همه ما شاید در طول زندگی خود و به دلایل مختلف، در معرض آسیب‌‌های عمیق یا سطحی پوستی قرار گرفته‌ایم. جراحی، ابتلا به بیماری‌‌های مختلف پوست نظیر اگزما و یا سایر عفونت‌‌های پوستی، سوختگی و حوادثی از این قبیل که هر فردی ممکن است در طول زندگی خود تجربه کند، از اصلی‌ترین دلایل‌ ایجاد اسکار یا بر روی سطح آسیب دیده پوست بوده و اغلب افراد در صدد رفع اسکارهای پوستی به شیوه‌های مختلف هستند.

اسکارهایی که در ناحیه آسیب دیده پوست به وجود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند، نتیجه وجود آسیب و صدمات در لایه‌‌های عمقی پوست هستند. زخم‌‌های پوستی در طی فرایند ترمیم خود به خودی، بافتی به نام اسکار را بر روی زخم تشکیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند که از لحاظ ساختاری و ظاهری، متفاوت با بافت طبیعی پوست بدن هستند. بافت اسکار غیر طبیعی، در نتیجه تولید و تکثیر بیش از حد سلول‌‌های پوستی و به دلیل ایجاد اختلال در روند بهبود زخم ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

اسکار یا جای زخم چگونه ایجاد می‌شود؟

به طور معمول، در صورت کامل شدن روند بهبود و ترمیم زخم، ترمیم و تولید بافت باید متوقف شود. اما گاهی به دلیل تولید بیش از حد بافت همبند در ناحیه‌ای که آسیب پوستی وجود دارد، ترمیم بافت به شکلی اغراق آمیز ادامه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد و یک بافت به صورت گوشت اضافه ایجاد شده که به آن اسکار کلوئیدی یا جای زخم گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

رفع اسکار یا گوشت اضافه روی زخم

رفع اسکار یا گوشت اضافه روی زخم

بر اساس تحقیقات انجام شده، حدس زده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که در نتیجه بروز نقص در ترشح هورمون‌های ترمیم کننده پوست و مکانیسم آنزیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آن، میزان بافت پیوندی را که باید در روند بهبود تولید شود، از تنظیم و کنترل خارج شده و در نتیجه اسکار در محل آسیب دیده پوستی تشکیل می‌شود.

مدت زمان و میزان بهبودی و ترمیم زخم‌ها با توجه به ساختار پوست هر فرد متفاوت است و به سن، نژاد، عوامل ژنتیکی و ناحیه‌ای که زخم روی آن قرار دارد، بستگی دارد. به عنوان مثال، جای زخم در ناحیه صورت و مناطقی مانند پلک و لب، بهتر و سریع‌تر از سایر زخم‌های موجود در سایر قسمت‌‌های بدن، ترمیم و بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد.

علل رایج بروز اسکار بعد از بهبود زخم

رفع اسکار و جای زخم

علل رایج بروز اسکار

 • بعد از سوختگی پوست با عوامل مختلف مانند سوختگی با اسید یا حرارت بالا
 • بعد از بروز آکنه های شدید
 • بعد از مداخلات جراحی و بخیه‌‌های بعد از جراحی
 • زخم میکروبی پس از عمل جراحی
 • در منطقه تزریق واکسن یا سوراخ کردن گوش
 • بعد از ابتلا به بیماری‌‌هایی نظیر آبله مرغان، سرخک
 • بعد از نیش حشرات
 • بعد از بریدگی‌های عمیق
 • بعد از انجام سزارین در خانم‌ها

درمان‌‌های پیشنهادی برای رفع اسکار و گوشت اضافه روی زخم

اسکارهای پوستی به طور کلی نیازی به درمان ندارند، زیرا تهدید کننده سلامت فرد نیستند و باعث ایجاد درد یا مشکلات خاصی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. به هر حال بافت‌ اسکار، ظاهر ناخوشایندی بر روی پوست ایجاد می‌کند و زیبایی ظاهری پوست و یکنواختی آن را تا حدودی از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برد و ممکن است این موقعیت برای افراد آزار دهنده بوده و باعث کاهش اعتماد به نفس او شود. یکی از بهترین روش ها استفاده از درمان های خانگی اسکار است ؛ اما چنانچه از راهکارهای طبیعی نتیجه کامل نگرفتید می توانید با کمک لیزر و پمادهای مخصوص به نهایت نتیجه دلخواه نزدیک شوید.

