آیا محصولاتی که کاملا طبیعی یا به اصطلاح ارگانیک هستند، می‌توانند تمام نگرانی‌ها بابت آسیب‌های مواد شیمیایی آرایشی و مراقبتی بر روی پوست را برطرف کنند؟ لوازم آرایشی ارگانیک محصولات جدید آرایشی هستند، که به تازگی بر سر زبان‌ها افتاده‌اند. تولیدکنندگان این محصولات با ادعا‌ی ارگانیک بودن منبع همه‌ محصولاتشان، مفید بودن آن‌ها برای پوست و محیط زیست و خطرات بالقوه‌ مواد مصنوعی برای سلامت انسان؛ باعث شده‌اند که همه درباره لوازم آرایشی ارگانیک کنجکاو شوند. البته فروش این محصولات نیز به سرعت در حال افزایش است و شرکت‌های آرایشی-بهداشتی، در حال تولید محصولات مراقبت از پوست و آرایشی با برچسب ارگانیک هستند.

اصطلاح ارگانیک در دنیای لوازم آرایش و همچنین محصولات مراقبت از پوست به چه معناست؟

لوازم آرایشی ارگانیک

اغلب آن‌هایی که از واژه ارگانیک یا کاملا طبیعی استفاده می‌کنند، ترکیبات مصنوعی را کاملا بد و اجزای طبیعی را کاملا خوب می‌دانند. امروزه فقط مواد تشکیل دهنده‌ ارگانیک قابل اعتماد هستند و حتی مواد طبیعی نیز مشکلاتی دارند، مگر این که به صورت ارگانیک به دست آمده باشند.

هنگامی که برای خرید یک محصول آرایشی تصمیم می‌گیرید، اغلب تصورتان این است که هرچه برچسب محصول نشان بیشتری از سلامتی داشته باشد، بیشترین مزایا را برای مراقبت از پوست به شما ارائه خواهد کرد. در این مقاله به توضیح و بررسی محصولات و لوازم آرایشی ارگانیک می‌پردازیم و بهترین برندهای تولید کننده لوازم آرایشی ارگانیک را معرفی می‌کنیم.

 شیمی سبز و تولید محصولات آرایشی ارگانیک:

شیمی سبز به طور کلی به این شکل تعریف و تشریح می‌شود: طراحی محصولات شیمیایی و فرایند‌هایی که تولید مواد و محصولات خطرناک را کاهش می‌دهد یا از بین می‌برد. شیمی سبز در سراسر چرخه‌ زندگی به کار می‌رود و شامل طراحی، ساخت و کاربرد یک محصول شیمیایی است. این اصطلاح به عنوان شیمی پایدار نیز شناخته شده است و هدف کسانی که از این روش در ساخت محصولاتشان استفاده می‌کنند، کاهش ضایعات مضر، ذخیره‌ی انرژی و حذف اثرات محیطی منفی است.

لوازم آرایشی ارگانیک

شیمی سبز مواد شیمیایی ضروری اما خطرناک، مانند سفید کننده‌ها، آمونیاک، ضدعفونی کننده‌ها و مواد نگهدارنده، را کنار نمی‌گذارد؛ بلکه به دنبال روش‌هایی است که بتواند آن‌ها را با خطر کمتری تولید کند. به یاد داشته باشید بسیاری از مواد شیمیایی خطرناک هنگامی که درست استفاده شوند و دفع شوند، کمترین خطر را برای ما و محیط زیست ایجاد می‌کنند.

طرفداران شیمی سبز، تلاش می‌کنند تا جایی که ممکن است از بسیاری از منابع مواد پایدار طبیعی در تولید محصولات ارگانیک استفاده کنند، با این حال همان طور که همه‌ی داروساز‌ها معتقدند، این غیرممکن است که بتوان یک محصول ۱۰۰ درصد طبیعی تولید کرد.

لوازم آرایشی ارگانیک

به عنوان مثال، برای کنترل رشد باکتری‌ها و میکروب‌هایی که مضر هستند، حتی در محصولات تشکیل شده از مواد طبیعی باید از نگهدارنده‌های مصنوعی استفاده کرد. چون نگهدارنده‌های طبیعی اثربخشی، سازگاری فرمولی یا مقرون به صرفه بودن مورد نیاز را برای تولید محصولات ایمن و قابل اعتماد را ندارند، در حالی که نگهدارنده‌های مصنوعی عملکرد بسیار خوبی در این زمینه دارند.

مسئله مهم در مورد لوازم آرایشی ارگانیک

مسئله‌ بحث برانگیز دیگر در مورد لوازم آرایشی ارگانیک، این است که به ندرت محصول آرایشی پیدا می‌شود که تمام فرمول و مواد به کاررفته درآن ارگانیک باشد. چرا؟ دلایل مختلفی وجود دارد، اما بیشتر به دلیل تعدادی از ترکیبات مصنوعی به نام مواد نگهدارنده است که اجزای ضروری بسیاری از مواد آرایشی هستند. هیچ ماده‌ نگهدارنده‌ طبیعی وجود ندارد که بتواند در برابر تمام میکروب‌ها مانند قارچ، کپک و باکتری‌ها از بدن دفاع کند و باعث ماندگاری محصول آرایشی شود.

