راهنمای ضروری برای مصرف مترونیدازول و پاسخ تمام سوالات شما درباره قرص مترونیدازول

راهنمای ضروری برای مصرف مترونیدازول و پاسخ تمام سوالات شما درباره قرص مترونیدازول

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است. این دارو برای درمان عفونت‌های پوستی، روزاسه و عفونت‌های دهان (مانند آلودگی لثه و آبسه‌های دندان) مورد استفاده قرار می‌گیرد. مترونیدازول در درمان بیماری‌هایی مثل واژینوز باکتریایی و بیماری‌های التهابی لگن نیز استفاده می‌شوند. همچنین از این دارو در درمان گزیدگی توسط حشرات، زخم‌های پوستی، زخم و زخم بستر و برای درمان و جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی و انگلی استفاده می‌کنند.

مترونیدزول فقط توسط نسخه‌ی پزشک ارائه می‌شود و به صورت قرص، ژل، کرم و مایعی است که یا می‌توانید آن را به صورت شیاف مصرف کنید و یا آن را بنوشید. این دارو همچنین با آمپول نیز تزریق می‎شود که برای دریافت آن باید به بیمارستان مراجعه کنید.

نکات کلیدی

 • رایج‌ترین عوارض قرص، شربت، شیاف‌ها یا ژل واژینال مترونیدازول احساس بیماری یا مریض بودن، اسهال و کمی طعم فلزی در دهان شماست.
 • هنگامی که از داروی مترونیدازول استفاده می‌کنید، تا ۲ روز بعد از پایان درمان، الکل ننوشید. الکل باعث عوارضی مانند بیمار شدن یا احساس بیماری، درد در ناحیه شکم، گرگرفتگی، تپش قلب و سردرد می‌شود.
 • در بیشتر عفونت‌ها، در طی چند روز احساس بهتری خواهید داشت اما برای برخی بیماری‌ها ممکن است این روند طولانی تر شود. هنگام درمان روزاسه، ممکن است بعد از گذشت چند هفته، تفاوت را متوجه شوید.
 • قرص‌ها و شیاف‌های مترونیدازول با نام تجاری Flagyl شناخته می‌شوند.
 • کرم مترونیدازول با نام‌های تجاری Rosiced یا  Rozex به بازار عرضه می‌شود و ژل‌های آن با نام‌های تجاریAcea ،Anabact ،Metrogel ،Metrosa ، Rozex یا Zyomet فروخته می‌شوند.

چه کسانی می‌توانند از مترودینازول استفاده کنند و چه کسانی نمی‌توانند؟

مصرف مترودینازول برای کودکان و بزرگسالان منعی ندارد، اما برای برخی از افراد مناسب نیست.

برای اینکه مطمئن شوید قرص و شیاف مترودینازول برای شما خطری ندارد، به دکتر خود این موارد را اطلاع دهید:

 • اگر سابقه‌ حساسیت به مترودینازول و یا هر دارویی را در گذشته داشتید.
 • باردار و یا مادری شیرده هستید.
 • مشکلات کبدی داشته اید.
 • دیالیز می‌شوید.
 • احساس می‌کنید که هنگام استفاده از مترودینازول نمی‌توانید از مصرف الکل دست بکشید.

چه کسانی می‌توانند از مترودینازول استفاده کنند؟

برای اینکه مطمئن شوید ژل یا کرم مترودینازول برای شما خطری ندارد، به دکتر خود این موارد را اطلاع دهید:

 • سابقه‌ آلرژی داشتن به مترودینازول یا هر داروی دیگری (از جمله کرم) را داشته اید.
 • باردار و یا مادری شیرده هستید.

