نخستین چیزی که با شنیدن نام ویتامین K به ذهن خطور می کند، کمک به انعقاد خون است. البته این تنها فایده‌ای نیست که با مصرف قرص ویتامین K و یا مواد غذایی حاوی این ویتامین، دنبال می‌کنیم.

شکل زندگی تکنولوژیک و تغذیه امروزی، بدن افراد بشر را از دریافت کافی ویتامین‌های مختلف به شکل طبیعی محروم ساخته است. از همین روی برای تأمین ویتامین‌های ضروری بدن از جمله ویتامین K، ناچار به سراغ قرص‌های مکمل می‌رویم.

خواص قرص ویتامین K

انعقاد خون

همان طور که گفتیم ویتامین کا، در انعقاد خون نقش دارد. در واقع این اصلی‌ترین و مشهورترین خاصیت ویتامین K است که می‌شناسیم.

ویتامین K

حفظ سلامت استخوان‌ها

این ویتامین برای حفظ سلامت استخوان‌ها و بهبود وضعیت آن‌ها، بسیار مفید است. با مصرف و دریافت ویتامین K، سطح کلسیم نیز در بدن انسان تنظیم می‌گردد.

حفظ و بهبود سلامت قلب

همچنین این ویتامین که خود از سه گروه ویتامین K1، ویتامین K2 و ویتامین K3 تشکیل شده است؛ در سلامت قلب نیز نقش پررنگی دارد. این ویتامین از تشکیل مواد معدنی در رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند. با این توصیف، رگ‌ها مسیر بازتری داشته و از افزایش فشار خون پیشگیری می‌شود. به همین تناسب؛ کاهش فشار خون و کاهش التهابات سلول‌های خونی، از ریسک حملات قلبی می‌کاهد.

تقویت قوای ذهنی از جمله خواص قرص ویتامین K

این ویتامین در تقویت حافظه نیز موثر بوده و از آلزایمر و دیگر بیماری‌های مغزی که در سنین کهنسالی ظهور پیدا می‌کنند، جلوگیری به عمل می‌آورد.

پیشگیری از سرطان

با توجه به گسترش سرطان‌های مختلف و فراوانی ترسناک آن‌ها، همه ما به دنبال مواد غذایی و خوراکی‌های ضد سرطان هستیم. جالب است بدانید که ویتامین K، یکی از مواد مغذی مبارز سرطان است. با دریافت این ویتامین به میزان کافی، ریسک ابتلا به سرطان‌های مختلف نظیر سرطان کبد، سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات و البته سرطان دهان را کاهش می‌دهید.
ویتامین k در چربی محلول بوده و از همین جهت پس از دریافت، در کبد انباشته می‌گردد. دفع این ویتامین نیز از طریق ادرار و یا صفرا انجام می‌گیرد.

ویتامین K

میزان قرص ویتامین K لازم برای هر فرد

میزان ویتامین کا لازم برای هر فرد، متناسب با وزن وی تعیین می‌گردد. به ازای هر کیلوگرم وزن، یک میکروگرم ویتامین K، لازم خواهد بود. به این معنا که یک فرد با وزن ۶۰ کیلوگرم، باید روزانه ۶۰ میکروگرم ویتامین K دریافت کند. البته این میزان توصیه شده، بسته به نظر و تشخیص پزشک می‌تواند متفاوت باشد. به ویژه افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند، نباید بدون تجویز یا مشورت پزشک، از قرص ویتامین K استفاده نمایند.

میزان مورد نیاز ویتامین K به صورت روزانه

عوارض کمبود ویتامین K

از جمله عوارض ملموس کمبود ویتامین K، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پوکی استخوان

پوکی استخوان چیزی‌ست که بیشتر بانوان در دوران یائسگی خود، به آن دچار می‌شوند. به ویژه در صورتی که این افراد با کاهش سطح ویتامین کا در بدن خود مواجه باشند، پوکی استخوان تشدید خواهد شد. نبود یا کمبود ویتامین K، ساخت پروتئین استخوانی استئوکلسین را مختل ساخته و در نهایت به پوکی استخوان دامن می‌زند. به همین منظور به تمام افراد به ویژه بانوان در نزدیکی سن یائسگی؛ توصیه می‌شود که حتما از مواد غذایی حاوی ویتامین K یا قرص ویتامین K در دوز تجویز شده؛ استفاده نمایند.

جلوگیری از پوکی استخوان با ویتامین K

دیابت

کاهش سطح ویتامین K (به ویژه ویتامین K2) در بدن شخص، ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را بالا می‌برد. در حقیقت ویتامین K2، باعث می‌شود تا حساسیت بدن به انسولین حفظ شده و سلول‌های گیرنده آن؛ به درستی عمل کنند.

آرتروز

یکی از عوارضی که کمبود ویتامین کا به بار می‌آورد، آرتروز و دردهای استخوانی به ویژه در زانوها خواهد بود. در واقع ویتامین کا، برای ساخت نوعی از پروتئین میان استخوانی و غضروفی ضروری است. با کمبود این ویتامین عملکرد پروتئین‌های میان غضروفی نیز، با مشکل مواجه خواهد شد.

آرتروز از عوارض کمبود ویتامین k

پیشگیری از بیماری Apoptosis

بیماری Apoptosis که در واقع یک بیماری خود ایمنی‌ست، با خودکشی سلول‌ها آغاز می‌شود. در این بیماری سلول‌های بدن، خود را از بین برده و یک روند دردناک را رقم می‌زنند. جالب است بدانید که یکی از عوامل پیشگیرانه این بیماری، ویتامین کا به حساب می‌آید. به همین جهت، حفظ میزان کافی ویتامین K، می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری Apoptosis را کاهش دهد.

مواد غذایی حاوی ویتامین K

برای دریافت ویتامین K (به ویژه ویتامین K1) مورد نیاز بدن خود، می‌توانید به سراغ مواد غذایی طبیعی حاوی آن بروید. منابع غذایی غنی از این ویتامین از جمله کلم بروکلی، کدو حلوایی، مارچوبه، جعفری، اسفناج، کاهو، گل کلم، شلغم و برگ چای سبز هستند. همین طور ویتامین K2 را نیز در لبنیات از جمله پنیر و گوشت قرمز خواهید یافت. توجه داشته باشید که این مواد در مواجه با مواد دارای خاصیت اسیدی؛ ویتامین خود را از دست می‌دهند.

مواد غذایی حاوی ویتامین K

قرص ویتامین K برند Solaray

اگر چه ترجیح داده می‌شود که مواد مغذی و ویتامین‌ها را به صورت طبیعی دریافت کنیم، اما همیشه قادر به تأمین میزان مورد نیاز بدن از این طریق نخواهیم بود. به همین دلیل چاره‌ای جز بهره گرفتن از قرص‌ها یا مولتی ویتامین‌های مکمل نیست. همان طور که مولتی ویتامین‌های مناسب کودکان در رشد و تکامل صحیح آن ها نقش دارند، قرص‌های ویتامین بزرگسالان نیز در حفظ سلامت بدن و بهبود آن؛ نقش آفرین هستند. قرص ویتامین کا نیز از همین دسته ویتامین‌های ضروری برای بدن انسان است.

اگر به دنبال یک قرص مکمل ویتامین K از برندی مشهور و قابل اطمینان می‌گردید، قرص ویتامین K برند Solaray را توصیه می‌کنیم. این بسته شامل ۱۰۰ قرص ۱۰۰ میکروگرمی است. قرص ویتامین K برند Solaray، دارای هیچ ناخالصی نبوده و تحت نظارت و تأیید سازمان FDA آمریکا قرار دارد.

قرص ویتامین k برند Solaray

 

در صورتی که تحت درمان با هر دارویی قرار داشته و یا سوابق پزشکی و درمانی دارید؛ حتما پیش از مصرف قرص ویتامین K برند Solaray یا هر قرص مکمل دیگری، با پزشک خود مشورت نمایید.