سیستم ایمنی بدن شما بهترین دوست شماست. از شما در برابر انواع بیماری و عفونت محافظت می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود که از این دوست خود به خوبی محافظت کنید و آن را تقویت کنید. سیستم ایمنی بدن گلبول‌های سفید خون را به منظور مقابله با انواع باکتری، ویروس‌های وارد شونده به بدن به خصوص در فصول سرد سال و احتمال ابتلا به آنفولانزا تولید، ذخیره و توزیع می‌کند. یک سیستم ایمنی سالم احتمال ابتلا به ویروس و آنفولانزا را کاهش می‌دهد. داشتن یک سیستم ایمنی سالم کاری سخت و دشوار نیست، شما می‌توانید با روش‌های طبیعی بسیار ساده تقویت ایمنی بدن به یک سیستم ایمنی سالم دست یابید.

تقویت سیستم ایمنی بدن - مبارزه با ویروس

در طول فصول آنفولانزا یا شیوع ویروس، ممکن است برخی از افراد دچار بیماری شوند، در واقع بسیاری از افراد مستعد بیماری و ابتلا به انواع سرماخوردگی‌های عفونی یا ویروسی هستید. دلیل این امر چیست؟ این مسئله مربوط به سیستم ایمنی بدن است. سیستم ایمنی بدن اولین خط دفاع بدن در برابر میکروارگانیسم‌های بیگانه‌ای است که وارد بدن می‌شود. شما با تقویت سیستم ایمنی بدن کمتر بیمار می‌شوید و یا در صورت ابتلا به بیماری به راحتی سیستم ایمنی بدن شما با ویروس مبارزه می‌کند و آن را شکست می‌دهد.

با کمی تغییر در رژیم غذایی خود و فعالیت‌های روزانه می‌توانید از قوی بودن سیستم ایمنی بدن خود در برابر انواع عفونت و ویروس اطمینان حاصل کنید. خواب کافی، پیاده روزی و یک رژیم غذایی متعادل بهترین روش برای تقویت سیستم ایمنی بدن هر فردی است.  البته در مورد این فرآیند ساده و آسان، اطلاعات نادرست بسیار زیادی وجود دارد. در این مطلب سعی بر آن داریم که واقعیت‌هایی در مورد سیستم ایمنی بدن، نحوه عملکرد و روش‌های تقویت سیستم ایمنی بدن بیان کنیم.

تقویت سیستم ایمنی بدن با یک رژیم غذایی سالم

تقویت سیستم ایمنی بدن - رژیم غذایی سالم

معمولا پدر و مادرها تاکید بسیار زیادی بر مصرف میوه و سبزیجات داشتند. مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که مقدار بیشتری از سبزیجات و میوه‌جات را در سبد غذایی خود قرار داده‌اند، کمتر بیمار می‌شوند. مواد مغذی موجود در این مواد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در مبارزه با انواع ویروس و باکتری می‌شود.

قارچ یکی از سالم‌ترین مواد غذایی بر روی کره زمین است که سرشار از انواع مواد مغذی و مواد معدنی ضروری برای بدن است که نباید از مصرف آن غافل شد. مصرف سبزیجات، میوه، آجیل و دانه‌های مغذی برای بدن ضروری است. مصرف روزانه این مواد باعث افزایش سطح ایمنی بدن می‌شود. برای داشتن یک کبد سالم بهتر است از انواع سبزیجات مانند کلم و کلم بروکلی در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید. داشتن کبد سالم به روند سم‌زدایی طبیعی بدن کمک شایانی می‌کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن - میوه و سبزیجات

آنتی اکسیدان‌ها ترکیبات موجود در میوه و سبزیجات رنگارنگ هستند که از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. رادیکال‌های آزاد می‌تواند به DNA و سایز اجزای سلول‌های زنده آسیب برساند. از آن‌جایی که بهترین ترکیبات آنتی اکسیدان‌های محافظ در طیف گسترده‌ای از میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد، مصرف این دسته غذایی بسیار توصیه می‌شود. سبزیجات برگ‌دار، هندوانه، هویج، انواع توت، کلم بروکلی، پرتقال، کیوی، طالبی و انواع میوه با رنگ‌های روشن به محافظت و تقویت سیستم ایمنی بدن به بهترین وجه کمک می‌کند. سوپ مرغ خانگی با هویج، کرفس و سایر سبزیجات یکی از بهترین غذاها برای سلامتی بدن هر فردی است.

