ریزش مو یکی از مشکلاتی که همه ما کم و بیش در طول زندگی با آن مواجه می‌شویم. مسئله مهمی که در این بازه زمانی برای همه ما وجود دارد این است که بتوانیم هرچه سریع‌تر و قبل از اینکه نیمی از موهای نازنین‌مان را از دست بدهیم یا کم پشتی موهای‌مان مشخص شود، جلو آن را بگیریم. یکی از اولین کارهایی که معمولا افراد در مواجهه با این مشکل انجام می‌دهند، این است که از ماسک مو استفاده می‌کنند. انواع ماسک موهای موجود در بازار یا نسخه‌های رایج ماسک مو خانگی مواردی هستند که افراد برای فرار از ریزش مو به آن پناه می‌برند. نکته جالب استفاده از این ماسک‌ها این است که در برخی از موارد به بهترین شکل جواب می‌دهد و در برخی موارد به ریزش مو شما دامن می‌زند. اما دلیل این روند چیست و چطور می‌توانیم ماسک مو مناسب خودمان را انتخاب کنیم تا از ریزش مو و طاسی جلوگیری کنیم. در ادامه این مقاله از وبلاگ مالتینا ما را دنبال کنید تا به تمام این سوالات پاسخ بدهیم.

ریزش مو

در وهله اول باید توجه داشته باشید که ریختن موها همیشه به معنای ریزش مو نیست. چرا که موها همیشه به طور طبیعی می‌ریزند و بعد با موهای جدید جایگزین می‌شوند. معمولا ریزش مو ۱۰۰ تا ۱۵۰ تار مو در روز کاملا طبیعی است. پس اگر فکر می‌کنید که موهای‌تان بیش از این میزان ریزش ندارد،شما دچار ریزش مو نیستید.

ریزش مو الگوهای متعدد با علائم خاص خودش را دارد از طرفی شرایط زندگی هم می‌تواند باعث ریزش موها شود. در ادامه الگوهای مختلف ریزش مو را با هم مرور می کنیم.

الگوهای ریزش مو

کم پشتی موها در فرق سر به مرور زمان

یکی از رایج‌ترین اشکال ریزش مو این است که موها در فرق سر به آرامی شروع به ریختن کرده و کم پشت می‌شوند. این الگوی ریزش مو هم در خانم‌ها و هم در آقایان رواج دارد.

نقاط دایره‌ای

برخی از ماها متوجه می‌شویم که موهایمان به صورت دسته‌ای در نقاط دایره شکل شروع به ریختن می‌کنند. این نوع ریزش مو هم معمولا در سر رخ می‌دهد و کمتر احتمال دارد که ابروها و ریش‌ها هم درگیر این شکل از ریزش مو شوند. گاهی ناحیه‌ای که خالی از مو می‌شود، دچار خارش و درد می‌شود.

از بین رفتن ناگهانی موها

ضربه روحی و فیزیکی هم می‌تواند سلامت و استحکام موها را تحت تاثیر قرار دهد. در این حالت موها سست می شوند و به راحتی از ریشه درمی‌آیند. در این مواقع حتی با آرام شانه کردن موها یا دست کشیدن روی ابرو می‌بینید که چند تار مو از جایشان کنده می‌شوند.

آسیب دیدن تمام موهای بدن

برخی از درمان‌ها مانند شیمی درمانی هم می‌تواند باعث سست شدن یا ریزش مو در تمام بدن شود.

لکه‌هایی که روز سر پیدا می‌شوند

گاهی علت ریزش مو عفونت‌های قارچی است. در این موارد موها شکسته شده و کم کم می‌ریزند. همچنین پوست سر قرمز شده و دچار تورم می‌شود. همچنین در برخی از مواقع یک مایع هم از این ناحیه ترشح می‌شود.

علت ریزش مو

معضل ریزش مو

می‌دانید که مهم‌ترین بخش درمان تشخیص است. برای اینکه بتوانید بهترین درمان ریزش مو را پیدا کنید، در درجه اول باید بتوانید علت آن را به درستی تشخیص دهید. ریزش مو در مردان و زنان دلایل متعددی دارد که در ادامه رایج‌ترین آن‌ها را با هم می‌خوانیم.

هورمون‌ها

بالا و پایین شدن سطح هورمون‌ها در برخی از موارد می‌تواند منجر به ریزش مو شود. یکی از رایج ترین رخدادها در این زمینه بیشتر شدن غیرطبیعی میزان هورمون آندروژن در زنان است. (آندروژن یک هورمون مردانه است که در بدن زنان هم به مقدار کم وجود دارد.)

ریزش مو مادرزادی

ریختن مداوم موها حتی می‌تواند ژنتیکی و دارای زمینه ارثی باشد. در این حالت شما ریزش مو را از پدر یا مادرتان به ارث برده‌اید و با الگوهای مشابه آن‌ها دچار ریزش مو می‌شوید.

استرس و بیماری

قطعا تغییرات شرایط زندگی می‌تواند تمام سیستم بدن شما از جمله پوست و مو را تحت تاثیر قرار دهد. یکی ازعوارض جانبی استرس هم ریزش مو است. به جز آن بیماری و مشکلات پزشکی هم می‌توانند باعث عامل ایجاد این رویه شوند.

مصرف دارو

می‌دانید که بیشتر داروهایی که مصرف می‌کنیم، عوارض جانبی متعددی دارند. ریزش مو هم یکی از عوارض مشترک در بسیاری از داروها به خصوص داروهای درمان سرطان یا داروهای درمان فشار خون است. داروهای ضدبارداری هم در برخی از موارد باعث ریزش مو در خانم‌ها می شوند.

سوختگی، زخم و اشعه ایکس

سوختگی و زخم هم می‌تواند باعث شود که موها موقتا در همان ناحیه آسیب دیده بریزند.

بیماری‌های خودایمنی

بیماری‌های خودایمنی هم می‌توانند باعث آلوپسی آره‌تا در فرد شود. این عارضه باعث ریزش ناگهانی موها در یک یا چند ناحیه مشخص در سر می‌شود. آلوپسی آره تا معمولا نشانه‌ای ندارد و نقاطی که دچار ریزش مو می‌شوند هم معمولا شکل گرد پیدا می‌کنند. این بیماری معمولا در سن زیر ۴۰ سال رخ می‌دهد. در این حالت فعالیت سیستم ایمنی بیشتر شده و موها دچار آسیب می‌شوند. علت این عارضه هنوز مشخص نیست.

محصولات آرایشی

استفاده مداوم از محصولات و ابزار آرایشی مانند سشوار و انواع تافت و چسب مو و غیره می‌تواند باعث سست و ضعیف شدن تارهای مو شود. در این حالت هم موها کم کم دچار ریزش می‌شوند.

مشکلات پزشکی

برخی از بیماری‌ها و مشکلات پزشکی ماند دیابت، لوپوس، کم خونی فقر آهن، داشتن اختلالات تغدیه‌ای و تیروئید هم می‌تواند به ریزش مو منجر شود.

سوء تغذیه

نرسیدن کافی مواد غذایی به بدن و فقر مواد ضروری در بدن می‌تواند در نهایت به انواع مشکلات سلامتی از جمله ریزش مو بینجامد. معمولا رژیم‌های غذاهای کم پروتئین و نرسیدن کالری کافی به بدن می‌تواند باعث ریزش مو شود.

بیشتر بخوانید : ریزش مو سکه‌ ای چیست؟ چگونه از آن جلوگیری کنیم و آن را بهبود ببخشیم

درمان ریزش مو

ریزش مو

ریزش مو در اطراف سر

بعد از توضیحات بالا ممکن است خودتان علت ریزش مو را پیدا کرده باشید یا اینکه در بین چند گزینه سردرگم باشید. به هر حال برای شروع درمان ۲ راه پیش روی شماست. اول اینکه باید آزمایش بدهید. با چکاپ می‌توانید دلیل اصلی ریزش مو را پیدا کرده و سپس راه درمان مناسب را پیش بگیرید. در کنار آزمایش بهتر است از سلامت کبد، کلیه، روده و زحم و تخمدان هم مطمئن شوید.

در مرحله بعدی برای اینکه از بین چند گزینه متعدد بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید، لازم است مزاج و طبع‌تان سرتان را بشناسید. به خصوص در مواردی که می‌خواهید از درمان‌های موضعی و ماسک مو استفاده کنید، آشنایی با طبع سر کمک زیاد می‌کند که یک انتخاب مطمئن و مناسب داشته باشید. چرا که تا زمانی که از مزاج بدن‌تان آگاهی ندارید، هر انتخابی به خاطر تناسب نداشتن با طبع شما می‌تواند بی نتیجه باشد و یا از آن بدتر، باعث ریزش بیشتر موها یا آسیب‌های دیگر شود. خب حالا چطور باید طبع سر را بشناسیم. در ادامه ما شما را برای تشخیص اینکه چه مزاجی دارید، راهنمایی می‌کنیم.

معمولا طبع سر با طبع بدن یکی است و خیلی کم پیش می‌اید که این دو با هم متفاوت باشند. به همین علت در ادامه راه تشخیص طبع بدن را آموزش می‌دهیم و در انتها هم چند نکته در خصوص طبع می‌گوییم تا بتوانید درست‌ترین تشخیص را داشته باشید.

می‌دانید که طبع بدن یا طبیعت بدن تاثیر زیادی روی سلامت و رویه زندگی شما دارد. هر انسانی تحت تاثیر طبیعت بدنش است. به همین خاطر غذایی که می‌خورد می‌تواند از مغز تا قلب و کبد را تحت تاثیر قرار دهد. این تاثیر در هر کس نسبت به طبعی که دارد، متفاوت است. به طور کلی ما ۴ مزاج سرد، گرم، تر و خشک داریم که دسته بندی کلی به نسبت طبع سرد و گرم انجام می شود و از بین آن باز افراد به نسبت طبع تر و خشک دسته بندی می‌شوند. در ادامه نشانه‌های طبع سرد را می‌خوانیم.

