همه ما حداقل چند باری در طول عمر خود بیماری را تجربه می‌کنیم و ساده‌ترین روش درمان بیماری‌ها، مراجعه به پزشک و مصرف داروهایی است که به وسیله وی تجویز می‌گردد. اما این تنها روش درمانی در جهان نیست، بلکه یک سیستم پزشکی در جریان است که طبق آن، بدن هر شخص قادر به درمان بیماری‌های خود خواهد بود. به این سیستم درمانی، هومیوپاتی گفته می‌شود. در این روش افراد مقادر کمی از مواد طبیعی مانند گیاهان و نیز مواد معدنی استفاده کرده و معتقد هستند که این مواد روند بهبودی را تسریع کرده و فعالیت خوددرمانی بدن را فعال می‌سازد.

هومیوپاتی چیست؟

هومیوپاتی در اواخر دهه ۱۷۰۰ در کشور آلمان توسعه یافت. این روش درمانی همین طور در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز رواج یافت، اما در ایالات متحده آمریکا، کمترین طرفداران را به خود اختصاص داده است. در این روش درمانی به جای روی آوردن به داروهای شیمیایی و تجویزهای روتین پزشکان، با استفاده جزئی از برخی گیاهان دارویی، به بدن فرصت داده خواهد شد تا خود به درمان خویش پرداخته و سیستم دفاعی آن به شکل کامل فعال شود. این که چنین روشی تا چه اندازه موثر است یا چقدر با شکست همراه خواهد بود، محل اختلاف پزشکان و دانشمندان است.

هومیوپاتی چیست

هومیوپاتی یک روش درمانی مبتنی بر سیستم دفاعی بدن انسان است که در آن از داروهای گیاهی در دوز کم استفاده می‌شود.

هومیوپاتی چطور کار می‌کند؟

یک باور اساسی در پشت هومیوپاتی وجود دارد و آن در این خلاصه می‌شود که در بدن هر انسان درمان تمام بیماری‌ها و دردها وجود دارد. به عبارت دیگر، چیزی که علائم بیماری را در یک فرد سالم به وجود آورده است، در دوز بسیار کم، می‌تواند بیماری را درمان کند. در واقع این چیزی است که دفاع طبیعی بدن انجام می‌دهد.

به عنوان مثال، پیاز قرمز باعث سوزش چشمان شما خواهد شد و به همین دلیل در داروهای هومیوپاتی برای درمان آلرژی از آن استفاده می‌شود. همین طور درمان سایر بیماری‌ها از پیچک سمی، آرسنیک سفید، آرنیکا ساخته می‌گردد.

پزشکان هومیوپاتی که به آن‌ها هومیوپات نیز گفته می‌شود با افزودن آب یا الکل به این مواد، آن‌ها را ضعیف کرده و به عنوان کمک درمانی استفاده می‌کنند. آن‌ها معتقد هستند که این مرحله انتقال دهنده خاصیت التیام بخشی و درمان است. هومیوپات‌ها همچنین بر این باور هستند که هر چه دوز دارو کمتر باشد، قدرت دارو بیشتر خواهد بود.

در طی ملاقات شما با یک هومیوپات، او تعدادی سوال در مورد سلامت روحی، عاطفی و جسمی از شما خواهد پرسید. سپس وی دارویی طبیعی تجویز می‌کند که با همه علائم شما مطابقت داشته باشد.

شما همین طور معمولا می‌توانید داروهای هومیوپاتی را بدن نسخ در داروخانه‌های و عطاری‌ها دریافت و خریداری کنید. دوز و کیفیت این محصولات بستگی به تولیدکننده دارد.

هومیوپاتی چیست

در هومیوپاتی به جای روی آوردن به داروهای شیمیایی، دوزهای بسیار محدود از مواد طبیعی گیاهی و معدنی به عنوان داروهای کمکی به کار گرفته می‌شوند.

هومیوپاتی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

معمولا از هومیوپاتی برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

  • آلرژی
  • میگرن
  • افسردگی
  • سندرم خستگی مزمن
  • روماتیسم مفصلی
  • سندرم روده تحریک‌پذیر
  • سندرم پیش از قاعدگی

همچنین می‌توان از این روش درمانی برای مواردی جزئی چون کبودی، خراش، دندان درد، سردرد، حالت تهوع، سرفه و سرماخوردگی استفاده کرد.

به یاد داشته باشید که هرگز نباید از داروهای هومیوپاتی برای درمان بیماری‌های تهدیدکننده زندگی مانند آسم، سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی یا موارد اضطراری دیگر استفاده کنید. همچنین به کار بردن آن‌ها به جای واکسن‌ها، به هیچ وجه کارآمد نخواهد بود.

همین طور بخوانید: آشنایی با چاکراها | تعادل ۷ چاکرا | چاکرای غالب خود را بشناسید

آیا به راستی هومیوپاتی موثر است؟

تحقیقات متفاوتی در این زمینه صورت گرفته است. برخی از مطالعات حاکی از آن هستند که داروهای هومیوپاتی و به طور کلی این روش موثر واقع می‌شود و برخی دیگر نظری کاملا متفاوت دارند. منتقدان بر این عقیده هستند که درمان نه به دلیل اثربخشی داروها، بلکه به علت تلقین و دریافت مغز بیمار از این که در حال درمان شدن است، اتفاق می‌افتد.

پزشکان نیز در این زمینه اختلاف نظر دارند، زیرا برخی از تئوری‌های هومیوپاتی با اصول شیمی و فیزیک همخوانی ندارند. دانشمندان استدلال می‌کنند دارویی که فاقد ماده موثر درمانی باشد، نمی‌تواند بر بدن انسان و به ویژه بیماری‌های آن تاثیر بگذارد.

هومیوپاتی

هومیوپاتی به طور کلی خطراتی به همراه ندارد، اما با این همه در افراد با بیماری‌های خاص، بارداری یا بانوان شیرده باید با احتیاط به کار گرفته شود.

خطرات هومیوپاتی کدامند؟

FDA آمریکا بر داروهای هومیوپاتی نظارت دارد و تا به حال هیچ گونه خطراتی از این داروها گزارش نشده است. به طور کلی به دلیل ضعیف بودن و گیاهی بودن این داروها، هیچ گونه عوارض جانبی ندارند، اما در نظر داشته باشید که همیشه استثنائاتی وجود دارد و نمی‌توان به طور صرف این داروها را بی‌ضرر خواند. به طور مثال استفاده از این داروها برای بانوان باردار یا در دوران شیردهی و یا افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، ممکن است خطرناک و با عوارضی همراه باشد.

کلام آخر

لازم به یادآوری است که اگر چه برخی از دردها و بیماری‌ها به روش هومیوپاتی در جهان و میان ملل مختلف درمان شده‌اند، اما هرگز توصیه نمی‌شود که برای درمان بیماری‌های خود، از مراجعه به پزشک خودداری کرده و روش‌های درمان خانگی را در پیش بگیرید. شما چه تجربه‌ای از درمان‌های خانگی و روی آوردن به گیاهان دارویی دارید؟ آن‌ها را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

از دست ندهید: ۱۰ روش برای بالا بردن گلوتاتیون بدن با روش‌های طبیعی

منبع: webmd