برای اینکه مطمئن شوید ژل واژینال مترودینازول برای شما خطری ندارد، به دکتر خود این موارد را در مورد خود اطلاع دهید:

 • سابقه‌ی آلرژی به مترودینازول یا هر داروی دیگری را داشته اید.
 • باردار و یا مادری شیرده هستید.
 • مشکلات کبدی داشته اید.
 • احساس می‌کنید که هنگام استفاده از مترودینازول نمی‌توانید از مصرف الکل دست بکشید.
 • فکر می‌کنید ممکن است برفک واژینال داشته باشید.

بیشتر بخوانید: پاکسازی کبد به روش طبیعی چه اصولی دارد و چطور انجام می‌شود؟

قرص‌ها، شربت و شیاف‌ها

قرص‌ها، شربت و شیاف‌های مترونیدازول، برای عفونت‌هایی مانند بیماری‌های التهابی لگن تجویز می‌شوند. نوعی که پزشک نجویز می‎کند به میزان دارو، مدت زمانی که شما باید آن را مصرف کنید، نوع التهاب و شدت آن بستگی دارد. برخی از عفونت‌ها با یک بار دارود رفع می‌شوند و برخی از عفونت‌ها نیاز به مصرف دارو برای ۲ هفته را دارند. میزان دارویی که کودکان باید مصرف کنند کمتر است و بستگی به سن و قد یا وزن کودک شما دارد. دستورات مصرف را از پزشک خود یا پزشک داروخانه جویا شوید.

قرص‌های مترونیدازول باید پس از مصرف غذا و به همراه آب مصرف شوند.

شیاف‌های مترونیدازول

شربت‌های مترونیدازول نیازی به مصرف شدن پس از خوردت غذا ندارند. این دارو با یک سرنگ یا قاشق پلاستیکی، برای مصرف اندازه‌ی صحیح دارو، عرضه ‌می‌شوند. اگر در بسته‌ی شما سرنگ و یا قاشق پلاستیکی وجود نداشت از داروخانه تهیه کنید. از قاشق‌های چای خوری آشپز خانه استفاده نکنید زیرا مقدار آن ممکن است با مقداری که شما باید مصرف کنید متفاوت باشد.

در صورت مشکل در مصرف دارو، پزشک ممکن است شیاف را تجویز کند. شیاف‌های مترونیدازول باید ۳ بار در روز مصرف شوند. دستورالعمل مصرف دارو به همراه بسته بندی آن ارائه می‎شود.

اگر لازم باشد که در یک روز چندین بار از دارو استفاده کنید، بین آنها به طور برابر وقفه بیاندازید. برای مثال اگر باید ۳ بار در روز دارو مصرف کنید، اولین مصرف در صبح، بعدی در بعد از ظهر و آخرین مصرف هنگام خوابیدن می‌تواند باشد.

تا چه مدت باید دارو را مصرف کنم؟

مصرف دارو تا زمانی که پزشک تجویز کرده است بسیار مهم است.

توجه کنید: مصرف دارو را تا زمانی که یک بسته از آن تمام شود، حتی اگر حالتان بهتر شد، ادامه دهید؛ زیرا اگر درمان را متوقف کنید امکان بازگشت عفونت به بدن شما وجود دارد.

اگر مصرف دارو را فراموش کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر شما مصرف دارو را فراموش کرده اید، بلافاصله پس از به یاد آوردن این موضوع دارو را مصرف کنید. البته اگر نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی دارو نبود! در این صورت شما فقط یک دوز را از دست داده اید و دوز بعدی را مصرف کنید. هیچ وقت ۲ دوز از دارو را باهم مصرف نکنید و هیچ وقت دوز اضافه ای را برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

قرص مترودینازول

اگر دائما مصرف دوز‌ها را فراموش می‌کنید، تنظیم زنگ هشدار به شما کمک می‎کند یا می‎توانید از داروساز بخواهید راه‌های دیگری را برای یاداوری مصرف دارو به شما توصیه کند.

اگر دارو را زیاد مصرف کنم چه می‎شود؟

مصرف تصادفی دوز اضافی دارو، بعید است که به شما و یا فرزندتان آسیب بزند. اگر نگران هستید و یا بیشتر از یک دوز اضافه مصرف کرده اید، با متصدی داروخانه و یا پزشک خود مشورت کنید.

کرم یا ژل

هنگامی که ژل و یا کرم مترونیدازول برای روزاسه تجویز می‎شود، به طور معمول باید ۲ بار در روز و به مدت ۲ ماه از آن استفاده کنید. درمان ممکن است در برخی موارد طولانی شود. دستورات را از پزشک خود و یا داروساز دریافت کنید.

اگر شما از کرم یا ژل برای عفونت پوستی، زخم ویا زخم‌های آلوده استفاده می‌کنید، به طول معمول باید ۱ یا ۲ بار در روز از آن استفاده کنید. دستورات پزشک و دارو سازی را دنبال کنید و درمان را تا زمانی که عفونت رفع شود ادامه دهید.

چگونگی مصرف

لایه ای نازک از کرم یا ژل را روی نقطه ای که تحت درمان قرار دارد، خیلی آرام قرار دهید. از برخورد آن با چشم به شدت اجتناب کنید. اگر تصادفا مقداری از آن به داخل چشم شما رفت، سریعا با آب سرد شست و شو دهید.

برای چه مدت باید از آن استفاده کنم؟

بسیار مهم است که استفاده از کرم یا ژل مترونیدازول را تا زمانی که پزشک تجویز کرده ادامه دهید.

توجه کنید: مصرف دارو را تا زمانی که یک بسته از آن تمام شود، حتی اگر حالتان بهتر شد، ادامه دهید؛ زیرا اگر درمان را متوقف کنید امکان بازگشت عفونت به بدن شما وجود دارد.

کرم یا ژل مترودینازول

اگر مصرف دارو را فراموش کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر استفاده از کرم یا ژل مترونیدازول را فراموش کرده اید، به محض یادآوری، آن را مصرف کنید. البته باید توجه داشته باشید که نزدیک به زمان استفاده‌ی دوز بعدی آن نباشد. تا زمانی که پزشک به شما نگفته است، بیش از ۲ بار در روز از آن استفاده نکنید. سپس استفاده از کرم یا ژل را به طور معمول ادامه دهید.

اگر دارو را زیاد مصرف کنم چه می‎شود؟

اگر از کرم یا ژل زیاد استفاده کنید و اگر کمی از آن به داخل دهان شما رفت، بعید به نظر می‌رسد که به شما ضرری بزند. اگر نگران هستید و یا کودک شما اتفاقی بخش زیادی از کرم را بلعیده است با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

ژل واژینال

برای درمان واژینوز باکتریایی، از یک اپلیکاتور برای قرار دادن ژل مترونیدازول در واژن استفاده کنید. دوز معمولی برای مصرف ۱ اپلیکاتور هر شب و به مدت ۵ شب است. توصیه می‌شود که در زمان عادت ماهیانه‌ی خود از این ژل استفاده نکنید.

چگونگی مصرف

دستورات موجود در داخل بسته‌ی دارود را مطالعه کنید. این دستورات به شما چگونگی پر کردن اپلیکاتور با ژل و قراردادن آن در واژن را به شما آموزش می‌دهند. هنگام استفاده از این ژل، از داشتن رابطه‌ی جنسی پرهیز کنید.

برای چه مدت باید از آن استفاده کنم؟

استفاده از ژل واژینال مترونیدازول برای مدت زمانی که پزشک تجویز کرده است، بسیار مهم است.

توجه کنید: مصرف دارو را تا زمانی که یک بسته از آن تمام شود، حتی اگر حالتان بهتر شد، ادامه دهید. زیرا اگر درمان را متوقف کنید امکان بازگشت عفونت به بدن شما وجود دارد.

اگر مصرف دارو را فراموش کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر استفاده از ژل واژینال مترونیدازول را فراموش کرده اید، به محض یادآوری، آن را مصرف کنید. البته باید توجه داشته باشید که نزدیک به زمان استفاده‌ دوز بعدی آن نباشد و بیشتر از یک بار در شب از آن استفاده نکنید. سپس استفاده از ژل را به طور معمول ادامه دهید.

ژل واژینال مترودینازول

اگر دارو را زیاد مصرف کنم چه می‎شود؟

اگر به صورت تصادفی ژل زیادی مصرف کنید، بعید به نظر می‌رسد که به شما آسیبی بزند. اگر نگران هستید با داروساز و یا پزشک خود مشورت کنید.

اثرات جانبی

معمولاً استفاده از کرم یا ژل مترونیدازول اثرات جانبی ندارد. اما ممکن است استفاده از قرص، شیاف و ژل واژینال با اثرات جانبی همراه باشد. هنگام استفاده از قرص، شربت، ژل واژینال و شیاف، الکل مصرف نکنید. مصرف الکل  می‌تواند عوارض جانبی شدیدی از قبیل احساس بیماری و یا بیمار شدن، معده درد، گرگرفتگی، تپش قلب و سردرد برای شما داشته باشد. پس از اتمام مدت درمان، ۲ روز صبر کنید و سپس مواردی که گفته شد را شروع کنید. این فاصله به مترونیدازول اجازه‌ی خروج از بدن شما را می‌دهد.

اثرات جانبی قرص، شربت، شیاف و ژل واژینال

از دارو استفاده کنید، اما اگر اثرات جانبی زیر  باعث اذیت شما شد با پزشک خود در میان بگذارید :

 • احساس بیماری (حالت تهوع)
 • استفراغ یا اسهال
 • طعم فلزی در دهان

اثرات جانبی شدید قرص، شربت، شیاف و ژل واژینال مترونیدازول

اثرات جانبی شدید آن از هر ۱۰۰۰ نفر یک نفر را درگیر می‎کند و بلافاصله پس از مشاهده علائم زیر باید با دکتر تماس بگیرید:

 • پوست و سفیدی چشم شما زرد رنگ شود که اینها می‌توانند علائم هشدار دهنده مشکلات کبدی یا کیسه صفرا باشند.
 • به عفونت‌های غیر منتظره، زخم دهان، کبودی، لثه خونریزی یا خستگی شدید مبتلا شوید که این مشکلات ناشی از بیماری‌های خونی می‌باشد.
 • درد شکم شدیدی دارید که به کمر شما هم سرایت کرده است. این علائم نشانده دهنده مشکلات پانکراس است.
 • دید تار یا دوبینی دارید.
 • تب و گرفتگی گردن دارید، چیز‌هایی را می‌بینید یا می‌شنوید که دیگران نمی‌بینند (توهم)، احساس گیجی دارید، در نور زیاد با مشکل مواجه می‌شوید و سخت صحبت می‌کنید. این‌ها ممکن است علائم مننژیت و یا آثار مخرب مترونیدازول روی مغز شما باشند.

اگر در خود یا دیگران مشکوک به علائم مننژیت و یا سایر مشکلات مغزی شدید، با یک پزشک مشورت کنید و یا به نزدیک ترین مرکز اورژانس مراجعه کنید.

اثرات جانبی مترودینازول

آلرژی‌های شدید مترونیدازول

در موارد خیلی نادر، ممکن است استفاده از مترونیدازول باعث آلرژی شود.

توصیه جدی: پس از مشاهده علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 • به مشکلات پوستی مانند خارش، قرمز شدن، متورم شدن، تاول زدن و یا لایه لایه شدن پوست مبتلا می‌شوید.
 • به خس خس سینه دچار می‌شوید.
 • در قسمت قفسه سینه و گلو احساس گرفتگی و خفگی می‌کنید.
 • در تنفس یا صحبت کردن مشکل دارید.
 • دهان، صورت، لب، زبان و یا گلو متورم می‎شوند.

این‌ها علائم شدید آلرژی هستند. واکنش‌های جدی آلرژی نیاز به اورژانس دارند.

موارد گفته شده تمامی اثرات جانبی دارو‌های مترونیدازول نیستند. برای دیدن لیست کامل عوارض این دارو به جزوه‌ی داخل داروی خود مراجعه کنید.

چگونه با اثرات جانبی آن مقابله کنیم؟

چه کاری انجام دهیم اگر:

شما احساس بیماری دارید (حالت تهوع): غذا‌های ساده بخورید و از خودن غذاهای تند اجتناب کنید. شما باید مترونیدازول را پس از وعده‌های غذایی مصرف کنید.

شما بیمار هستید (اسهال و استفراغ): مایعات زیادی بنوشید مانند آب تا از کم آبی بدن جلوگیری شود. اگر بیمار هستید، جرعه جرعه آب و مایعات رو بنوشید. از نشانه‌های کم آبی بدن می ‌توان به ادرار کردن کمتر از معمول، تیرگی رنگ ادرار و بد بویی ادرار اشاره کرد. اگر  اسهال و استفراغ شما بیشتر از ۲۴ ساعت ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید. داروی دیگری برای درمان اسهال و استفراغ خود بدون مشورت پزشک یا داروساز مصرف نکنید.

در دهان خود مزه‌ آهن احساس می‌کنید و زبان‌تان پرزدار شده است: آب بسیار بنوشید و غذا‌های ساده‌ای بخورید که از آن لذت می‌برید. اگر زبان شما خیلی پرزدار شده است، ممکن است از علائم برفک زدن دهان باشد و باید با پزشک خود مشورت کنید.

بارداری و شیردهی

استفاده از مترونیدازول در هنگام بارداری یا شیردهی خطری ندارد. اگر شما مادری شیرده هستید، از کرم یا ژل مترونیدازول با احتیاط استفاده کنید و مراقب باشید که به سینه‌های شما برخورد نکند. اگر این اتفاق افتاد، پیش از شیردهی، کرم و ژل را از روی سینه‌ی خود بشویید.

توجه کنید: برای احتیاط بیشتر، به پزشک خود بگویید که تصمیم به بارداری گرفته اید یا باردار هستید و یا شیرده هستید.

مترودینازول در هنگام بارداری و شیردهی

مصرف مترونیدازول با دارو‌های دیگر

کرم و ژل مترونیدازول با هیچ داروی دیگری تداخل ندارد. هرچند بعضی از دارو‌ها با قرص‌ها، شیاف‌ها، شربت و ژل واژینال آن تداخل دارند.

اگر از دارو‌های زیر استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید که از با قرص‌ها، شیاف‌ها، شربت و ژل واژینال مترونیدازول استفاده می‌کنید:

 • رقیق کننده‌ی خون به نام وارفارین
 • لیتیوم (برای درمان بیماری‌های روانی استفاده می‌شود)
 • دی سولفیرام (برای کمک به افرادی که سعی در ترک الکل دارند)
 • فنیتوئین یا فنوباربیتون (برای درمان صرع استفاده می‌شوند)
 • سیکلوسپورین (برای متعادل کردن درمان سیستم ایمنی بدن)
 • فلوئورووراسیل یا بوسولفان (برای درمان برخی از انواع سرطان استفاده می شود)
 • اگر در شربت‌هایی که مصرف می‌کنید، الکل وجود دارد.

مخلوط کردن مترونیدازول با داروهای گیاهی و مکمل‌های گیاهی

درمورد مصرف دارو‌های گیاهی و مکمل‌های گیاهی همراه با مترونیدازول مشکلی شناخته نشده است. با این حال، برخی از دارو‌ها و مکمل‌هایی که می‌نوشید ممکن است شامل الکل باشند. لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید و یا از تولید کننده‌ی آن سوال کنید.

توجه کنید: برای احتیاط بیشتر، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید که از دارو‌های دیگری از جمله دارو‌های گیاهی، ویتامین‌ها و مکمل‌ها استفاده می‌کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی ویتامین های مورد نیاز کودکان که ۱۰۰% در رشد آن ها موثر است

سوالات رایج درباره مترونیدازول

مترونیدازول چگونه عمل می‌کند؟

مترونیدازول، یک آنتی بیوتیک است و شیوه‌ی کار آن متوقف کردن رشد باکتری‌های عامل عفونت است.

چه قدر طول می‌کشد که اثر کند؟

برای اکثر عفونت‌ها، شما باید در طی چند روز احساس بهتری داشته باشید. در صورت تورم‌های شدید (مانند عفونت‌های دندانی)، دارو‌ها کمی با تاخیر اثر می‎کنند و ممکن است پس از طی روز‌های بیشتری احساس بهبودی کنید. برای برخوی عفونت‌هایی که مترونیدازول به عنوان دارو استفاده می‌شود، ممکن است پس از یک هفته تاثیراتش را مشاهده کنید.

هنگام استفاده از کرم یا ژل برای درمان روزاسه، ممکن است چندین هفته برای مشاهده‌ی اثرات بهبودی صبر کنید. بسیار مهم است که تا پایان دوره‌ی درمان، مترونیدازول را مصرف کنید. حتی اگر احساس بهبودی می‌کنید، این کار را انجام دهید. این موضوع به جلوگیری از بازگشت عفونت کمک می‌کند.

اگر احساس بهبودی نکردم چه کار کنم؟

اگر ۲ الی ۳ روز پس از اتمام دوره‌ی درمان احساس بهبودی نکردید به پزشک خود بگویید. حتی اگر حس کردید که حال شما بدتر شده است به او بگویید.

آیا مترونیدازول باعث برفک زدن می شود؟

آیا باعث اختلال در قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌شود؟

مترونیدازول هیچ نوع پیشگیری از بارداری را از جمله قرص ترکیبی و پیشگیری از بارداری اضطراری را خنثی نمی‌کند. اما اگر مترونیدازول باعث استفراغ یا اسهال شدید (۶ تا ۸ بار در ۲۴ ساعت) کند، ممکن است قرص‌های ضد بارداری اثر نکنند. اگر این اتفاق افتاد، دستورالعمل‌هایی که در بسته‌های قرص‌های ضد بارداری موجود است را دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه صحیح خوابیدن در دوران بارداری

آیا مترونیدازول باعث برفک زدن اعضای داخل بدن می‎شود؟

برخی از افراد پس از مصرف دوره‌ای آنتی بیوتیک مانند مترونیدازول، به عفونت قارچی موسوم به برفک مبتلا می‌شوند. مبتلا شدن به عفونت‌های قارچی مانند برفک هنگام استفاده از ژل واژینال شایع تر است. این اتفاق هنگامی می‎افتد که آنتی بیوتیک‌ها، باکتری‌های بی ضرری که باعث جلوگیری از عفونت‌های قارچی می‌شوند را از بین می‌برند. اگر این اتفاق برای شما رخ داد از داروساز یا پزشک خود بخواهید که به شما کمک کند.

آیا مصرف مترونیدازول قدرت باروری من را کاهش می‌دهد؟

هیچ دلیل مستحکمی وجود ندارد که نشان دهد مصرف مترونیدازول باعث کاهش باروری در مردان یا زنان می‎شود. با این حال اگر تصمیم به بارداری دارید با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

آیا می‌توانم حین استفاده قرص مترونیدازول دوچرخه یا ماشین را برانم؟

مترونیدازول روی رانندگی شما اثری ندارد. با این حال در موارد بسیار نادر، برخی از افراد به خواب آلودگی یا تاری دید مبتلا می‎شوند. در چنین شرایطی تا زمانی که خواب آلودگی شما و تاری دید شما رفع نشده است، رانندگی نکنید

