املاح مختلفی در بدن وجود دارند که کمبود یا عدم وجود هرکدام باعث آسیب جدی به سیستم بدن می‌شود. در حقیقت تمام غذاهایی که روزانه مصرف می‌کنیم دارای مقادیر مختلفی از مواد و عناصر مورد نیاز بدن می‌باشند. منیزیم یکی از فراوان‌ترین مواد معدنی ضروری در بدن شماست. در درجه اول در استخوان‌های بدن ذخیره می شوند و مقادیری هم در جریان خون گردش می کنند. اگر هنوز نسبت به کمبود منیزیم در بدن توجهی ندارید، بهتر است بدانید که در ۳۰۰ واکنش متابولیکی نقش دارد و روی فرایندهای حیاتی بدن تاثیر می گذارد. ما این بار در مالتینا بلاگ به شما اطلاعاتی را خواهیم داد که روی سلامت شما اثرگذار است.

کمبود منیزیم در بدن به عنوان نقصی به نام هیپو منیزیم شناخته می‌شود که یک مشکل سلامتی است. در حالی که آمار نشان می دهد افرادی در سراسر به این نقص دچار هستند، مطالعات نشان می دهد که حدود ۷۵ درصد این افراد به میزان کافی منیزیم دریافت نمی کنند. در برخی از موارد کمبود منیزیم در بدن خود را نشان نمی‌دهد تا زمانی که به پایین‌ترین سطح برسد! دلایل پایین آمدن سطح منیزیم متفاوت است؛ از رژیم غذایی ناسالم گرفته تا بیماری‌های که سبب این مشکل می شود. مشکلاتی که می تواند در پی کمبود منیزیم اتفاق بیوفتد، عبارتند از دیابت، جذب ضعیف مواد غذایی، اسهال مزمن، بیماری سلیاک و سندرم استخوان گرسنه. شایان ذکر است که افراد مبتلا به اعتیاد الکل در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

علاوه بر مشکلاتی که ناکافی بودن منیزیم می‌تواند در بدن ایجاد کند باید به برخی از فرآیندهای مهم اشاره کنیم که این ماده بر آنها اثرگذار است:

 • سنتز پروتئین
 • تولید و ذخیره انرژی سلولی
 • تثبیت سلول‌ها
 • سنتز DNA
 • انتقال سیگنال عصبی
 • متابولیسم استخوان
 • تپش منظم قلب
 • هدایت سیگنال‌ها بین عضلات و اعصاب
 • متابولیسم انسولین و گلوکز
 • فشارخون

اهمیت منیزیم در بدن چیست؟

اهمیت منیزیم در بدن

اهمیت منیزیم

منیزیم یک ماده مغذی مهم برای برن انسان است و به حفظ سلامت مغز، قلب و عضلات شما کمک می کند. تحقیقات منتشر شده در منابع معتبر نشان می‌دهد که بخش زیادی از انسان‌های سراسر جهان کم یا شدید با علائم کمبود منیزیم در بدن روبرو می شوند. میزان نیاز بدن شما به منیزیم به عوانل زیر بستگی دارد:

 • سن
 • جنسیت
 • شرایط فیزیولوژیکی مانند دوران بارداری و شیردهی

علائم اولیه کمبود منیزیم در بدن شامل حالت تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، خستگی و ضعف می‌باشد. اگرچه بسیاری از افراد منیزیم کافی دریافت نمی‌کنند اما کمبود آن نادر است. در واقع علائم نشان دهنده یک بیماری زمینه ای در بدن شما هستند. به طور کلی علائم در بدن فرد سالم ظاهر نمی‌شود، مگر اینکه زمان طولانی این وضعیت ادامه داشته باشد.

در قدم اول هم پزشک سطح منیزیم شما را مورد آزمایش قرار می‌دهد و کم و زیاد بودن آن بیانگر بیماری خواهد بود. در صورت مصرف زیاد الکل، مشکلات کلیوی، مصرف برخی داروها، بیماری سلیاک یا مشکلات گوارشی طولانی مدت امکان دارد در جذب منیزین از غذا مشکل داشته باشید.