علائم طبع گرم و سرد

نشانه‌های طبع سرد

 • بیشتر افراد طبع سرد دارند
 • بیشتر کسانی که طبع سرد دارند، رنگ پوستشان سفید است.
 • در هوای سرد به راحتی گرم نمی‌شوند و تا مدت زیادی سرما در بدن‌شان است.
 • زیاد می‌خوابند و معمولا سست هستند.
 • خونسرد هستند و کمتر عصبی می‌شوند.
 • درون گرا هستند و کمتر واکنش احساسی نشان می‌دهند.
 • موی آن‌ها زودتر می‌ریزد و زودتر هم سفید می‌شود.
 • بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های اتوایمیون مانند ام اس و پارکینسون هستند.
 • سستی، ناتوانی و کمبود انرژی در این افراد بیشتر به چشم می‌خورد.
 • نبض آن‌ها آرام‌تر می‌زند و رگ‌های باریکی دارند.
 • این افراد معمولا با خوردن ترشیجات، ماست، خیار، دوغ، آب یخ و غیره خیلی زود دچار افت فشار می‌شوند و بدن‌شان بی رمق و خسته می شود و خیلی زود به استراحت نیاز پیدا می‌کنند. در صورتی که این علائم را با شدت کمتری در خود می‌بینید، احتمالا مزاج‌تان هم متعادل باشد.

طبع گرم

 • این افراد خوش برخورد هستند اما خیلی زود هم عصبی می شوند.
 • همیشه احساس گرما و زود داغ شدن دارند.
 • اگر بیش از اندازه شیرینی‌جات بخورند، دچار جوش و خارش پوست می شوند همچنین تمایل بیشتری به نوشیدن آب دارند.
 • بدن آن‌ها در هوای سرد خیلی راحت گرم می‌شود اما در هوای خنک دیرتر سردشان می‌شود.
 • پرانرژی، برونگرا و اکتیو هستند و همیشه احساساتشان را بروز می‌دهند.
 • این افراد معمولا با خوردن خوراکی‌های گرمی مانند خرما، موز، انجیر، آجیل و غیره به شدت عرق می‌کنند و حرارت بدن‌شان بالا می‌رود و صورت‌شان قرمز شده و عروق پرخون می‌شود. همچنین کمی عصبی مزاج شده و تمایل بیشتری به انجام فعالیت‌های جنسی و جسمی دارند.

طبع تر و خشک چیست؟

همانطور که گفتیم افراد با طبع گرم و سرد باز به دو دسته طبع تر و طبع خشک دسته بندی می‌شوند. از دید طب سنتی منظور از طبع تر این است که فرد بدن منعطف‌تری دارد و میزان رطوبت بدبش بیشتر است. اما فرد با طبع خشک انعطاف پذیری کمتری دارد.

چطور طبع سر را بشناسیم؟

همانطور که در بالا گفتیم، گاهی پیش می‌آید که طبع بدن شما با طبع سرتان هماهنگ و یکسان نباشد. یعنی بعد از اینکه طبع بدن‌تان را فهمیدید، باز هم طبع سرتان متفاوت باشد. برای اینکه در خصوص طبع سر هم مطمئن شوید، می‌توانید نکات زیر را مرور کنید. این راهکارها به شما کمک می‌کند تا از طبع سرتان آگاه شوید.

سرعت رشد مو

رشد سریع‌تر موها نشان دهنده طبع گرم هست. هر چقدر موهای شما سریع‌تر رشد کنند، مشخص می‌شود که طبع شما هم گرم‌تر است. در افرادی که طبع متعادل دارند، موها در ماه ۱ تا ۲ سانتی متر رشد می‌کنند.

ضخامت تارهای مو

طبع سر را از روی ضخامتی که هر تار مو دارد هم می‌توانید تشخیص دهید. در صورتی که هیچ مشکل هورمونی نداشته باشید، نازک‌تر بودن تارهای مو نشان دهنده طبع سرد است. هر چقدر طبع شما گرم‌تر باشد، موها ضخیم‌تر و محکم‌تر هستند.

یک تست ساده

برای اینکه طبع سرتان را تشخیص دهید، دست‌تان را روی فرق سرتان قرار دهید و فرق سر را باز کنید. اگر فورا گرما را احساس کردید، به این معنی است که طبع شما گرم است. اگر گرما ملایم یا کم بود، طبع شما سرد است.

نوع ریزش مو

در افرادی که طبع گرم دارند، معمولا ریزش مو بیشتر در فرق سر و مرکز سر است. اما در افرادی که طبع‌شان سرد است، ریزش مو در اطراف سر است.

در نهایت اگر باز هم موفق به شناخت درست و اصولی طبع سر نشدید، باید به پزشک طب سنتی مراجعه کنید.