لوازم آرایشی ارگانیک

حتما این سوال را می‌پرسید که چرا باید از نگهدارنده‌ها در لوازم آرایشی ارگانیک استفاده شود؟ زیرا مواد ارگانیک پایدار نیستند و بدون نگهدارنده‌ها خراب شده و ماندگاری ندارند. علاوه بر این، در مقایسه با غذا‌های ارگانیک، مقدار مشخصی از ترکیبات مصنوعی در لوازم آرایشی مورد نیاز است تا مواد تشکیل دهنده را در ترکیب با یکدیگر و پایدار نگه دارند و بدون مشکل روی پوست به کار روند و پوست را جذاب‌تر نشان دهند.

پس به علت وجود مواد نگهدارنده های غیرطبیعی در ساختار محصولات آرایشی ارگانیک، نمی توان گفت که یک محصول آرایشی ۱۰۰ درصد ارگانیک است. بلکه بخش اصلی این محصولات را مواد طبیعی و مفید برای ساختار پوست انسان تشکیل می‌دهند و نسبت به محصولات شیمیایی از ضرر کمتری برای سلامت انسان و  محیط زیست برخوردارند.

با توجه به این قضیه، برندهایی که ادعا دارند محصولاتشان ۱۰۰ درصد طبیعی و ارگانیک است و هیچ گونه ماده شیمیایی یا مصنوعی در آن به کار نرفته است صرفا سعی در جلب توجه مشتری دارند و هیچ گونه پایه و اساس علمی برای ادعاهایشان ندارند.

البته معدود برندهایی هم وجود دارند که با استفاده از مواد اولیه کاملا ارگانیک و طبیعی و همچنین استفاده از مواد نگهدارنده بی‌خطر، محصولات با کیفیتی را تولید و به بازار عرضه می‌کنند و از محبوبیت و اعتبار زیادی برخوردارند.

بهترین برندهای تولید کننده محصولات و لوازم آرایشی ارگانیک

امروزه با افزایش تقاضا برای خرید و استفاده از محصولات آرایشی سالم و طبیعی، برندهای زیادی دست به تولید محصولات و لوازم آرایشی ارگانیک زده‌اند. در اینجا سه برند معتبر و با کیفیت تولید کننده لوازم آرایشی  ارگانیک را معرفی می‌کنیم.

  • لوازم آرایشی ارگانیک برند زویی (zuii)

زويی یک برند استرالیایی تولید کننده لوازم آرایشی ارگانیک است. این برند برای تولید محصولات خود از رنگدانه‌ها و عصاره موجود در گل‌های طبیعی، ویتامین‌ها و املاح معدنی موجود در گیاهان استفاده كرده و طيف گسترده‌ای از زيباترین و با کیفیت‌ترین رنگ‌های آرایشی را به وجود آورده است. محصولات ارگانیک تولید شده توسط برند زویی، ضمن بخشیدن زیبایی طبیعی به چهره شما؛ باعث تقويت، بهبود و حفظ سلامت پوستتان می‌شوند. مواد به كار رفته در محصولات برند زویی حافظ سلامت انسان و محيط زيست بوده و می‌توان در دوران بارداری یا شیردهی با اطمینان خاطر از آن‌ها استفاده نمود.

لوازم آرایشی ارگانیک

لوازم آرایشی ارگانیک

  • لوازم آرایشی ارگانیک برند تاتا هارپر (tata harper)

برند تاتا هارپر با بهره گیری از گیاهان طبیعی و استفاده از فناوری‌های روز دنیا، اقدام به تولید لوازم آرایشی و محصولات مراقبت و جوانسازی پوست ارگانیک می‌کند. محصولات این برند دارای رنگدانه‌های طبیعی و ترکیباتی مفیدی مانند عصاره اسطوخودوس و روغن نارگیل و آلوئه ورا هستند و هیچ گونه ترکیب مضری در آن‌ها به کار نرفته است و بیشتر جنبه درمانی و ترمیمی برای پوست دارند.

لوازم آرایشی ارگانیک

لوازم آرایشی ارگانیک

 

  • لوازم آرایشی ارگانیک برند واپور ارگانیک بیوتی (VAPOUR ORGANIC BEAUTY)

این برند جزو بهترین و معتبرترین برندهای تولید کننده لوازم آرایشی ارگانیک بوده و موفق به دریافت جوایز بین المللی تولید بهترین محصولات آرایشی ارگانیک شده است. محصولات واپور ارگانیک بیوتی از کیفیت بالا و رنگبندی بسیار زیبا و ملایمی برخوردارند و از مواد اولیه طبیعی و مفید برای پوست ساخته شده‌ و باعث تغذیه، جوانسازی و حفظ سلامت پوست می‌شوند.

لوازم آرایشی ارگانیک

لوازم آرایشی ارگانیک

اگر تجربه یا دیدگاهی در مورد لوازم آرایشی ارگانیک و استفاده از آن‌‌ها دارید، در بخش نظرات این نوشته با ما و خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.

برای آشنایی با بهترین برندهای لوازم آرایشی در جهان کلیک کنید