بهداشت دهان و دندان و نگهداری از سلامت آن‌ها، اهمیت بسیار زیادی دارد. دهانشويه‌های طبيعی نیز به اندازه خمیر دندان‌ها، در ايجاد بهداشت دهان و دندان نقش آفرین هستند. پس از مسواک زدن و استفاده صحیح از نخ دندان، دهانشويه نیز می‌تواند پلاک و جرم‌های دندانی را از بين ببرد. حتی در مواردی كه مسواک و خميردندان نمی‌توانند برخی جاهای دهان‌ را تميز كنند، دهانشویه این مسئولیت را به خوبی انجام می‌دهد. به علاوه، دهانشويه‌ خانگی علاوه بر تميز کردن دندان‌ها، باعث خوشبو شدن دهان نيز می‌شود.

خمیر دندان و دهانشویه خانگی:

تهيه دهانشويه‌های طبيعی بسيار باصرفه است و در مقايسه با دهان شويه‌های موجود در بازار از عوارض جانبی و مضرات کمتری نیز برخوردار هستند. از یاد نبریم که ابزارهای دندانپزشكی هميشه باعث هراس و نگرانی خانواده‌های ايرانی شده؛ بنابراين يک خميردندان و دهانشويه مناسب باعث خواهد شد تا كليه اعضای خانواده دندان‌های سالمی داشته و از مراجعه به دندانپزشکی معاف شوند.

تهیه خمیر دندان و دهانشویه خانگی

شما همچنین می‌توانيد در زمينه تهيه خمير دندان و دهانشويه طبيعی با دندانپزشک خودتان مشورت كنيد. به علاوه فرصت آن وجود دارد تا در مورد تهيه خمير دندان و دهانشويه طبيعی نيز تحقيق کرده و فرمولی مطابق با سلیقه و بودجه خود، در نظر بگیرید. نکته طلایی آن است که خمیر دندان یا دهانشویه طبیعی باید به صورت کامل مناسب دهان و دندان شما بوده و ناسازگاری نداشته باشند.

به خاطر داشته باشید که استفاده کردن از حجم زیاد خمیر دندان، به معنای اهمیت دادن بیشتر به سلامت دندان‌ها نیست. بلکه به این شیوه اتفاقا به دندان‌های خود صدمه می‌زنید. کافی‌ست که به اندازه یک سوم از سطح برس مسواک را خمیر دندان مالیده و از مزایای آن، به شکل بهینه بهره‌مند شوید.

انتخاب صحیح محصول بهداشت دهان و دندان و شکل استفاده صحیح از آن، طول عمر بیشتری به دندان های‌ شما بخشیده و زیبایی آن‌ها را حفظ می‌کند.

تهیه خمیر دندان و دهانشویه خانگی

نكات مهم در انتخاب دهانشويه خانگی

انتخاب برند معتبر: دهانشويه نيز مانند خميردندان بايد معتبر باشد تا به دهان و دندان آسيبی وارد نكند.

فاقد الكل: دهانشويه‌ای را انتخاب كنيد كه الكل نداشته باشد؛ وجود الكل در دهانشويه باعث خشكی دهان خواهد شد.

طرز تهيه دهانشويه خانگي:

شما می‌توانيد با جوش شيرين، ژل آلوئه ورا، گلسيرين گياهی و اسانس ليمو، يک دهانشويه طبيعی درست كرده و مصرف كنيد. همین طور می‌توانيد دمنوش مريم گلی يا رازيانه را به عنوان دهانشويه طبيعی استفاده نمایید.

از خاطر نبرید که قورت دادن دهانشویه‌ها، چه در حالت کارخانه‌ای و چه طبیعی، برای بدن مضر بوده و هرگز نباید این مایعات را قورت دهید.

در زیر به چند نوع دهانشویه خانگی طبیعی اشاره می‌کنیم:

دهانشویه آب اكسيژنه:

با اين نوع آب زخم‌ها و جراحات را تميز و پاكسازی می‌كنند. شما می‌توانيد آب و آب اكسيژنه را با هم تركيب كرده و روزی دوبار در هفته، بعد از مسواک، آن را به عنوان دهانشويه استفاده كنيد. به این شیوه دندان‌های سفيدی داشته و علاوه بر اين از رشد ميكروب‌ها در فضای دهان جلوگيری می‌شود.

تهیه دهانشویه خانگی

دهانشویه خانگی آب نمك

آب نمک ارزان ترين دهانشويه طبيعی است كه در هر شرايطی در دسترس است و می‌توانيد آن را تهيه كنيد. حتی زمانی كه خميردندان و مسواک هم به همراه نداشته باشيد، می‌توانيد با اين دهانشويه، دهان و دندان‌های خود را تميز كنيد.

دهانشویه خانگی آب و سرکه سیب

آب و سرکه سیب نیز به عنوان یک ترکیب جادویی جایگزین دهانشویه عمل می‌کند. لازم است که از آب و سرکه سیب به نسبت ۳ به ۱ استفاده نمایید. این محلول ممکن است کمی لثه‌های شما را بسوزاند، اما پس از چند بار استفاده به تندی و تیزی آن عادت خواهید کرد. (برای رفع سوزش، از شستشو با آب خنک پس از استفاده، بهره‌مند شوید.)

دهانشویه خانگی سرکه سیب

دهانشویه خانگی گلاب و سرکه

دهانشویه گلاب و سرکه نیز برای رفع میکروب‌های دهان و دندان‌ها و خوشبو کردن دهان به کار می‌رود. نسبت گلاب و سرکه، ۵ به ۱ بوده و می‌توانید کمی آب نیز به آن اضافه کنید. این دهانشویه منع مصرفی نداشته و هر چند بار در روز که مایل باشید، استفاده از آن مجاز خواهد بود.

دهانشویه خانگی زنجبیل

دهانشویه زنجبیلی بسیار موثر بوده و به لثه‌های شما قوام می‌بخشد. برای تهیه این دهانشویه؛ باید از آب، زنجبیل و نمک استفاده کنید. در یک لیوان آب، یک قاشق چایخوری زنجبیل و یک قاشق غذاخوری نمک؛ کافی خواهد بود.

دهانشویه خانگی چای سبز

فوايد چای سبز بر هيچ كسی پوشيده نيست. شستشوی دندان‎‌ها با چای سبز، مانع پوسيدگی آن‌ها می‌شود. این دهانشویه طبیعی، در حین ممانعت از پوسیدگی دندانی، باعث خوشبو شدن دهان نیز خواهد شد.

دهانشویه چای سبز

تهيه خميردندان خانگی:

همانطور كه می‌دانيد همه خميردندان‌های تجاری، دارای ترکیبات مصنوعی و شیمیایی هستند. از این روی؛ تهیه خمیردندان طبیعی نیز به سلامت شما کمک کرده و میزان کمتری ترکیبات مصنوعی دریافت خواهید کرد.

خمیردندان با جوش شیرین

شما می‌توانيد جوش شيرين را با نمک تركيب كرده و كمی روغن خوشبو نيز به آن اضافه كنيد. همچنین می‌توانيد ۶ قاشق جوش شيرين را با ۲ قاشق نمک تركيب كنيد، تا تاثير بيشتری داشته باشد. (در کل جوش شیرین اصلی‌ترین جزء خمیردندان‌های خانگی به شمار می‌رود و خاصیت تمیزکنندگی دندان‌ها را از آن می‌گیریم.)

خميردندان با روغن نارگيل

روغن نارگيل در جلوگیری از پوسيدگی دندان عامل موثری است. شما می‌توانيد جوش شيرين را با روغن نارگيل تركيب كنيد. حتی می‌توانيد چند قطره خوشبو كننده نيز به اين مخلوط اضافه كرده و آن را در يک ظرف سر بسته نگهداری كنيد.

تهیه خمیر دندان خانگی با روغن نارگیل

تركيب ژل آلوئه ورا و جوش شيرين

اين تركيب رويايی می‌تواند بهترين جايگزين برای خميردندان باشد.

خمیر دندان جوش شیرین و زردچوبه

ترکیب جوش شیرین و زردچوبه، فوق العاده خواهد بود. این خمیر دندان خانگی، باعث خوشبو شدن دهان شما شده و پلاک‌های دندانی را رفع می‌کند.

خمیر دندان خانگی با لیمو ترش

شما می‌توانید از آب لیمو ترش به همراه جوش شیرین، نمک و آب استفاده کرده و ترکیبی عالی برای شستشوی دندان‌ها به دست بیاورید. در صورت تمایل چند قطره عرق نعناع نیز به آن طعم جذاب‌تری خواهد بخشید.

نمك بی كربنات

نمک باعث تمیزی و درخشان شدن دندان‌ها خواهد شد. به علاوه این ترکیب ارزان قیمت بوده و همیشه در دسترس قرار دارد. اگر خواستار دندان هایی سفید و نفسی خوشبو هستید، شستشو با نمک برایتان گزینه‌ای عالی به شمار می‌رود.

نمک ارزان ترین خمیردندان خانگی

محصولات طبیعی مکمل دهانشویه خانگی:

به جز دهانشویه خانگی و خمیر دندان‌های دست‌ساز؛ می‌توانید از برخی میوه‌ها و سبزیجات طبیعی نیز برای حفظ سلامت دهان و دندان ها و بهبود کیفیت آن‌ها؛ کمک بگیرید.

سيب

گاز زدن سيب باعث می‌شود تا دندان‌های تميزی داشته باشيد. همين كار باعث تقويت لثه‌ها شده و از خونريزی آن‌ها جلوگيری می‌كند.

پرتقال

ويتامين C پرتقال از رشد و تكثير باكتری‌های دهانی جلوگيری می‌كند. نوشيدن يک ليوان آب پرتقال به هنگام صبح، بیشترین تاثیر را خواهد داشت. ماليدن پوست پرتقال به دندان‌ها نیز باعث تقويت دندان و لثه‌ها می‌شود.

پرتقال موثر در حفظ سلامت دهان و دندان

كنجد

كنجد به سفيدی دندان و از بين بردن جرم دندان كمک موثری می‌كند. به علاوه موجب تقویت لثه‌ها نیز خواهد شد.

توت فرنگی و گوجه

ويتامين C موجود در توت فرنگی و گوجه باعث سفيدی دندان می‌شود. پس هرگز اين تركيبات معجزه آسا را فراموش نكنيد.

توت فرنگی موثر در حفظ سلامت دهان و دندان

سبزيجات خام

سبزيجات به همان اندازه كه برای سلامتی بدن موثر هستند، به همان اندازه در بهداشت دهان و دندان هم تاثير چشمگيری دارند. از این جهت، هنگام غذاخوردن از سبزيجاتی مانند كلم، ترب، هويج و كرفس غافل نشويد.

اگر شما دستور العمل موثر دیگری برای تهیه خمیر دندان یا دهانشویه خانگی می‌شناسید؛ حتما آن را در بخش نظریات با خوانندگان مالتینا به اشتراک بگذارید.