بی اشتهایی کودک و کم خوردن غذا او، یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که والدین با آن روبرو هستند. این مشکل از طرفی باعث خستگی و نگرانی والدین می‌شود و  از طرف دیگر باعث سو تغذیه و کاهش رشد کودک، در اثر تغذیه ناکافی خواهد شد.

استفاده از روش‌های نادرست برای تغذیه‌ کودک بی‌اشتها، علاوه بر این که او را به غذا خوردن وادار نمی‌کند، بلکه مشکلاتی هم در تربیت صحیح کودک بوجود می‌آورد. بنابراین لازم است که مادران، علل بی‌اشتهایی و راه‌های درمان آن را به خوبی بدانند، تا از این مشکل رهایی یابند و سلامت کودک خود را با تغذیه مناسب، تامین کنند.

بی اشتهایی کودک

علت‌ بی اشتهایی کودک چیست؟

۱- کم شدن نیاز به مواد غذایی و انرژی در بدن

رشد کودک بعد از یک سالگی نسبت به قبل آن کمتر می‌شود، بنابراین کودک به نسبت وزن خود، نیاز کمتری به انرژی و مواد مغذی دارد. پس مقداری از کم اشتهایی کودک طبیعی است و نباید نگران آن بود.
تا زمانی که کودک رشدی مطابق با منحنی رشد خود دارد، بی اشتهایی او طبیعی است. بدن هر کودکی با کودک دیگر متفاوت است و شما نباید آن‌ها را با هم مقایسه کنید، بلکه باید هر کودک را طبق منحنی رشد خود او بسنجید و نسبت به اشتهای او قضاوت کنید.

بی اشتهایی کودک

۲-بی‌اشتهایی کودک به علت وجود بیماری

بی اشتهایی ناگهانی کودک ممکن است نشانه‌ وجود بیماری  باشد. البته گاهی کودک بی اشتها می‌شود، ولی بیمار نیست. چنانچه کودک بیمار است و بی اشتها، می‌توان نتیجه گرفت که بی اشتهایی او در اثر بیماری است. برخی از بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش، استرس و شوک ناگهانی کودک، می‌توانند باعث بروز بی اشتهایی در کودک شوند.

کم بودن فعالیت، بازی و تفریح کودک از دلایل بی اشتهایی کودک

کودکان به فعالیت و بازی نیاز دارند. کودک سالم، در حال جنب و جوش است. او سعی می‌کند همیشه فعالیت کند و با هر چیزی بازی نماید. ورزش و تحرک روی عضلات کودک اثر کرده و آن‌ها را قوی می‌سازند. همچنین اثر خوبی روی دستگاه گردش خون و تنفس دارند. ورزش، تحرک و بازی، باعث صرف انرژی می‌شوند و اشتهای کودک را افزایش می‌دهند.

کم بودن فعالیت، بازی، ورزش و تفریح؛ باعث کم اشتهایی کودکان خواهند شد. بنابراین مانع بازی و تفریح کودک نشده و گاهی خودتان با او همراه شوید و فعالیت او را تشویق نمایید. فعالیت و بازی، علاوه بر افزایش اشتهای کودک، اثرات خوبی بر رشد و پرورش جسمانی و ذهنی او دارد.

استفاده‌ نادرست از تنقلات از دلایل بی اشتهایی کودک

استفاده‌ زیاد از تنقلات، باعث بی اشتهایی کودک می‌شود. گاهی والدین با خود فکر کنند که در مقابل غذا نخوردن کودک، باید از جایگزینی تنقلات بهره‌مند شوند. بنابراین دادن تنقلات به کودک را بیشتر می‌کنند. تنقلات ارزش غذا‌های اصلی را ندارند و به هیچ وجه جایگزین‌های مناسبی نیستند.

باید در نظر داشته باشید که بدن کودک در حال رشد است و به انرژی نیاز دارد و این موضوع سبب می‌شود که به غذا‌های شیرین علاقه‌مند باشد.

بی اشتهایی کودک

گاهی والدین از شیرینی و شکلات به عنوان جایزه و پاداش استفاده می‌کنند و این عمل سبب می‌شود تا ارزش آن‌ها در نظر کودک بیشتر شود. والدین باید توجه کنند که هر چیزی به عنوان جایزه و پاداش به کار رود، ارزشمند می‌شود.

بی‌اشتهایی  کودک نسبت به یک ماده‌ غذایی خاص

گاهی کودک به طور کلی بی اشتها نیست، بلکه غذایی خاص یا یک ماده‌ غذایی را دوست ندارد. اگر کودک ناگهان به خوردن یک ماده‌ غذایی بی‌میل شد، در دادن آن غذا به کودک اصرار نکنید؛ چرا که ممکن است برای همیشه به آن بی‌میل شود. بلکه بهتر است آن غذا را به طور موقت از برنامه‌ غذایی کودک حذف کنید و در رژیم غذایی وی از جانشین‌های آن، استفاده نمایید.

بعد از مدتی آن غذا را دوباره آماده کنید و به کودک بگویید؛ اگر دوست دارد از آن غذا بخورد. ممکن است کودک یک غذا را به شکلی دوست نداشته باشد، ولی در شکل‌های دیگر بپذیرد.

غذا‌های جدید باید به تدریج به کودک معرفی شوند و  بهتر است در ابتدا بیش از چند لقمه به کودک ندهید. ابتدا غذا‌های آشنا را به کودک داده و سپس غذای جدید به کودک معرفی گردد.

بهتر است کودک مشاهده کند که بزرگتر‌ها در حال خوردن غذای جدید هستند و سپس آن غذا به کودک معرفی شود. این مسائل باعث می‌شود تا کودک نسبت به غذای جدید بی‌اشتها نشود. اغلب اوقات ایجاد یک تغییر ساده در محتویات یک غذا یا تزیین آن به شکلی که برای کودک جذاب باشد، می‌تواند توجه کودک را جلب کرده و اشتهای او را برانگیزد.

بیشتر بخوانید : ۵ دلیل برای آن که جلوی گریه کردن کودک را نگیرید

روش‌های موثر و قطعی درمان بی‌ اشتهایی کودک

یکی از مشکلاتی که بسیاری از والدین با آن روبرو هستند، بی اشتهای و غذا نخوردن کودکان می‌باشد. بعد از یک سالگی کودک به غذای کمتری احتیاج دارد و به طور معمول، اشتهایش کم می‌شود. این موضوع کاملا طبیعی است و نیاز به هیچ اقدامی ندارد.

بی اشتهایی کودک

بعضی از بی‌اشتهایی‌ها نتیجه‌ بیماری کودک هستند. در این موارد باید به درمان طفل پرداخت تا هرچه سریع‌تر سلامتی خود را به دست آورد. در دوران بیماری باید به تغذیه‌ کودک بیشتر توجه کرد تا پروتئین و ویتامین‌های ضروری و مورد نیاز کودک تامین شوند. سایر موارد کاهش اشتها، به رفتار‌های والدین برمی‌گردد و چنانچه والدین روش صحیحی برای تغذیه‌ کودک انتخاب کنند، اشتهای کودک کم نشده و اگر هم برای مدت کوتاهی کم شده باشد، افزایش پیدا می‌کند و به حالت عادی برمی‌گردد.

رعایت نکات ذکر شده در ادامه این مقاله، بر بهبود اشتهای کودک، باعث افزایش سلامت جسمانی و بسیاری از مشکلات دستگاه گوارش در کودک می‌شود. همچنین بر روس سلامت روحی و ذهنی کودک نیز موثر است.

