ریزش مو یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که هم در آقایان و هم در خانم‌ها مشاهده می‌شود. ریزش مو دلایل و همچنین انواع مختلفی نیز دارد. یکی از انواع ریزش مو، ریزش مو سکه‌ ای است. در این متن می‌خواهیم تمامی موارد مورد نیاز درباره این نوع ریزش را مورد بررسی قرار دهیم.

ریزش مو سکه‌ ای چیست؟

به شرایطی گفته می‌شود که موهای سر فرد به صورت دسته‌ای دچار ریزش شود. اگر این دسته‌ها به یکدیگر متصل باشند، متوجه خواهید شد که ریزش موی تا چه حد قابل توجه خواهد بود و یک ظاهر نامناسب را در قسمت سر فرد به وجود می‌آورد. این شرایط زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌ها حمله کند و منجر به ریزش موی سر شود. حمله به فولیکول‌ها می‌تواند منجر به ریزش موی ناگهانی در ابرو، صورت و دیگر قسمت‌های بدن نیز شود.

ریزش موی سکه‌ای اگر درمان نشود، ممکن است به کچلی کامل منجر شود. البته ممکن است پس از درمان نیز مجددا ریزش موی سر فرد، برگردد. میزان شدت ریزش مو و همچنین میزان رشد مجدد آن در هر فرد متفاوت است.

در حال حاضر یک درمان قطعی و صد در صد تضمینی برای ریزش مو سکه‌ ای وجود ندارد اما روش‌های متعددی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان به رشد مجدد مو کمک کرد و همچنین از ریزش مجدد مو در آینده جلوگیری کرد.

ریزش مو سکه‌ ای و علت اصلی آن

دلایل ریزش مو سکه‌ ای

ریزش مو سکه‌ ای شرایطی است که به خاطر نقص در سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود. گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن، سلول‌های سالم بدن را به اشتباه یک عامل خارجی خطرناک تصور می‌کند و به آن ها حمله می‌کند. در حالی که سیستم ایمنی بدن به صورت طبیعی باید از بدن شما در برابر عواملی خارجی مانند ویروس و باکتری‌ها محافظت کند.

زمانی که شما به ریزش مو سکه‌ ای دچار می‌شوید بدین معنا است که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه فولیکول‌های مو را مورد حمله قرار داده است. همان طور که می‌دانید فولیکول‌ها نقشی اساسی در رشد مو دارند و حمله سیستم ایمنی بدن باعث می‌شود عملکرد آن‌ها ضعیف و رشد مو متوقف شود و در نهایت منجر به ریزش مو می‌شود.

محققان هنوز نتوانسته‌اند به این پرسش پاسخ دهند که چرا سیستم ایمنی بدن بعضی اوقات، فولیکول‌های مو را با یک عامل خارجی خطرناک اشتباه می‌گیرد و به آن‌ها حمله می‌کند.

با این وجود مطابق مشاهدات، این شرایط در کسانی که سابقه خانوادگی در داشتن بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی بدن دارند، بیشتر مشاهده می‌شود. بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۱، رماتیسم و آرتروز از جمله بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی بدن هستند. از این رو برخی دانشمندان معتقد هستند عامل ژنتیکی می‌تواند یکی از دلایل ایجاد بیماری ریزش مو سکه‌ ای باشد. البته این نظریه به صورت علمی همچنان به اثبات نرسیده است.

بیشتر بخوانید: مایونز مو | بهترین محصول و راه حل قطعی برای موهای خشک و وز

نشانه‌های ریزش مو سکه‌ ای

مهم‌ترین و اصلی‌ترین نشانه این شرایط، ریزش مو است. ریزش موی دسته‌ای نشانه اصلی ریزش موی سکه‌ای است. هرگاه در یک محدوده خاص از سر، یک ناحیه به اندازه چند سانتیمتر دچار ریزش شود، در حالی که نواحی اطراف آن دچار ریزش نشده باشد، ریزش موی سکه‌ای ایجاد شده است. البته این نوع ریزش مو ممکن است در دیگر قسمت‌های بدن مثل صورت، ریش، ابرو و مژه و یا سایر قسمت‌های بدن نیز مشاهده شود.

ریزش مو سکه‌ ای و دلایل آن

برای بار اول ممکن است هنگام دوش گرفتن یا با مشاهده یک دسته مو روی بالشت متوجه این قضیه شوید. اگر در قسمت پشت سر شما ریزش وجود دارد باید از یک نفر دیگر کمک بخواهید تا شرایط را مورد بررسی قرار دهد. البته ریزش مو به تنهایی نمی‌تواند نشانه ریزش موی سکه ‌ای باشد زیرا شرایط و بیماری‌های دیگری نیز وجود دارد که باعث ریزش مو می‌شوند.

میزان و نوع ریزش مو سکه‌ ای متفاوت است. برای یک فرد ممکن است در یک قسمت بدن رخ بدهد، در فردی دیگر در چند عضو بدن و در یک فرد دیگر ممکن است در تمام اعضای بدن چنین شرایطی ایجاد شود.

همچنین پس از مدتی ممکن است بخشی یا تمام موهای ریخته شده، مجددا رشد کرده و به حالت قبلی برگردد. البته بعد از رشد مجدد نیز، احتمال ریزش دوباره موها وجود دارد. به طور کلی میزان و نوع ریزش موی سکه ‌ای در هر فردی متفاوت است و به همین دلیل است که یک پزشک متخصص بهترین فردی است که می‌تواند وجود یا عدم وجود ریزش مو سکه ای را به درستی تشخیص بدهد.

ریزش مو سکه‌ ای در مردان بیشتر است یا زنان؟

این نوع ریزش مو، هم در آقایان و هم در خانم‌ها اتفاق می‌افتد با این وجود از دست دادن و ریزش مو در مردان به شکل محسوس‌تری قابل مشاهده است. مردان ممکن است در سنین مختلف و بنا به دلایل متفاوت بخشی از موهای صورت، سر و دیگر اعضای بدن را از دست بدهند.

زنان نیز مشابه مردان ممکن است دچار ریزش مو سکه‌ ای شوند، اما به خاطر تفاوت در نوع ریزش مویی که در خانم‌ها وجود دارد، مشاهده این شرایط به سادگی دیدن این شرایط در آقایان نیست.

ریزش مو سکه‌ ای در آقایان

حتی در کودکان نیز ریزش موی سکه‌ای قابل مشاهده است. بر اساس گزارشات، بسیاری از افراد در سنین پایین برای نخستین بار دچار این نوع از ریزش مو می‌شوند. اگرچه یکی از عوامل ابتلا با این شرایط، مسائل ژنتیکی است اما مواردی وجود داشته که یکی از والدین دچار ریزش موی سکه‌ای بوده اما فرزند آن‌ها به این شرایط دچار نشده است. در مقابل کودکانی هم هستند که هیچ یک از والدین‌شان این شرایط را نداشته‌اند اما خودشان دچار ریزش مو سکه‌ ای شدند.

مطابق تحقیقات، کودکان کمتر از ۵ سال که دچار این شرایط می‌شوند، از نظر احساسی و عاطفی دچار مشکل خاصی نمی‌شوند اما کودکانی که پس از ۵ سالگی دچار ریزش مو می‌شوند از نظر روحی و عاطفی ناراحت می‌شوند و نیاز به حمایت والدین خود دارند زیرا متوجه تفاوت خود با کودکان هم سن خود می‌شوند.

اگر کودک شما به خاطر ریزش مو دچار استرس و افسردگی شده‌ است، بهتر است به یک مشاور کودکان مراجعه ‌کنید و فرزند خود را تحت نظر وی قرار دهید.

ریزش مو سکه‌ ای در کودکان

بیشتر بخوانید: جلوگیری از ریزش مو با اصلاح تغذیه و استفاده از ۱۰ ماده غذایی سالم و مفید

نحوه رویارویی با ریزش مو سکه‌ ای

کسانی که دچار این نوع ریزش مو می‌شوند، ممکن است از نظر احساسی با چالش روبرو شوند، مخصوصا زمانی که ریزش مو، تمام پوست سر را تحت الشعاع قرار دهد. افرادی که ریزش مو سکه‌ ای دارند ممکن است دچار افسردگی شوند و احساس انزوا کنند.

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که تنها در ایالات متحده بیش از ۵ میلیون نفر دچار این نوع ریزش مو هستند. پس اگر شما هم دچار ریزش مو سکه ای شده‌اید نگران نباشید زیرا شما در این زمینه تنها نیستید. با ایجاد تغییراتی کوچک در سبک زندگی خود می‌توانید با این شرایط مقابله کنید. برای مثال استفاده از کلاه‌گیس یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌ها برای پوشاندن این نوع ریزش مو است. امروزه کلاه‌گیس‌هایی به بازار عرضه می‌شود که بسیار محکم هستند و حتی در حین ورزش نیز از سر فرد جدا نمی‌شوند. اگر ریزش مو در قسمت ابرو اتفاق افتاده می‌توانید با استفاده از میکروبلیدینگ یا تتوی ابرو، این شرایط رو پوشش دهید.