ماسک مو طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو

و اما ماسک مو. حالا که طبع سر را می‌شناسم و می‌دانید که کدام مواد برای ما مجاز هستند و کدام یک مضر، می‌توانیم با خیال راحت بهترین ماسک مو را برای جلوگیری و درمان ریزش مو انتخاب کنیم. در ادامه چند ماسک مو طبیعی به شما آموزش می‌دهیم و در مورد هر کدام مشخص می‌کنیم که ماسک برای چه طبعی مناسب است.

ماسک تخم شنبلیله

تخم شنبلیله برای درمان ریزش مو

یکی از محبوب ترین و موثرترین ماسک‌ها برای درمان ریزش مو، ماسک تخم شنبلیله است. دانه شنبلیله مقادیر زیادی از هورمون‌های طبیعی را در خود دارد که به رشد بهتر موها کمک می‌کند. این ماده چه به صورت موضعی و چه خوراکی مفید و موثر است. در صورتی که مشکل پزشکی خاصی ندارید، می‌توانید روزانه از سبزی شنبلیله یا چای آن استفاده کنید.

شنبلیله گرم و خشک است. در نتیجه برای افراد سرد مزاج مناسب است. اما گرم مزاج‌ها هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

شنبلیله حاوی پروتئین‌های گیاهی است. به همین علت برای تازهای مو که از پروتئین ساخته شده‌اند، بسیار مفید است.

خواص کلی دانه شنبلیله برای مو

 • جلوگیری از ریزش مو
 • کمک به رشد مجدد موها
 • افزایش رشد مو
 • بیشتر شدن ضخامت مو
 • کاهش شوره

مواد لازم:

۱ قاشق تخم شنبلیله

آب جوش

طرز تهیه ماسک مو تخم شنبلیله:

ابتدا مقداری تخم شنبلیله را به کمک دستگاه پودر کنید.

۱ قاشق پودر تخم شنبلیله را در کاسه ریخته و کمی آب جوش (آب حتما باید جوش باشد) به آن اضافه کنید. در صورتی که طبع گرم دارید، میتوانید به همراه اب از عرق مورد نیز کمک بگیرید.

اجازه بدهید این ترکیب ۸ ساعت استراحت کند. در نهایت مایعی لزج مانند بدست می آورید، آن را از صافی پارچه ای رد کنید و به کف سرتان بزنید.این ماسک ۳۰ دقیقه و حداکثر ۲ ساعت بر روی سر بماند و در نهایت موها را آبکشی کنید.

نکات:

نیازی نیست سرتان را با کلاه حمام بپوشانید. اجازه دهید ماسک در مجاورت هوا خشک شود.

در صورتی که موها تمیز هستند، نیازی نیست که ماسک را با شامپو بشویید.

در صورتی که موهای‌تان خشک است، بهتر است قبل از استفاده از این ماسک به کمک روغن طبیعی کمی تارهای مو را چرب کنید و قبل از خشک شدن کامل ماسک هم سرتان را بشویید.

۲ تا ۳ بار در هفته از این ماسک استفاده کنید.

این ماسک می‌تواند ۲ تا ۴ ساعت روی سر باقی بماند.

بهتر است که تخم شنبلیله را در زمان استفاده پودر کنید.

دقت کنید که حتما باید قبل از استفاده مخلوط را صاف کنید. چرا که جدا کردن تفاله‌های تخم شنبلیله از مو کار آسانی نیست.

این ماسک را برای کف سر استفاده کنید.

در دوره پریودی از این ماسک استفاده نکنید.

بهتر است قبل از استفاده تست کنید.

ماسک آلوئه ورا

ماسک مو

ماسک مو با آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از مواد طبیعی است که در سال‌های اخیر استفاده از آن برای پوست و مو رواج زیادی پیدا کرده است. آلوئه ورا خواص و فواید متعددی دارد که بدیهی‌ترین آن آبرسانی است. ویژگی اصلی این ماده این است که کاملا سبک است و می‌توانید به صورت روزانه و مداوم از آن استفاده کنید.

خواص آلوئه ورا برای مو

 • جلوگیری از ریزش مو
 • کمک به رشد بهتر مو
 • کمک به رشویش مجدد مو
 • درمان خارش سر
 • کاهش چربی و التهاب سر
 • ضخیم کردن مو
 • ضد شوره

چطور از آن استفاده کنیم؟

استفاده از آلوئه ورا ساده است. کافی است ژل آن را با قاشق از برگ جدا کرده و له کنید. سپس آن را روی پوست سر و موها قرار دهید. هرچند بهتر است برای راحتی بیشتر، ژل را برای چند ثانیه در میکسر بیندازید تا کاملا رقیق و روان شود.

این ژل را برای حداقل ۲ ساعت روی موها قرار دهید. سپس بشویید.

نکات:

این ماسک نیازی به شامپو ندارد. حتی در بیشتر مواقع می‌توانید آن را نشویید. هر چند آلوئه ورا طعم و عطر تلخی دارد که شاید برای خیلی‌ها خوشایند نباشد. از طرفی بعد از خشک شدن تکه‌های خشک شده ژل آلوئه ورا روی موها مشخص می‌شوند و باعث می‌شوند که موها کثیف به نظر برسند.

ماسک آلوئه ورا هم معمولا برای هر دو طبع سرد و گرم موثر و کاربردی است.

ماسک مو تخم کتان برای درمان ریزش مو

ماسک مو

درمان ریزش مو به کمک بذر کتان

یکی دیگر از مواد طبیعی که برای خلاص شدن از ریزش مداوم و بی امان مو می‌توانید از آن استفاده کنید، بذر کتان است. این ماده مقادیر زیادی هورمون در خود دارد و رشد موها را تحریک می‌کند. این ماسک برای درمان ریزش مو از کناره‌های سر بسیار مفید است. ریزش‌های هورمونی را هم درمان می‌کند. اما شهرت اصلی آن به خاطر ضخیم‌تر و محکم‌تر کردن موهاست.

خواص بذر کتان برای مو

 • جلوگیری از ریزش
 • رویش مجدد مو
 • کمک به ضخیم‌تر شدن مو

مواد لازم:

یک چهارم پیمانه بذر کتان

نصف الی یک پیمانه آب

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

برای تهیه ماسک بذر کتان را با آب ترکیب کنید و روی حرارت بگذارید. ۱۰ دقیقه تا نیم ساعت زمان بدهید تا ترکیب غلظ شود. زمانی که به غلظت دلخواه‌تان رسید، حرارت را خاموش کنید. بعد از سرد شدن ترکیب را از صافی رد کنید و ژل حاصله را به کف سر بزنید.

بعد از گذشت دو ساعت موها را بشویید.

نکات:

دقت کنید که خانم‌ها می‌توانند تا هفته‌ای دو بار از این ماسک استفاده کنند. اما آقایان فقط یک بار در هفته مجاز به انجام این کار هستند.

بهتر است طول درمان را تا دو ماه ادامه دهید.

از ماسک در دوره پریودی و بارداری استفاده نکنید.

ماسک مخصوص گرم مزاج‌ها

ماسک مو تخم مرغ و سدر

همانطور که گفتیم تعداد سرد مزاج‌ها بیشتر است در نتیجه دستورالعمل‌های ماسک‌های بیشتری هم مختص این افراد وجود دارد. اما این ماسک مخصوص گرم مزاج‌ها طراحی شده است. با این ماسک می‌توانید ریزش مو را کنترل کنید و موهای محکم‌تر و ضخیم‌تری هم داشته باشید. دقت کنید که این ماسک روی رنگدانه‌های مو تاثیر سو دارد. در نتیجه اگر موی سفید دارید، بهتر است از ماسک استفاده نکنید یا استفاده از آن را به هفته‌ای یک بار محدود کنید.

خواص ماسک

 • ضد ریزش
 • تقویت فولیکول‌های مو
 • افزایش ضخامت مو
 • کمک به رشد قدی مو
 • رویش مجدد مو در صورت استفاده مداوم دو ماهه

مواد لازم:

دو عدد تخم مرغ

۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل

۱ الی ۲ قاشق غذاخوری سدر

طرز تهیه و استفاده از ماسک:

تخم مرغ را با روغن نارگیل یا زیتون و سدر ترکیب کنید.

ماسک را به ریشه موها و پوست کف سر بزنید و سر را با کلاه رنگ بپوشانید.

اگر پوست سرتان چرب است، تا ۳ ساعت بعد موها را بشویید و در صورتی که پوست سرتان خشک است، سه ساعت به ماسک زمان بدهید. سپس آن را بشویید.

نکات:

دقت کنید که برای شستن موها از آب داغ استفاده نکنید چرا که ممکن است این کار باعث چسبیدن تخم مرغ به پوست سرتان شود.

می توانید از این ماسک هفته ای ۱ تا ۲ بار استفاده کنید.

این ماسک می‌تواند برای سردمزاج‌ها هم مفید باشد اما باید مدت زمان کمتری آن را روی سرتان نگه دارید.

 

ماسک ضد ریزش با قرص کمر

درمان ریزش مو با قرص کمر

قرص کمر نام میوه یک درخت است و ظاهری شبیه به باقالی با رنگ تیره دارد. برای استفاده از این میوه لازم است ابتدا پوست سخت آن را بشکنید. برای این کار ابتدا آن را روی حرارت قرار دهید تا پوسته ترک بخورد. سپس مغز میوه را خارج کرده و پودر کنید. طبع این میوه گرم و خشک است و برای کسانی که طبع سرد دارند، مناسب است. قرص کمر برای درمان ریزش مو و بهبود کیفیت مو کاربرد دارد.

خواص قرص کمر برای مو

 • ضد ریزش
 • کمک به استحکام و محکم شدن ریشه مو
 • رویش مجدد موها
 • کمک به سیاه‌تر شدن و تیره‌تر شدن موها

مواد لازم:

۱ قاشق غذاخوری پودر قرص کمر

۱ قاشق غذاخوری پودر نخود خام

دو عدد تخم مرغ

طریقه استفاده از قرص کمر

پودر قرص کمر به علاوه پودر نخود خام و زرده تخم مرغ را با هم ترکیب کنید. در صورتی که طبع گرم دارید، یک قاشق سرکه یا عرق مورد هم به ترکیب اضافه کنید. سپس ترکیب را روی کف سرتان قرار دهید.

