ریزش مو یکی از مسائلی‌ست که می‌تواند زیبایی زنانه و حتی مردانه را تحت تاثیر قرار دهد. از آن بدتر، احساس ناخوشایندی‌ست که با ادامه دار شدن ریزش مو، به فرد دست می‌دهد. اما برای جلوگیری از ریزش مو و متوقف ساختن آن، روش‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود. کافی ست که این روش‌ها را آموخته و آن‌ها را به کار گیرید.

چگونه ریزش مو را كم كرده و از آن جلوگيری كنيم؟

چه كسی است كه از ريزش مو ترسی نداشته باشد؟ همه ما در برخي موارد نسبت به ريزش مو حساس شده و می‌ترسيم كه موهايمان بريزد. اما علت ريزش غيرمنتظره مو چيست؟

در اینجا برخی از اشتباهات رایج در خصوص ریزش مو را بررسی کرده و به آن‌ها می‌پردازیم.

۱-فقط مردان تاس می‌شوند

بر خلاف تصور عمومی؛ در واقع ريزش مو در زنان خيلي بيشتر است و تقریبا ۴۰ درصد از زنان، ریزش مو را تجربه می‌کنند.

جلوگیری از ریزش مو

۲-شستن موها، باعث ریزش مو می‌شود

شستن مو، هرگز مشكلی ايجاد نمی‌كند. اگر كسی در مورد شستن مو به شما هشدار داد، هشدار او را جدی نگيريد. شستن سه بار در هفته هرگز باعث ريزش مو نخواهد شد. شما می‌توانيد به هر اندازه كه بخواهید؛ موهای خود را بشوييد.

۳-رنگ كردن و روش های درمانی مو باعث تاسی سر می‌شوند

رنگ كردن مو و روش‌های درمانی مو هرگز باعث تاسی سر، نخواهند شد. هميشه قبل از شروع به درمان در مورد موهای خود، تحقيق و بررسی كنيد. اما این را بدانید که روش‌های درمانی مو هرگز به تاسی منجر نمی‌شوند.

ریزش مو

۴-تراشيدن مو از تاسی سر جلوگيری خواهد كرد

تراشيدن مو هرگز از ريزش مو جلوگيری نخواهد كرد و اگر به اين اميد كه تاس نخواهيد شد؛ موهای سر خود را می‌تراشيد، بايد بگويم كه اين كار را هرگز انجام ندهيد.

برخی مشكلات كوچك منجر به ريزش مو می شوند. برای علم پیدا کردن نسبت به ريزش مو، بايد علل آن را درک كرده و نسبت به رفع مشكل اقدام كنيد. شما بايد در ابتدا؛ نحوه رشد موها را متوجه شويد. شما براي جلوگيری از ريزش مو لازم نيست كه درس زيست شناسی را از حفظ باشيد، بايد برای جلوگيری از ريزش مو به يك سری از علل و دلايل آگاهی داشته باشيد.

انواع ريزش مو:

-تلوژن افلوويوم

اگر موهای شما می‌ريزد، در اين صورت احتمالا الگوی تلوژن افلوويوم در موهای شما رخ داده است. زمانی كه چنين الگويی رخ می‌دهد،  در حدود ۲۰% از موهای شما ریخته و البته فوليكول موهای شما نيز به صورت موازی، به رشد خود ادامه می‎دهند.

انواع ریزش مو

-آلوپسی آندروژنی و ریزش مو

در اين الگو، که یک شرایط کاملا هورمونی به حساب می‌آید، موهای سر ریخته و به مرحله تاسی می‌رسیم. زمانی كه تستسترون كه يك هورمون مردانه است به هيدروتسترون تبديل می‌شود، موهای سر شروع به ریزش می‌کنند. اين نوع هورمون به فوليكول مو حمله کرده و رشد موها را متوقف می‌سازد.

در مالتینا بخوانید : ریزش مو سکه‌ ای چیست؟ چگونه از آن جلوگیری کنیم و آن را بهبود ببخشیم

علل ريزش مو:

علل ريزش مو از فردی به فرد ديگر تفاوت می‌كند. در برخی موارد، علل و عوامل خارجی باعث ريزش مو می‌شوند و در برخی دیگر بيماری حاد، سوء تغذيه و وراثت باعث ريزش مو خواهند شد.

-وراثت

تاسی سر در اغلب موارد از طريق وراثت منتقل می‌شود. اگر والدين شما تاس باشند، ریسک اتفاق افتادن آن برای شما نیز بالا خواهد بود. اين امر در مردان ثابت شده است و زنان نيز از تاسی ناشی از وراثت رنج می‌برند.

علل اصلی ریزش مو

-تغييرات هورمونی و ریزش مو

تغييرات هورمونی در بدن، حساسيت فوليكول‌های مو را افزايش می‌دهند. همین تغییرات، ريشه‌های مو را ضعيف كرده و باعث ريزش شديد می‌شوند. یائسگی، کیست تخمدان، هیپرتیروئید و غیره، موجب تغییرات در تعادل هورمونی بدن شما خواهند شد.

-بارداری و ریزش مو

آب بدن اكثر زنان طی دوران بارداری و بعد از آن كم شده و بدن زنان باردار، تغييرات هورموني را تجربه خواهد كرد. تغييرات هورمونی باعث افزايش حساسيت به فوليكول مو شده و در نهايت شرايط نامناسبی را در بدن ايجاد می‌كند كه به ريزش مو منجر خواهد شد.

-استرس جسمی و روحی

بیماری‌های جسمی و روحی، کاهش شدید و بیش از حد وزن و کار فیزیکی شدید می‌توانند موجب کم آبی و خستگی بدن گردند. این فولیکول‌های مو را ضعیف کرده و موجب ريزش شديد مو خواهد شد.

استرس و ریزش مو

-عفونت جمجمه سر و ریزش مو

عفونت‌های قارچی، باکتریایی و ویروسی مانند درماتیت سبوره و پسوریازیس در پوست سر، می‌توانند ریشه‌ها و فولیکول‌های مو را تضعیف کنند. چنین وضعیتی باعث نازک شدن، شکستگی و ریزش موها می‌گردد.

-آلوپسی آريتا

این یک اختلال است که در آن سیستم ایمنی بدن توسط يك عامل خارجی آلوده شده و به فولیکول‌های مو حمله می‌کند. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و ۱۰٪ از افرادی که از ریزش مو دائمی رنج می‌برند را به خود اختصاص می‌دهد.

عوارض روش‌های درمانی برخی بیماری‌ها:

برخی از درمان‌های خاص برای گروه‌هایی از بیماری‌ها، موجب ریزش مو خواهند شد. به طور مثال شیمی درمانی به صورت مستقیم، به ریزش مو و تاسی کامل منجر می‌گردد. در اینجا لیستی از داروهایی که موجب ريزش مو، می‌شوند را عنوان می‌كنيم:

  1. داروهای ضد انعقاد خون
  2. قرص های رژيمی
  3. قرص های کنترل قند خون
  4. داروهای تيروئيد
  5. جمفيبزويل، کلافیبرات و سایر داروهای کلسترول
  6. داروهای زخم مانند رانیتیدین، فاموتییدین و غیره

اختلالات تيروئيد و ریزش مو:

اختلالات تیروئید و داروهای ضدتیروئید تقریبا همیشه باعث ریزش مو می‌شوند. موهاي سر پراكنده شده و همه سر به طور مساوی تاس خواهد شد. شما با درمان‌های موفقيت‌آميز می‌توانيد جلوی ريزش مو را بگيريد؛ ولی در برخی موارد، موهای سر شما به طور دائمی می‌ريزند.

اختلالات تیروئید و ریزش مو

-كمبود آهن، كم خونی و ریزش مو

كمبود گلبول‌های قرمز در خون، از دست دادن ناگهانی خون، و كمبود آهن در بدن نه تنها باعث خستگی، ضعف، سردرد شده بلكه باعث ريزش مو می‌شوند.

-رژيم‌های غذايی و سوء تغذيه

مصرف ناکافی مواد مغذی و رژیم غذایی نامناسب و ناسازگار، می‌تواند باعث سوء تغذیه در بدن شود. این قضيه منجر به کم آبی پوست و مو شده و ریزش شدید موها را در پی خواهد داشت.

رژیم های غذایی و ریزش مو

نكات ساده برای كاهش ریزش مو:

شما با روش‌های ساده‌ای می‌توانيد با ريزش مو مقابله كنيد. در اينجا به ذکر چند نکته و نمونه ساده از روش‌های پیشگیرانه می‌پردازیم.

۱-تشخيص درست ريزش مو

همان طور كه قبلا گفتيم، علل ريزش متفاوت بوده و شما بايد در وهله اول علت ريزش موی خود را شناسايی كنيد. مشورت با پزشک در این شرایط، می‌تواند بهترین راه حل باشد.

تشخیص به هنگام ریزش مو

۲-استفاده از برس يا شانه مناسب مو

انتخاب برس مناسب برای شانه کردن موها، اهمیت زیادی دارد. به خاطر داشته باشید که برس یا شانه نامناسب می‌تواند قاتل موهای شما بوده و در هر بار شانه زدن، تعداد زیادی از آن‌ها را از ریشه جدا سازد. به علاوه هر هفته و به صورت مرتب برس و شانه خود را به خوبی شسته و ضدعفونی نمایید.

۳-استفاده از محصولات رشد مو

شما می‌توانید با استفاده از محصولات رشد مو مانند هیربرست که یک داروی ۱۰۰ درصد گیاهی برای رشد مو است، به تسریع رشد موهای خود کمک کرده و ریزش‌های قبلی را جبران سازید.

خرید از آمازون

۴-خشك كردن كردن موها به روش درست

هرگز موهای خود را به کمک سایش حوله روی آن‌ها خشک نكنيد. اين بدترين اتفاقی است كه می‌تواند برای موها رخ دهد. زمانی كه شما موهای خود را با حوله خشک می‌كنيد، آن‌ها شکسته و به طور يقين خواهند ريخت. با حوله رطوبت موهای خود را بگيريد و آن‌ها را آرام آرام خشک كنيد، تا با اين روش از ريزش موها جلوگيری كرده باشيد.

۵-انتخاب صحيح شامپو و شوينده‌های مو

از شوينده‌های سولفات، سيليكونی و پارابن استفاده نكنيد. به خاطر داشته باشيد كه مواد شيميايی باعث ريزش مو خواهند شد.

شما می‌توانيد از شامپوهای غيرشيميايی استفاده كرده و در نهايت از ريزش موهای خود جلوگيری كنيد. هميشه از برندهای مشهور و معروف، جهت شستن موهای خود استفاده كنيد تا به آن‌ها آسيبی وارد نشود.

پیشگیری از ریزش مو

۶-آرایش صحیح مو

هرگز موهای خود را بیش از اندازه رنگ آميزی نكنيد. در صورت نیاز نیز حتما از بهترین رنگ موهای سر استفاده کنید. آن‌ها را بيش از حد خشک نكرده و به هیچ وجه از اتوی مو استفاده نکنید.

در صورتی که با دیگر روش‌های پیشگیری و متوقف ساختن ریزش مو، آشنایی دارید؛ آن‌ها را با ما در بخش نظریات در میان بگذارید.

 

مقالات پیشنهادی: