حساسیت به گلوتن یک مشکل نسبتاً متداول است که بسیاری از افراد با آن مواجه بوده و در تغذیه خود ناچار به رعایت برخی از ملاحظات هستند. این بیماری با واکنش‌های نامطلوب به گلوتن، پروتئین موجود در گندم، جو و چاودار خود را نشان می‌دهد. لازم به توضیح است که بیماری سلیاک شدیدترین نوع عدم تحمل گلوتن محسوب می‌شود. با وبلاگ مالتینا همراه باشید تا به این موضوع بیشتر بپردازیم.

حساسیت به گلوتن

حساسیت به گلوتن در واقع یک بیماری خود ایمنی است که در حدود ۱٪ از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار داده و ممکن است منجر به آسیب در دستگاه گوارش شود. با این حال  حدود ۱۳% از مردم حساسیت به گلوتن غیر سلیاک، (یک نوع خفیف‌تر از عدم تحمل گلوتن) داشته و کمتر از آن مطلع هستند؛ اما با این همه این شکل از بیماری نیز برای آن‌ها دردسرساز خواهد بود.
در حقیقت باید گفت که هر دو شکل عدم تحمل گلوتن می‌توانند علائم گسترده‌ای ایجاد کنند که بسیاری از آن‌ها هیچ ارتباطی با هضم غذا ندارند. بنابراین هر شخص باید حساسیت به گلوتن در بدن خود را شناخته و عکس العمل‌ها و پیشگیری‌های صحیح را انجام دهد.

علایم حساسیت به گلوتن

حساسیت به گلوتن چیست؟

در اینجا ۱۴ علامت و نشانه اصلی حساسیت به گلوتن آورده شده است.

مهم‌ترین نشانه‌های حساسیت به گلوتن

۱٫ نفخ کردن از علائم حساسیت به گلوتن

وقتی پس از میل کردن غذا، احساس نفخ معده می‌کنید، شکم شما متورم شده یا پر از گاز باشد. اگرچه نفخ بسیار رایج است و می‌تواند عوامل زیادی داشته باشد، اما ممکن است نشانه عدم تحمل گلوتن باشد. در حقیقت، احساس نفخ یکی از شایع‌ترین شکایات افرادی است که نسبت به گلوتن حساس بوده یا نسبت به آن تحمل ناپذیری دارند. یک مطالعه نشان داده ۸۷٪ افرادی که مشکوک به حساسیت به گلوتن غیر سلیاک بودند، نفخ را تجربه کردند.

۲٫ اسهال، یبوست و مدفوع بد بو

گاهی اوقات اسهال و یبوست طبیعی است، اما اگر به طور مرتب اتفاق بیفتد باید نسبت به آن نگران شد. این‌ها همچنین به عنوان یک علامت شایع عدم تحمل گلوتن مطرح هستند. افراد مبتلا به بیماری سلیاک بعد از خوردن گلوتن، التهاب در روده کوچک را تجربه می‌کنند. این به دیواره روده آسیب می‌رساند و منجر به جذب ضعیف مواد مغذی می‌شود و در نتیجه باعث ناراحتی قابل توجهی در هضم و اسهال مکرر یا یبوست خواهد شد.

با این حال، گلوتن ممکن است در برخی از افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا نیستند نیز منجر به علائم گوارشی شود. بیش از ۵۰٪ از افراد حساس به گلوتن به طور مرتب اسهال را تجربه می‌کنند، در حالی که حدود ۲۵٪ یبوست دارند. علاوه بر این، افراد مبتلا به بیماری سلیاک ممکن است به دلیل عدم جذب مواد مغذی، درگیر مدفوع کم رنگ و ناخوشایند باشند.

حساسیت به گلوتن

اسهال و یبوست از علائم حساسیت به گلوتن محسوب می شوند

۳٫ درد شکم

درد شکم بسیار شایع است و می‌تواند توضیحات بیشماری داشته باشد. با این حال، این تنها علامت شایع عدم تحمل گلوتن است. حداکثر ۸۳٪ از مبتلایان به عدم تحمل گلوتن بعد از خوردن گلوتن، درد شکم و ناراحتی را تجربه می‌کنند.

۴٫ سردرد از علائم حساسیت به گلوتن

بسیاری از افراد حداقل یک بار در طول عمر خود، سردرد یا میگرن را در حد شدید آن، احساس کرده‌اند. میگرن یک بیماری شایع است و ۱۰ تا ۱۲ درصد افراد، آن را تجربه می‌کنند. جالب است كه مطالعات نشان داده كه افراد دارای حساسیت به گلوتن نسبت به دیگران، بیشتر مستعد ابتلا به میگرن هستند. اگر سردرد یا میگرن منظم دارید و علت مشخصی برای آن نمی‌شناسید، می‌توانید نسبت به گلوتن حساس باشید.

حساسیت به گلوتن

سردردهای میگرنی از علائم اصلی عدم تحمل گلوتن در افراد هستند.

۵٫ احساس خستگی

احساس خستگی بسیار شایع است و معمولاً با هیچ بیماری ارتباطی ندارد. با این حال، اگر دائماً احساس خستگی می‌کنید، باید علت اصلی را کشف کنید. افراد با داشتن حساسیت نسبت به گلوتن، به خصوص بعد از خوردن غذاهایی که حاوی گلوتن هستند، بسیار مستعد ابتلا به خستگی و بی حالی خواهند بود. مطالعات نشان داده‌اند كه ۶۰-۸۲٪ از افراد دارای حساسیت به گلوتن معمولا خستگی و کسالت را تجربه می‌كنند. علاوه بر این، عدم تحمل گلوتن همچنین می‌تواند باعث کم خونی فقر آهن شود که به نوبه خود باعث خستگی بیشتر و کمبود انرژی خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: اگر این علایم را دارید، ویتامین B12 بدن شما کم است

۶٫ مشکلات پوستی

عدم تحمل گلوتن می‌تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد. یک بیماری به نام درماتیت هرپتی فرمورس با تاول‌های برجسته پوستی، تظاهرات پوستی از بیماری سلیاک است. یک معادله ساده وجود دارد: هر کسی که به این بیماری مبتلا باشد، با احتمال بالا به گلوتن حساسیت دارد.

علاوه بر این، افراد دارای چند نوع بیماری پوستی، با رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن، بهبود قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به پسوریازیس، آلوپسیا آریتا و کهیر مزمن اشاره کرد.

۷٫ افسردگی از علائم حساسیت به گلوتن

افسردگی هر سال حدود ۶٪ از بزرگسالان را مبتلا می‌کند. این علائم می‌تواند بسیار ناتوان کننده بوده و با احساس ناامیدی و غم و اندوه همراه شود. به نظر می‌رسد افراد با مشکلات گوارشی در مقایسه با افراد سالم بیشتر مستعد اضطراب و افسردگی هستند.

این امر به ویژه در بین مبتلایان به سلیاک شایع است. در مورد چگونگی ابتلا به افسردگی در افراد با عدم تحمل گلوتن، می‌توان تئوری‌های زیر را داشت:

سطح سروتونین غیر طبیعی: سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که به سلول‌ها امکان برقراری ارتباط می‌دهد. این هورمون معمولاً به عنوان یکی از هورمون‌های “شادی” شناخته می‌شود و مقادیر كاهش یافته آن با افسردگی در ارتباط است.

گلوتن اگزورفین‌ها: این پپتیدها هنگام هضم برخی از پروتئین‌های گلوتن تشکیل می‌شوند. آن‌ها ممکن است در سیستم عصبی مرکزی تداخل ایجاد کرده و ممکن است خطر افسردگی را افزایش دهد.
تغییر در وضعی باکتری‌های روده: افزایش مقادیر باکتری‌های مضر و کاهش مقدار باکتری‌های مفید ممکن است سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار داده و خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.
مطالعات متعددی نشان داده است که رعایت رژیم بدون گلوتن در بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی، به بهبود وضعیت آن‌ها کمک زیادی کرده است.

حساسیت به گلوتن

از نشانه های عدم تحمل گلوتن باید به افسردگی اشاره کرد.

۸٫ کاهش وزن غیر قابل توضیح

تغییر غیر منتظره وزن اغلب دلیلی برای نگرانی است. اگرچه این امر می‌تواند از دلایل مختلف ناشی شود، کاهش وزن غیر قابل توضیح یک عارضه مشترک در بین بیماران مبتلا به سلیاک تشخیص داده شده است. در یک مطالعه در بیماران مبتلا به سلیاک، دو سوم در شش ماه، کاهش وزن چشمگیری داشتند.

۹٫ کم خونی و فقر آهن از علائم حساسیت به گلوتن

کم خونی و فقر آهن شایعترین کمبود مواد مغذی در جهان است و به ترتیب در ۵٪ و ۲٪ از زنان و مردان دیده می‌شود. کمبود آهن باعث ایجاد علائمی از قبیل حجم خون پایین، خستگی، تنگی نفس، سرگیجه، سردرد، رنگ پریدگی و ضعف می‌گردد. در بیماری سلیاک، جذب مواد مغذی در روده کوچک مختل شده و در نتیجه میزان جذب آهن از مواد غذایی کاهش می‌یابد. کم خونی و فقر آهن ممکن است یکی از اولین علائم بیماری سلیاک باشد که پزشک به آن توجه می‌کند.

۱۰٫ اضطراب

به نظر می‌رسد افراد دارای حساسیت به گلوتن در مقایسه با افراد سالم بیشتر مستعد اضطراب و اختلالات هراس هستند. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که تا ۴۰٪ از افراد با حساسیت به گلوتن در گزارش تجربیات خود، مرتباً اضطراب را عنوان ساخته‌اند.

حساسیت به گلوتن

اضطراب و استرس را باید علائمی ابتدایی از حساسیت به گلوتن بدانیم.

۱۱٫ اختلالات خود ایمنی

بیماری سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن شما بعد از مصرف گلوتن به دستگاه گوارش شما حمله کند. جالب است که، داشتن این بیماری خود ایمنی شما را مستعد ابتلا به سایر بیماری‌های خود ایمنی، مانند بیماری خود ایمنی تیروئید می کند. علاوه بر این، اختلالات خود ایمنی تیروئید ممکن است عاملی برای ایجاد اختلالات عاطفی و افسردگی باشد.

اگر چه گلوتن عامل اصلی بروز بیماری‌هایی چون دیابت نوع ۱، تیروئیددیت هاشیموتو، اوتیسم، اسکیزوفرنیو افسردگی نیست، اما می‌تواند به علائم این بیماری‌ها، شدت بخشد.

۱۲٫ درد مفاصل و عضلات از علائم حساسیت به گلوتن

دلایل بیشماری وجود دارد که افراد دچار درد مفاصل و عضلات می‌شوند. اما این نظریه وجود دارد که مبتلایان به سلیاک دارای یک سیستم عصبی بسیار حساس یا بیش از حد تحریک پذیر ژنتیکی هستند. بنابراین، آن‌ها ممکن است آستانه پایین‌تری برای فعال کردن نورون‌های حسی که باعث ایجاد درد در عضلات و مفاصل می‌شود، داشته باشند. علاوه بر این، مصرف گلوتن، ممکن است باعث ایجاد التهاب در افراد حساس به آن شود. این التهاب می‌تواند منجر به درد گسترده از جمله در مفاصل و عضلات گردد.

حساسیت به گلوتن

دردهای عضلانی و مفصلی یکی از نشانه های هشدار عدم تحمل گلوتن به شمار می روند.

۱۳٫ احساس گزگز در بازوها و پاها

یکی دیگر از علائم شگفت آور عدم تحمل گلوتن نوروپاتی است که بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در بازوها و پاها را بروز می‌دهد. این بیماری در افراد مبتلا به دیابت و کمبود ویتامین B12  نیزشایع است. اما، به نظر می‌رسد افراد مبتلا به بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن در مقایسه با گروه‌های کنترل سالم در معرض خطر بیشتری در بی حسی بازو و پا قرار دارند. در حالی که علت دقیق آن مشخص نیست، برخی این علائم را به وجود آنتی بادی‌های خاص مربوط به عدم تحمل گلوتن مرتبط کرده‌اند.

همین طور بخوانید: بهترین پماد درد برای دردهای عضلانی و استخوانی

۱۴٫ مه مغزی

“مه مغزی” به احساس عدم توانایی در تفکر واضح اشاره دارد. مردم این مسئله را فراموشی، مشکل در تفکر و احساس خستگی ذهنی توصیف کرده‌اند. داشتن “ذهن مه آلود” یك علامت شایع عدم تحمل گلوتن است و تا ۴۰٪ از افراد حساس به گلوتن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این علائم ممکن است در اثر واکنش به آنتی بادی‌های خاصی در گلوتن ایجاد شود، اما دلیل دقیق آن ناشناخته است.

سخن پایانی

همان طور که در بالا خواندید، علائم و نشانه‌های زیادی حاکی از عدم تحمل گلوتن در افراد هستند. شما چه علائم  دیگری از حساسیت به گلوتن را می‌شناسید که در بالا به آن‌ها اشاره نشده باشد؟ آیا روش درمانی برای افرادی که دارای مشکل عدم تحمل گلوتن هستند، وجود دارد؟ دانسته‌های خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: healthline