این ماسک را هفته‌ای سه بار تکرار کنید و حداقل روزی دو ساعت روی سرتان نگه دارید.

ماسک مو برای رشد مجدد موها

ماسک مو

می‌دانید که موهای از دست رفته و ریخته باید به نحوی جایگزین شوند. در غیر این صورت کم کم پشت موها کمتر شده و سرتان خالی می‌شود. برای اینکه موهای ریخته را جایگزین کنید، بهتر است از انواع ماسک‌هایی که رشد مجدد مو را تحریک می‌کنند، استفاده کنید. می‌دانید که پیاز طبع گرمی دارد و گرم کردن سر هم باعث کمک به رشد مجدد موها می‌شود. پس این ماسک به خصوص اگر طبع سرد دارید، برای‌تان مفید است. مواد دیگر موجود در ماسک هم با تامین مواد مغذی مورد نیاز مو به رشد بهتر و سریع‌تر موها کمک می‌کنند. همچنین مقادیر گوگرد داخل پیاز کمک زیادی به رشد بهتر موها می‌کند.

مواد لازم:

۱ عدد پیاز

۱ عدد سیب زمینی

۱ عدد تخم مرغ

۱ قاشق غذاخوری عسل

طرز تهیه:

پیاز و سیب زمینی را درون میکسر بریزید تا کاملا پوره شوند. سپس آب آن را بگیرید و بعد تخم مرغ و عسل را هم به آن اضافه کنید. وقتی تمام مواد خوب با هم ترکیب شدند، ماسک را روی سرتان قرار دهید.

در صورتی که پوست کف سرتان خشک است، اجازه دهید ماسک تا ۴ ساعت روی سرتان بماند.

اگر پوست سر چرب است، این زمان را به نهایتا ۲ ساعت کاهش دهید.

سرتان را با کلاه رنگ بپوشانید و قبل از خشک شدن کامل ماسک، سرتان را بشویید. چرا که خشک شدن ماسک باعث می‌شود که سرتان راحت شسته نشود.

بهتر است سر را با آب ولرم رو به سرد بشویید.

اگر طبع گرمی دارید، بهتر است ۲ قاشق ماست هم به ماسک اضافه کنید. همچنین می‌توانید پیاز را حذف کنید.

از این ماسک می‌توانید هفته‌ای دو تا سه بار استفاده کنید.

ماسک برای تقویت ساقه مو

ماسک موی آووکادو

ماسک موی آووکادو

یکی از کارهایی که برای جلوگیری از ریزش مو و کمک به رشد بهتر موها می‌توانید انجام دهید، این است که سافه موها را تقویت کنید. ماسکی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، برای تقویت ساقه مو خشک شده و آسیب دیده هم به خوبی عمل می‌کند. استفاده منظم و مداوم آن حتی به بهبود و تقویت هرچه بیشتر موها کمک می‌کند و با ترمیم ساقه موها وزی و خشکی موها را می‌گیرید.

این ماسک را همچنین می‌توانید روی ریشه مو هم استفاده کنید. چرا که می‌تواند در درمان ریزش مو هم مفید و موثر باشد. برای تهیه این ماسک به یک آووکادو نیاز دارید. آووکادو یکی از مفید‌ترین میوه‌های موجود است که مقادیر زیادی از انواع ویتامین‌ها مانند ویتامین‌های گروه A , B و E را در خود دارد. در صورتی که به استفاده از ماسک ادامه دهید، تاثیری مشابه کراتین کردن هم مشاهده می‌کنید.

مواد لازم:

۱ عدد آووکادو

۱ قاشق روغن زیتون

۳ قاشق عسل طبیعی۱ قاشق شیر نارگیل یا روغن نارگیل

طرز تهیه:

تمام مواد را کاملا با هم ترکیب کنید تا یکدست شود. سپس موها را به چند دسته تقسیم کرده و از ماسک به موهای‌تان بزنید.

یک تا دو ساعت زمان بدهید تا ماسک روی موها بماند.

نکات:

باید ازماسک دو بار در هفته استفاده کنید.

می‌توانید آووکادو را با زرده تخم مرغ جایگزین کنید.

ماسک مو طبیعی با حنا

ماسک مو با حنا

حتما شما هم در جریان خواص و فواید متعدد حنا برای مو هستید. این ماده  سبز رنگ از زمان مادربزرگ‌هایمان برای داشتن موهای زیبا، پوست سالم و ناخن‌های محکم و شکیل به ما کمک کرده است. در مورد طبع حنا چند فرضیه وجود دارد. عده‌ای معتقدند که حنا طبع گرم دارد درحالی که عده دیگر فکر می‌کنند که طبع حنا سرد و خشک است.