 

درمان و رفع اسکار

درمان‌‌های پیشنهادی برای رفع اسکار

امروزه روش‌‌های درمانی مختلفی جهت رفع اسکار یا جای زخم وجود دارد که هر فرد با توجه به شرایط خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از هر یک آن‌ها استفاده کند.

برخی از رایج‌ترین درمان‌های مورد استفاده جهت درمان و رفع اسکار

 • استفاده از انواع مختلف کرم‌های رفع اسکار
 • لیزر درمانی
 • تزریق استروئید (تزریق کورتیزون) داخل بافت اسکار یا همان جای زخم
 • کرایوتراپی یا سرما درمانی که در آن ضایعات سطحی پوست، تحت انجماد قرار می‌گیرند
 • استعمال مداوم کرم‌‌های حاوی کورتیزون، رتینوئید یا کرم‌های حاوی سیلیکون
 • برداشتن اسکار با جراحی که این روش اغلب مورد توصیه قرار نمی‌گیرد چرا که بعد از درمان جراحی ۶۰ الی ۷۰ درصد امکان تشکیل دوباره اسکار وجود دارد.

درمان انواع مختلف جای زخم و اسکارهای پوستی، نیاز به زمان و صبر دارد. هر زخمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که بر روی پوست ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود به دلیل ساختار بیولوژیکی بدن انسان، با رها کردن اثری کوچک در محل، بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد. حتی اگر از بین بردن جای زخم‌ها امکان پذیر نباشد، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان با استفاده از درمان‌ها و تکنیک‌‌هایی، کاری کرد که جای زخم‌ها کمتر آشکار و مورد توجه قرار گیرد.

البته باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید که قرارگیری در معرض تابش مستقیم نور خورشید و برنزه کردن پوست، ممکن است رنگ بافت اسکار را تغییر دهد و آن را از پوست اطرافش تیره‌تر و واضح‌تر کند. پس زمانی که در معرض نور خورشید هستید، حتما اسکار خود را بپوشانید و از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنید.

معرفی موثرترین و بهترین کرم‌‌های رفع اسکار کلوئیدی دنیا

در ادامه‌ی این مطلب از وبلاگ مالتینا به معرفی بهترین کرم‌‌های رفع اسکار کلوئیدی دنیا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پردازیم که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید با توجه به شرایط و نیاز خود، هر کدام از آن‌ها را از طریق لینک خرید مربوطه تهیه کرده و آثار شگفت انگیز هر یک را در درمان جای زخم‌‌های مختلف و رفع اسکار مشاهده نمایید.

رفع اسکار

کرم رفع اسکار‌ و گوشت اضافه

ورق‌‌های سیلیکونی رفع اسکار  اس تی میج (St. Mege)

از سال ۱۹۸۲، پمادها و ورقه‌های حاوی سیلیکون، به طور گسترده‌ای برای رفع اسکارهای کلوئیدی و هیپرتروفیک و جلوگیری از ایجاد جای زخم‌ مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. این ورقه‌ها پوشش‌‌های نیمه تراوایی هستند که از پلیمری به نام  پلی دی متیل سیلوکسان تشکیل شده که حاوی مقادیر زیادی سیلیکون، ویتامین E و ترکیبات موثر در تامین رطوبت و تحریک کلاژن سازی پوست هستند.

اثرات درمانی نوارهای سیلیکونی رفع اسکار St. Mege در بسیاری از مطالعات بالینی گزارش شده است. این نوارهای سیلیکونی، قرمزی، خارش و تورم پوست را در محل زخم‌های کلوئیدی و هیپرتروفیک کاهش داده و باعث نرم و ناپدید شدن اسکارها می‌شوند.

ورقه سیلیکونی رفع اسکار

ورق‌‌ سیلیکونی رفع اسکار St Mege

اغلب محققین عقیده دارند که سیلیکون از طریق ایجاد محیطی مرطوب و با افزایش هیدراتاسیون محل آسیب دیده پوست، اثرات درمانی خود را بروز داده و تولید کلاژن توسط سلول‌های پوست را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و در کاهش شدت اسکارهای‌ تازه و هم در بهبود اسکارهای‌ قدیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر موثر هستند.

