نگرانید و احساس می‌کنید پوستتان بیشتر از سن شما به نظر می‌رسد؟ در اینجا قصد معرفی روش‌هایی برای کاهش چین و چروک به شما را داریم. همین حالا شروع کنید!

اگر شما ۳۵ سال سن دارید و اولین نشانه‌های پیر شدن را مشاهده می‌کنید یا ۵۵ ساله هستید با پوستی که دیگر دقیقا مثل روز تولدتان نیست، باید راهکار‌های کاهش چین و چروک ها را دنبال کنید. در عین حال، طبق نظر کارشناسان بسیاری از ما در نبرد با چین و چروک مغلوب می‌شویم، بی تردید طراوت و تازگی جوانی جایش را با چین و چروک عوض می‌کند.

رابین اشینوف متخصص امراض پوستی در مرکز پزشکی دانشگاه هکنساک نیوجرسی می‌گوید: “بسیاری از زنان و مردان بر این باورند که پیری پوست اجتناب ناپذیر است، اما با اطلاعات و فن آوری‌هایی امروزه، شما می‌توانید جوان‌تر از آنچه هستید به نظر برسید”.

برای آگاهی بیشتر در این زمینه، مصاحبه وبسایت WebMD را که با دکتر اشینوف و سایر متخصصان در مورد راهکار‌های واقعی برای کاهش چین و چروک است، بخوانید. راهکارهایی توسط کارشناسان بیان شده است که بدان وسیله شما می‌توانید تفاوت عظیمی ایجاد کنید. اگرچه بعضی مواقع به معاینه توسط متخصص پوست نیاز است، اما بسیاری از کارها را می‌توانید خودتان به تنهایی انجام دهید.

رو‌ش‌هایی برای کاهش چین و چروک

کاهش چین و چروک: راهکار‌هایی که شما می‌توانید انجام دهید :

برای کاهش چین و چروک پوست، از نور خورشید دوری کنید

این علت شماره ۱ چین و چروک است و ۱۲ مطالعه اثرات بد نور خورشید بر روی پوست را تأیید می‌کنند. در یکی از مطالعات که بر رو دوقلوهای همسان انجام شد، جراح پلاستیک نیویورک دکتر دارک انتل، به این نتیجه رسید که قرارگیری در معرض نور خورشید حتی از وراثت مهم‌تر است. خواهر و برادران دوقلویی که در مدت زمان کمتری در معرض نور خورشید قرار گرفتند، چروک‌های کمتری نیز داشتند و به طور کلی جوان‌تر از دوقلوهایی که دائما در معرض نور خورشید قرار داشتند، به نظر می‌رسیدند.

نور خورشید

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

آکادمی پوست و زیبایی آمریکا می‌گوید، استفاده از کرم ضد آفتاب هنگام بیرون رفتن در هنگام روز، نه تنها شما را در مقابل سرطان پوست محافظت می‌کند، در عین حال به جلوگیری از چین و چروک ها نیز کمک خواهد کرد.

برای جلوگیری از چین و چروک پوست خود، سیگار نکشید

برخی از تحقیقات هنوز بحث برانگیز است، اما مطالعات بیشتر و بیشتر تایید می‌کند که دود سیگار پوست را پیر می‌کند وکلاژن و الاستین را که از اجزای مهم پوست هستند، از بین می‌برد. مطالعات انجام شده بر روی دوقلوها در بخش تحقیقات بیمارستان سنت توماس در لندن، نشان داد که برادر یا خواهرانی که به سیگار کشیدن تمایل دارند؛ دارای چین و چروک بیشتری نسبت به افراد دوقلو غیر سیگاری هستند و  ۴۰٪ پوستی نازک‌تر دارند.

سیگار

به اندازه کافی بخوابید

دکتر ییل، متخصص پوست نیکولاس پرریکونه می‌گوید: وقتی خواب کافی نداشته باشید، بدن کورتیزول بیش از حد تولید می‌کند، ترشح بیش از حد این هورمون باعث تجزیه سلول‌های پوست می‌شود. پریکن می‌گوید: “اگر به اندازه کافی استراحت کنید، شما HGH (هورمون رشد انسانی) بیشتری تولید می‌کنید، این هورمون به ضخامت و الاستیک بیشتر پوست و همچنین کاهش چین و چروک کمک می‌کند.”

به پشت بخوابید

آکادمی پوست و زیبایی آمریکا (AAD) هشدار می‌دهد که خوابیدن در حالت‌های خاص هنگام شب، منجر به خطوط خواب و چین و چروک‌هایی در سطح پوست می‌شود؛ که هنگام بیدار شدن از بین نمی‌روند. خوابیدن به پهلوها، باعث افزایش چین و چروک‌ها روی گونه‌ها و چانه می‌شود، به صورت دمر خوابیدن نیز باعث ایجاد چین و چروک بر روی پیشانی می‌گردد. آکادمی امراض پوستی آمریکا بیان می‌کند، برای کاهش تشکیل چین و چروک، بهتر است به پشت بخوابید.

چشمانتان را جمع و چروک نکنید

برای مطالعه از عینک مخصوص استفاده کنید! طبق گفته آکادمی پوست و زیبایی آمریکا انجام هر عملی به صورت تکراری مانند جمع و چروک کردن چشم‌ها و کار بیش از حد عضلات صورت، یک شیار زیر سطح پوست ایجاد می‌کند. این شیار در نهایت به چین و چروک تبدیل می‌شود. همچنین استفاده از عینک آفتابی مهم است. استفاده از عینک پوست اطراف چشم را از آسیب‌های خورشید و ایجاد چین و چروک محافظت می‌کند.

 بیشتر ماهی بخورید تا چین و چروک پوست کاهش پیدا کند

به خصوص ماهی قزل آلا. نه تنها ماهی قزل آلا (سایر ماهی های آب سرد) یک منبع عالی از پروتئین هستند. همچنین یکی از مواد مغذی لازم برای داشتن پوستی عالی، اسیدهای چرب ضروری به نام امگا ۳ هستند. طبق مصاحبه پریکن در WebMD  اسید‌های چرب ضروری به تغذیه پوست و جوان‌سازی و شادابی آن کمک می‌کنند و چین و چروک را کاهش می‌دهند.

مقدار بیشتری سویا بخورید

طبق گزارش اخیر محققان در یکی از مطالعات انسانی در مجله تغذیه اروپا، مکملی مبتنی بر سویا (مواد تشکیل دهنده شامل پروتئین ماهی و عصاره‌های چای سفید، انگور، گوجه فرنگی و همچنین ویتامین های مختلف) پس از شش ماه استفاده باعث بهبود ساختار و استحکام پوست می‌شود.

سویا

از قهوه و کاکائو استفاده کنید

در یک مطالعه منتشر شده در مجله تغذیه در سال ۲۰۰۶، محققان دریافتند کاکائو حاوی مقادیر زیادی از دو فلاونول غذایی (اپیکدکن و کاتچین) است و پوست را در برابر آسیب‌های ناشی از خورشید محافظت می‌کند، باعث بهبود گردش خون سلول‌های پوستی می‌شود، هیدراتاسیون را تحت تاثیر قرار می‌دهد و پوست را صاف و نرم‌تر می‌کند.

میوه و سبزیجات بیشتری بخورید

طبق گفته کروس، میوه‌ها و سبزیجات دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند. این ترکیبات با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد (مولکول‌های ناپایدار که می‌توانند به سلول آسیب برسند) مبارزه می‌کنند و باعث شکل‌گیری پوستی جوان و درخشان‌تر می‌شوند.

میوه و سبزیجات

از کرم‌های مرطوب کننده برای کاهش چین و چروک استفاده کنید

به ویژه خانم‌ها، به محصولات ضد پیری بسیار علاقه‌مند هستند، اما اغلب از قدرت یک کرم مرطوب کننده ساده به راحتی چشم پوشی می‌کنند.

صورت خود را بیش از حد شستشو ندهید

طبق نظر متخصصین پوست در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، شستشو بیش از اندازه صورت، چربی و رطوبت طبیعی پوست که باعث محافظت از چین و چروک می‌شود را بین می‌برد.

از آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) استفاده کنید

وجود اسیدهای طبیعی میوه در این محصول،لایه بالایی سلول‌های مرده پوست را به سمت بالا می‌کشد و به ویژه در اطراف چشم باعث کاهش خطوط و چین و چروک‌های ظاهرشده می‌شود. شواهد جدید نشان می‌دهد که  AHA های با غلظت بالاتر ممکن است به تحریک تولید کلاژن نیز کمک کنند.

از رتینوئید (شامل Retin A) استفاده کنید

تنها درمان موضعی تایید شده توسط FDA برای چین و چروک، ترتینوئین است که با نام تجاری Retin A شناخته می‌شود. طبق بیان اشینوف این کرم تجویزی، خطوط ظریف و چین و چروک‌های عمیق را کاهش می‌دهد و آسیب‌های خورشیدی را برطرف می‌کند. رتینول ترکیبی طبیعی از ویتامین A است و در بسیاری از داروخانه‌ها بدون نسخه نیز قابل تهیه است.

برای کاهش چین و چروک به صورت موضعی از ویتامین C استفاده کنید

مطالعات انجام شده در دانشگاه تولین نشان داده است که استفاده از ویتامین c به صورت موضعی می‌تواند تولید کلاژن را افزایش دهد و پوست را در مقابل آسیب‌های UVA و اشعه UVB محافظت کند و مشکلات مربوط به رنگدانه‌های پوست را اصلاح کند و باعث بهبود شرایط التهابی پوست شود. هر چند ممکن است از انواع ویتامین C استفاده شود. بیشتر تحقیقات تا به امروز، نشان می‌دهند که اسید ال آسکوربیک به عنوان قوی‌ترین ماده برای درمان چین و چروک است.

از داروی ایده بنون برای کاهش چین و چروک استفاده کنید

این ماده شیمیایی دارای کوآنزیم مغذی (Q10) و (CoQ10) است و یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می‌شود.

از عوامل طبیعی رشد استفاده کنید. مطالعات نشان می‌دهد قسمتی از بدن به التیام جراحت‌های بدن به صورت طبیعی و خود به خودی کمک می‌کند و استفاده از این ترکیبات به طور موضعی با تولید کلاژن هورمون جوان‌کننده پوست، آسیب خورشید و خطوط و چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهند.

از بوتاکس استفاده کنید

ابتدا دقیقا عضله زیر چین و چروک را بی حس می‌کنند و سپس با تزریق داروی بوتولینوم A، پوست کاملا صاف و بدون چین و چروک می‌شود.

بوتاکس

از پرکننده چین و چروک استفاده کنید

پزشکان با انواع مواد مختلف از جمله کلاژن، اسید هیالورونیک و سایر ترکیبات مصنوعی، چروک‌ها را پر می‌کنند. درمان‌های متداول شامل رستلن، یوودرم و آرتفیل است.

چه چیزی باعث چروک شدن می‌شود؟

سن مهم‌ترین علت چین و چروک است. همانطور که سن شما بالا می‌رود، پوست به طور طبیعی ضعیف‌تر می‌شود و  انعطاف پذیری آن کاهش می‌یابد و موجب ایجاد خطوط می‌شود.

سایر علل عبارتند از:

 • قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) (نور خورشید)
 • سیگار کشیدن
 • جمع کردن و فشرده کردن چشم ها، لبخند زدن، اخم کردن

جلوگیری از چین و چروک

اگرچه درمان چین و چروک پوست می‌تواند ظاهر پوست را بهبود بخشد، بهترین راه برای جلوگیری از چین و چروک حفاظت پوست از نور خورشید است. زمان قرارگیری در مقابل آفتاب را محدود کنید، از لباس‌های محافظت کننده مانند کلاه و آستین بلند استفاده کنید و زمانی که در خارج از منزل هستید از کرم ضد آفتاب با حداقل ۳۰ SPF  استفاده کنید. انتخاب شیوه زندگی، همچنین بر روی ظاهر پوست تاثیر می‌گذارد. به طور مرتب پوست‌تان را با مرطوب کننده آب‌رسانی کنید و به دنبال بهترین نوع آن باشید. از سیگار کشیدن که باعث خشکی و چین و چروک پوست شما می‌شود، اجتناب کنید. از یک رژیم غذایی سالم، حاوی میوه و سبزیجات تازه و غذاهای کم فرآوری شده، برای کاهش خطر ابتلا به چین و چروک پیروی کنید.

ماساژ ضد پیری آسیایی که فقط در طی ۲ هفته پوست صورت شما را سفت می‌کند

زیبایی و سلامت پوست ما عمدتا مبتنی به گردش مناسب خون ما است. ماساژ صورت که جریان خون و غدد لنفاوی را بهبود می‌‌بخشد و میزان احتباس آب را کاهش می‌دهد، چین و چروک‌های ظاهر شده را به حداقل می‌رساند و پوست را بهبود می‌بخشد. شما می‌توانید با استفاده از قاشق پوست خودتان را ماساژ بدهید. ماساژ با قاشق در ژاپن، کره و چین واقعا محبوب است. امروزه در کشورهای مختلف اروپایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان مثال، آرایشگاه آلمانی رنه کوه برای جوان‌سازی پوست شما، استفاده از این روش ماساژ را توصیه می‌کند. تکنیک‌های بسیاری از ماساژ با قاشق وجود دارد و سایت Side Bright آن‌ها را به صورتی جالب و موثر جمع آوری کرده است. پس از ۲ هفته انجام هر روزه ماساژ، شما متوجه تغییرات خواهید شد.

چه چیزی نیاز دارید؟

 • شما به قاشق کوچک نیاز دارید. در آسیا، از قاشق چینی یا سرامیکی با شکلی خاص برای فشار در بهترین نقطه استفاده می‌شود. اما از قاشق های معمولی نیز می توان استفاده کرد، فقط مطمئن شوید که لبه آن‌ها تیز نباشد و یا شکافی نداشته باشند.
 • شما به روغنی که به آن حساسیت نداشته باشید (به عنوان مثال، روغن نارگیل) و کرم صورت نیاز دارید. قبل از ماساژ، از روغن یا کرم استفاده کنید. اگر روغن شما بیش از حد مایع است، ممکن است نیاز به آغشته کردن قاشق در آن روغن باشد. برای اطلاعات بیشتر، روش استفاده از کرم راحت تر است.
 • شما می‌توانید هر گونه ترکیب گیاهی را نیز اضافه کنید. به آب سرد و گرم نیاز دارید. استفاده از قاشق‌های سرد و گرم گردش خون بهتری را فراهم می‌کند و باعث تحریک عصب‌ها می‌شود.

وسایل مورد نیاز

چند نکته مفید

 • قاشق‌های خود را ضد‌عفونی کنید و آن‌ها را جداگانه نگهداری کنید.
 • قبل از ماساژ پوست خود را تمیز کنید.
 • از روغن یا کرم به اندازه کافی برای سر خوردن بهتر روی پوست استفاده کنید (مواظب اصابت روغن یا کرم به چشمان خود باشید).
 • برای جلوگیری از کبودی و آسیب به رگ‌ها، بیش از حد فشار نیاورید.
 • صبح، بهترین زمان برای ماساژ است.
 • به درجه حرارت دقت کنید، قاشق‌های گرم باید برای پوست راحت و قابل تحمل باشند و پوست را نسوزانند.

از پف و تورم‌های زیر چشم خلاص شوید

خلاص شدن از پف زیر چشم

سمت محدب قاشق‌های سرد را زیر چشمان خود قرار دهید و آن‌ها را به بالا و پایین و به عقب و جلو حرکت دهید. اگر از کرم به اندازه کافی برای زیر چشمتان استفاده کردید، حرکات شما می‌تواند با فشار بیشتری انجام شود. مدت زمان انجام این ماساژ ۱-۲ دقیقه است.

از تورم پلک‌هایتان خلاص شوید. چشمانتان را ببندید و سمت محدب قاشق سرد را روی چشمانتان قرار دهید. اجازه دهید قاشق‌ها گرم شوند، سپس آن‌ها را در آب سرد فرو کنید، و دوباره آن‌ها را روی چشمان خود قرار دهید. ۵ تا ۷ بار تکرار کنید. (تصاویر واترمارک دارن، لطفا واتر مارک تصاویر رو بردارین)

ماساژ

چروک‌های بین ابروها را کاهش دهید

قاشق سرد را در قسمت بالایی پل بینی خود قرار دهید و کمی فشار دهید و آن را تا قسمت بالایی پیشانی خود را حرکت دهید. این بار، اقدامات مشابه را با استفاده از قاشق گرم تکرار کنید. استفاده از قاشق سرد و گرم را ۱۰ بار، اما به صورت مجزا ادامه دهید.

بین ابروها

از چروک پا کلاغی اطراف چشم خلاص شوید

پشت قاشق‌های سرد را در گوشه‌ی بیرونی چشم ها قرار دهید. با ۵ تا ۷ بار حرکات دایره‌ای و کمی فشار بیشتر، قاشق‌ها را از چشم‌ها دور و نزدیک کنید. قاشق‌های سرد خود را با قاشق‌های گرما عوض کنید و مجددا تکرار کنید. ماساژ را ادامه دهید (و قاشق را به صورت متناوب عوض کنید) این ماساژ را ۵ بار تکرار کنید.

پا کلاغی

“چشم‌هایتان را تا حد ممکن باز کنید”

قاشق‌های گرم را طبق تصویر در ابتدای ابرو خود قرار دهید. به آرامی از حرکات دایره‌ای استفاده کنید و کمی ابروهایتان را به سمت بالا بکشید. طبق روش ۱۰ بار تکرار کنید.

باز کردن چشم ها

از چین و چروک‌های پیشانی خلاص شوید

قاشق‌های گرم را در وسط پیشانی خود قرار دهید و طبق نمونه با حرکات دایره‌ای آن‌ها را حرکت دهید. شما می‌توانید از حرکات دایره‌ای نیز اجتناب کنید و پوست خود را با قاشق‌ها بکشید. سپس مجددا به وسط پیشانی برگردید. هنگامی که قاشق‌ها سرد شدند، دوباره آن‌ها را حرارت دهید. مدت زمان انجام این ماساژ ۲-۳ دقیقه است.

چروک پیشانی

خط‌های خنده را کاهش دهید

دهان خود را باز کنید و لب‌هایتان را به سمت بیرون بکشید. قاشق‌های داغ را زیر بینی خود قرار دهید، همانطور که در عکس چپ نشان داده شده است. قاشق‌ها را با حرکات دایره‌ای به دو گوشه دهان خود منتقل کنید. با حرکات دایره‌ای، به زیر بینی برگردید. این ماساژ را ۵ تا ۷ بار تکرار کنید.

خط های خنده

از شر غبغب خلاص شوید

۲ قاشق گرم را زیر چانه قرار دهید و آن‌ها را به حرکات دایره‌ای و کمی کشش بیشتر، به گوش خود برسانید. فراموش نکنید برای انجام این ماساژ همیشه باید قاشق گرم باشد. این ماساژ را ۱۰ بار تکرار کنید.

غبغب

گونه‌هایتان را سفت کنید

قاشق‌های گرم را در گوشه‌های دهان خود قرار دهید و آن‌ها را به صورت عمودی نگه دارید. با حرکات دایره‌ای، قاشق‌ها را به گوشه‌های خود برسانید. سپس قاشق‌ها را دوباره گرم کنید، آن‌ها را در همان موقعیت برای شروع قرار دهید، دهانتان را کمی باز کنید و طبق تصویر سمت راست لبخند بزنید. با حرکات دایره‌ای، قاشق‌ها را به زیر گوش‌هایتان برسانید. هر دو تمرین را ۵ تا ۶ بار تکرار کنید.

