برای رشد بهتر کودکان، نیاز به یک سری ویتامین‌ها و مواد معدنی داریم که شاید به اندازه کافی در شیرخوارگی یا پس از آن، به کودک رسانده نشوند. به همین دلیل لازم است که از ویتامین‌های ضروری برای کودکان در سنین مختلف اطلاع داشته و حتما از این قوانین تغذیه مکمل، پیروی کنید. با استفاده از آب‌های طعم‌دار، کودکان خود را با نوشیدن میزان کافی آب، آشتی داده و باید این موضوع را به ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری نیز تعمیم دهید.

ویتامین‌های ضروری کودکان

لازم به ذکر است که ویتامین‌های ضروری برای کودکان، در سنین مختلف بسته به قد، وزن و وضعیت رشد کودک؛ متفاوت خواهند بود. به همین دلیل نمی‌توان یک نسخه کلی و قطعی برای تمام کودکان در نظر گرفت.

اما به طور کلی ویتامین A، ویتامین B12، ویتامین C، ویتامین D، آهن، منیزیم و کلسیم مورد نیاز کودکان هستند. بسته به این که کودک شما چه مواد غذایی را بیشتر میل کرده و چه سبد غذایی داشته باشد، استفاده از مکمل‌های حاوی این ویتامین‌ها، تغییر خواهد کرد.

ویتامین‌های ضروری کودکان

انواع مکمل‌های ویتامین کودکان

ویتامین A+D از ویتامین‌های ضروری کودکان

از ۱۵ روزگی نوزاد، قطره مولتی ویتامین A+D آغاز می‌شود. عموما پزشکان اطفال توصیه می‌کنند که مصرف این قطره تا دو سالگی طفل، ادامه یابد. (به ویژه کودکانی که به جای شیر مادر، از شیر خشک استفاده می‌کنند؛ به این قطره نیاز مبرم خواهند داشت.)

ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های گروه B نیز برای کودکان اهمیت زیادی دارند. کودک باید ویتامین B1، B2، B3، B4 و B12 را دریافت کند.
این ویتامین‌ها در قطره‌های مولتی ویتامین به کودکان داده شده و بعد از سه سالگی در قالب شربت مولتی ویتامین به آن‌ها خورانده می‌شود.

ویتامین‌های ضروری کودکان

ویتامین C از ویتامین‌های ضروری کودکان

ویتامین C نیز در شربت یا قطره مولتی ویتامین کودک جای می‌گیرد. با خوراندن ویتامین C به کودک خود، آنتی اکسیدان‌های بدن وی را بالا برده و قدرت مبارزه با بیماری‌ها را افزایش می‌دهید. این ویتامین خاصیت ایمنی بدن کودک را بهبود بخشیده و در ضمن به ساخت ماهیچه‌ها در بدن کمک می‌کند.

کودکانی که از فقر ویتامین C رنج می‌برند، غالبا بدون نشاط دیده می‌شوند. در موارد شدیدتر زمینه ابتلا به انواع عفونت‌ها به ویژه عفونت ادرار نیز در آن‌ها به وجود می‌آید.

این ویتامین را از یک سالگی کودک تجویز کرده و باید به صورت روزانه در قالب شربت مولتی ویتامین؛ مصرف گردد.
مرکبات حاوی مقادیر زیادی ویتامین C هستند و خوب است که کودک خود را به خوردن انواع مرکبات عادت دهید. (البته به خاطر داشته باشید که به دلیل ملاحظات سلامت معده، به کودک زیر ۱ سال، مرکبات ترش مزه داده نمی‌شود.)

ویتامین C پاستیلی L’il Critters نمونه‌ای عالی از ویتامین C مناسب کودکان است. برای خرید آن روی لینک زیر کلیک کنید:

 

ویتامین C پاستیلی

خرید از آمازون

کلسیم

در صورتی که می‌خواهید فرزند دلبندتان، استخوان‌هایی قوی و ساختار بدنی پراستقامتی داشته باشد، کلسیم را فراموش نکنید.

شربت‌های کلسیم در دسترس قرار دارند و باید به صورت روزانه به کودکان داده شوند. معمولا پزشکان برای کودکان زیر ۳ سال، مقدار کمتری کلسیم به صورت روزانه تجویز می‌کنند. از ۴ سالگی به بعد، این مقدار افزایش یافته و باز در سنین بزرگسالی کمتر خواهد بود.

کودک شما چند لیوان شیر یا دیگر مواد مغذی حاوی کلسیم می‌خورد؟ هر کودک باید روزانه چیزی نزدیک به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت کند. یک لیوان شیر در حدود ۳۰۰ میلی گرم کلسیم داشته و می‌تواند یک پنجم نیاز روزانه کودک شما به کلسیم را تامین کند.

کلسیم مورد نیاز بدن کودکان

البته دیگر منابع کلسیم نظیر بادام، اسفناج و … نیز در دسترس هستند، اما آیا به راستی می‌توانیم حداقل ۱۵۰۰ میلی گرم لازم را به کودک برسانیم؟ در این شرایط شربت‌های مکمل کلسیم کودکان چاره ساز بوده و کلسیم لازم برای بدن کودک و رشد صحیح استخوان‌ها را تأمین می‌سازند.

محصول Kids First از برند Nature Made، کلسیم و ویتامین D را به شکل پاستیلی با طعم‌های آلبالو، پرتقال و توت فرنگی تأمین می‌سازد.

 

خرید از آمازون

آهن

قرار داشتن در سن رشد، نیازی مبرم برای دریافت آهن در کودکان؛ ایجاد می‌کند. والدین می‌توانند از قطره‌های آهن ایرانی استفاده کرده و یا مکمل‌هایی چون فروگلوبین و … را به کودک خود بدهند.

نکته: متاسفانه قطره‌های آهن، روی دندان‌های مروارید‌گونه و زیبای کودک، لکه‌های سیاه رنگی ایجاد می‌کنند که قابل پاک شدن نیز نیستند. اما برخی از شربت‌های حاوی آهن از برندهای معتبر؛ چنین تأثیری نداشته و ضمن خوراندن آهن به کودک خود، از دندان‌های زیبای او نیز محافظت به عمل می‌آورید.

کمبود آهن در اولین تاثیر خود، موجب کم خونی شده و علائمی چون خستگی بی‌علت و کم حواسی خواهد داشت. یک کودک در ۳ سالگی، روزانه به چیزی در حدود ۷ میلی گرم آهن نیاز خواهد داشت. البته در شرایطی که کودک در فقر آهن به سر برد، میزان آهن تجویزی برای وی بالاتر خواهد بود. ۴ تا ۸ ساله‌ها نیز به میزان بیشتری آهن و در حدود ۱۰ میلی گرم روزانه احتیاج دارند.

برای دریافت آهن از مواد غذایی طبیعی به سراغ اسفناج، برگ چغندر، گوشت قرمز، عدس و لوبیا سیاه، میوه‌های خشک و … بروید.

منابع غنی از آهن

محصول Iron Strong برای کودکان یک مکمل آهن به اضافه ویتامین C عالی به حساب می‌آید. این محصول را به وسیله لینک زیر می‌توان خریداری نمود:

خرید از آمازون

ویتامین‌های پاستیلی

از آن جایی که بیشتر کودکان در مقابل خوردن ویتامین‌ها در قالب شربت، قطره یا قرص مقاومت می‌کنند، مولتی ویتامین‌های پاستیلی به بازار راه پیدا کردند. با خرید مولتی ویتامین پاستیلی چون مولتی ویتامین Flintstones که گزینه‌ای عالی به شمار می‌رود، کودک خود را به خوردن ویتامین‌ها تشویق کنید. در حقیقت با کمک ویتامین‌های پاستیلی، جدال دائمی والدین و کودکان حین خوردن ویتامین‌ها پایان می‌پذیرد.

ویتامین‌های ضروری کودکان

مولتی ویتامین Flintstones دارای ویتامین‌های D، A، C و E بوده و ترکیبی عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودک به شمار می‌رود.

برای خرید مولتی ویتامین Flintstones به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید از آمازون

چرا باید برای کودک خود ویتامین بخریم؟

شاید از خود می‌پرسید که اصلا چرا باید برای کودک ویتامین‌های مختلف را تهیه کرد؟ در نظر داشته باشید که میزان خوراکی‌هایی که کودکان در طول روز میل می‌کنند، نمی‌تواند به صورت کامل پوشش دهی و دریافت کامل ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز را انجام دهد. با قبول این که کودکان نیاز به مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی داشته و مغز و جسم آن‌ها دوران اصلی رشد خود را پشت سر می‌گذارند، مکمل‌های ویتامینی برای آن‌ها ضرورت پیدا می‌کند.

ویتامین‌های ضروری کودکان

با در نظر گرفتن توصیفات فوق، برای رشد کامل و تأمین سلامت یک عمر زندگی کودک خود؛ باید در همین سنین کودکی به فکر تهیه تمامی بنیادهای تغذیه‌ای وی باشید. به واقع در این سنین، کودک را برای سال‌های طولانی زندگی‌اش ایمن ساخته و پایه‌های سلامتی و قوای بدنی‌اش را می‌سازیم.

منابع: webmd ، stanfordchildrens