نحوه تشخیص ریزش مو سکه‌ ای

دکتر برای تشخیص این نوع از ریزش ممکن است به یک معاینه بصری ساده کفایت کند و یا از طریق بررسی دقیق پوست سر زیر یک میکروسکوپ این بیماری را تشخیص دهد. همچنین دکتر ممکن است از بافت پوست سر فرد نمونه برداری کند تا بتواند وجود عفونت قارچی را تشخیص دهد. بافت برداری به این شکل است که دکتر بخش کوچکی از پوست سر را جدا می‌کند و سپس با آزمایشات مختلف به تحلیل آن می‌پردازد.

همچنین اگر دکتر تشخیص‌ دهد که سیستم ایمنی بدن فرد باعث ایجاد بیماری‌های دیگری شده، از فرد می‌خواهد که تست خون انجام دهد. نوع تست خون با توجه به شرایطی که دکتر به آن مشکوک است، متفاوت خواهد بود (برای هر بیماری به یک تست خون خاص نیاز است). اما به صورت معمول هدف از تست خون بررسی وجود یا عدم وجود یک یا بیش از یک پادتن غیر عادی در بدن است. اگر این پادتن‌ها درون تست خون مشاهده ‌شود بدین معنا است که فرد از نظر سیستم ایمنی دچار مشکل است.

ریزش مو سکه‌ ای و مراجعه به پزشک

آیا می‌توان از ریزش مو سکه‌ ای جلوگیری کرد؟

از آنجا که دلیل اصلی ایجاد چنین شرایطی نامشخص است، جلوگیری از آن نیز امکان پذیر نیست. ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن دلایل مختلفی دارد. برای مثال سابقه خانوادگی، شرایط پوستی و یا مواردی دیگر وجود دارد که سبب اختلال در سیستم ایمنی بدن می‌شود. اما ممکن است کسانی که مستعد این نوع ریزش مو باشند هم به آن مبتلا نشوند، به همین دلیل است که هم علت آن را نمی‌توان به طور دقیق بیان‌ کرد و هم نمی‌توان به شکل کامل از ایجاد آن جلوگیری کرد.

رژیم غذایی و ریزش مو

غذاهای شیرین، فست فودها و نوشیدنی‌های الکلی باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شوند. برای اینکه احتمال ریزش مو به حداقل برسد باید غذاهایی مصرف ‌شود که سبب ایجاد التهاب در بدن نشوند زیرا هرچه میزان التهاب در بدن افزایش پیدا کند، احتمال اختلال در سیستم ایمنی بدن نیز افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در سبد غذایی خود حتما میوه، سبزیجات، بادام و حبوبات را قرار دهید.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل (مصرف متناسب و هم زمان سبزیجات، میوه، گوشت و حبوبات و غلات) نه تنها میزان التهاب بدن را کاهش می‌دهد بلکه به سلامت فرد نیز کمک می‌کند.

ریزش مو سکه‌ ای در زنان

درمان ریزش مو سکه‌ ای

به طور کلی روش درمانی قطعی و کاملی برای این شرایط وجود ندارد. اما به کار بردن یکسری از درمان‌ها باعث می‌شود سرعت ریزش مو کاهش پیدا کند و یا سرعت رشد مجدد مو افزایش یابد. از آنجا که یک درمان دقیق برای این نوع ریزش مو وجود ندارد، ممکن است فرد مجبور به امتحان روش‌های مختلفی به منظور کاهش سرعت ریزش مو و یا افزایش سرعت رشد مجدد مو شود.

حتی در برخی افراد ممکن است روش‌های درمانی باعث بدتر شدن شرایط شود. برای درمان ریزش مو هم روش‌های پزشکی وجود دارد و هم روش‌های طبیعی که با توجه به شرایط می‌توان یکی از آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

درمان‌های پزشکی ریزش مو سکه ای

یک‌سری داروها وجود دارد که مالیدن آن‌ها به پوست سر باعث افزایش سرعت رشد مجدد مو می‌شود. برای دریافت برخی از این داروها به تجویز پزشک نیاز است و برخی دیگر را به صورت آزاد می‌توان خریداری کرد. از جمله می‌توانیم به داروهای زیر اشاره کنیم:

ریزش مو سکه‌ ای و مصرف دارو

مینوکسیدیل

 برای تهیه آن نیازی به تجویز پزشک ندارید و روزانه دو مرتبه می‌توانید آن روی پوست سر، ابرو، مژه و ریش مورد استفاده قرار دهید. استفاده از آن هیچ عارضه جانبی ندارد اما برای مشاهده اثر آن ناچار هستید حدود یک سال از آن استفاده کنید. مطابق شواهد، مینوکسیدیل برای کسانی مناسب است که ریزش موی سکه‌ای خیلی محدودی داشته باشند.