سفت کردن گونه ها

مراقب پوست قفسه سینه خود باشید

قاشق‌های گرم را روی شکم بین دو سینه قرار دهید و آن‌ها را با حرکت دایره‌ای به بالا منتقل کنید و کل قفسه سینه خود را ماساژ دهید. قاشق را در آب سرد فرو کنید و همان حرکت مشابه را تکرار کنید. با قاشق گرم و سرد ۱۰ بار این حرکت را ادامه دهید.

قفسه سینه

عضلات گردن را ریلکس کنید

طبق تصویر سمت چپ، قاشق گرم را زیر گوش خود قرار دهید. کمی فشار دهید و به سمت استخوان قفسه سینه حرکت کنید. این ماساژ را ۱۰ بار تکرار کنید.

عضلات گردن

درمان‌های طبیعی برای چین و چروک

آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص شفابخش متعددی است. طبق نتیجه یک مطالعه در سال ۲۰۰۸، مصرف روزانه یک مکمل ژل آلوئه ورا، چین و چروک‌های ظاهر شده در پوست را در طی ۹۰ روز کاهش می‌دهد. دانشمندان در سایر مطالعات دریافتند که استفاده از ژل آلوئه ورا به طور قابل توجهی کاهش چین و چروک‌های ظاهر شده در پوست را به دنبال دارد و به پوست کلاژن می‌افزاید و آن را نیز هیدراته می‌کند.

ماسک موز موثر در کاهش چین و چروک

موز حاوی روغن‌های طبیعی و ویتامین‌هایی است که باعث افزایش سلامت پوست می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند به پوستتان موز بمالید: یک چهارم موز را به صورت خمیری نرم درآورید و  روی صورتتان ماساژ دهید. یک لایه نازک از یک موز را بر روی پوست خود بگذارید و اجازه دهید  ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی پوست باقی بماند سپس صورتتان را با آب گرم بشوید.

غذاهای مغذی

غذاهای غنی از مواد مغذی و پرفایده برای سلامتی تشکیل شده‌اند، اغلب به عنوان “superfood” شناخته می‌شوند. به نظر می‌رسد غذاهای مغذی فوق‌العاده‌ای برای جلوگیری از چروک و افزایش سلامت کلی بدن وجود دارد. دانشمندان منابع معتبری از رژیم‌های غذایی مردان و زنان مسن در هلند را مشاهده کردند و دریافتند مردانی که دارای عادات غذایی سالمی هستند چین و چروک‌های کمتری دارند. در همین مطالعه نیز مشاهده شد، زنانی که میوه بیشتری مصرف می‌کردند، دارای چروک‌های کمتری نسبت به افرادی که غذاهای گوشتی و فست فود مصرف می‌کردند، بودند.

ممکن است بسیاری از غذاهای مغذی ذکر شده در لیست زیر به کاهش چین و چروک پوست کمک کند:

 • کنگر فرنگی
 • آووکادو
 • دانه های چیا
 • دارچین
 • سفیده تخم مرغ
 • زنجبیل
 • میسو
 • بلغور جو دوسر
 • سالمون
 • ساردین
 • سیب زمینی شیرین
 • گوجه
 • گردو

سوپرفود

سفیده تخم مرغ مفید برای کاهش چین و چروک پوست

اگرچه سفیده تخم مرغ ممکن است باعث کمی بهبود در ظاهر پوست شود، اما غشای نازکی که سفیده را از پوسته جدا می‌کند اثر بیشتری را دارد. در یک مطالعه معتبر، استفاده از کرم تهیه شده از غشای تخم مرغ کاهش قابل توجهی در عمق چین و چروک و افزایش تولید کلاژن دارد و باعث داشتن پوستی نرم و صاف می‌شود. نباید افرادی که به تخم مرغ آلرژی دارند از آن برای درمان چین و چروک خود استفاده کنند.

روغن‌های ضروری در کاهش و پیشگیری از چین و چروک

مقدار کمی از روغن‌های ضروری را با روغن حامل مخلوط کنید و روی چروک‌ها قرار دهید. این کار به کاهش آن‌ها کمک می‌کند. اغلب روغن‌های ضروری با ترکیبات خاص و بدون سوزش، باعث بهبود پوست می‌شود، به خصوص زمانی که با روغن حامل رقیق شوند. برخی از روغن‌های اساسی در بهبود چین و چروک‌های ظاهر شده نقش مهمی ایفا می‌کنند، به خصوص زمانی‌که با ترکیبات مختلفی استفاده شوند، این ترکیبات عبارتند از:

 • آرگان
 • بذر هویج
 • مریم‌گلی
 • صمغ کندر
 • شمعدانی
 • روغن هسته انگور
 • گل بی‌مرگ
 • جوجوبا
 • اسطوخودوس
 • رنولی
 • انار
 • رز
 • رزماری
 • چوب صندل
 • یلانگ یلانگ

روغن های ضروری

بعضی از افراد به روغن‌های ضروری حساس هستند که باید به این موضوع بسیار دقت شود. قبل از استفاده از روغن‌های ضروری، یک آزمایش انجام دهید:

کمی از روغن را روی مچ دست خود بمالید و ۲۴ ساعت صبر کنید. در صورت استفاده از آن اگر دچار قرمزی، سوزش یا خارش شدید، از استفاده مجدد آن اجتناب کنید. همیشه هنگام استفاده از روغن‌های ضروری، از روغن حامل نیز استفاده کنید.

ماساژ

بسیاری از مردم به ماساژ برای جلوگیری و کاهش چین و چروک ظاهر شده، تمایل دارند. محققان دریافتند که استفاده از دستگاه دستی ماساژ صورت با افزایش پروتئین‌هایی که پوست را صاف نگه می‌دارند، می‌تواند مانع از ایجاد چین و چروک در پوست شود. طبق نظر کارشناسان ماساژ روزانه صورت به مدت سه الی پنج دقیقه با انگشتانتان، می‌تواند تاثیرات مشابهی روی پوست ایجاد کند. همچنین می‌تواند باعث کاهش استرس منجر به ایجاد چین و چروک نیز شود. بسیاری از سالن‌های اسپا و ماساژ، به ارائه ماساژهای صورت می‌پردازند. در منزل، می‌توانید با فشار دادن انگشتانتان در هر دو طرف چهره خود و حرکت آن‌ها به صورت دایره‌وار، صورت خود را ماساژ دهید.

روغن زیتون موثر در کاهش چین و چروک

تحقیقات نشان می‌دهد؛ مصرف روغن زیتون ممکن است از ایجاد چروک‌های بیشتر پوستی محافظت کند. روغن زیتون و فرآورده‌های آن، مانند ریشه‌ها و برگ‌ها، حاوی ترکیباتی برای افزایش سطوح کلاژن در پوست هستند. در تحقیق معتبری در سال ۲۰۰۱ نشان داده شد، افرادی که در رژیم غذایی‌شان از روغن زیتون استفاده می‌کردند، کمتر از افرادی که در رژیم غذایی‌شان از گوشت، لبنیات و کره استفاده می‌کردند در معرض چین و چروک بودند.

محققان دریافتند، سبزیجاتی مانند بروکلی و گوجه فرنگی و حبوبات مانند عدس و لوبیا ممکن است اثر مشابه و محافظتی بر روی چین و چروک داشته باشند. همه این غذاها می‌توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشند، بنابراین برای مصرف به اکثر افراد توصیه می‌شود. اما اگر حساسیت‌های غذایی دارید، باید محتاط باشید و برچسب‌های اطلاعات محصول را بخوانید.

روغن زیتون

استفاده موضعی از ویتامین C

ویتامین C آنتی اکسیدان است که به ایجاد کلاژن در پوست کمک می‌کند. این ماده به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات، مانند میوه گل رز، فلفل قرمز، گواوا و کلم پیچ یافت می‌شود.

استفاده موضعی از ژل حاوی ویتامین C به بهبود چین و چروک ظاهر شده و سایر علائم آسیب‌های خورشیدی روی پوست کمک می‌کند.

در مطالعه ای کوچک در سال ۲۰۰۸، ۱۰ نفر از ژل ویتامین C برای یک طرف چهره خود و از ژلی دیگر بدون هیچ گونه مواد اضافی، برای طرف دیگر چهره‌شان استفاده کردند. نتیجه تحقیق برای تمام افرادی شرکت کننده در این آزمایش، کاهش میزان چروک و علائم آسیب های خورشید در همان طرف چهره که از ژل موضعی ویتامین c استفاده شده بود را نشان داد. ژل ویتامین C، باعث افزایش آب‌رسانی به پوست و تولید کلاژن و کاهش التهاب می‌شود.

به علاوه م‌توانید بهترین ماسک‌های صورت را برای جوانسازی و حفظ سلامت پوست، در اینجا مطالعه نمایید.

مواد معدنی

مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی نیز، مواد مغذی موجود در غذاهایی هستند که بدن شما به مقدار کمی از آن‌ها نیاز دارد. مواد معدنی در پوست، به فیلتر کردن نور خورشید، افزایش سرعت بهبود و جلوگیری از آسیب‌ها کمک می‌کند. روی و سلنیوم، این دو ماده معدنی برای سلامت پوست بسیار مهم هستند. استفاده از کرم موضعی حاوی روی و سلنیوم برخی از اشعه ماوراء بنفش را مسدود می‌کند و به محافظت از پوست در برابر آسیب های خورشیدی که موجب چروک شدن می‌شود نیز کمک می‌کند. مکمل‌های غذایی حاوی سلنیوم نیز ممکن است اثرات محافظتی مشابهی را روی پوست داشته باشند.

با این حال، اگر شما رژیم غذایی سالمی داشته باشید، احتمالا به میزان کافی روی و سلنیوم جذب می‌کنید.

روی در این مواد غذایی موجود است:

 • صدف
 • لوبیا
 • انواع بادام
 • بلغور جو دوسر
 • نخود فرنگی
 • پنیر

غذاهای حاوی سلنیوم فراوان شامل:

 • دانه‌های آفتابگردان
 • ماست
 • اسفناج
 • بلغور جو دوسر
 • موز

دریافت بیش از حد روی و سلنیوم می‌تواند به سلامتی شما صدمه بزند، پس قبل از اضافه کردن این مکمل‌ها به رژیم غذایی‌تان، با پزشکتان مشورت کنید.

پروبیوتیک‌ها و ماست مفید در کاهش چین و چروک

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف منظم پروبیوتیک‌ها، مانند آنچه در ماست یافت می‌شود و یا به عنوان مکمل‌ها فروخته می‌شوند، ممکن است باعث کاهش چین و چروک پوست و افزایش کلی سلامت پوست شوند. در یک مطالعه بر روی حیوانات، محققان معتقدند موش‌های مسن‌تری که از ماست پروبیوتیک تغذیه می‌کردند، پوست و خز (مو) سالم‌تری نسبت به موش‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کردند، داشتند. در مطالعات انسانی نیز محققان متوجه شده اند، استفاده از پروبیوتیک ها به قوی‌تر شدن پوست در برابر عواملی مانند نور خورشید کمک می‌کند.

رو بالش‌هایی از جنس ابریشم یا مس-اکسید

جلوگیری و کاهش چین و چروک‌های ظاهر شده ممکن است به اندازه انتخاب یک رو بالشی مناسب آسان باشد. ابریشم حاوی پروتئین و ضدحساسیت است، بنابراین استفاده از آن برای پوست بدون اشکال است. رو بالشی مس اکسید می‌تواند خطوط ظریف ایجاد شده روی پوست را کاهش دهد.

روبالشی ابریشمی

سخن آخر

چروک ممکن است بخشی طبیعی از فرآیند بالا رفتن سن و پیری باشد، اما روش‌های بسیاری برای جلوگیری و کاهش آن‌ها وجود دارد. قبل از مراجعه به پزشک، برخی از روش‌های ضد چین و چروک پوست را در منزل امتحان کنید.

در مالتینا بیشتر بخوانید:

روتین‌های پوستی | برای پوست خود فقط چند دقیقه وقت بگذارید

بررسی دلایل ایجاد چین و چروک پوست و معرفی ماساژ ضد چین و چروک

۱۵ ماساژور صورت برتر دنیا برای ماساژ صورت و جوانسازی پوست