تقویت سیستم ایمنی بدن با خواب کافی

تقویت سیستم ایمنی بدن - خواب کافی

بین خواب و سیستم ایمنی بدن سالم یک ارتباط بسیار قوی برقرار است. اما هر خوابی به منظور خواب کافی برای ترمیم ساختار بدن و بازگرداندن بدن به حالت مبارزاتی مد نظر نیست. اصولا نیاز هر فرد به خواب بر اساس سیستم بدنی وی متفاوت است. در حالت کلی توصیه می‌شود که افراد بزرگسال شبانه ۸-۷ ساعت بخوابند. نوجوانان به ۱۰-۹ ساعت خواب نیاز دارند. حداقل زمان خواب برای بچه‌های مدرسه‌ای ۱۰ ساعت است. هم‌چنین کودکان پیش‌دبستانی و مهدکودکی باید ۱۱ ساعت و نوزادان ۱۸-۱۶ ساعت در طول شبانه روز بخوابند.

کمبود خواب باعث ایجاد واکنش‌های ایمنی التهابی در بدن می‌شود و فعالیت سلول‌های گلبول سفید را در بدن کاهش می‌دهد. این امر باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و واکنش به انواع واکسن‌ها شود. اگر به طور منظم به مناطق زمانی مختلف سفر می‌کنید، به منظور تنظیم مجدد ریتم بدن می‌توانید بین دو تا سه گرم ملاتونین مصرف کنید تا بدن به حالت طبیعی خود بازگردد.

مطالعات نشان می‌دهد که در طول چند دهه گذشته، میانگین زمان خواب بزرگسالات به کمتر از ۷ ساعت در شبانه روز رسیده است. بدیهی است اگر کمتر از نیاز بدن خود بخوابید، بدهی خواب ایجاد می‌کنید. این بدهی با چرت‌های کوتاه یا خوابیدن‌های آخر هفته جبران نمی‌شود. به همین دلیل بهتر است به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن حداقل ۷ ساعت خواب کافی داشته باشید و از شب زنده‌داری به شدت خودداری کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با نگرش مثبت

تقویت سیستم ایمنی بدن - نگرش مثبت

رویکردهای مثبت گرایانه و انرژی مثبت تاثیر چشمگیری بر روی سلامتی بدن شما دارد. در مطالعات انجام شده بر روی دانشجویان رشته حقوق نشان داده شده است که تقویت سیستم ایمنی بدن رابطه مستقیمی با دیدگاه و نگرش افراد در محیط دانشکده دارد. افرادی که احساس بهتری نسبت به دانشکده دارند، سیستم ایمنی بهتری داشته‌اند. افرادی که دچار نگرانی و استرس بوده‌اند، سیستم ایمنی بدن آن‌ها کندتر عمل کرده است. به همین دلیل توصیه اکید می‌شود با بالا نگه داشتن روحیه و ایجاد احساس خوشایند برای خود بدن را برای مبارزه با بیماری آماده کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با پوشاندن دهان در موقع سرفه و عطسه

تقویت سیستم ایمنی بدن - عطسه و سرفه

سرفه، عطسه یا حتی صحبت کردن با فرد مبتلا به آنفولانزا یا بیمار امکان انتقال بیماری از طریق ورود قطرات ویروس به هوا توسط بیمار را فراهم می‌کند. بهتر است در تماس با افراد بیماری یک فاصله دو تا سه متری را رعایت کنید تا از استنشاق این قطرات جلوگیری کنید. اگر خودتان نیز مریض هستید، لطفا در خانه بمانید. اگر ناچارا با سایر افراد در تماس هستید، بهتر است به هنگام سرفه یا عطسه با قسمت داخلی آرنج خود دهان و بینی خودتان را بپوشانید. اگر سالم هستید و افراد در اطراف شما مشکوک به بیماری هستید، بهتر است حداقل فاصله یک متری با آنان داشته باشید. میکروب، باکتری و ویروس‌ها بر روی سطوح سخت تا ساعت‌ها زنده می‌مانند. به همین دلیل بهتر است مرتبا دست‌ها خودتان را بشویید و از دست زدن به دهان، بینی و چشم‌های خود تا حدامکان خودداری کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف مکمل

تقویت سیستم ایمنی بدن - مصرف مکمل

معمولا باور عموم بر این است که مصرف یک عدد قرص مولتی ویتامین به صورت روزانه ایده خوبی برای سالم ماندن بدن و کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن است. اما باید در نظر داشت از لحاظ علمی هنوز ثابت نشده است که مصرف بیش از حد یک ویتامین یا مولتی ویتامین‌ها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. مصرف انواع ویتامین‌های D، C، B6، A و E می‌تواند به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن کمک شایانی بکند. ویتامین سی بزرگترین منبع تقویت کننده بدن است که می‌توانید با مصرف انواع مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، اسفناج و توت فرنگی آن را دریافت کنید. بهترین روش دریافت ویتامین مصرف طبیعی آن‌ها از طریق مواد غذایی سالم است. در صورت نیاز به مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین با پزشک خود مشورت کنید.

با مراجعه به وب سایت فروشگاه اینترنتی مالتینا می‌توانید انواع مکمل‌ها و ویتامین‌های خوراکی را تهیه کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن- مکمل درمانی

بیشتر بخوانید: کپسول AHCC ( پلاتینم و گلد ) برای تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان با مصرف مکمل

تقویت سیستم ایمنی بدن - مکمل برای کودکان

دریافت میزان کافی از ویتامین و مواد معدنی برای کودکان بسیار مهم است، اما بهتر است کودکان مقدار لازم ویتامین و مواد معدنی برای بدن خود را از طریق خوردن غذاهای مغذی دریافت کند، نه به صورت قرص و مکمل. اگر فرزند شما بد غذاست، یا علاقه‌ای به خوردن همه گروه‌های غذایی همانند گوشت و سبزیجات ندارد، در مشورت با پزشک کودک خود می‌توانید مصرف مکمل‌های غذایی را شروع کنید. به یاد داشته باشید اگر چه می‌توانید بدون نسخه انواع مکمل و ویتامین را برای کودکان عزیزتان خریداری کنید، اما یک نوع دارو محسوب می‌شود. مصرف بیش از حد مجاز مکمل‌ها می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت برای کودکان شود.

برای خرید انواع مکمل برای کودکان عزیر خود می‌توانید به وب سایت مالتینا مراجعه کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن - قرص مکمل خوراکی

تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش کردن

تقویت سیستم ایمنی بدن - ورزش

بسیاری افراد بر این باورند که هیچ ارتباط مستقیمی بین انجام ورزش و تقویت سیستم ایمنی بدن وجود ندارد. این تصور کاملا نادرست است. ورزش کردن فواید بی‌شماری برای بدن دارد. ورزش کردن باعث کاهش فشار خون می‌شود، وزن بدن را تحت کنترل نگه می‌دارد و با تقویت سیستم ایمنی بدن فرد از وی در برابر انواع بیماری‌های خاص محافظت می‌کند. پس بهتر است از همین حالا ورزش کردن را هر چقدر ساده حتی در خانه یا با یک پیاده روی ساده شروع کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با کاهش سطح استرس

تقویت سیستم ایمنی بدن - استرس

استرس مزمن با آزاد کردن هورمون کورتیزول، باعث سرکوب کردن سیستم ایمنی بدن می‌شود. کورتیزول با تولید سلول‌های T (نوع گلبول سفید خاص) در تولید و دریافت سیگنال از بدن اختلال ایجاد می‌کند. هم‌چنین هورمون کورتیزول با ترشح کردن یک آنتی بادی IgA باعث مسدود شدن روده یا مجاری تنفسی در بدن می‌شود. روده و مجاری تنفسی اولین خط دفاعی بدن در برابر انواع پاتوژن‌هاست. به منظور کنترل کردن سطح استرس بدن توصیه می‌شود که به طور منظم یوگا، مدیتیشن و تنفس عمیق را تمرین کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با عدم استعمال دخانیات

تقویت سیستم ایمنی بدن - عدم استعمال دخانیات

مصرف انواع دخانیات به خصوص سیگار نه تنها باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود، بلکه خطر ابتلا به سرطان را نیز افزایش می‌دهد. گفته می‌شود که سیگار کشیدن تاثیر منفی بر ایمنی تطبیقی و ذاتی بدن دارد. هم‌چنین مصرف دخانیات شانس بروز پاسخ‌های ایمنی آسیب زا را افزایش می‌دهد و منجر به کاهش کارایی سیستم دفاعی بدن می‌شود. با این حال، اگر نمی‌توانید دست از سیگار کشیدن بردارید می‌توانید از انواع محصولات ترک سیگار مانند آدامس‌های نیکوتین دار یا سیگارهای الکترونیکی استفاده کنید تا ضرر کمتری به بدن خودتان برسانید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با دریافت نور کافی خورشید

تقویت سیستم ایمنی بدن - ویتامین دی

عدم دریافت نور کافی از خورشید، یکی از عوامل اصلی کمبود ویتامین دی در بدن است. ویتامین دی برای عملکرد سالم سیستم ایمنی هر فرد یک ویتامین ضروی است، زیرا به بدن در تولید آنتی بادی کمک می‌کند. یکی از دلایل عمده مشکلات تنفسی کمبود ویتامین دی در بدن است. با یک قدم زدن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای در زیر نور آفتاب می‌توانید از دریافت کامل و به اندازه کافی ویتامین دی برای بدن اطمینان حاصل کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با خنده و شادی

تقویت سیستم ایمنی بدن - خنده

آیا واقعا خنده می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن افراد شود؟ نتایج برخی از مطالعات نشان می‌دهد که تماشای یک فیلم خنده‌دار و کمدی می‌تواند باعث افزایش تعداد سلول‌های قاتل طبیعی در بدن افراد شود، در حالی که تماشای فیلم‌های درام و احساسی تغییری در افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن افراد ایجاد نکرده است. برای ایجاد یک ارتباط واقعی بین خنده و بهبود سیستم ایمنی بدن نیاز به انجام تحقیقات بیشتری است. با این وجود افراد خنده‌رو همواره احساس بهتری دارند و در برابر بیماری مقاوم‌تر عمل می‌کنند.

تقویت سیستم ایمنی بدن با شستشوی مکرر دست‌ها

تقویت سیستم ایمنی بدن - شستشوی دست

شستشوی مکرر دست‌ها، روشی ساده اما موثر برای جلوگیری از شیوع انواع عفونت‌های تنفسی مانند سرما خوردگی، آنفولانزا، کرونا ویروس، بیماری‌های اسهالی و سایر بیماری‌های عفونی است. بعضی از میکروب‌ها به هنگام تماس افراد با یکدیگر به راحتی از فردی به فرد دیگر قابل انتقال است. در صورت تماس دست با چشم، دهان و بینی میکروب به درون بدن فرد منتقل می‌شود. به همین دلیل بهتر است روزانه چندین بار به مدت ۲۰ ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشویید. پشت دست، فاصله بین انگشتان، کف دست و زیر ناخن‌ها را کاملا شستشو دهید. صابون‌های ضدباکتری و ضدغفونی کننده یکی از بهترین محصولات برای محافظت از بدن در برابر انواع میکروارگانیسم‌هاست. در مواقعی که امکان دسترسی به آب و صابون را ندارید، از ژل‌های ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل ۷۰ درصد استفاده کنید.

سخن آخر

تقویت سیستم ایمنی بدن - محافظت از بدن

با رعایت کردن تمام موارد فوق‌الذکر و اندکی تلاش روزمره می‌توانید سلامتی سیستم ایمنی بدن خود را تضمین کنید. داشتن یک بدن سالم تنها از بیرون و به صورت ظاهری مهم نیست، بلکه باید یک سیستم ایمنی قوی برای پشتیبانی از بدن و مبارزه با انواع میکروب و ویروس داشته باشید. رعایت نکات ذکر شده منجر به کاهش سطح سموم موجود در بدن می‌شود و در عین حال با جذب مواد مغذی سلامتی بدن شما را تضمین می‌کند. چک کردن مستمر سیستم ایمنی بدن نه تنها باعث می‌شود از بیمار شدن در امان بمانید، بلکه در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها همچون سرطان به خصوص در نیمه دوم زندگی افراد تاثیر بسزایی دارد. این روش‌های طبیعی به روند کند شدن فرآیند پیری و فرسوده شدن بدن نیز کمک چشمگیری می‌کند.