فصل تابستان در راه است و حشرات مزاحم هم در کمین پوست شما هستند، اما با رعایت برخی نکات می‌توان از گزش برخی حشرات خود را در امان داشت. بعضی اوقات تشخیص اینکه دقیقا چه چیزی شما را نیش زده است کمی دشوار است. چرا که حشرات مختلفی وجود داشته و به طبع بیماری های مختلفی را نیز منتقل می کنند. یک حشره به دلایلی مانند تغذیه و یا مکانیزم های دفاعی خود اقدام به نیش زدن اشخاص می کند. اغلب حشرات پس از نیش زدن، اسید فرمیک به پوست شخص تزریق می کنند که باعث تحریکات پوستی خفیف می شود. ممکن است جای نیش دچار خارش، تورم و قرمزی گردد. از این رو باید مشخص شود چه چیزی عامل نیش بوده تا بتوان بهترین درمان را نیز به کار بست. در این مقاله در وبلاگ مالتینا به بررسی جای نیش حشرات مختلف و درمان های مفید و موثر می‌پردازیم.

انواع نیش حشرات

در هر شرایطی امکان دارد در معرض نیش حشرات قرار بگیرید و به شما آسیب وارد شود. از اینجا که حشرات زیادی وجود دارند و نیش هر کدام شما را در معرض خطرات مختلفی قرار می‌دهد شناخت نوع نیش حشرات می تواند به رفع و درمان آن کمک کند. ما سعی نمودیم در این مقاله چندین حشره را مورد بررسی قرار دهیم و در مورد شناخت نوع آسیب آنها با شما گفتگو نماییم.

نیش حشرات

جای نیش حشرات

نیش زنبور گاوی

زنبور گاوی

جای نیش زنبور گاوی

محل نیش زنبور سرخ یا همان زنبور گاوی با تورم و قرمزی همراه بوده و بسیار دردناک است. نیش زنبور گاوی چند برابر دردناک تر از زنبور عسل است چرا که این حشره از نظر جثه بزرگتر بوده و سم آن مقدار زیادی هیستامین و استیل کولین دارد که این مواد موجب تشدید درد و سوزش مزمن در ناحیه ی آسیب دیده می شود. اگر یک زنبور گاوی شما را نیش بزند پوست شما در محل گزش دچار قرمزی و تورم می شود.

 در صورت داشتن علایم خفیف برای درمان و برطرف کردن درد و سوزش، محل گزیدگی را با آب و صابون شست و شو دهید و از کمپرس آب سرد در آن ناحیه استفاده کنید. سعی کنید از خاراندن محل گزیدگی دوری کنید و در صورت تداوم حس درد و سوزش از سرکه سیب کمک بگیرید. پس از علایم ابتدایی و خفیف اگر دچار تب سرد، لب ها و گوش های کبود و مایل به آبی رنگ شده و احساس نفس تنگی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

نیش زنبور عسل

محل نیش حشرات زنبور عسل

جای نیش زنبور عسل

یکی از بدترین انواع گزیدگی در بین حشرات مختلف مربوط به زنبور عسل است. چرا که در ابتدا با درد شدید همراه بوده و سپس به صورت نوعی تیر کشیدن ادامه می یابد. در اغلب اوقات نیش زنبور عسل در محل گزیدگی باقی می ماند که در مرحله ی اول برای درمان باید آن را از روی پوست خود بردارید. محل آسیب دیده بوسیله ی زنبور عسل قرمز و پوست اطراف آن سفید می شود. علاوه بر اینها پوست در محل گزش دچار سوزش و به دنبال آن خارش شدید شده و بسیار متورم می گردد.

 اگر به زنبور عسل حساسیت نداشته باشید قضیه چندان بحرانی نیست و با کمپرس سرد و شست و شوی پوست تا حدود زیادی از درد و سوزش شما کم خواهد شد. اما اگر به سم زنبور عسل حساسیت داشته باشید دچار نفس تنگی می شوید و در اینجا حتما باید به پزشک مراجعه شود.

نیش پشه

پشه

جای نیش پشه

یکی از شایع ترین نوع گزیدگی ها خصوصا در تابستان محل گزش پشه به شکل لکه های بزرگ متورم بوده و اندازه ی آن  شبیه به یک توت گرد به نظر میرسد. پشه اغلب در مناطقی که پوست بدن نازک بوده و رسیدن به رگ های خونی آسان تر است، نیش زده و بزاق خود را به پوست تزریق می کند.

درمان: محل نیش زدگی پشه به صورت لکه های گرد و پف دار است که درست چند دقیقه پس از گزش این حشره شروع به سوزش و خارش شدید میکند. در این مرحله از خاراندن پوست خود جلوگیری کنید تا تبدیل به عفونت نشود. محل گزیدگی را با آب و صابون بشویید و برای کمک به بهبود خارش دوش آب خنک بگیرید و همینطور از عسل و ژل آلوئه ورا در ناحیه ی آسیب دیده استفاده کنید.

نیشکنه

کنه

جای نیش کنه

محل گزیدگی کنه تقریبا به آسانی قابل تشخیص است چرا که خود این حشره به پوست شما می چسبد و برای ده روز همانجا باقی مانده و خون شما را می مکد. در قدم اول اقدام به جدا کردن این حشره از پوست خود کنید. با یک موچین کنه را از پوست خود برداشته و پوست خود را با آب و صابون بشویید.

درمان: برای کنه های عادی همین که حشره را از پوست خود برداشته و پوست را پاک کنید کافی است. اما توجه داشته باشید که برای کنه هایی که پای سیاه دارند بایدد بیشتر دقت کنید و به سرعت این حشره را از پوست خود جدا کنید. این حشره در برابر جدا شدن از پوست که به نوعی منبغ تغذیه اش نیز محسوب میشود، مقاومت می کند و ممکن است تا یک ماه نیز روی پوست شما باقی بماند. در این صورت علائمی مانند سردرد و گرفتگی عضلات را بهمراه دارد. در صورت مشاهده ی این علائم سریعا به پزشک مراجعه کنید.

نیش کک

کک

جای نیش کک

امکان پیدا شدن کک ها در خانه هایی که حیواناتی نظیر سگ و گربه نگهداری می کنند بیشتر است. کک از روی زمین به بدن انسان جهیده و بیشتر نقاطی در پایین تنه مانند ساق و قوزک پا را نیش میزند و محل گزیدگی دچار خارش و سوزش شدید می شود.

درمان: ابتدا یک کمپرس یخ روی محل گزش کک قرار دهید و برای کاهش خارش از پمادهای ضد خارش کمک بگیرید. سپس از مواد ضد عفونی کننده برای جلوگیری از پخش شدن عفونت در سطح پوست استفاده کنید. و در صورت تداوم طولانی مدت تحریکات پوستی و التهاب لب ها و صورت و تنگی نفس با پزشک تماس بگیرید.

نیش شپش

شپش

جای نیش شپش

اگر در نقاطی که مو رشد می کند مانند روی سر ، گردن و پشت گوش خود ، نقاط قرمز کوچک را مشاهده کنید که مانند نیش پشه باشند، به این معنی است که شما توسط شپش های سر یا شپش های پوستی مورد حمله قرار گرفته اید. سم شپش یکی از انواع خطرناک سموم حشرات موزی است. چرا ای موجودات ذره بینی می توانند ناقل بیماری هایی مانند تیفوس و تب خنق باشند. به همین دلیل باید به سرعت شناسایی و پیگیری شوند. هیمنطور شپش یکی از حشراتی است که در تولید مثل سرعت بالایی داشته و به شدت گسترش می یابد. لذا اگر یکی از اطرافیان شما به آن مبتلاست در پی درمان باشید تا از خود در برابر این حشرات موذی حفاظت کنید.

درمان نیش شپش

بهترین درمان برای شپش موی سر استفاده از نسخه های طب سنتی و درمان های خانگی با مواد گیاهی است. برای مثال سرکه ی سیب را امتحان کنید. موهایتان را با مقداری سرکه ی سیب رقیق شده ماساژداده و یک ساعت بعد موهای خود را در شانه زده و به دقت شست و شو دهید. درمان فوری و در دسترس بعدی پیاز است که در هر خانه ای هم یافت می شود. برای اینکار یک عدد پیاز را در مخلوط کن ریخته و خمیر بدست آمده را روی ریشه ی موهای خود قرار دهید. بعد از دوساعت موهای خود را کاملا با شامپو تمیز کنید. اما در هر دو مورد کار درمان را مداوم انجام دهید تا به ریشه کن کردن شپش ها از سر خود دست پیدا کنید.

نیش مورچه

مورچه

جای نیش مورچه

بیشتر مورچه ها برای انسان بی آزار هستند اما درمورد مورچه ی قرمز اوضاع کمی متفاوت است. چرا که این حشره میتواند دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کند. زهر مورچه دارای مواد سمی است که میتواند سبب واکنش های آلرژیک در فرد شود. اما در کل نیش مورچه چندان خطرناک نبوده و محل گزیدگی شبیه محل گزش پشه گرد و صورتی رنگ است. وقتی مورچه شما را نیش میزند در ابتدا سوزش شدیدی حس میکنید به اندازه ای که انگار کسی مقداری آب جوش روی پوست شما ریخته و سپس دچار خارش طولانی مدت می شوید. در روز دوم پوست در محل گزیدگی ظاهری شبیه به یک زخم کوچک چرکی پیدا میکند.

درمان: برای کاهش درد و خارش محل گزش مورچه قرمز از کمپرس سرد کمک بگیرید. در اغلب موارد این مورد از گزیدگی توسط حشرات به سادگی قابل درمان بوده و به مرور بهبود می  یابد. اما اگر با گذشت روزها محل گزیدگی بزرگ و بزرگ تر شد نشان از گسترش عفونت در بدن می باشد که با سرگیجه، تنگی نفس و ورم گلو است. در این مورد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

نیش ساس

جای نیش حشرات ساس

جای نیش ساس

در نگاه اول ، نیش ساس یا حشره ی رختخواب مانند نیش کک یا پشه یا یک واکنش آلرژیک به نظر می رسند. پوست در محل گزیدگی دچار قرمزی و تورم شده و شروع به خارش می کند. این موجودات بیشتر در شب و در تخت خواب شما را نیش میزنند. ساس در ابتدا ماه ای بی حس کننده به پوست تزریق می کند. سپس با تزیق نوعی ماده ی ضد انعقاد خون کار خود را آغاز کرده و از خون فرد تغذیه می کند. محل گزیدی ساس نزدیک به هم بوده و به صورت زنجیره ای از نقاط کوچک قرمز روی پوست در صبح قابل مشاهده است.

درمان ساس

اصولا محل گزیدگی ساس به درمان خاصی نیاز ندارد و خود به خود خوب میشود. اما اگر پوست خود را بخارانید باعث تشدید قرمزی و تورم شده و منجر به عفونت می شود. لوسیون های ضدعفونی کننده و کرم های آنتی بیوتیک موضعی برای برطرف کردن این عفونت بسیار موثر هستند. در صورت تشدید علایم با گذشت زمان و موثر واقع نشدن داروهای گفته شده که نشان از حساسیت داشتن به ساس است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

چند ماده ی مفید برای درمان محل نیش حشرات:

درمان محل نیش حشرات

درمان محل نیش حشرات

آلوئه ورا: ژل آلوئه ورا یکی از بهترین درمان ها برای انواع مشکلات پوستی از جمله گزیدگی حشرات می باشد. چرا که این ژل حاوی قوی ترین مواد گیاهی ضد التهابی بوده و به سرعت ناحیه ی آسیب دیده را بهبود می بخشد.

خمیر دندان: خمیر دندان خاصیت خنک کنندگی و رطوبتی داشته و با خنک کردن محل آسیب دیده تا حدود زیادی درد و خارش شما را تسکین می دهد.

یخ: قرار دادن یک تکه یخ در ناحیه ی گزش حشرات سبب کاهش التهاب و به دنبال آن بهبود تورم و قرمزی و درد می شود. اما از قرار دادن طولانی مدت یخ بر روی پوست خود خودداری کنید چرا که ممکن است باعث آسیب به پوست گردد.

لیمو: لیمو نوعی درمان طبیعی برای نیش پشه و سایر حشرات موذی است چرا که از خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی برخوردار است. برای اینکار نیاز تنها به یک لیموی تازه دارید. آن از وسط برش داده و قسمت داخلی آن را در محل گزش قرار دهید تا خواص شگفت انگیز لیمو در درمان التهاب و خارش پوست عمل کند.

در پایان

در پایان به چند نکته ی مهم در خصوص در امان ماندن از نیش حشرات موذی توجه کنید:

  • در فصل های گرم که تجمع حشرات در هوا نیز بیشتر است از لباس هایی استفاده کنید که تمام بدنتان را بپوشاند
  • سعی کنید لباس هایی با طرح گل و رنگ های خنثی نداشته باشید.
  • سعی کنید از لوسیون ها و مواد معطر کمتر استفاده کنید.
  • روی غذا ها و نوشیدنی های را بپوشانید.

امیدواریم که مطلب فوق رضایت شما را جلب کرده باشد. ویلاگ مالتینا از مطالب متنوعی بهره می‌برد و تا ساعت‌ها شما را در خود غرق می کند. بخش اطلاعات عمومی به طرح مباحثی می‌پردازد که جذابیت زیادی را برای خواندن دارند، علاوه بر آن دانش عمومی شما را افزایش می‌دهد. مطلب فوق را با سایر دوستان خود در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته و بر محبوبیت مالتینا بیافزایید. در نهایت نظزات و پیشنهادات خود را دز مورد گزش حشرات با سایر کاربران در بخش نظرات در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی:

دستگاه دفع موش و حشرات و چگونگی کارکرد آن

منبع:

brightside