زمان‌های مشخصی برای تغذیه‌ کودک داشته باشید

سه وعده‌ اصلی صبحانه، شام و ناهار را هم زمان با وعده‌های اصلی غذای خانواده قرار دهید و ساعت‌های مشخصی برای دو میان وعده داشته باشد. اگر کودک به مهد یا مدرسه می‌رود، زمان‌های تغذیه را طوری تنظیم کنید که کودک بتواند همراه خانواده وعده‌های اصلی غذا را مصرف کند، همچنین میان وعده‌ای سالم را به کودک بدهید تا همراه خود به مدرسه یا کودکستان ببرد.

تنقلاتی مثل کیک، کلوچه، نان و خشکبار و انواع مغز‌های مقوی و موادی که در تهیه‌ آن‌ها از گندم و برنج استفاده شده است، را می‌توانید به عنوان یک میان وعده سالم و مغذی به کودک بدهید. تنقلات دیگر مثل شکلات، پفک و… را خیلی کم به کودک بدهید و از آن‌ها به عنوان میان وعده استفاده نکنید.

برای رفع بی اشتهایی کودک و رفع آن، حین غذا خوردن، آرامش کودک را حفظ کنید

آرامش داشتن هنگام صرف غذا، مسئله‌ای است که برای همه‌ افراد ضروری است. بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها به علت اضطراب و آرام نبودن در زمان غذا خوردن شکل می گیرند. زمان غذا که فرا رسید، رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، کتاب و درس، بازی، گفتگو، خاطره و… را کنار بگذارید و محیط غذا خوردن را ساکت کنید و از خوردن غذا لذت ببرید.

در انتخاب و تهیه‌ غذا، با کودک همکاری کنید

به کودک اجازه بدهید که گاهی غذای مورد علاقه‌ خود را درخواست کند. بعضی وقت‌ها با او مشورت کنید که برای صبحانه، ناهار یا شام چه غذایی تهیه کنیم. از سه تا چهار سالگی به بعد، گاهی کودک را برای خرید مواد غذایی با خود بیرون ببرید. به او اجازه دهید که در تهیه‌ و پخت غذا و چیدن سفره در حد توانش به شما کمک کند.

بی اشتهایی کودک

هیچگاه با اجبار، تهدید، تنبیه، تشویق، جایزه دادن، کودک را به غذا خوردن وادار نکنید. بشقاب کودک را از غذا پر نکنید، بلکه کمی غذا در بشقاب بریزید و بعد از تمام شدن غذا و با درخواست کودک، کمی دیگر غذا اضافه کنید.

زمان غذا خوردن را زیاد طولانی نکنید

البته این حرف به آن معنی نیست که در خوراندن غذای کودک عجله کنید و به سرعت به او غذا دهید. صبر کنید تا کودک به آرامی غذا بخورد و عجله نکنید.

بعضی از والدین به علت کم‌فرصتی یا کم‌حوصلگی می‌خواهند سریع به کودک غذا بدهند. از آن جایی که کودک به آرامی غذا می‌خورد، والدین شروع به غذا خوردن به وی کرده و فرآیند را به شدت تسریع می‌بخشند. این خود به شکلی موجب کم اشتهایی کودک خواهد شد.

بی اشتهایی کودک

برای رفع بی اشتهایی کودک و بهبود آن، در غذا و محیط غذا، تنوع و جذابیت ایجاد کنید

در روز‌های گرم سال می‌توانید سفره‌ غذا را در بالکن یا تراس پهن کنید. گاهی برای صرف غذا به کنار رودخانه‌ای زیبا، پارکی قشنگ یا هر مکانی که کودک آن را دوست دارد، بروید. بهتر است کودکان بی‌اشتها و حتی سایر کودکان سفره‌ غذا، میز، پیشبند، بشقاب‌، قاشق و چنگال، زیبا و مناسب با سن خود را داشته باشند که در آن ها از رنگ‌های شاد و طرح‌های کارتونی استفاده شده است. این کار باعث افزایش اشتهای کودک و بهتر غذا خوردن او می‌شود.