انثرالین

 اگرچه باعث ایجاد سوزش در پوست سر می‌شود اما به افزایش سرعت رشد مجدد مو کمک می‌کند.

کرم‌های کورتیزو استروئیدی

 لوسیون‌ها، پمادها و روغن‌های کورتیزو استروئیدی باعث کاهش التهاب در فولیکول‌های موی سر می‌شوند.

از دیگر روش‌های درمانی پزشکی می‌توانیم به تزریق استروئیدها اشاره ‌کنیم که باعث رشد مجدد مو در نواحی کچل ‌شده می‌شود. در این روش از سوزن‌هایی کوچک برای تزریق استرویید به نواحی آسیب دیده استفاده می‌شود. برای رشد هر چه بهتر مو، این فرایند هر یک تا دو ماه باید انجام شود. البته این روش از ریختن مجدد موی سر جلوگیری نمی‌کند.

برخی داروهای خوردنی نیز برای از بین رفتن ریزش مو سکه‌ ای مناسب هستند. کورتیزون از جمله این داروها است اما به خاطر عوارض جانبی که دارد پیش از مصرف آن حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

متوترکسات و سیکلوسپورین نیز از دیگر داروهای خوردنی هستند که با مسدودکردن واکنش‌های سیستم ایمنی بدن به جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کنند. البته این داروها را به خاطر عوارض جانبی که دارند نمی‌توان برای طولانی مدت استفاده کرد. از جمله عوارض جانبی این داروها افزایش فشار خون، آسیب دیدن کبد و کلیه و همچنین افزایش خطر ابتلا به سرطان غدد لنفاوی است.

ریزش مو سکه‌ ای در مردان

نور درمانی

نور درمانی که با نام فوتو شیمی درمانی نیز شناخته می‌شود از دیگر روش‌های درمان ریزش مو سکه‌ ای است. این روش درمانی نوعی پرتو درمانی است که در آن از اشعه فرا بنفش و یک داروی خوراکی به نام psoralens  استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: روش جدید تقویت مو با کلاه لیزر تراپی irestore + بررسی نتایج آن

درمان‌های طبیعی ریزش مو سکه ای

علاوه بر روش‌های پزشکی می‌توان از روش‌های طبیعی برای درمان ریزش مو استفاده کرد. البته این روش‌ها به صورت علمی تایید شده نیستند و بیشتر بر حسب طب سنتی توصیه می‌شوند، از جمله روش‌های طبیعی می‌توانیم موارد زیر را بیان کنیم:

  • آروما تراپی
  • میکرو نیدلینگ
  • پروبیوتیک‌ها
  • استفاده از ویتامین‌هایی مثل روی و بیوتین
  • ژل و نوشیدنی‌های آلوئه ورا
  • مالش دادن آب پیاز به پوست سر
  • روغن‌هایی مانند رزماری، اسطوقدوس و درخت چای، روغن نارگیل و جوجوبا و زیتون
  • ماساژ دادن پوست سر
  • استفاده از یک رژیم غذایی ضد التهابی که اساس آن را سبزیجات و گوشت تشکیل می‌دهد
  • استفاده از مکمل‌های گیاهی مانند پودر جینسینگ و چای سبز و بامیه چینی

ریزش مو سکه‌ ای شدید

کلام پایانی

از ریزش مو سکه ای نمی توان پیشگیری کرد زیرا علت آن ناشناخته است. این اختلال خودایمنی ممکن است نتیجه چندین عامل باشد، شامل سابقه خانوادگی ، سایر بیماری های خود ایمنی و حتی سایر بیماری های پوستی. اما تحقیقات نشان داده است این ناهنجاری در بسیاری از موارد به طور خود بخود از بین رفته و اثاری از آن باقی نمی ماند هر چند ممکن است در مواردی بازگشت داشته باشند. حتی اگر دچار ریزش مو سکه ای شده‌اید نگران نباشید زیرا شما تنها نیستید و می توانید با ایجاد تغییراتی کوچک در سبک زندگی خود با این شرایط مقابله کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده یا فکر میکنید ممکن است برای دیگران مفید باشد از طریق لینک های قرار داده شده در کنار مقاله آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذراید.

منابع:

healthline

dermnetnz