کارت گرافیک:

هنگامی که نام کارت گرافیک به میان می آید، یعنی شما به این قطعه سخت افزاری جهت پردازش گرافیکی سیستم کامپیوتری خود نیاز دارید. بدون گرافیک افراد نمی توانند تجربه بهینه ای از سیستم خود کسب کند. قطعه سخت افزاری که در هر سیستم کامپیوتری شاهد آن هستیم و بسته به نوع رده بندی عملکرد آن، در مدل های مختلفی به فروش می رسد.

در این مطلب قصد داریم شما را با بهترین کارت های گرافیکی سال ۲۰۱۹ آشنا کنیم، قطعه ای که بدون وجود آن استفاده شما از رایانه یا لپتاپ سلب می شود.

بهترین کارت گرافیک

از این رو اگر به دنبال کارت گرافیک هستید، بدون شک این راهنما می تواند کمک شایانی در انتخاب یک گزینه مناسب تاثیر داشته باشد. در تابستان ۲۰۱۸ انویدیا از کارت های گرافیکی سری RTX رونمایی کرد و سپس به AMD رسید تا این چیپ گرافیکی نسل جدید خود را در کارت های گرافیکی جدید به کار گیرد. البته تاکنون سری GTX را مشاهده کردیم که در اقسام مختلفی طی چند سال گذشته به بازار معرفی شدند. بنابراین پیش بینی می شود در نسل جدید هر دو شرکت AMD و انویدیا بتوانند بهترین ها را معرفی کنند.

بنابراین اگر به دنبال کارت گرافیک مناسب هستید با این مقاله همراه باشید:

۱- بهترین گزینه های مقرون به صرفه:  GeForce GT 1030 دربرابر Radeon RX 560

 

کارت های گرافیک

 

با توجه به آخرین بروزرسانی صورت گرفته، Radeon RX 550 را رقیب GeForce GT 1030 انتخاب کردیم. این کارت ها مناسب افرادیست که نمی خواهند برای بیش از ۸۰ دلار هزینه کنند. البته گزینه قابل پیشنهاد RX 550 شرکت AMD است. با این حال اگر ۲۵ دلار هزینه بیشتری در نظر گیرید، بدون شک کارت گرافیک RX 560 می تواند گزینه بهتری به شمار رود.

در ابتدا باید بیان کرد شما ۲ برابر حافظه ویدئویی بیشتری دارید و یک حافظه ۲ گیگابایتی و ۴ گیگابایتی اختلاف بسیاری محسوب می شود. همین مورد به تنهایی توجیه کاملی برای اختلاف قیمت است. گذشته از آن عملکرد ۵۶۰ بیش از ۵۰ درصد بیشتر از نسخه ۵۵۰ بوده و با کیفیت ۱۰۸۰ پیکسلی تجربه بازی Metro Exodus لذت بخش خواهد بود. در میان کارت های گرافیک اقتصادی GeForce GTX 1050 نیز با قیمت پایه ۱۲۰ دلار که شامل حافظه ویدئویی ۲ گیگابایتی می شود، گزینه مناسبی است. نسخه ۴ گیگابایتی آن بیش از ۱۵۰ دلار قیمت دارد که در نسخه سفارشی ۱۸۰ دلار هم آب می خورد.

۲- بهترین گزینه های میان رده: GeForce GTX 1050 دربرابر  Radeon RX 560

 

کارت های گرافیک

در این بخش تغییر خاصی برای قیمت وجود ندارد و نزدیک به بخش قبلی است. اما RX 570 در برابر GeForce GTX 1050 یک گزینه قدرتمند محسوب می شود. این کارت با قیمت ۱۳۰ دلار نسبت به GTX 1050 قیمت کمتری داشته و شگفت انگیز است. شرکت Asrock و PowerColor نمونه ۱۳۰ دلاری آن را به فروش می رسانند و با قیمتی کمتر از ۱۵۰ دلار گزینه مطلوبیست.

برای مثال نسخه Asus ROG Strix قیمتی ۱۵۰ دلاری دارد و چنین قیمتی با دو بازی رایگان فوق العاده است. از بین بازیهای رایگان نیز باید به Resident Evil 2، Devil May Cry 5 یا Division 2 اشاره کرد. تقریبا شما از کارت گرافیکی برخوردار خواهید شد که قیمت فوق العاده مناسبی دارد. البته انتخاب بزودی تغییر می کند زیرا گفته شده بزودی انویدیا GTX 1650 را با قیمت ۱۸۰ دلار و عملکردی فوق العاده راه اندازی خواهد کرد.

۳- بهترین گزینه های میان رده دسته دوم : GeForce GTX 1660 Ti در برابر GTX 1060 در برابر Radeon RX 580 در برابر RX 590

 

کارت های گرافیک

گیمرهایی که می خواهند بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه کنند، بهتر است از میان چهار گزینه فوق یکی را انتخاب نمایند. کارت گرافیک GeForce GTX 1060 با حافظه ۳ گیگابایتی و ۶ گیگابایتی، Radeon RX 580 و در حال حاضر GeForce GTX 1660 Ti.

برای کسب بهترین کیفیت اجرا، کارت RX 580 با حافظه ۸ گیگابایتی، بهترین گزینه است. در این میان GeForce GTX 1660 Ti  به عنوان کارت گرافیکی متفاوت وارد میدان شده و نسبت به رقبا ۳۰ درصد عملکرد بهتری در فریم دارد. همچنین کولینگ بهتری داشته و یک گزینه کارآمد به حساب می آید. بنابراین باید آن را مدلی سریعتر از رقبا مورد اشاره دانست. از این رو ما پیشنهاد می کنیم GeForce GTX 1660 Ti را با ۸۰ دلار بیشتر خریداری کنید. این کارت قادر است با کیفیت ۱۴۴۰ پیکسلی بازیها را اجرا کند اما فریم ریت آن در کیفیت ۱۰۸۰ پیکسلی بیشتر است.

۴- بهترین گزینه های رده بالا با کیفیت ۱۴۴۰ پیکسلی: GeForce RTX 2060 دربرابر RTX 2070 دربرابر GTX 1070 Ti دربرابر Radeon Vega 56/64

 

کارت های گرافیک

با هزینه ۴۰۰ دلاری می توان کارت های گرافیکی قدرتمندی خریداری کرد که قادرند بازیها را با وضوح ۱۴۴۰ پیکسلی اجرا کنند. در این میان باید به چهار کارت گرافیک GeForce RTX 2060، RTX 2070، GTX 1070 Ti و Radeon Vega 56/64 اشاره کرد.

اگر GTX 1070 Ti را در برابر Radeon Vega 56 قرار دهیم، متوجه می شوید GTX 1070 Ti در مدل های خوش  قیمت و قدرتمندتری قابل تهیه است. بنابراین باید برنده را محصول Ti انویدیا دانست.  در سوی دیگر Radeon Vega 64 را باید رقیب مستقیم RTX 2070 دانست که ۳۰ درصد قیمت کمتری نسبت به کارت انویدیا داشته  و ۱۰ درصد عملکرد بهتری نشان می دهد.

در صورت اینکه شما بتوانید Radeon Vega 64 را با قیمتی کمتر از ۴۰۰ دلار تهیه کنید، بی شک باید آن را مدلی برجسته تر نسبت به RTX 2070 دانست. اگر به دنبال عملکرد نسبتا کمتر هستید و قیمت کمتر از ۳۰۰ دلار برای شما اهمیت دارد، GTX 1660 Ti انویدیا را فراموش نکنید.

۵-بهترین گزینه های رده بالا با کیفیت ۴K: کارت GeForce RTX 2080 Ti در برابر بودجه شما

بهترین کارت گرافیک ۲۰۱۹

در این بخش AMD حرفی برای گفتن ندارد و انویدیا با عرضه کارت گرافیک پرچمدار ۵۰۰ دلاری GeForce RTX 2080 Ti، عرصه را برای AMD سخت کرد.  البته خرید مدل RTX 2080 نیز گزینه مناسبی بوده اما اگر به دنبال یک کارت بی نظیر هستید نسخه Ti مناسب شما است.

با کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti بهترین تجربه گیمینگ در وضوح ۴K را خواهید داشت. اگر می خواهید هیچ افت فریم ریت یا نقص گرافیکی را در کیفیت ۴K مشاهده نکنید، این مدل انویدیا فوق العاده است. متاسفانه AMD مدل مناسبی در این محدوده نداشته و انتخاب در این سطح آسان است.

نتیجه گیری

کارت های گرافیکی AMD از آنجایی که هزینه کمتری دارند، به مراتب افت عملکردی هم در آنها قابل مشاهده است. اما محصولات انویدیا با هزینه بیشتر، عملکردی بهتر نیز ارائه می دهند. در مثال پایانی همانطور که گفته شده برای وضوح ۴K می توان گرافیک GeForce RTX 2080 Ti انویدیا را بدون هیچ نگرانی انتخاب کرد.

منبع: techspot