اگر مدت طولانی میزان منیزیم در بدن شما پایین باشد به عوارض کمبود منیزیم در بدن دچار خواهید و موراد زیر به تدریج ظاهر می‌گردد:

 • اشتهای ضعیف
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خواب آلودگی
 • ضعف

در موارد شدید نیز دچار اسپاسم و لرزش عضلانی غیرقابل کنترل خواهید شد! با گذشت زمان مقادیر پایین منیزیم باعث ضعیف شدن استخوان می‌شود و سردردهای بدی را تجربه خواهید کرد. احساس آرامش از شما سلب می‌گردد و حتی مشکلات قلبی را تجربه می‌کنید. حتی در جذب مواد معدنی مهمی مانند کلسیم و پتاسیم نیز اختلال به وجود می‌آورد.

دلایل کمبود منیزیم در بدن

منیزیم کم اغلب به دلیل کاهش جذب منیزیم در روده یا افزایش دفع منیزیم در ادرار است. در غیر این صورت سطح منیزیم پایین در افراد سالم، امری معمولی به حساب نمی‌آید. به این دلیل که سطح منیزیم تا حد زیادی توسط کلیه ها کنترل می‌شود. معمولا کلیه‌ها دفع منیزیم را بر اساس نیاز بدن کاهش یا افزایش می دهند.

مصرف پایین منیزیم به صورت مداوم در رژیم غذایی، موجب از دست دادن بیش از حد منیزیم می شود و بیماری‌های مزمن مانند افت فشار را خون به وجود می آورد.

هیپو منیزیم بیشتر در افرادی بروز می‌کند که در بیمارستان بستری هستند. زیرا برخی شرایط اینگونه بیماران به خاطر جراحی‌های خاص یا مصرف انواع نادری از داروها موجب وقوع این مسئله می‌شود. دوباره اشاره می‌کنیم که شرایطی شامل بیماری‌های گوارشی، سن بالا، دیابت نوع دوم، استفاده از داروهای ادرارآور، شیمی درمانی و وابستگی به الکل خطر کبود منیزیم در بدن را افزایش می دهد.

فواید منیزیم برای بدن انسان

فواید منیزیم برای بدن انسان

فواید منیزیم برای بدن انسان

برای اینکه بهتر بدانید کمبود منیزیم در بدن چه عوارضی دارد، ابتدا فواید آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ادامه به مهمترین فواید منیزیم برای بدن انسان اشاره می کنیم.

 • عملکرد مطلوب مغز را حفظ می کند. – منیزیم در انتقال انواع سیگنال بین مغز و بدن نقش دارد و به عنوان دروازه گیرنده‌های NMDA در سلول‌های عصبی عمل می‌کند.
 • ضربان قلب را در وضعیت سالم نگه می دارد. – با کاهش اثر کلسیم بر انقباضات قلب، به سلول‌های ماهیچه‌ای برای ضربان منظم همکاری می‌نماید.
 • کمک به تنظیم انقباضات عضلانی – درست همانند تاثیری که روی قلب می‌گذارد به عنوان یک مسدود کننده کلسیم، به بدن برای شل شدن عضلات یاری می‌رساند.
 • پایین آوردن فشار خون – طبق بررسی‌های صورت گرفته مصرف یک دوز در حدود ۳۶۸ میلی گرم منیزیم، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می‌دهد.
 • کاهش بیماری‌های قلبی – چندین مطالعه نشان داده‌اند کهسطح منیزیم پایین باشد، خطر ابتلا به بیماری قلبی بالا خواهد رفت.
 • کنترل قند خون – منیزیم به تنظیم انسولین در بدن کمک می‌کند و قند را از خون به خارج از سلول منتقل می‌کند. به عبارت ساده سلول‌های بدن گیرنده‌های انسولین داشته که برای عملکرد صحیح نیاز به این ماده مغذی دارند. کمبود منیزیم در بدن می‌تواند سبب اختلال در این فرایند گردد.
 • افزایش کیفیت خواب – منیزیم به ذهن و بدن آرامش می‌بخشد، همچنین سبب سریعتر به خواب رفتن شما خواهد شد. مصرف مکمل‌های منیزیم به کاهش علائم بی‌خوابی کمک می‌کند.
 • جلوگیری از میگرن – چندین مطالعه نشان داده که سطح منیزیم پایین باعث میگرن می‌گردد.
 • کاهش علائم افسردگی – در تحقیقی روی ۸۸۰۰ نفر مشخص شد کسانی که مصرف منیزیم کمی دارند، ۲۲ درصد خطر ابتلا به افسردگی در آنها افزایش می‌یابد. یکی از دلایل این امر نقش منیزیم تنظیم بهبود عملکرد مغز و روحیه شماست.