این ورقه های سیلیکونی که اشکال و اندازه‌‌های متفاوت تولید می‌شوند، از سوی بسیاری از جراحان زنان و زایمان، جهت بهبود جای زخم و رفع اسکار ناشی از جراحی سزارین در خانم‌ها مورد تجویز قرار می‌گیرند. اگر چه مصرف پماد و ژل‌های حاوی سیلیکون راحت‌تر از استعمال نوارهای سیلیکونی است اما این محصولات در مقایسه با نوارهای سیلیکونی، اثربخشی کمتری دارد.

ورقه‌های سیلیکونی به صورت پوشش‌های چسبنده بوده که برای اثربخشی حداقل ۱۲ ساعت و حداکثر ۲۴ ساعت، باید روی پوست محل اسکار یا زخم اعمال شوند. می‌توانید برای مشاهده قیمت و سفارش این محصول از طریق لینک خرید موجود، اقدام نمایید.

 

ورقه سیلیکونی رفع اسکار

ورق‌‌ سیلیکونی رفع اسکار St Mege

روغن چند منظوره بایو اویل (Bio-Oil)

روغن چند منظوره بایو اویل با رایحه مطبوع و تاثیر فوق العاده خود در رفع انواع مشکلات پوستی، از پرفروش‌ترین محصولات جهت ترمیم و بهبود آسیب دیدگی‌های پوستی دنیا می‌باشد. روغن بایو اویل دارای تاثیر مثبت در درمان و رفع اثرات زخم‌‌های موجود بر روی پوست و همچنین درمان اسکارهای کلوئیدی، هیپرتروفیک، جای زخم‌های ناشی از عمل‌‌های جراحی و انواع سوختگی‌ها است.

رفع اسکار‌

روغن چند منظوره بایو اویل

مواد تشکیل دهنده این روغن اساسا مواد آنتی اکسیدان، پلی پپتید، سیلیکون مایع و چندین ترکیب گیاهی موثر در بهبود ظاهر اسکار و ترمیم جای زخم است. این ترکیبات باعث افزایش قدرت ترمیم پوست و تحریک  کلاژن سازی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و همچنین تورم و التهاب را در بافت‌ها کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. روغن بایو اویل سلامت و زیبایی پوست را تضمین می‌کند و شما می توانید از طریق لینک زیر قیمت آن را مشاهده و خریداری نمایید.

رفع اسکار‌

روغن چند منظوره بایو اویل

ژل رفع اسکار آروماس حاوی سیلیکون (Aroamas)

یکی از ترکیبات بسیار موثر که تاثیر قطعی بر روی از بین بردن اسکار و گوشت اضافه روی زخم دارد، سیلیکون است. ژل رفع اسکار آروماس که حاوی سیلیکون می‌باشد، مورد تجویز اغلب متخصصان پوست دنیا است.

اثربخشی ژل اسکار آروماس از نظر بالینی آزمایش شده و در FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) ثبت شده است. این ژل باعث بهبود رنگ، بافت و ظاهر کلی جای زخم‌‌های ناشی از جراحی، آسیب دیدگی، سوختگی یا آکنه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و همچنین قرمزی، خارش ناحیه آسیب دیده پوست را برطرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. فرمولاسیون قوی ژل رفع اسکار Aroamas به گونه‌ای است که به طور موثر باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم و اسکار و رفع اسکارهای قدیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و جدید می‌شود.

کرم رفع اسکار‌

ژل رفع اسکار آروماس

ژل رفع اسکار آروماس برای استفاده در هر قسمت از صورت و بدن ایده آل بوده و برای استفاده در کودکان و افرادی که پوست حساس دارند، بسیار مناسب است. جهت مشاهده قیمت و خریداری محصول از طریق لینک موجود می‌توانید اقدام نمایید.

کرم رفع اسکار‌

ژل رفع اسکار آروماس

کرم رفع اسکار‌های قدیمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و ماندگار تی سی ام لانبنا (TCM lanbena)

کرم رفع اسکار تی سی ام لانبنا دارای ترکیبات موثر در درمان و رفع اسکار کلوئیدی شامل آسیاتیکوزید، هپارین، آلانتوئین، ویتامین E بوده و این ترکیبات در افزایش تولید کلاژن، حمایت و تقویت از مکانیسم بازسازی سلول‌های پوستی و نرم شدن پوست تاثیر بسزایی دارند.

کرم رفع اسکار‌

کرم رفع اسکار‌ تی سی ام لانبنا

این کرم به راحتی در پوست  نفوذ کرده و بافت اسکار را نرم می‌کند و باعث ترمیم طبیعی پوست و بهبود سریع زخم‌ها و رفع اسکارهای قدیمی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. کرم رفع اسکار تی سی ام لانبنا از قرمزی، تورم و همچنین التهاب و سفت شدن زخم جلوگیری کرده و با تصحیح رنگدانه‌‌های پوستی و همرنگ کردن آن با سطح پوست، اسکار و لک‌‌های پوستی را به سرعت از بین‌ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برد. برای اطلاع از قیمت دقیق و سایر ویژگی‌های این محصول می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

کرم رفع اسکار‌

کرم رفع اسکار‌ تی سی ام لانبنا

ژل قدرتمند رفع اسکار و ترمیم کننده جای زخم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درما (Mederma)

ژل رفع اسکار برند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درما در درمان و رفع انواع اسکار و جای زخم جدید یا قدیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ موثر بوده و باعث بهبود ظاهر کلی، نرم شدن و رفع بافت اسکار‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. ژل Mederma همچنین به علت داشتن ترکیبات ضدآفتاب، از تشدید وضعیت اسکارها در مقابل قرار گرفتن در معرض نور خورشید، جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

ژل رفع اسکار

ژل رفع اسکار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درما

ژل رفع اسکار می‌درما به جهت اثربخشی بالای خود، مورد توصیه و تجویز بسیاری از پزشکان پوست جهت ترمیم جای زخم و رفع اسکار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد و یک نوبت استعمال‌ این ژل به صورت روزانه، جهت از بین بردن اسکار و لکه‌‌ها و اسکارهای مقاوم مانند اسکار حاصل از ماه گرفتگی، جای جوش، جای بخیه، جای سوختگی و… بسیار موثر است.

با مراجعه به لینک زیر، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این محصول و قیمت آن پیدا کنید.

ژل رفع اسکار

ژل رفع اسکار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درما

 

سخن پایانی

با مراجعه به فروشگاه اینترنتی مالتینا (واسط خریداران ایرانی و فروشگاه آمازون آمریکا)، می‌توانید هر یک از محصولات معرفی شده در این مطلب و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی را مشاهده و خریداری نمایید. تمامی محصولات بهداشتی و آرایشی و سایر محصولات ارائه شده در این فروشگاه با تضمین کیفیت و اصالت، به فروش می‌رسند.

همچنین در مالتینا می‌توانید به راحتی از آمازون آمریکا (بزرگترین فروشگاه آنلاین دنیا)، خرید خود را از هر جای ایران و با کلیه کارت‌های عضو شبکه شتاب بانکی، انجام داده و بدون نیاز به کردیت کارت، ترخیص از گمرک و موارد مربوط به ارسال از امریکا، کالای سفارشی خود را ۲-۳ هفته بعد، درب منزل خود تحویل بگیرید.

اگر دیدگاه یا تجربه مفیدی در مورد روش‌‌های از بین بردن جای زخم و رفع اسکار دارید و یا تجربه‌ای در مورد استفاده از کرم‌‌های رفع اسکار کلوئیدی دارید، لطفا در بخش نظرات این نوشته با ما و خوانندگان وبلاگ مالتینا به اشتراک بگذارید. هچنین برای آشنایی و اطلاع از معتبرترین و به روزترین راهکارها و روش‌‌های حفظ زیبایی و سلامت، مطالب مفید و کاربردی بخش سلامت و زیبایی وبلاگ مالتینا را مطالعه نمایید.

منبع: ardakatircioglu

 

در مالتینا بیشتر بخوانید:

۶ کرم ضد‌‌ آفتاب شناخته شده در جهان با SPF استاندارد+لینک خرید

بی بی کرم میشا درمان کننده جوش صورت و ۱۰۰% پوشانندگی کامل جای جوش

کرم دور چشم کلینیک موثرترین کرم جوان سازی و ضدپیری در دنیا ساخت آمریکا

کرم دور چشم و بررسی و معرفی بهترین و موثرترین نوع خارجی آن