خواص حنا برای مو

 • ضد ریزش
 • کمک به رویش دوباره مو
 • جلوگیری از سفیدی مو
 • ضد قارچ
 • ضدعفونت
 • نرم کننده موها
 • پاکسازی قوی و تمیز کننده موها

نکات:

در ماسک حنا می‌توانید از هر ماده‌ای که دوست دارید مانند روغن‌های گیاهی، سبوس‌ها، عرقیجات و غیره استفاده کنید.

در تهیه ماسک حنا به توصیه‌های زیر توجه داشته باشید.

از  حنا بی رنگ یا حنا هندی روی مو استفاده نکنید. چرا که این نوع حناها طبیعی نیستند و ممکن است خودشان باعث ریزش مو شوند.

خانم‌های باردار بهتر است از این ماسک استفاده نکنند.

برای اینکه حنا روی موها رنگ ایجاد نکند، می‌توانید کمی وسمه به آن اضافه کنید.

هر ترکیبی که درست کردید، اجازه دهید حداقل ۲ ساعت استراحت کند.

مواد مایع مانند آب یا روغن را به صورت گرم به حنا اضافه کنید.

در صورتی که ریشه موها سست هستند، اجازه دهید ماسک ۳ تا ۴ ساعت روی سرتان باقی بماند. هرچه تایم ماندن ماسک بیشتر باشد، موها مستحکم‌تر می‌شوند.

ماسک مو آویشن

ماسک مو

آیشن و درمان ریزش مو

همانطور که در بالا هم گفتیم، یکی از دلایل ریزش مو، قارچ و عفونت پوست سر است. در این موارد آویشن می‌تواند با درمان خارش پوست سر و تمیز کردن آن و درمان مشکلات قارچی، جلو ریزش مو را هم بگیرد. پس در صورتی که ریزش ناشی از عفونت قارچی دارید که معمولا هم با خارش پوست سر همراه است، بهتر است یک بار آویشن را تست کنید. آویشن همچنین برای درمان شوره سر هم مفید است. از طرفی ریشه مو را تحریک می‌کند و باعث رشد مجدد موها می‌شود و از ریزش بیشتر و طاسی سر جلوگیری می‌کند. برای استفاده از آویشن هم بهترین راه استفاده از چای یا جوشانده آویشن است.

مواد لازم:

۲ قاشق غذاخوری آویشن

۲ لیوان آب

طرز تهیه جوشانده آویشن:

برای تهیه این جوشانده باید آب را با آویشن ترکیب کرده و روی حرارت بگذارید. وقتی آب داخل ظرف نصف شد، شعله را خاموش کنید و دمنوش را صاف کنید. بعد از سرد شدن دمنوش می‌توانید آن را روی موها اسپری کنید.

بعد از ۲ تا ۳ ساعت هم موها را آبکشی کنید. برای شستن این ماسک نیازی به شامپو ندارید.

ماسک آب برنج

ماسک مو

ماسک مو با آب برنج

آب برنج یکی دیگر از موادی است که برای موها خواص و فواید متعددی دارد. برنج سرشار از بیوتن است که باعث رشد بهتر موها و جلوگیری از ریزش آن‌ها می‌شود. می‌توانید مقداری از آب برنج را روی موها اسپری کنید یا اینکه از آن برای شستن موها استفاده کنید. برای تهیه آب برنج هم می‌توانید موقع جوشاندن برنج آب اضافه درون قابلمه را خارج کنید. می‌توانید تمام آبی که با آن برنج را جوشانده‌اید، موقع آبکش کردن جدا کنید و موقع پختن برنج کمی آب بیشتر در قابلمه بریزید و بعد از ۵ دقیقه که از جوشیدن برنج گذشت و قبل از اینکه روغن یا نمک به آب اضافه کنید، یک لیوان از آب برنج را بردارید. این آب سرشار از ویتامین ‌ها و املاح معدنی است که حتی خوردن آن هم مفید فایده است. دقت کنید که اگر از برنج قهوه‌ای استفاده کنید، آب برنج خاصیت بیشتری خواهد داشت. از طرفی برخی از شالیکاران برای دور کردن آفات از انواع سموم شیمیایی استفاده می‌کنند. خیلی از این سموم بعد از برداشت هم روی برنج باقی می‌ماند. بدیهی است که این سم می‌تواند وارد آب برنج شود. به همین خاطر بهتر است که از برنج ارگانیک استفاده کنید.

خواص آب برنج برای مو

 • ضد ریزش
 • کمک به رویش مجدد موها
 • کمک به رشد بیشتر موها
 • جلوگیری از سفیدی مو
 • براق کردن مو

از آب برنج می‌توانید برای آبکش کردن موها در آخرین مرحله حمام استفاده کنید. همچنین می‌توانید مقداری از آن را روی موها اسپری کنید. آب برنج بوی خاصی ندارد به خاطر همین نیازی به آبکشی دوباره هم ندارد.

ماسک اسکراب سر

ماسک مو

اسکراب پوست سر با ماسک طبیعی

یکی از دلایل ریزش مو یا جایگزین نشدن موها با موهای جدید، کثیف بودن پوست سر و بسته بودن منافذ آن است. در این مواقع معمولا هر ماسک موضعی یا شامپو یا انواع تقویت کننده‌های مو کمکی نمی‌کند و موها دیگر قابلیت رشد کردن و جایگزین شدن را ندارند. به همین منظور برای پاکسازی پوست سر و باز کردن منافذ پوست از انواع اسکراب ها استفاده می‌کنند. با ماساژ دادن اسکراب‌ها روی پوست سر می‌توانید پوست سر را لایه برداری کرده و به باز شدن و تمیز شدن منافذ پوست کمک کنید. این اسکراب‌ها باید با حرکات دایره‌ای روی پوست سر ماساژ داده شوند. در ادامه دو نوع اسکراب مناسب طبع سرد و گرم را به شما آموزش می‌دهیم.

اسکراب مناسب طبع سرد

مواد لازم:

۲ قاشق نمک دریا

۲ تا ۳ قاشق روغن نارگیل

۱ قاشق عصاره رزماری

اسکراب مناسب طبع گرم

مواد لازم:

۱ قاشق شکر قهوه‌ای

۲ تا ۳ قاشق روغن نارگیل

۱ قاشق قهوه

۱ قاشق آبلیمو

طرز تهیه اسکراب:

تمام مواد را با هم ترکیب کرده و روی پوست سر به آرامی ماساژ دهید. تمام کف سر را ماساژ دهید و این کار را برای ۵ دقیقه ادامه دهید. سپس اجازه دهید ماسک برای نیم ساعت روی پوست کف سر باقی بماند. در نهایت سرتان را با شامپو بشویید.

نکات:

ماساژ را نباید خشن و با حرکات تند و بی ملاحظه انجام دهید چرا که مواد اسکرب می‌توانند باعث خراشیده شدن پوست سر شوند و در نهایت ایجاد عفونت بکنند.

در صورتی که نمک یا شکر استفاده شده در اسکراب دانه‌های درشتی داشته باشد، ابتدا باید آن را پودر کنید.

اگر پوست سرتان چرب است، از اسکرب هفته‌ای یکبار استفاده کنید و اگر پوست سرتان خشک است، این کار را برای هفته‌ای دو بار تکرار کنید.

ماسک مو شیوانا

یکی از معروف‌ترین ماسک موهای طبیعی دنیا که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود، محصول شیوانا است. این ماسک اولین بار توسط فردی به همین نام درست شد. دوره مصرف این ماسک حداقل سه ماه است ودر صورتی مصرف مداوم و منظم ماسک می‌توانید به تاثیر آن در درمان ریزش مو و کمک به رویش مجدد موها امیدوار باشید. اگرچه محلول شیوانا شباهت‌های زیادی با ماسک حنا دارد اما همان ماسک نیست. چرا که در این ترکیب تنها یک سوم حجم مواد را حنا تشکیل می‌دهد و به عبارتی حنا ماده اصلی نیست. در خصوص طبع ماسک هم باید گفت که این ماسک برای افرادی که طبع سرد دارند، مناسب‌تر است اما معمولا گرم مزاج‌ها هم می‌توانند از آن استفاده کنند. برای اینکه به نتیجه دلخواه برسید، حداقل یک روز در میان باید از آن استفاده کنید.

خواص ماسک شیوانا

 • درمان ریزش مو
 • کمک به رشد مجدد موها
 • افزایش ضخامت موها
 • افزایش رشد قدی موها

مواد لازم:

۲ قاشق غذاخوری حنا

۷ قاشق غذاخوری روغن نارگیل (معادل ۶۰ سی سی)

۷ قاشق غذاخوری روغن زیتون (معادل ۶۰ سیسی )

طرز تهیه:

مواد را با هم ترکیب کنید و برای ۲۴ ساعت به آن استراحت دهید. دقت داشته باشید که حجم این ماسک معمولا بیشتر از یک بار استفاده است. بنابراین می‌توانید اضافه آن را در یخچال نگه دارید.

از این ماسک باید روی کف سر استفاده کنید به این ترتیب که ماسک را روی کف سر ماساژ دهید و بعد از دو ساعت آن را بشویید.

نکات:

توجه داشته باشید که قبل از استفاده ظرف را خوب تکان دهید تا حنا ته نشین شده قابل استفاده باشد.

درون این ماسک آب اضافه نکنید چرا که می‌تواند باعث کپک زدن مواد شود.

حنا در ترکیب با روغن‌ها قابلیت رنگ دادنش را از دست می‌دهد و به موها رنگ نمی‌دهد.

باقی مانده ماسک خراب نمی شود و حتی می‌توانید اضافه آن را در کابینت هم نگه داری کنید.

اگر موهای چربی دارید، از حنا کمتری استفاده کنید و برای موهای خشک، حنا بیشتری اضافه کنید.

این ماسک برای خانم‌های باردار مناسب نیست. همچنین در صورتی که پریود هستید، نباید از ماسک استفاده کنید.

آقایان هم می‌توانند از ماسک استفاده کنند.

ترکیب ماسک را تغییر ندهید و دقیقا مطابق دستورالعمل مواد را با هم ترکیب کنید.

digikala

vista

haircare_sogand