برای رفع بی اشتهایی کودک و بهبود آن، غذا‌های متنوعی به کودک بدهید

در رژیم غذایی کودک از تمام گروه‌های غذایی استفاده کنید. سعی کنید هر ماده‌ غذایی را به صورت‌های مختلف تهیه کنید و تنوع و ابتکار بخرج دهید. گاهی اضافه کردن چند نوع غذای متفاوت و مطابق با ذائقه اعضای خانواده به سفره، حتی اشتهای بزرگسالان را نیز زیاد می‌کند.

بی اشتهایی کودک

برای علاقه‌مند کردن کودک به سبزیجات، میوه و … می‌توانید عکس‌های جالبی از آن‌ها تهیه کنید و شعر‌های در مورد آن‌ها بخوانید و یا آن‌ها را به صورت معما قرار دهید. توجه کنید که در متنوع کردن غذا و محیط مصرف آن، زیاده روی نکنید؛ چرا که علاقه‌ زیاد به غذا و مصرف زیاد آن، باعث چاقی کودک می‌شود که مشکلات زیادی را به همراه دارد.

تغذیه کودک با غذاهای سالم و مقوی با دستگاه غذاساز کودک بیبی بولت (Baby Bullet)

دستگاه غذاساز کودک بیبی بولت، بهترین وسیله برای آماده کردن یک وعده غذایی سالم و خوشمزه برای بچه‌هاست. با استفاده از این دستگاه غذاساز، می‌توانید در ظرف مدت زمان کوتاه، غذایی سالم، مقوی و بهداشتی برای فرزندتان آماده و اشتهای او را بر‌اگیزید.

بی اشتهایی کودک

غذاساز کودک  Baby Bullet تنها یک مخلوط کن ساده نیست. با داشتن این دستگاه در آشپزخانه خود؛ دیگر نیازی به چاقوهای مختلف، خردکن‌های برقی یا دستی و مخلوط کن، رنده و ظروف پلاستیکی جاگیر ندارید. دستگاه غذاساز کودک بیبی بولت با کارایی فوق العاده و کیفیت بالای خود تمامی این کارها را به راحتی برایتان انجام می‌دهد و ظروف آن به راحتی قابل شستشو هستند.

ظرف اصلی این غذاساز برای آماده کردن غذای کودک بوده و لیوان‌های کوچک و درب‌دار آن برای نگهداری غذا آماده شده است. سرپوش لیوان‌های مخصوص برای نگهداری غذای این دستگاه، دارای تایمر هوشمند جهت نمایش تاریخ آماده ماده غذایی است.

غذاساز کودک Baby Bullet دارای دو نوع تیغه متفاوت و تیز است.  تیغه چهارپر این دستگاه برای خرد کردن‌، رنده و مخلوط کردن مواد غذایی مختلف است. تیغه دو پر غذاساز بیبی بولت برای هم زدن و درست‌کردن انواع نوشیدنی‌های مقوی مانند معجون‌، اسموتی‌ و آسیاب یا پودر کردن مواد غذایی مانند مغز‌ها، ادویه‌ها، دانه‌ها و … مناسب خواهد بود.

غذاساز ۲۰ پارچه کودک بیبی بولت، کیفیت و طول عمر بسیار بالایی دارد و طراحی و ظاهر جذاب و زیبای آن باعث، جلب توجه کودک نسبت به غذا خوردن و افزایش اشتهای او می‌شود. همچنین این غذاساز دارای دارای کیف و ظرف مخصوص برای حمل غذای کودک و دارای کتاب آشپزی مخصوص کودکان است.

بی اشتهایی کودک

بی اشتهایی کودک

اگر تجربه یا دیدگاه مفیدی در مورد تغذیه کودکان و روش‌های افزایش اشتهای کودک دارید، در بخش نظرات این نوشته با ما و خوانندگان وبلاگ مالتینا به اشتراک بگذارید.