اکثر مردم دنیا به طور معمول تجربه‌ سردرد را داشته‌اند. اگر شما دنبال راه‌های طبیعی برای درمان سردرد خود هستید، ممکن است به استفاده از طب سوزنی و ماساژ فکر کنید. نقاط فشار، بخش‌هایی از بدن هستند، که به باور پزشکان فوق العاده حساس‌اند و قادر به تحریک کردن بدن برای درمان سردرد با ماساژ هستند. شاغلان در حوزه‌ شناسایی عکس العمل یا رفلکسلوژی، که یک رشته‌ پزشکی در چین است، باور دارند که لمس نقاط فشار به شیوه‌ای خاص باعث موارد زیر می‌شود:

 • تقویت سلامت بدن
 • کاهش درد
 • بازیابی تعادل در بدن

رفلکسلوژی، دانش چگونگی ارتباط اعضای بدن انسان به یکدیگر است. این موضوع به این معناست که شما ممکن است بخش متفاوتی از بدن خود را ماساژ دهید (مانند دست) و بخش دیگری از بدن شما، مانند سرتان درمان شود. در این مطلب شما با نقاط فشار برای کاهش درد خود و همچنین درمان سردرد با ماساژ آشنا می‌شوید‌.

اگر می‎خواهید که درباره‌ درمان سردرد خود بیشتر بدانید، مهم است که چگونگی انجام صحیح آن را بیاموزید. ما به شما گفته‌های دانشمندان و پزشکان را در این حوزه توضیح می‌دهیم و نقاط فشار را به شما نشان می‌دهیم تا در درمان سردرد بعدی خود از آن استفاده کنید.

دانش پشت پرده‌ نقاط فشار و درمان سردرد با ماساژ

علوم زیادی در مورد استفاده از دانش رفلکسلوژی در درمان سر درد وجود ندارد و یافته‌ها بسیار کم هستند و نیاز به گسترش دارند. با این حال تحقیقات کمی به ماساژ تراپی در سر و شانه‌ها و تاثیر آن‌ها بر درد اشاره کرده‌اند. این موضوع در مواقعی باعث تحریک نقاط فشار در سر می‌شود.

در یک مطالعه‌ کوچک در سال ۲۰۰۲، دانشمندان بررسی کردند که چگونه ماساژ به ۴ بزرگسالی که از سردرد مزمن رنج می‎بردند، کمک می‌کند و این روند را ۲ الی ۳ بار در هفته و به طول ۶ ماه برای آنان تکرار کردند. در این تحقیق، ماساژ دادن تعداد سردرد‌های آنان را در طول اولین هفته‌ درمان کاهش داد. پس از اتمام دوره‌ درمان سردرد با ماساژ، میانگین تعداد سردردی که هر فرد تجربه کرده بود، از ۷ سردرد در هفته به ۲ سردرد در هفته کاهش پیدا کرده بود. میانگین طول مدت سردرد هر فرد در طول مدت درمان به نصف رسیده بود، به طول میانگین از ۸ ساعت به ۴ ساعت!

درمان سردرد با ماساژ

در یک مطالعه‌ کمی قدیمی‌تر اما مفصل‌تر، دانشمندان به بررسی ۱ درمان سخت ماساژ یک ساعته به طول ۲ هفته و ۱۰ جلسه که روی ۲۱ زنی که سردرد مزمن داشتند، پرداختند. در یک مطالعه‌ جزئی‌تر سوژه‌های مورد نظر، زیر نظر ماساژ دهندگان حرفه‌ای ماساژ قرار گرفتند و سپس اثر ماساژ در یک دوره زمانی طولانی‌تر مورد بررسی قرار گرفت. محققان در این تحقیق دریافتند که این ۱۰ جلسه ماساژ سخت و فشرده، منجر به کاهش وقوع، طول مدت و شدت سردرد می‌شود. این تحقیقات نشان می‌دهد، درمان سردرد با ماساژ امکان پذیر است و شما هم می‌توانید آن را فرا بگیرید.

چگونه از نقاط فشار برای تسکین سردرد استفاده کنیم

نقاط فشار شناخته شده‌ای در بدن هستند که به تسکین سردرد کمک می‌کنند. در اینجا محل و چگونگی استفاده از آنها را معرفی می‌کنیم:

نقطه‌ Union valley یا دره‌ اتحادیه

نقطه‌ی Union valley برای درمان سردرد با ماساژ

نقاط Union Valley بین انگشت شست و اشاره‌ شما قرار دارند. برای درمان سردرد با ماساژ مراحل زیر را انجام دهید:

 1. با نیشگون گرفتن این مناطق با دست مخالف خود شروع کنید (نه به شیوه‌ای دردناک) و برای ۱۰ ثانیه این کار را ادامه دهید.
 2. سپس، دایره‌های کوچکی با انگشت شست خود در این منطقه و در یک جهت ایجاد کنید و پس از ۱۰ ثانیه جهت چرخش را تغییر دهید و آن را هم به مدت ۱۰ ثانیه ادامه دهید.
 3. مراحل گفته شده را در منطقه Union Valley در دست مخالف خود نیز انجام دهید.

این نوع از درمان توسط نقاط فشار، باعث کاهش درد مزمن در سر و گردن می‌شود.

درمان سردرد با ماساژ در نقطه‌ Drilling Bamboo

نقطه‌ی Drilling Bamboo برای درمان سردرد با ماساژ

نقطه‌ Drilling bamboo در محل تقاطع پل بینی شما با لبه‌ ابروی شما قرار دارد. برای درمان سردرد با ماساژ این نقاط، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. با انگشتان اشاره‌ هر ۲ دست خود ۲ نقطه را ماساژ دهید
 2. برای ۱۰ ثانیه نگه دارید و این عمل را پس از توقفی کوچک ادامه دهید.

ماساژ دادن این نقاط باعث تسکین سردرد ایجاد شده از خستگی چشم و درد‌های ناشی از سینوس می‎شود.

نقطه‌ Gates of consciousness یا دروازه‌های آگاهی

نقطه‌ی Gates of consciousness برای درمان سردرد با ماساژ

این نقاط در انتهای جمجمه و در ۲ فضای خالی موازی بین ماهیچه‌های عمودی گردن قرار دارند. برای استفاده از این نقاط فشار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. انگشت اشاره و انگشت وسط هر دست خود را روی نقاط فشار بگذارید
 2. به طور همزمان و به طول ۱۰ ثانیه نقاط را تحت فشار انگشتان خود قرار دهید و پس از توقفی کوتاه مجدد تکرار کنید.

فشار دادن محکم این نقاط باعث تسکین درد‌های ناشی از گردن می‎شود.

نقطه‌ Third Eye یا چشم سوم

نقطه‌ی Third Eye برای درمان سردرد با ماساژ

چشم سوم شما بین ۲ ابروی شما و در محل تلاقی پل بینی شما با پیشانی شما قرار دارد.

 1. از انگشتان اشاره‌ یکی از دستان خود برای اعمال فشار روی این نقطه و به مدت یک دقیقه استفاده کنید.

اعمال فشار محکم روی نقطه‌ فشار چشم سوم شما، به تسکین درد‌های ناشی از خستگی چشم و فشار سینوس‌ها که گاهاً باعث سردرد می‎شود، کمک می‎کند.

درمان سردرد با ماساژ در نقطه‌ Shoulder well

نقطه‌ی Shoulder well برای درمان سردرد با ماساژ

نقطه‌ shoulder well در لبه شانه‌های شما و محل تلاقی آن با پایین گردن قرار دارد. برای درمان سردرد با ماساژ، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. از انگشت شست دست خود برای فشار استفاده کنید و فشار دایره وار به این نقطه به مدت یک دقیقه اعمال کنید.
 2. حال دست خود را عوض کنید و روی نقطه‌ مخالف این کار را تکرار کنید.

اعمال فشار روی نقاط shoulder well به شما در تسکین درد‌های ناشی از خشک شدن گردن و شانه‌ها، درد گردن و برای جلوگیری از سردرد‌های ناشی از موارد گفته شده، کمک می‌کند.

نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد درمان سردرد با ماساژ

پیش از انجام تحقیق مربوط به درمان سردرد با استفاده از نقاط فشار، تعداد محدودی از بررسی‌هایی وجود داشت که ماساژ سر و شانه را برای تسکین سردرد پیشنهاد می‎کرد.

به خاطر داشته باشید که درمان سردرد با ماساژ یک نوع درمان مکمل است و در صورتی که سردرد مستمر و شدید داشتید باید از کمک پزشکی استفاده کنید.

حتما روش‌های گفته شده در این مقاله را پیاده سازی کنید و نتایج خودتان را با ما در پایین همین صفحه به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید برای خواندن مطالب بیشتر به وبلاگ مالتینا مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه:

۱۵ ماساژور صورت برتر دنیا برای ماساژ صورت و جوانسازی پوست

 

منبع: The Best Pressure Points to Treat Headaches