علائم کمبود ویتامین D و پنج کپسول ویتامین D مورد تایید متخصصان

علائم کمبود ویتامین D و پنج کپسول ویتامین D مورد تایید متخصصان

ویتامین D یا همان ویتامین آفتاب در عده زیادی از غذاهایی که به طور روزمره می‌خوریم، وجود ندارد. شاید درست به همین علت است که بیشتر ما از کمبود این ویتامین رنج می‌بریم. اما با توجه به این که کمبود ویتامین D و بسیاری از بیماری‌ها از جمله گروهی از سرطان‌ها، با هم در ارتباط هستند؛ به هیچ وجه مجاز به ادامه راه خود همراه با فقر این ویتامین نیستیم!

ویتامین دی در سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها نقش مستقیم داشته و کمبود آن، جذب کلسیم را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ما زمان زیادی را به دور از هوای آزاد و در محیط‌های سرپوشیده به سر برده و کمتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیریم. از این روی پوست به اندازه کافی زمان برای ساخت ویتامین D نداشته و قادر به تولید میزان کافی آن در بدن نیست. از طرفی دیگر رژیم‌های غذایی فعلی که بیشتر ما دنبال می‌کنیم، کمتر منابع غنی از این ویتامین را در خود جای داده است. در نهایت اکثر ما، از فقر ویتامین دی رنج برده و با مشکلات ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.

ویتامین D

منابع ویتامین D در مواد غذایی:

همان طور که می‌دانید اصلی‌ترین منبع دریافت این ویتامین، نور خورشید است. اما از آن جایی که قرار گرفتن در زیر تابش مستقیم نور خورشید و اشعه‌های UV، برای پوست مضر بوده و در ضمن با بالا رفتن سن افراد، جذب کمتری از ویتامین به این روش صورت می‌گیرد، نمی‌توانیم چندان به این نوع دریافت ویتامین دلخوش باشیم.

به موازات آن باید به سراغ منابع غذایی غنی از ویتامین D برویم که چندان هم سخت و دور از دسترس نیستند. به یاد داشته باشیم که ویتامین D در شمار ویتامین‌های مورد نیاز کودکان که ۱۰۰% در رشد آن‌ها موثر است، نیز قرار دارد.

  • ماهی سالمون

یکی از غنی‌ترین منابع ویتامین D، را باید ماهی سالمون بدانیم. در هر ۲۰۰ گرم ماهی سالمون، چیزی نزدیک به ۱۲۰۰ واحد ویتامین D وجود دارد. تحقیقات حاکی از آن هستند که این میزان در ماهی‌های صید طبیعی بالاتر از ماهی‌های پرورشی است. البته از سویی دیگر مصرف ماهی‌های پرورشی بر ماهی‌های صید طبیعی، به دلیل جیوه موجود در آب‌های آزاد، ترجیح داده می‌شود.

منابع ویتامین D

  • زرده تخم مرغ

اگر به راحتی با غذاهای دریایی کنار نمی‌آیید، راه حل دیگری برایتان وجود دارد. شما می‌توانید به راحتی از زرده تخم مرغ برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن خود استفاده کنید. البته نیاز شما با روزانه یک زرده تخم مرغ، مرتفع نشده و حتما باید از منابع دیگر نیز استفاده کنید.

طبق اعلام محققان؛ هر زرده تخم مرغ به طور متوسط ۲۰ الی ۳۷ واحد ویتامین دی دارد. البته این میزان بسته به روش تخم گذاری و کیفیت زندگی مرغ‌ها، متفاوت خواهد بود.

  • قارچ

قارچ نیز یک منبع غذایی غنی از ویتامین D است که به گروه گیاهخواران کمک زیادی خواهد کرد. انواع قارچ‌های خوراکی، سطوح مختلفی از ویتامین D را در خود جای داده و بسته به محل رشد و میزان تماس با نور خورشید؛ واحدهای کم و زیادی از این ویتامین را دارا هستند. بدیهی‌ست که قارچ‌های پرورشی با مدل رشد خود در محیط‌های سربسته و تاریک، میزان کمتری از ویتامین دی دارند.

  • صدف و میگو

اگر از طرفداران غذاهای دریایی باشید، صدف و میگو نیز برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن شما؛ عالی خواهند بود. به ویژه میگو را می‌توان یک منبع بسیار غنی دانست که اسید چرب امگا ۳ نیز دارد.

منابع ویتامین D

علائم کمبود ویتامین D:

کمبود ویتامین D، باعث می‌شود تا احساس خستگی مفرط داشته و بی‌حوصلگی زیادی را تجربه کنید. کمبود این ویتامین، موجب کاهش سطح سروتونین در بدن شده و به واسطه آن؛ چندان خوشحال نخواهید بود.

همچنین کمبود ویتامین دی، باعث می‌شود تا افزایش وزن بی‌دلیلی را در بدن خود شاهد باشید. شما ممکن است رژیم‌های غذایی سختی را دنبال کرده و به اندازه کافی تحرک و ورزش داشته باشید؛ اما همچنان اضافه وزن داشته و موفق به کم کردن وزن خود نشوید. در چنین وضعیتی باید به کمبود ویتامین دی در بدن خود شک کرده و حتما آن را پیگیری نمایید.

از بین رفتن زیبایی پوست و کدر شدن آن نیز از علائم کاهش سطح این ویتامین در بدن فرد، به شمار می‌رود. پوست شما در این حالت از کمبود ویتامین عجین شده با خود، رنج برده و گویی در سوگ آن می‌گرید!

منابع ویتامین D

رابطه ویتامین D و سرطان‌ها:

تحقیقات حاکی از آن است که کمبود ویتامین D، به رشد تومورهای سرطانی منجر شده و در واقع بدخیمی‌ها را دامن می‌زند. حتی اگر نتوان ارتباط مستقیمی میان شکل گیری سلول‌های سرطانی و کمبود ویتامین دی را اثبات کرد؛ اما نقش این ویتامین در درمان سرطان‌ها؛ به ویژه سرطان‌های سینه، پروستات، لوسمی (خون) و … قطعی است. این شبیه به چیزی‌ست که از کپسول ویتامین K در پیشگیری از سرطان‌ها خواندیم.

این ویتامین آنتی بادی مونوکلونال را با کیفیت عملکرد بالاتری در بدن انسان فعال می‌سازد و در درمان سرطان‌ها موثر ظاهر می‌شود.

معرفی مکمل‌های ویتامین D:

اگر می‌خواهید به روشی ساده‌تر و بی دردسرتر، به دریافت ویتامین D به شکل روزانه پرداخته و از عوارض کمبود آن، در امان بمانید؛ مکمل‌های زیر پیشنهاد می‌شوند. البته دوز مصرف روزانه را بهتر است پس از مشورت با پزشک، تعیین نمایید.

  • کپسول ویتامین D برند Nature Wise

این کپسول‌ها دارای ترکیبی عالی بوده و روغن زیتون ارگانیک نیز در فرمول خود دارند. کپسول‌های Nature Wise، کاملا ژلاتینی بوده و بلعیدن آن‌ها راحت به نظر می‌رسد. طبق چیزی که روی بسته بندی Nature Wise آورده شده است؛ کپسول‌های ویتامین دی این برند فاقد هرگونه مواد تراریخته و نیز گلوتن هستند.

محصول ویتامین D

برای سفارش این محصول می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید از آمازون

  • کپسول ویتامین D3 و K2 برند Bronson

این کپسول‌ها ترکیبی از ویتامین D3 و K2 بوده و یک مکمل عالی محسوب می‌شوند. این کپسول‌ها نیز بدون گلوتن بوده و فاقد مواد تراریخته هستند. توصیه می کنیم مقاله کپسول ویتامین K آمریکایی را نیز مطالعه نمایید.

کپسول ویتامین D3 و K2 برند Bronson

برای سفارش این محصول می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید از آمازون

 

  • کپسول ویتامین D3 برند Nature Made

برند Nature Made یکی از برندهای مشهور و معتبر تولید مکمل‌های ویتامینی است. کپسول‌های ویتامین D3 برند Nature Made نیز بسیار باکیفیت بوده و دارای تاثیرات چشمگیر بر سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها هستند.

کپسول ویتامین D3 برند Nature Made

برای سفارش این محصول می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید از آمازون

  • ویتامین دی Sports Research

با مصرف این ویتامین دی، گویی پوست خود را به صورت مستقیم مقابل تابش نور خورشید قرار داده و دریافت طبیعی ویتامین دارید. ویتامین دی برند Sports Research دارای روغن نارگیل بوده و جذب سریع‌تری در بدن دارد.

ویتامین دی Sports Researchبرای سفارش این محصول می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید از آمازون

  • ویتامین D3 از برند Pure Encapsulations

این کپسول‌های ویتامین دی، بدون گلوتن بوده و فاقد هرگونه مواد تراریخته هستند. همین طور هیچ گونه شیرین کننده مصنوعی، رنگ مصنوعی و دیگر مواد مضر در آن‌ها یافت نمی‌شوند. با مصرف روزانه کپسول‌های ویتامین D3 از برند Pure Encapsulation می‌توانید نیاز خود به این ویتامین را برطرف سازید.

ویتامین D3 از برند Pure Encapsulations

برای سفارش این محصول می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید از آمازون

 

بهترین روش تامین ویتامین D:

در نهایت باید بگوییم که بهترین روش تامین ویتامین D مورد نیاز بدن انسان، ترکیبی از روش‌های دریافت از نور آفتاب، مواد غذایی طبیعی و مکمل‌هاست. تکیه منفرد بر هر یک از این روش‌ها، نمی‌تواند در دراز مدت پاسخگو و کافی باشد.

پیشنهاد مطالعه: مولتی ویتامین فارماتون چیست؟

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *