خارش بدن ؛ علائم و دلایل، درمان و بهبود آن را بشناسید

خارش بدن ؛ علائم و دلایل، درمان و بهبود آن را بشناسید

خارش بدن یکی از مشکلات شایع است که می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیافتد. در صورت بروز این مشکل حتما تمایل دارید قسمتی از بدن‌تان را خراشیده یا بخارانید تا بلکه از حس خارش رها شوید و آن را تسکین دهید. خارش بدن دلایل مختلفی دارد. در بسیاری از موارد خارش اعضای بدن به صورت خود به خود و بدون درمان برطرف می‌شود. گاهی نیز برای یافتن علت و درمان آن باید به پزشک مراجعه نمایید تا از آن رها شوید.

علائم ظاهری خارش بدن

خارش بدن- علایم خارش بدن

در بیش‌تر موارد علت ایجاد خارش بدن مشکلات پوستی است. در این نوع خارش، معمولا جوش یا دانه‌های ریز قرمز، برآمدگی و التهاب یا سایر علائم تحریک شدگی پوستی قابل مشاهده است. با این حال، در بیش‌تر اوقات نیز ممکن است خارش بدن، بدون هیچ ‌گونه علائم ظاهری اتفاق بیافتد.

تشخیص علت خارش بدن در مواقعی که نشانه‌های ظاهری وجود ندارد، دشوار به نظر می‌رسد. این عارضه ممکن است به دلیل وجود مشکلی در یکی از ارگان‌های بدن، عصبی یا به دلیل اختلال در سلامت روان، ایجاد شود. پس بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص و اقدام به درمان با دارو است.

ما در این مقاله ۱۱ مورد از شایع‌ترین و مهم‌ترین دلایل خارش بدن را برای شما گردآوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید تا با جزئیات شناسایی این موارد آشنا شوید.

دلایل خارش بدن

خارش بدن - خارش بدن نشانه چیست

۱. خشکی پوست

خشکی پوست یکی از دلایل عمده خارش بدن است. در بیشتر مواردی که خشکی پوست خفیف است، علت آن می‌تواند ناشی از شرایط محیطی مانند رطوبت کم و هوای گرم یا سرد باشد. عواملی مانند حمام کردن با آب داغ نیز ممکن است به مرور موجب خشکی پوست شود.

در این مواقع، با استفاده منظم از یک کرم مرطوب کننده مناسب، مخصوصا در هوای گرم و خشک، از خشکی پوست‌تان جلوگیری کنید. ضمنا، به یاد داشته باشید که استفاده از صابون‌ها و شوینده‌های قوی، خشکی پوست را تشدید می‌کند. در برخی افراد علت خشکی پوست ژنتیکی است و باید از سوی متخصص پوست درمان شود. با افزایش سن، خشکی پوست بدن افزایش می‌یابد. گاهی اوقات نیز به دلیل برخی مشکلات پوستی مانند اگزما ایجاد می‌شود.

۲. عوارض دارو

خارش بدن- خارش بدن نشانه چیست

بسیاری از داروها عوارض جانبی مانند خارش بدن را در پی دارند. این نوع خارش ممکن است در قسمتی خاص یا در کل بدن ایجاد شود. درمان این نوع خارش معمولا با متوقف كردن دارو و جايگزين كردن آن با داروی ديگر صورت می‌پذیرد. گاهی نیز تغییر دوز یا مقدار مصرف آن برای رفع مشکل خارش و عوارض دیگر کافی خواهد بود.

برخی از داروهایی که ممکن است منجر به خارش بدن شوند، عبارتند از:

۱. استاتین‌ها (Statins)

مصرف استاتین‌ها و برخی دیگر از داروهای کاهش دهنده کلسترول، مانند نیاسین (Niacin)، ممکن است باعث خارش اعضای بدن، از جمله روی صورت و گلو شود. خارش بدن، بدون جوش و قرمزی، یکی از عوارض جانبی مصرف نیاسین است. با مصرف آسپرین پیش از آن، می توان این عارضه را کاهش داد.

استاتین‌ها ممکن است به کبد برخی از افراد آسیب برسانند. در نتیجه آسیب‌دیدگی این اندام، احساس خارش پوست ایجاد می‌شود.

اگر شما هم استاتین مصرف می‌کنید و این علائم را تجربه کرده‌اید، بهتر است در مورد مقدار مصرف آن یا جایگزین کردن داروی جدید با پزشک‌تان مشورت کنید.

۲. داروهای فشار خون

یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی برخی از داروهای فشار خون، مانند آملودیپین (amlodipine) یا (نورواسک Norvasc)، خارش اعضای بدن است. توقف مصرف این‌گونه داروها، به سرعت، این مشکل را برطرف خواهد کرد.

در مالتینا بیش‌تر بخوانبد:

فشار خون بالا؛ تشخیص، روش های پیشگیری و درمان آن

۳. مسکن‌ها

یکی دیگر از داروهایی که موجب خارش بدن می‌شوند، مسکن‌های قوی هستند. استفاده از دارویی به نام نلفورافین هیدروکلراید (nalfurafine hydrochloride) می‌تواند به رفع خارش در افرادی کمک کند که این نوع مسکن‌ها را مصرف می‌کنند. مصرف این دارو حتما باید با نظر پزشک متخصص و با تجویز وی صورت گیرد.

۴. داروهای دیگر

بسیاری از داروها ممکن است با آسیب رساندن به اندام‌ها و سیستم‌ بدن، باعث خارش اعضا شوند. این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که یک دارو نادرست تجویز شده باشد.

از جمله داروهای با عوارض خارش بدن شامل موارد زیر هستند:

 • رقیق کننده های خون
 • داروهای ضد مالاریا
 • داروهای دیابت
 • آنتی بیوتیک‌ها

در مالتینا بیش‌تر بخوانید:

علائم ام اس و شیوه تشخیص، آزمایش ها و روش های درمانی برای مقابله با آن

۳. مشکلات تیروئید

خارش بدن- خارش بدن نشانه چیست

تیروئید یکی از غده‌های بسیار مهم در بدن انسان است که در جلوی گردن، در پايين حنجره و بالاي استخوان‌هاي ترقوه قرار دارد. این غده هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که به رشد و تنظیم متابولیسم کمک می‌کند.

یکی از نشانه‌های اختلال تیروئید، خارش بدن، بدون نشانه‌های فیزیکی چون جوش و قرمزی است. دلیل این اتفاق، عدم فعالیت صحیح سلول‌های بدن، مخصوصا سلول‌هایی که بافت پوستی را تشکیل می‌دهند، است. در نتیجه خشکی و خارش روی سطح پوست ایجاد می‌شود.

 اختلالات تیروئیدی، اغلب با بیماری Grave، که یک بیماری خود ایمنی است، مربوط می‌شود. مصرف آنتی هیستامین (antihistamine) در طی درمان مشکلات تیروئیدی، می‌تواند به برطرف کردن خارش بدن در برخی افرد کمک کند.

۴. بیماری‌های کلیه

خارش بدن- خارش بدن و ناراحتی کلیه

کلیه ها مانند یک فیلتر برای تصفیه بدن عمل می‌کنند. مواد زائد بدن را از آب آن، برای تولید ادرار از بین می‌برند. خارش اعضای بدن در افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی بسیار شایع است. به خصوص اگر درمانی برای آن در نظر گرفته نشده باشد.

بیماری‌های کلیه ممکن است موجب مشکلات زیر شوند:

 • خشکی پوست
 • عدم توانایی در تعریق و سرد شدن بدن
 • متابولیسم ضعیف
 • تجمع سموم در خون
 • رشد عصب جدید
 • التهاب
 • همزیستی و بروز مشکلات سلامتی جدید مانند دیابت

پیروی از یک برنامه درمانی منظم همراه با دیالیز و داروهای مشخص، بهترین روش برای رفع یا کاهش مشکل خارش بدن در این مواقع است.

در مالتینا بیش‌تر بخوانید:

سوزش ادرار و عفونت‌های ادراری و راهکارهای خانگی برای درمان این بیماری

۵. بیماری‌های کبد

خارش بدن- علت خارش بدن چیست

کبد برای فیلتر کردن خون در بدن بسیار مهم است. دقیقا مانند کلیه‌ها، وقتی کبد بیمار می‌شود، کل بدن تحت تاثر قرار می‌گیرد و از سلامتی کمتری برخوردار می‌شود. این عامل برای ایجاد خارش در قسمت‌های مختلف بدن کافیست.

مشکلات کبدی می‌تواند باعث کلستاسیز (Cholestasis) شود، یعنی انقطاع جریان صفرا در بدن. در نهایت نیز، این مشکل به بروز زردی می‌انجامد که علائم زیر را دارد:

 • ادرار تیره
 • چشمهای زرد
 • مدفوع رنگ روشن
 • خارش اعضای بدن

خارش بدن در افراد مبتلا به بیماری‌های کبد که ناشی از مصرف الکل است، کمتر دیده می‌شود. در میان بیماران مبتلا به هپاتیت، تحریک‌پذیری پوستی و خارش بدن بیش‌تری تاکنون مشاهده شده است.

پیروی کردن از برنامه درمانی مشخص بهترین روش برای جلوگیری از خارش بدن ناشی از بیماری کبد است. برخی از متخصصان بنا بر منابع معتبر، داروهایی مانند کلستیرامین(Cholestyramine) (Questran) ، کولسولام (Colesevelam) (ولکول Welchol) یا ریفامپیسین (Rifampicin) یا (Rifadin) را برای این بیماران تجویز می‌کنند که موجب کاهش سایر علائم نیز می‌شوند.

۶. مشکلات پانکراس یا لوزالمعده

خارش بدن- خارش بدن و مشکل کیسه صفرا

لوزالمعده بخش مهمی از دستگاه گوارش بدن است. مانند مبتلایان به بیماری کبد، افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده یا سایر مشکلات مربوط به پانکراس، ممکن است خارش بدن ناشی از کلستاسیز (cholestasis) و زردی را تجربه کنند.

درمان هرگونه مشکل لوزالمعده می‌تواند به رفع خارش کمک کند. همانطور که کلستیرامین، کولشول آمین یا ریفامپینسین نیز به درمان نیاز دارد.

۷. کم خونی

خارش بدن- خارش بدن ناگهانی

بدن انسان برای تامین سلامتیِ کاملِ مواردِ زیر به آهن نیاز دارد:

 • خون
 • پوست
 • مو
 • ناخن‌ها
 • اندام‌ها
 • عملکرد بدن

کم خونی یا فقر آهن نام بیماری است که در آن بدن فرد فاقد آهن کافی برای سالم ماندن است. این مشکل اغلب در مواقع زیر اتفاق می‌افتد:

 • در دوران قاعدگی زنان
 • برای افرادی که از رژیم غذایی گیاه‌خواری یا خام‌خواری تبعیت می‌کنند.
 • افرادی که در اثر جراحت، خون فراوانی از دست می‌دهند.

خارش بدن جز عوارض همیشگی فقر آهن نیست. اما گاهی ممکن است به دلیل کمبود آهن در خون، در برخی بیماران احساس خارش در پوست تجربه شود.

کم خونی یا فقر آهن را می‌توان با مصرف مکمل‌ها و خوردن غذاهای غنی از آهن درمان کرد. برای بیمارانی که از کمبود آهن بیش‌تری برخوردارند می‌توان از روش تزریق داخل وریدی نیز استفاده کرد. با تزریق خون ممکن است احساس خارش بدن تشدید شود. اما این عارضه جز موارد نادر است و تنها برای برخی از افراد اتفاق می‌افتد.

در مالتینا بیش‌تر بخوانید:

معرفی مکمل اکوفن | رفع ۱۰۰% خشکی پوست ، مو و ناخن

۸. اختلال در سیستم عصبی

خارش بدن- درمان خارش بدن در طب سنتی

اختلال در سیستم عصبی بدن ممکن است برای برخی افراد خارش بدن ایجاد کند. به گفته متخصصان، این نوع اختلالات عصبی که باعث درد در بدن و خارش می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

دیابت

دیابت، تولید انسولین را برای بدن دشوارتر می‌کند. هورمونی که وظیفه تنظیم قند خون را بر عهده دارد.

خارش اعضای بدن یکی از شایع‌ترین عوارض بیماری دیابت است. این نوع خارش اغلب در اندام تحتانی احساس می‌شود. دلیل آن بالا رفتن طولانی مدت قند خون در بدن است، که منجر به بروز بیماری‌های کلیه و آسیب عصبی نیز می‌شود.

اگر مبتلا به دیابت هستید، می‌توانید با کنترل کردن قند خون در حد طبیعی و متوسط آن، از خارش بدن خلاص شوید. این کار با استفاده منظم از داروهای دیابت، تغییر سبک زندگی و استفاده از کرم‌های ضد خارش آسان‌تر خواهد بود.

در مالتینا بیش‌تر بخوانید:

۵ تا ازعلائم دیابت نوع ۱ و ۲، روش‌های تشخیص و پیشگیری آن

زونا

زونا یک بیماری ویروسی است که بر سیستم عصبی بدن تاثیر می‌گذارد. این بیماری همراه با احساس سوزش، درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی و خارش بدن مشاهده می‌شود. خارش اغلب یک تا پنج روز قبل از رویت جوش یا تاول در بدن رخ می‌دهد. دلیل آن از بین رفتن برخی از نورون‌های حسی در بدن توسط ویروس زونا است. اگرچه درمانی برای زونا وجود ندارد، اما مصرف داروهای ضد ویروسی می‌تواند سریع‌تر به کاهش خارش بدن و از بین بردن سایر علائم کمک کند.

عصب فرو رفته

گاهی اوقات اعصاب به دلیل آسیب دیدگی، پوکی استخوان یا اضافه وزن که در آن استخوان‌ها و ماهیچه‌ها به طور مستقیم روی عصب‌ها نیرو وارد می‌کنند، فشرده می‌شوند. وقتی عصب‌ها فرو رفته یا فشرده می‌شوند، نمی‌توانند به درستی کار کنند.

بنابراین باعث ایجاد درد، بی حسی، ضعف و در برخی موارد احساس خارش بدن می‌شوند. با روش‌های درمانی مختلف مانند فیزیوتراپی، عمل جراحی یا تغییر در شیوه زندگی، می‌توانید فشار بر روی عصب را تسکین دهید و هرگونه احساس خارش ناشی از آن را برطرف کنید.

۹. سرطان

خارش بدن- بهترین درمان خارش بدن

در موارد نادر، خارش بدن ممکن است نشانه سرطان باشد. متخصصان هنوز به طور دقیق مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می‌افتد. اما برخی معتقدند که ممکن است برخی از سلول‌های سرطانی به عنوان واکنشی به مواد داخل تومورها، باعث خارش بدن شوند.

برخی از سرطان‌ها مانند ملانوما (melanoma) که روی پوست بدن تاثیر می‌گذارند، باعث خارش می‌شوند. این خارش اغلب در پاها و سینه رخ می‌دهد. معمولا این نوع خارش با درمان سرطان مانند روش شیمی درمانی، رفع می‌شود.

گاهی اوقات نیز ممکن است برخی از روش‌های درمانی، موجب تشدید خارش بدن شوند. مانند داروی ارلوتینب erlotinib (تارسوا Tarceva) که در طی دوران مصرف احساس خارش را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از دلایل خارش بدن در دوره درمان سرطان، آلرژی یا حساسیت به یک داروی خاص است. اگر شما هم تحت درمان سرطان هستید و احساس خارش دارید، بهتر است این موضوع را با پزشک‌تان در میان بگذارید.

در مالتینا بیش‌تر بخوانید:

از سرطان سینه نترسید | مواد غذایی مفید برای پیشگیری از آن

۱۰. مشکلات روانی

خارش بدن- خارش کل بدن

برخی از مشکلات مرتبط با بهداشت روان ممکن است باعث خارش بدن، بدون علائمی مانند جوش و قرمزی شود. متخصصان دقیقا نمی‌دانند که چرا اختلالات روانی باعث خارش می‌شود. اما بسیاری از آن‌ها معتقدند که این مشکل ممکن است با عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز مرتبط باشد.

اضطراب و افسردگی اغلب با درد ناگهانی و خارش اعضای بدن همراه است. نکته جالب توجه این است که افراد مبتلا به روان پریشی و وسواس فکری (OCD) نیز، ممکن است دچار تصورات چنین خارش‌هایی شوند.

برای رفع مشکل خارش بدن در این مواقع، بسیار مهم است که روان بیمار با مشاوره و گفتگو درمانی، دارو و تغییر شیوه زندگی درمان شود.

۱۱. ایدز HIV

خارش بدن- خارش بدن در ایدز

خارش بدن همراه با علائم ظاهری مانند قرمزی یا بدون این‌گونه علائم، در میان مبتلایان به HIV بسیار شایع است. ایدز یا HIV توانایی سیستم ایمنی بدن در مقابله با عفونت‌ها را کاهش می‌دهد. در نتیجه مبتلایان به این بیماری بیشتر مستعد مشکلات پوستی هستند که ممکن است باعث خارش شود.

دلایل خارش بدن در افراد مبتلا به HIV شامل موارد زیر است:

 • خشکی پوست
 • درماتیت (حالتی که در آن پوست قرمز و متورم می‌شود و درد می‌کند. گاهی اوقات نیز تاول‌های کوچک روی پوست ایجاد می‌شوند.)
 • اگزما (حالتی که در آن پوست سخت و ملتهب شده و نقاطی قرمز روی آن تشکیل می‌شوند که همراه با خارش و حتی گاهی همراه با خونریزی است.)
 • پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی با لکه‌های قرمز و سطح پوسته پوسته شده که موجب خارش می‌شود.)

گاهی اوقات نیز، برخی داروهای HIV ممکن است باعث خارش اعضای بدن شوند. برای کاهش احساس خارش، داشتن یک برنامه درمانی مخصوص HIV بسیار مهم است.

هرگونه درمان موضعی پوستی و مصرف داروهایی مانند آنتی هیستامین آرام بخش، ممکن است باعث تسکین خارش شود. در برخی افراد، فوتوتراپی (قرار گرفتن پوست در مقابل نور) نیز به کاهش خارش کمک می‌کند.

در مالتینا بیش‌تر بخوانید:

درمان یبوست با هفت گام طلایی‌‌| روده بزرگ را دریابیم!

تشخیص

خارش بدن- دلایل خارش بدن

اگر نگران خارش بدن‌تان هستید و به دنبال دلیل آن می‌گردید، بهتر است، پیش از هر اقدامی با پزشک‌تان ملاقت کنید. او در این باره شما را راهنمایی خواهد کرد. ابتدا چند آزمایش فیزیکی انجام می‌شود و سپس در مورد زمان شروع خارش و نوع آن پرس و جو خواهد شد.

همچنین، ممکن است مورد چندین آزمایش از جمله، آزمایش خون، آزمایش ادرار، رادیولوژی یا سایر عکاسی‌ها قرار گیرید. نتیجه این آزمایش‌ها برای تشخیص صحیح بیماری و یافتن دلیل اصلی خارش بدن، کمک فراوانی به پزشک معالج خواهد کرد.

اگر پزشک‌تان دریابد که به چه بیماری یا اختلالی دچار هستید که موجب ایجاد خارش بدن می‌شود، یک روش درمانی مناسب برای شما در نظر می‌گیرد. یا شما را جهت درمان به پزشک متخصص مرتبط معرفی خواهد کرد.

برای مثال اگر دلیل خارش بدن، بیماری مرتبط با اعصاب تشخیص داده شود باید توسط نورولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب درمان شوید. اگر خارش به دلیل مشکل سلامت روان رخ داده باشد، باید به روانپزشک مراجعه نمایید. برای بیماری‌هایی از قبیل سرطان، متخصص مرتبط بهترین روش درمانی و داروی مناسب را برای شما در نظر خواهد گرفت.

اگر دلیل خارش بدن هیچ یک از بیماری‌های داخلی ذکر شده تشخیص داده نشد، به درماتولوژیست یا متخصص پوست مراجعه کنید. همانطور که پیش‌تر گفته شد، در بیش‌تر مواقع، خارش بدن به دلیل خشکی یا بیماری پوستی رخ می‌دهد.

پزشک متخصص پوست، با معاینه بصری، بیوپسی پوست و پرسش سوالات بیش‌تر، به یافتن علت اصلی ایجاد احساس خارش کمک خواهد کرد.

در مالتینا بیش‌تر بخوانید:

لوراتادین یا کلاریتین، این قرص تسکین دهنده آلرژی؛ پرمصرفِ بدون نسخه!

روش‌های درمان خانگی خارش بدن

خارش بدن- درمان خارش بدن با داروهای گیاهی

بهترین و موثرترین روش برای خاتمه دادن به خارش اعضای بدن، یافتن دلیل اصلی آن و درمان قطعی است. با این حال روش‌های خانگی نیز وجود دارند که به التیام آن کمک می‌کنند. این روش‌ها وابسته به شرایط و دلیل بروز خارش، به صورت موقت یا گاهی نیز برای همیشه مشکل خارش را برطرف خواهند کرد.

برخی از این روش‌های خانگی موارد زیر هستند:

۱. به طور مرتب (حداقل روزی یک بار) مرطوب کننده‌های ضد حساسیت و بی حس‌کننده را روی پوست‌تان بمالید.

