس (اِلیدل) ممکن است برای افرادی که مناطق کوچک درگیر با این بیماری دارند، موثر باشند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در مورد ارتباط احتمالی این داروها با لنفوم و سرطان پوست هشدار داده است.

روش‌های درمانی

نور درمانی

نشان داده شده است که فتوتراپی با اشعه ماورا بنفش (UVB) می‌تواند پیشرفت ویتیلیگو فعال را متوقف یا کند کند. ممکن است در صورت استفاده با داروهای کورتیکواستروئید یا مهارکننده‌های کلسینورین موثرتر باشد. شما دو تا سه بار در هفته به درمان نیاز خواهید داشت که ممکن است یک یا سه ماه طول بکشد تا شما متوجه هر تغییری شوید و ممکن است شش ماه یا بیشتر طول بکشد تا اثر کامل آن را ببینید.

با توجه به هشدار FDA در مورد خطر احتمالی سرطان پوست با استفاده از مهار کننده‌های کلسینورین، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای استفاده از این داروها با نوردرمانی صحبت کنید.

ترکیب پسورالن و نور درمانی

این درمان ترکیبی از ماده گیاهی به نام پسورالن با نور درمانی (فتوشیمی درمانی) است تا رنگ را به لکه‌های سبک برگرداند. بعد از مصرف پسورالن از طریق دهان یا استفاده از آن بر روی پوست آسیب دیده، در معرض نور ماورا بنفش قرار می‌گیرید.

عمل جراحی

اگر نور درمانی و داروها جواب ندادند، برخی از افراد مبتلا به بیماری پایدار ممکن است کاندید جراحی شوند.

پیوند پوست

در این روش، پزشک بخش‌های بسیار کوچکی از پوست سالم و رنگدانه شما را به مناطقی که رنگدانه خود را از دست داده منتقل می‌کند. این روش گاهی اوقات در صورت داشتن لکه‌های کوچک ویتیلیگو استفاده می‌شود.

ویتیلیگو

مراقبت های شخصی

در صورتی که می‌خواهید به عدم پیشروی این بیماری کمک کنید، بهتر است که از کرم‌های ضدآفتاب قوی استفاده کرده و حتما پوست خود را در مقابل تابش مستقیم نور خورشید، محافظت نمایید.

همین طور شما می‌توانید از محصولات آرایشی برای پوشاندن لکه‌های بی‌رنگ ایجاد شده روی پوست کمک گرفته و به این شکل عوارض بیماری را به حداقل برسانید.

اعتماد به نفس داشته باشید

اگر چه این بیماری به شکلی مزمن ادامه‌دار شده و درمان قطعی رضایت‌بخشی برای آن وجود ندارد، اما اعتماد به نفس خود را از دست ندهید. مانکن‌ها و مدل‌های زیادی نظیر وینی هارلو و همین طور افراد مشهوری نظیر مایکل جکسون، ریچارد هموند، هالی ماری کمبس و رشید والس و … در جهان با ابتلا به این بیماری پوستی، همچنان بسیار زیبا به نظر می‌رسند و این مشکل پوستی نمی‌تواند زیبایی افراد را از آن‌ها بگیرد.

Celebrities who have vitiligo

نتیجه‌گیری

این بیماری اگر چه مسری نیست، اما ابتلا به آن می‌تواند بر اعتماد به نفس افراد و روحیه آن‌ها، اثربخشی منفی داشته باشد. از این جهت دریافت کمک روانپزشکی و مشاوره در صورت ابتلا به بیماری پوستی ویتیلیگو در موازات بهره‌مند شدن از سایر روش‌های درمانی، توصیه می‌شود.

منبع :mayoclinic.org

 

مطالب دیگری که شاید بخواهید بخوانید :

پسوریازیس | موثرترین راه های درمان پسوریازیس

بهترین درمان اگزما و تشخیص به موقع آن

درمان ۱۰۰% خشکی پوست با جدیدترین متد درمان