آیا می‎توانم با قرص مترونیدازول الکل مصرف کنم؟

تا زمانی که از مترونیدازول استفاده می‎کنید و تا ۲ روز پس از اتمام دوره‌ی درمان، به هیچ وجه الکل مصرف نکنید. این به دارو زمان می‎دهد که از بدن شما خارج شود. مصرف نکردن الکل بسیار مهم است زیرا استفاده‌ی همزمان مترونیدازول و الکل باعث عوارض جانبی شدیدی مانند حالت تهوع، معده درد، گرگرفتگی، تپش قلب و سر درد می‎شود.

پرهیز از ماده ی غذایی یا نوشیدنی در هنگام مصرف مترونیدازول

آیا حین مصرف مترونیدازول نیاز به پرهیز از ماده غذایی یا نوشیدنی خاصی دارم؟

 در طول مدت مصرف مترونیدازول و تا ۲ روز بعد از آن، شما نباید هیچ الکلی مصرف کنید (چه در غذا چه در نوشیدنی)؛ در غیر این صورت می توانید به طور عادی بخورید و بنوشید.

نتیجه گیری

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است که در این مقاله کامل راجع به آن صحبت کردیم. حتما برای مصرف آن دستورات پزشک را لحاظ کنید و از او مشورت بگیرید. همچنین توصیه‌های این مقاله را جدی بگیرید و از آنها استفاده کنید. لطفا اگر تجربه استفاده از مترونیدازول را دارید، در پایین همین صفحه آن را با ما به اشتراک بگذارید، تا از نظرات‌تان استفاده کنیم.

منبع:

Metronidazole

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. بهار
  12:01 2020/08/21

  واقعا قرص بدیه بخاطر عفونت واژن مصرف کردیم مزه دهنم بد شده و چشم درد گرفتم. خیلی قرص مزخرفیه

 2. Goli
  11:17 2020/04/12

  من به خاطر عفونت ترشحات واژن هر دوازده ساعت مترونیدازول ۵۰۰ میخورم الان دو تا خوردم هر دوبار تپش قلب و تنگی نفس گرفتم البته من افتادگی دریچه میترال دارم خواستم بذونم از عوارض قرصه؟ یا اتفاقی بوده ، چیکار کنم قطع کنم یا ادامه بدم

  • مدیر وبلاگ 2
   6:49 2020/04/14

   سلام
   با عرض پوزش هرگونه پیشنهاد و یا منع مصرف دارویی در حوزه تخصصی ما نمی باشد و صمیمانه از شما میخواهیم تا با پزشک خود در این باره مشورت فرمایید.

   • .nasim raeisi
    11:13 2021/08/01

    سلام آقای محمدی چه مدت بعد حالتون خوب شد؟منم همین علائم رو دارم

 3. محسن محمدی
  6:59 2020/02/25

  مذخرف ترین دارو و قرص هست که تا حالا مصرف کردم. داره بیهوشم میکنه. گردنم سفت شده، سینه فشرده میشه، منگ منگ شدم، سرمو دارن انگار از طرفین فشار میدن که سوراخ شه…

  • سعید گرجی
   7:32 2020/02/25

   سلام
   همانطور که در متن اشاره شد این دارو در مواردی نادر و برای افرادی خاص عوارضی ممکن است داشته باشد با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

 4. ابوعلی
  11:09 2020/02/18

  سلام
  من میگرن دارم… الان یک هفته است بخاطر عفونت معده دارم مترونیدازول و آموکسی سیلین و کلاریسین مصرف میکنم.
  از وقتی شروع کردم به مصرف این داروها سردردهای میگرنیم شروع شده و یکهفته است ادامه داره.
  ممکنه به خاطر مترونیدازول باشه؟

  • سعید گرجی
   11:07 2020/02/24

   سلام لطفا با پزشک خود در این باره مشورت کنید.