علائم و عوارض کمبود منیزیم در بدن

علائم و عوارض کمبود منیزیم در بدن

علائم کمبود منیزیم

منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن شماست که در بیش از ۶۰۰ واکنش سلولی از ساخت DNA گرفته تا کمک به انقباض عضلات نقش دارد. کمبود منیزیم نوعی بیماری و مشکل بهداشتی بوده که اغلب نادیده گرفته می‌شود. در بعضی موارد سطح منیزیم تا به شدت پایین نیاید، علائم بیماری را نشان نمی‌دهد. در ادامه سعی نموده‌ایم تا مهمترین علائم و عوارض کمبود منیزیم در بدن انسان را برایتان بیاوریم، با مالتینا بلاگ همراه باشید!

۱- اسپاسم و گرفتی عضلات

گرفتگی و لرزش عضلات بدن جزو نشانه‌های مهم کمبود منیزیم در بدن است. همچنین در بدترین حالت، احتمالا باعث تشنج نیز می‌گردد. دانشمندان معتقدند این علائم در اثر جریان بالای کلسیم به نسبت منیزیم در سلول‌های عصبی رخ می‌دهد که باعث تحریک بیش از حد اعصاب عضلانی خواهد شد. در حالی که مکمل‌های متنوع در افراد دچار کمبود منیزیم موجب بهبود خواهد شد اما به عنوان یک روش درمانی موثر در بزرگسالان سالخورده به حساب نمی‌آید. در این خصوص نیاز به مطالعات و تحقیقات بیشتری وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که گرفتگی عضلات غیر ارادی دلایل مختلفی دارد. به عنوان مثال، گاهی استرس یا استفاده بیش از حد کافئین در به وجود آمدن این شرایط موثر است. همچنین برخی اوقات یک عارضه جانبی در اثر مصرف دارها سبب گرفتگی عضلات شما خواهد شد، بیماری‌های عصبی ماند نورومیوتونی یا نورون حرکتی نیز باعث تشدید این مسئله می‌شوند.

در حالی که کشیدگی‌های گاه به گاه عضلات امری طبیعی به شمار می‌رود اما در صورت ادامه علائم باید به پزشک مراجعه کرد.

۲- اختلالات روانی

اختلالات روانی یکی دیگر از پیامدهای احتمالی کمبود منیزیم است. شامل حس بی میلی که ابتدا با حالت بی حسی و بی تفاوتی یا کمبود احساسات نمود پیدا می‌کند. کمبود منیزیم در بدن اگر شدیدتر شود، حتی موجب هذیان گفتن و به کما رفتن شخص می‌گردد. علاوه بر این، مطالعات بر اساس شواهد نشان داده که کمبود منیزیم باعث افزایش ابتلا به افسردگی می شود. پایین بودن سطح منیزیم از حالت طبیعی موجب ایجاد اضطراب هم در برخی از موراد تحقیقاتی بالینی شده است.

البته مقالاتی هم در مورد مکمل‌های منیزیم منتشر شده که نقش آنها را برای کمک به افراد مضطرب مفید دانسته است. این فرضیه هنوز پایه علمی قدرتمندی ندارد اما از تاثیر آن نیز نمی‌توان عبور کرد!

به طور خلاصه، به نظر می رسد که کمبود منیزیم سبب اختلال در عملکرد اعصاب شده و مشکلات روحی متعددی ایجاد می‌نماید.

۳- پوکی استخوان

پوکی استخوان نوعی اختلال بوده که با ضعف استخوان‌ها و افزایش خطر شکستگی مشخص می‌گردد. خطر ابتلا به پوکی استخوان تحت تاثیر عواملی مانند پیری، عدم فعالیت بدنی و مصرف کم ویتامین D و K بالا خواهد رفت. جالب اینجاست که کمبود منیزیم در بدن هم یک هامل خطرناک برای پوکی استخوان است. اگرچه این مسئله به طور مستقیم اثر نمی‌گذارد اما باعث کاهش سطح کلسیم خون، ماده اصلی سازنده استخوان می‌شود.

مطالعات انجام شده بر روی موش صحرایی تایید می‌کند که کاهش منیزیم در رژیم غذایی باعث کاهش توده استخوان می‌شود. اگرچه چنین آزمایشاتی هنوز روی انسان به صورت کامل انجام نشده اما شواهد حاکی از این است که مصرف پایین منیزیم با تراکم استخوانی ضعیف ارتباط دارد.

۴- خستگی و ضعف عضلانی

Termination for Sleeping at Work Upheld

خستگی یک وضعیت یا حالت جسمی و ذهنی است که می تواند بر اثر کمبود منیزیم در بدن رخ دهد. به خاطر داشته باشید هر از گاهی این حالت برای هر فردی رخ خواهد داد و به طور معمول این معنی را می‌دهد که بدن شما نیاز به استراحت دارد. با این حال خستگی شدید یا مداوم خبر از یک مشکل یا عامل تهدیدکننده سلامتی است.

از آنجایی که خستگی یک علامت غیر اختصاصی بوده، شناسایی علت آن سخت است مگر اینکه با علائم دیگری همراه باشد. یکی دیگر از علائم کمبود منیزیم ضعف عضلانی است که به عنوان بیماری میاستنی نیز شناخته می‌شود. محققان معتقدند این ضعف ناشی از دست دادن پتاسیم در سلول‌های عضلانی می‌باشد، وضعیتی که به طور معمول با کمبود منیزیم همراه است. بنابراین یکی از دلایل احتمالی خستگی یا ضعف مربوط به عوارض کمبود منیزیم در بدن می‌باشد.

۵- فشار خون بالا

مطالعات روی نمونه‌های حیوانی نشان داده که کمبود منیزیم احتمال بالا بردن فشار خون را افزایش می‌دهد، این عامل باعث ایجاد بیماری‌های قلبی خواهد شد. در حالی که شواهد مستقیمی در مورد انسان وجود ندارد اما بررسی‌ها این اتفاق را محتمل می‌دانند.

معتبرترین شواهد درباره فواید منیزیم از مطالعات علمی حاصل می شود. چندین بررسی به این نتیجه رسیده‌اند که مکمل‌های منیزیمی امکان پایین آوردن فشار خون را فراهم می کند. به بیان ساده کمبود منیزیم در بدن فشار خون را افزایش می دهد که به نوبه‌ی خود، خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می دهد. با این وجود قبل از درک کامل نقش آن، به مطالعات بیشتری نیاز است.

۶- آسم

Do I Have Asthma? Facts, Symptoms & Types of Asthma

تحقیقات آزمایشگاهی ثابت کرده که کمبود منیزیم در بیشتر بیماران مبتلا به آسم دیده می شود. علاوه بر این، سطح منیزیم در افراد مبتلا به آسم کمتر از افراد سالم است. محققان اعتقاد دارند که کمبود منیزیم در بدن باعث تجمع کلسیم در عضلات پوشاننده مجاری تنفسی ریه‌ها شود. در نتیجه مجاری هوا منقبض شده و تنقس دشوارتر از قبل خواهد بود.

جالب اینجاست که برای افراد مبتلا به آسم شدید، یک دستگاه استنشاقی با سولفات منیزیم تجویز می‌گردد تا به آرامش و گسترش مجاری هوایی کمک کند. برای کسانی که دچار علائم شدید تنگی نفس می‌شوند، از تزریق دارو استفاده خواهد شد!

نتایج استفاده از مکمل‌های غذایی برای کاهش علائم تنفسی آسم متناقض بوده و چیزی به صورت قطعی به اثبات نرسیده است. به طور خلاصه دانشمندان معتقدند که آسم شدید در برخی از بیماران نشانه کمبود منیزیم باشد، اما برای بررسی دقیق آن نیاز به مطالعات بیشتری است.

۷- ضربان قلب نامنظم

از جدی‌ترین علائم کمبود منیزیم، آریتمی قلب یا ضربان نامنظم قلب است. علائم آریتمی در بیشتر موارد خفیف بوده و غالبا هیچ علائم ندارند. با این حال، در برخی از افراد احتمال بروز تپش قلب وجود دارد که بازه زمانی بین ضربان قلب را افزایش می‌دهد. سایر علائم احتمالی آریتمی شامل سبکی سر، تنگی نفس، درد قفسه سینه یا غش کردن است. در شدیدترین موارد، آریتمی باعث بروز خطراتی مانند سکته یا نارسایی قلبی خواهد شد.

دانشمندان بر این باورند که عدم تعادل سطح پتاسیم در داخل و خارج سلول‌های عضلانی قلب در وضعیت کمبود منیزیم نقش دارند. در برخی از بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب و آریتمی میزان منیزیم کمتری نسبت به افراد سالم دیده شده است. در این بیماران با تزریق منیزیم به طور قابل توجهی عملکرد قلب آنها بهبود پیدا می‌کند. مکمل‌های منیزیم نیز علائم را در برخی بیماران مبتلا به آریتمی را کاهش می‌دهد.

چگونه منیزیم کافی دریافت کنیم؟

چگونه منیزیم کافی دریافت کنیم؟

دریافت منیزیم

موراد زیر میزان توصیه شده روزانه یا مصرف کافی منیزیم برای دو جنسیت مردان و زنان در رده‌های سنی مختلف نشان می دهد:

 • تا قبل از ۶ ماهگی – برای مردان و زنان ۳۰ میلی گرم
 • از ۶ ماهگی تا ۱۲ ماهگی نوزاد – برای مردان و زنان ۷۵ میلی گرم
 • ۱ تا ۳ سال – برای مردان و زنان ۸۰ میلی گرم
 • ۴ تا ۸ سال – برای مردان و زنان ۱۳۰ میلی گرم
 • ۹ تا ۱۳ سال – برای مردان و زنان ۲۴۰ میلی گرم
 • ۱۴ تا ۱۸ سال – برای مردان ۴۱۰ میلی گرم و برای زنان ۳۶۰ میلی گرم
 • ۱۹ تا ۳۰ سال – برای مردان ۴۰۰ میلی گرم و برای زنان ۳۱۰ میلی گرم
 • ۳۱ تا ۵۰ سال – برای مردان ۴۲۰ میلی گرم و برای زنان ۳۲۰ میلی گرم
 • بالای ۵۰ سال – برای مردان ۴۲۰ میلی گرم و برای زنان ۳۲۰ میلی گرم

اگرچه بسیاری از افراد برای دریافت منیزیم به میزان توصیه شده روزانه توجه نمی‌کنند، غذاهای غنی از منیزیم زیادب برای انتخاب وجود دارد. این ماده مغذی مهم هم در گیاهان و هم در گوشت به طور گسترده یافت می شود. غنی ترین منابع که از کمبود منیزیم در بدن جلوگیری می‌کنند، دانه‌های خوراکی و آجیل هستند. البته غلات، لوبیا و سبزیجات سبز نیز منابع نسبتا غنی به حساب می‌آیند.

در پایان

به عنوان مثال هر ۳۰ گرم بادام، حدود ۱۸ درصد از مقدار توصیه شده روزانه‌ی شما را به منیزیم تامین می‌کند. سایر منابع عالی شامل دانه‌های کتان، تخمه آفتابگردان، دانه‌های چیا، کاکائو، قهوه، بادام هندی، فندوق و جو دوسر است. منیزیم همچنین به بسیاری از غلات صبحانه و سایر غذاهای فرآوری شده اضافه می‌شود.

اگر شما دچار یک عوارض کمبود منیزیم در بدن مانند دیابت هستید، همیشه این ماده مهم را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

امیدواریم که مطلب کمبود منیزیم در بدن رضایت شما را جلب کرده باشد. وبلاگ مالتینا سرشار از مطالب متنوعی است که تا ساعت های متوالی شما را سرگرم می کند. بخش اطلاعات عمومی مباحث مختلفی را در دل خود جای داده که در افزایش دانش عمومی شما اثر گذار است. مطلب فوق را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و دوستان خود را در این مورد آگاه نمایید. در پایان سوالات و پیشنهادات خود را از طریق درج کامنت با ما در میان گذارید.

 

مطالب پیشنهادی:

مولتی ویتامین فارماتون چیست؟ و چگونه بر سلامت بدن تاثیر می گذارد؟

درمان بی خوابی | معرفی و خرید بهترین قرص های خواب آور جهان

خرید چای تف | خواص چای تف و تاثیر آن بر لاغری را بشناسید