۲. از کرم های ضد خارش بدون نیاز به نسخه پزشک (OTC)، مانند لوسیون کالامین (calamine)، کرم های کورتیکواستروئیدی (corticosteroid)، برای مدتی کوتاه استفاده کنید. کرم منتول (menthol)، کپسایسین (capsaicin) یا کرم‌های بی حس‌کننده موضعی، به طور موقت، خارش را التیام می‌بخشند. فراموش نکنید که پیش از استفاده از هر کرم، آن را روی قسمت کوچکی از سطح پوست‌تان امتحان کنید تا از عدم حساسیت به آن اطمینان حاصل نمایید.

۳. از یک داروی ضد حساسیت که حاوی آنتی هیستامین‌ است استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این داروها ممکن است باعث خواب آلودگی شوند.

۴. از یک مرطوب کننده یا دستگاه بخار استفاده کنید تا هوای داخل خانه را مرطوب نگه دارد.

۵. با آب ولرم یا سرد، همراه با نمک Epsom، جوش شیرین یا جو دوسر حمام کنید. این کار باعث خنک شدن پوست و التیام خارش بدن می‌شود.

۶. از خراشیدن پوست‌تان خودداری کنید. پوشاندن قسمت‌های خارش‌دار، پوشیدن دستکش در شب و کوتاه کردن ناخن‌ها، به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید احساس تمایل به خارش بدن را کنترل کنید. بنابراین، از زخم و آسیب بیش‌تر به سطح پوست پیشگیری می‌شود.

۷. برای جلوگیری از تشدید احساس خارش اعضای بدن، لباس‌های سبک و نازک بپوشید. زیرا لباس تنگ ممکن است باعث تعریق و خارش بیش‌تر شود.

در مالتینا بیش‌تر بخوانید:

بوی بد دهان و راهکارهای رفع آن را در ۶۰ ثانیه دیگر برای شما بازگو خواهیم کرد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

خارش بدن

در صورت بروز علائم زیر باید فوری به پزشک مراجعه کنید:

 • زمانی که در قسمت‌های حساس یا کل بدن‌تان احساس خارش پیدا می‌کنید.
 • زمانی که خارش بدن و چند علائم دیگر از جمله خستگی، کاهش وزن و تغییر در عادت‌های روده را به طور همزمان تجربه می‌کنید.
 • زمانی که خارش بدن بیش‌ از دو هفته ادامه پیدا می‌کند و با هیچ یک از روش‌های درمان خانگی التیام نمی‌یابد.
 • اگر خارش بدن به طور ناگهانی و بدون هیچ‌گونه دلیل مشخص اتفاق بیافتد.
 • در صورتی که احساس خارش به قدری قوی باشد که کارهای روزمره یا خواب‌تان را مختل ‌کند.

سخن آخر

خارش بدن یک مشکل شایع است که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اغلب همراه با علائم فیزیکی مانند قرمزی و التهاب رخ می‌دهد و علت مشخصی دارد. مانند نیش حشرات، گزیدگی، آفتاب سوختگی و غیره. این نوع خارش معمولا خود به خود از بین می‌رود.

با این وجود، گاهی اوقات ممکن است خارش بدن، بدون مشاهده هیچ نشانه فیزیکی رخ دهد. در این مواقع ممکن است دلیل آن موضوعی جدی‌تر و اساسی باشد. علت آن می‌تواند مشکلی به سادگی خشکی پوست یا مشکلی به دشواری سرطان تشخیص داده شود. در هر صورت مراجعه به پزشک متخصص بهترین تصمیمی است که در این مواقع باید بگیرید. روش‌های درمانی خانگی نیز به طور موقت به التیام آن کمک خواهند کرد.

 

امیدواریم این مقاله مفید بوده باشد. اگر به موضوعات سلامت و پزشکی علاقه‌مندید و تمایل دارید اطلاعات بیش‌تری در این زمینه دریافت کنید، به وبلاگ مالتینا سر بزنید. گروه نویسندگان مالتینا سعی دارند مفیدترین مطالب را از معتبرترین منابع الکترونیکی در اختیار شما همراهان همیشگی قرار دهند.

همچنین با کلیک روی فروشگاه اینترنتی مالتینا به صفحه اصلی فروشگاه هدایت خواهید شد. از طریق مالتینا به راحتی می‌توانید به طور مستقیم از فروشگاه اینترنتی آمازون خرید کنید. از طریق این فروشگاه به انواع لوازم پزشکی، مجلات و کتب سلامتی و برخی مکمل‌های اصل، دسترسی پیدا می‌کنید.

منبع: healthline.com

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *