انار یکی از مفیدترین میو‌ه‌های زمین است. خواص انار و ترکیبات زیادی که در آن وجود دارد، باعث شده یکی از بی‌نظیرترین مواد غذایی در جهان باشد. در مطالعات اخیر دانشمندان، مشخص شده که انار فواید بسیار زیادی برای بدن دارد. حتی ممکن است با مصرف آن خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های خطرناک دیگر در بدن کاهش پیدا کند. ضمنا آب انار دارای هزاران ترکیب گیاهی فوق‌العاده است و به همین دلیل از گذشته تا به امروز، از آن به عنوان درمان بیماری‌های مختلف نیز استفاده می‌کردند. خواص دانه انار بسیار بیشتر از آن است که فکرش را می‌توان کرد.

اگر شما هم از علاقه‌مندان این میوهٔ خوشمزه هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه شوید. زیرا قصد داریم ۱۲ ویزگی شگفت انگیز انار و تاثیرات آن روی سلامتی‌ بدن را با هم بررسی کنیم.

خواص انار

خواص انار - pomegranate 12

۱. مواد مغذی و خواص دانه انار

انار یا پونیکا گراناتیوم (Punica granatum) درختی است که میوه‌هایی گرد و قرمز رنگ تولید می‌کند. این گیاه که در طبقه‌بندی توت‌ها قرار گرفته، میوه‌ای گرد به قطر حدودا پنج تا دوازده سانتی‌متر (دو تا پنج اینچ) دارد. میوهٔ اناره شبیه یک سیب سرخ است که در بالای آن گلی قرمز شکفته باشد.

پوست انار ضخیم و غیر قابل خوردن است، اما صدها دانه خوراکی درون آن وجود دارد. هر دانه توسط لایه‌ای قرمز، آب‌دار و ترش یا شیرین پوشیده شده که به این لایه آریل (Aril) هم می‌گویند. خواص انار بیش‌تر در دانه‌ها و آریل آن است که قابل خوردن هستند و به صورت خام یا فرآوری شده مصرف می‌شوند. خواص دانه انار بسیار زیاد است و کارکردهای متنوعی در بدن انسان دارد.

انار مواد مغذی بی‌نظیری دارد، یک فنجان دانه انار حاوی مواد معدنی زیر است:

توجه کنید که RDI، مقدار ماده مغذی مورد نیاز روزانه است.

 • هفت گرم فیبر
 • سه گرم پروتئین
 • ۳۰٪ ویتامین ث RDI (مقدار مورد نیاز بدن در یک روز)
 • ۳۶٪ ویتامین کا RDI
 • ۱۶٪ فولات یا آهن RDI
 • ۱۲٪ پتاسیم RDI

انار رسیده دانه‌های شیرینی دارد که یک فنجان از این دانه‌ها، حاوی ۲۴ گرم قند و ۱۴۴ کالری است. با این حال، انار به دلیل داشتن ترکیبات گیاهی قوی، که بعضی از آن‌ها حتی خواص دارویی هم دارند، در بین سایر گیاهان می‌درخشد.

۲. حاوی دو ماده گیاهی با خواص دارویی بی‌نظیر

خواص انار - خواص دانه انار

خواص انار بیش‌تر به دلیل وجود دو ماده گیاهی در آن است. این مواد تاثیر زیادی بر سلامتی بدن دارند.

۱. پونیکالاگین‌ها (Punicalagins): پونیکالاگین‌ها، آنتی‌ اکسیدان‌های بسیار قدرتمندی هستند که در آب و پوست انار وجود دارند. این آنتی اکسیدان به اندازه‌ای قوی است، که طبق مطالعات اخیر مشخص شده، آب انار سه برابر چای سبز خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.به دلیل وجود پونیکالاژین (Punicalagin) زیاد در آب و پوست انار و خاصیت آنتی اکسیدانی بالای این ماده، معمولا از عصاره و پوست انار قرص‌ها و داروهایی تهیه می‌کنند.

۲. پانیسیک اسید (Punicic Acid): پانیسیک اسید که در روغن دانه انار یافت می‌شود، اصلی‌ترین اسید چرب موجود در گوشت ماهی است. این ماده در واقع یک نوع اسید لینولِئیک (linoleic) جفت شده است، که تاثیرات بیولیژیکی زیادی دارد. خواص دانه انار از آن میوه‌ای فوق‌العاده برای مصرف می‌سازد.

در مالتینا بخوانید:

[۱۰ آب طعم داری] که که گرمای داغ تابستان را از بدن شما می گیرد!

۳. خواص انار و تاثیرات چشمگیر ضد التهابی آن

التهاب مزمن، یکی از عوامل اصلی بروز بیماری‌های خطرناک است. این بیماری‌ها شامل: بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت نوع دو، آلزایمر و حتی چاقی هستند. انار دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی است، که تا حد زیادی خاصیت آنتی اکسیدانی پونیکالاگین‌ها دلیل این ویژگی است. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده که آنها می توانند، فعالیت التهابی را در دستگاه گوارش و در سرطان سینه و سلولهای سرطانی روده بزرگ کاهش دهند.

طی یک تحقیق ۱۲ هفته‌ای بر روی مبتلایان به دیابت مشخص شد که، مصرف ۱.۱ فنجان (۲۵۰ میلی لیتر) آب انار در روز باعث کاهش نشانگر سی.آر.پی(CRP) و اینترلوکین -۶ (interlukin-6) به ترتیب به میزان ۳۲ و ۳۰ درصد شده است. اگر می‌خواهید التهابات احتمالی در بدن‌تان را از بین ببرید، انار یک ماده عالی برای اضافه کردن به رژیم غذایی‌تان است.

۴. مبارزه با سرطان پروستات به کمک خواص انار

خواص انار - pomegranate 10

سرطان پروستات، یک بیماری رایج در بین مردان است. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که، عصاره انار ممکن است تقسیم سلولی را در سلول‌های سرطانی آهسته‌تر کند. حتی ممکن است این ماده باعث ایجاد آپوپتوز (Apoptosis) یا مرگ سلولی در سلول‌های سرطانی شود. آنتی ژن مخصوص پروستات (PSA) یک علامت هشدار در خون می‌باشد که مشاهده آن به معنی احتمال وجود این بیماری در فرد است.

مردانی که میزان PSA خون آن‌ها در مدت زمان کوتاهی دو برابر می‌شود، در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات هستند. جالب است که بدانید، یک تحقیق انسانی نشان داد که نوشیدن هشت اونس (۲۳۷ میلی لیتر) آب انار در روز، زمان دو برابر شدن PSA را از ۱۵ ماه به ۵۴ ماه افزایش می دهد. این میزان افزایش بسیار ارزشمند است.  یک تحقیق مشابه نیز با استفاده از نوعی عصاره انار به نام پم‌ایکس (POMx) آثاری مانند تحقیق قبل را نشان داد.

۵. کمک به مبارزه با سرطان سینه

سرطان سینه یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در بین زنان است. عصاره انار می‌تواند از بازتولید سلول‌های سرطانی جلوگیری کرده و حتی بعضی از آن‌ها را هم نابود کند. با این حال شواهد محدودی در مطالعات آزمایشگاهی به دست آمده. قبل از هر نتیجه گیری قطعی تحقیقات بیش‌تری لازم است.

در مالتینا بخوانید:

از سرطان سینه نترسید | مواد غذایی مفید برای پیشگیری از آن

۶. تاثیرات خواص انار در کاهش فشار خون

خواص انار - pomegranate-juice

فشار خون بالا (هایپرتنشن) یکی از عوامل اصلی در بروز سکته و حملات قلبی است. در یک تحقیق که بر روی افراد مبتلا به فشار خون بالا انجام شد، با مصرف روزانه پنج اونس (۱۵۰ میلی لیتر) آب انار به مدت دو هفته، فشار خون این افراد کاهش پیدا کرد. تحقیقات دیگر هم تاثیرات مشابهی را نشان دادند. مطالعات دیگر هم نتایج مشابهی از کاهش را درباره فشار سیستولیک(عدد بزرگ‌تری از میزا فشار که روی دستگاه فشارسنج خوانده می‌شود) نشان دادند.

۷. کمک به درمان آرتروز و درد مفاصل

بیماری آرتروز در تمام دنیا رایج است. انواع مختلفی از این بیماری وجود دارد، اما بیش‌ترین نوع آن التهاب مفاصل است. با توجه به اینکه ترکیبات گیاهی موجود در انار دارای اثرات ضد التهابی هستند، منطقی است که بتواند به درمان آرتروز کمک کند. خواص دانه انار در اینجا نیز مفید واقع می‌شود.

نکته جالب اینجاست، که مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد عصاره انار می‌تواند آنزیم‌هایی را که به مفاصل آسیب می‌رسانند مسدود کند. به علاوه در تحقیقاتی دیگر استفاده از این عصاره بر روی موش‌های آزمایشگاهی، منجر به تسکین بیماری آرتروز در آن‌ها شد. اما تاثیرات مشابه در تحقیقاتی که روی انسان‌ها انجام شده، بسیار محدودتر است.

در مالتینا بخوانید:

ورزش‌های مناسب برای تقویت زانوها کدامند؟

۸. کاهش بیماری های قلبی به کمک خواص انار

در حال حاضر بیماری‌های قلبی از شایع‌ترین علل مرگ و میر زودرس در جهان هستند. عوامل مختلفی در ابتلای افراد به این بیماری پیچیده دخیل هستند. پانیسیک اسید، اصلی‌ترین اسید چرب در انار است. این ماده به احتمال زیاد می‌تواند در چند مرحله، از روند ابتلا به بیماری‌های قلبی جلوگیری کند.

در یک تحقیق چهار هفته‌ای، روی ۵۱ فرد با سطح تری‌گلیسرید بالا مشخص شد که، مصرف روزانه ۸۰۰ میلی گرم روغن دانه انار به طور رضایت‌بخشی سطح تری‌گلیسرید خون را کاهش می‌دهد و باعث بهبود میزان تری‌گلیسرید HDL شده است. در مطالعات دیگری، تاثیر آب انار در افراد مبتلا به دیابت نوع دو و کلسترول بالا بررسی شده است. دانشمندان در این تحقیق از کاهش سطح کلسترول بد (LDL) خون، مانند دیگر نتایج مفید بدست آمده، رضایت داشتند.

ضمنا در تحقیقات انجام شده بر روی انسان‌ها و حیوانات، مشخص شد که آب انار از ذرات کلسترول LDL در برابر اکسیداسیون جلوگیری می‌کند. این اکسیداسیون یکی از مهم‌ترین مراحل ابتلا به بیماری‌های قلبی است. سرانجام در یک تحقیق دیگر مشخص شد، آب انار فشار خون را کاهش می‌دهد. همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، فشار خون یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی است.

در مالتینا بخوانید:

سنجد معجزه ی جوانی و اندام زیبا، آنتی اکسیدانی ضدسرطان و تسکین دهنده درد قلب در دستان شما

۹. درمان اختلال در نعوظ

خواص انار - pomegranate-juice ۲

آسیب‌های ناشی از اکسیداسیون می‌تواند جریان خون را در تمام نواحی بدن، از جمله بافت‌هایی که دچار نعوظ می‌شوند مختل کند. در آزمایشی بر روی خرگوش‌ها، مشخص شد مصرف آب انار به درمان اختلال نعوظ در آن‌ها کمک کرده است. به علاوه در یک آزمایش دیگر بر روی ۵۳ مرد، که مشکل نعوظ داشتند مصرف آب انار فوایدی را به همراه داشت. اما از لحاظ آماری نتایج این آزمایش چندان رضایت‌بخش نبود.

۱۰. خواص انار در مبارزه با عفونت های میکروبی و قارچی

ترکیبات گیاهی موجود در انار می‌توانند، به مبارزه با میکرو اُرگانیسم‌ها کمک کنند. به طور مثال، مشخص شده که این ترکیبات با برخی از انواع باکتری‌ها و همچنین مخمر کاندیدا آلبیکانس (یک قارچ عامل ایجاد بیماری‌های عفونی) مبارزه می‌کنند.

تاثیرات ضد میکروبی و ضد قارچی ترکیبات انار، می‌توانند از دهان شما در برابر عفونت و التهاب محافظت کنند. این عفونت‌ها یا التهابات ممکن است در اثر تورم لثه‌ها، جراحی‌های دندانپزشکی و یا بهداشت پایین دهان ایجاد شوند.

۱۱. کمک به تقویت حافظه

شواهدی مبنی بر تاثیر مصرف انار بر تقویت حافظه وجود دارد. در یک تحقیق مشخص شد مصرف دو گرم عصاره انار، از آسیب‌های احتمالی بر روی حافظه افراد بعد از جراحی جلوگیری می‌کند. در یک آزمایش دیگر که بر روی ۲۸ فرد سالمند انجام گرفت، مشخص شد مصرف روزانه هشت اونس (۲۳۷ میلی لیتر) آب انار به طور قابل توجهی حافظه کلامی و تصویری آن‌ها را بهبود بخشیده است.

به علاوه مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها، نشان دهندهٔ تاثیر احتمالی مصرف انار در بهبود آلزایمر است.

۱۲. خواص انار در افزایش کارایی ورزشی

خواص انار - pomegranate-juice 5

انار سرشار از نیترات خوراکی است، که مشخص شده باعث افزایش عملکرد ورزشکاران می‌شود. در مطالعه‌ای که بر روی ۱۹ ورزشکار روی تردمیل انجام شد، نتایج نشان دادند که مصرف یک گرم عصاره انار ۳۰ دقیقه قبل از تمرین باعث افزایش چشمگیر جریان خون شده است. به علاوه مصرف این عصاره، باعث به تاخیر افتادن شروع خستگی و افزایش راندمان ورزشکاران می‌شود. تحقیقات بیش‌تری لازم است، اما به نظر می‌رسد که انار هم مثل چغندر، بر عملکرد بدن تاثیر مثبت دارد.

در مالتینا بخوانید:

معرفی روش‌های موثر کاهش چروک‌های دور چشم

کلام پایانی

انار یکی از سالم‌ترین غذاها بر روی کره زمین است که غنی از ترکیبات گیاهی و مواد مغذی است. این میوه مزایای فراوانی دارد و می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مثل: بیماری‌های قلبی، سرطان، آرتروز و سایر بیماری‌های التهابی کمک کند.

ضمنا، به کمک این میوه خوش‌مزه شما می‌توانید حافظه و عملکرد جسمانی خودتان را تقویت کنید. اگر می‌خواهید از تمامی خواص انار بهره‌مند شوید، می‌توانید آب انار یا خود آن را نوش جان کنید.

معرفی محصول

در ادامه چند محصول با کیفیت را به شما معرفی خواهیم کرد. برای تهیه این محصولات می‌توانید به وب‌سایت مالتینا (واسط خریداران ایرانی و فروشگاه آمازون امریکا) مراجعه کنید.

روغن دانه انار لون رز (Leven Rose)

حواص انار - Pomegranate Seed Oil by Leven Rose

 • روغن ۱۰۰٪ خالص دانه انار که هیچ ماده‌ای در آن حذف یا اضافه نشده است؛ بدون پارابن، تصفیه کننده‌ها، مواد افزودنی یا طعم دهنده‌ها.
 • روغن انار لون رز(Leven Rose)، یک روغن ارگانیک است که با تحریک تقسیم سلولی و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست شما، باعث ترمیم و بهبود آن شده و این امر باعث به تاخیر افتادن ظهور خطوط و چین و چروک در پوست شما می‌شود.
 • روغن دانه انار باعث از بین رفتن رادیکال‌های پوستی شده و آن را نرم و لطیف می‌کند؛ مناسب برای پوست‌های چرب و روغنی. به علاوه این روغن برای موهای شما نیز بسیار مفید است و باعث درخشانی آن‌ها می‌شود.

پودر شربت انار (Organic Pomegranate Juice Powder)

خواص انار - Organic Pomegranate Juice Powder

خواص انار

 • پودر شربت انار تلغیظ شده با اسید الاجیک.
 • این پودر عملکرد هضم غذا، سوخت و ساز سلولی و سیستم ایمنی بدن را به شدت تقویت می‌کند. به علاوه سرشار از ویتامین‌های B2، B12، C، D3، مواد معدنی (منیزیم، روی، کلسیم، پتاسیم)، فیبر، و آنزیم‌ها است.
 • این محصول نیز بدون هرگونه مواد افزودنی، نگهدارنده‌ها، رنگ مصنوعی، طعم‌ دهنده‌ها، سویا و گلوتن است.
 • برای اینکه تاثیر این ماده شگفت انگیز را مشاهده کنید، کافیست روزانه یک قاشق از آن را به  اسموتی یا میلک شیک خود اضافه نمایید.

بسته دوتایی از کپسول لایف‌اکستنشن (Life Extension Pomegranate)

خواص انار - Life Extension Pomegranate (2 Pack)

 • این محصول شامل دو بطری است، که هرکدام حاوی ۳۰ عدد کپسول ژلاتینی هستند.
 • این کپسول‌ها با عصاره طبیعی انار پر شده‌اند که سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی است.
 • ترکیبات به کار رفته در این کپسول شامل همه قسمت‌های انار از جمله دانه و گل آن است.

با مراجعه به صفحه اصلی وبلاگ مالتینا می‌توانید از خواندن مطالب جذاب و متنوع دیگر لذت ببرید.

منبع: healthline