اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به‌سلامت پوست و مو و ناخن‌هایتان اهمیت زیادی قائل هستید، یا حتی اگر باردارید و در حال سپری کردن دوران حاملگی خود هستید و سعی دارید بهترین مراقبت را از خود و فرزند خود بکنید، یا اگر از بیماری‌هایی همچون دیابت رنج می‌برید و حتی اگر دستگاه گوارش شما با نقص در انجام روتین پروسه حیاتی خود مواجه شده است، ما راه‌حل پایان دادن به این معضلات را برای شما در این مطلب به ارمغان  آورده‌ایم، راه‌حلی به نام «بیوتین».

بیوتین که درواقع نام تجاری ویتامین B7 است، بانام‌های تجاری دیگری همچون: W Factor، Vitamin H، Quansim R نیز در سطح بازار شناخته می‌شود.

این ویتامین که در خانواده Bکمپلکس‌ها دسته‌بندی می‌شود، در واقعی ترکیبی محلولی در آب می‌باشد. این ویتامین در متابولیسم چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و تولید انرژی در بدن تأثیر زیادی دارد. در مواد غذایی گوناگون، هم به شکل بیوتین و هم به شکل نوعی ترکیب پروتئینی پیدا می‌شود. میزان دسترسی بدن به ویتامین B7 و جذب آن بسته به نوع غذا و فیزیک اندام‌های داخلی هر شخص می‌تواند متفاوت باشد.

مواد غذایی حاوی بیوتین

نیاز بدن به بیوتین چگونه تامین می‌شود؟

بدن انسان قابلیت سنتز کردن بیوتین با قدرت بالا را ندارد، این ویژگی مختص باکتری‌ها، جلبک‌ها، خزه‌ها، جلبک‌ها و گیاهان خاص است؛ بنابراین برای تأمین این نوع از سنتز در سازوکار بدن نیاز به تأمین این نوع از ویتامین‌ها در رژیم غذایی خواهیم بود. همچنین بیوتین این قابلیت را دارد تا مقادیر جذب نشده در بدن را بدون ایجاد عوارض از بدن دفع نماید. همچنین بیوتین در متابولیسم چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و تولید انرژی در بدن نقش بسزایی را ایفا می‌کند.

نحوه جذب این ویتامین بدین‌صورت است که، در بخش فوقانی روده کوچک بعد از جدا شدن از پروتئین متصل شونده به آن صورت خواهد گرفت. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که ساخت بیوتین به مقدار کم توسط “کولون” که باکتری‌های موجود در روده بزرگ می‌باشند، نیز انجام می‌گیرد. به همین دلیل در هنگام استفاده، برای تخلیه مثانه با حجمی دو تا سه برابری همراه خواهیم بود. اما برطرف نشدن نیاز بدن با استفاده از باکتری‌های موجود در روده بزرگ، متخصصان را بر آن داشت تا با ایجاد راه‌حلی به نام “بیوتین” این معضل را مرتفع سازند.

بیوتین از نگاه پزشکی

بیوتین چیست

بیوتین را می‌توان یک کوآنزیم فعال در قسمت متابولیسم مواد بدن دانست، ویتامینی که در قسمت‌های زیر از تأثیر بالایی برخوردار است:

 • لوسیون‌ها؛ که نوعی آمینواسید می‌باشد که به‌صورت طبیعی در بدن قابلیت تولید را ندارد.
 • Gluconeogenesi: که درواقع مولکول‌هایی با ترکیب سنتز گونه از گلوکزها می‌باشند که در دسته‌بندی کربوهیدرات‌ها قرار ندارند.
 • اسیدهای چرب: انواعی از مولکول‌ها هستند که در روغن و چربی‌های زائد بیشتر دیده می‌شوند.

یکی از بهترین گزینه‌ها برای بهبود بخشیدن به روند اکتیوازیسیون آنزیم‌ها را می‌توان مواد کوآنزیمی دانست. یکی از دلایلی که باعث بالا رفتن راندمان جذب بیوتین می‌شود، ویژگی تأثیر همگرایانه به آنزیم‌ها در آن است، که باعث می‌شود این ویتامین از دخالت در امور بیولوژیکی یا هر نوع دخالت دیگر جلوگیری کند.

اهمیت ویتامین B7

بیوتین در چه مواد خوراکی‌ای یافت می‌شود؟

تحقیقات پزشکی در یکی از پیشرفته‌ترین انستیتوهای جهان این نکته را بیان می‌کند که ویتامین H در کمک به بدن برای انجام فرآیند گلوکز و برای متابولیک پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه یکی از متخصصان این انستیتو اظهار داشت که این ویتامین به انتقال دی‌اکسید کربن و دفع صحیح آن از اندام‌های داخلی بدن نقش بسزایی را ایفا می‌کند. با توجه به این اظهارات سازمان امنیت غذایی اروپا بیان می‌کند که، بیوتین به موارد زیر کمک می‌کند:

 • حفظ مو، پوست و اعضای مخاطی
 • متابولیسم مواد غذایی
 • عملکرد روحی روانی
 • عملکرد سیستم عصبی
 • تولید انرژی و متابولیسم

بیوتین در حفظ سلامت پوست، مو و ناخن‌ها نیز یکی دیگر از نقش‌های خود را به نمایش می‌گذارد. بنابراین در بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی دیده می‌شود. اما باید این نکته را به یاد داشت که این ویتامین از طریق مو و یا پوست شما قابلیت جذب را نخواهد داشت.

مزایای استفاده از بیوتین

ویتامین ب7 یا همان بیوتین

۱٫کاهش قند خون در افراد مبتلابه دیابت

یکی از بیماری‌های شایع متابولیکی را می‌توان دیابت نوع دو دانست. این بیماری به سبب بالا بودن سطح قند خون و عملکرد ناقص انسولین ظاهر می‌شود. محققان در مورد چگونگی اثر مکمل‌های بیوتین بر سطح قند خون در دیابت نوع ۲ پژوهش‌های بسیاری را به انجام رسانده‌اند. این پژوهش‌ها حاکی از آن است که در بیماران دیابتی که تنها با استفاده از بیوتین انجام‌شده، مصرف این ویتامین نتایج ترکیبی و مختلفی را ایجاد کرده است. همچنین چند پژوهش صورت گرفته در این زمینه نشان می‌دهد که، مکمل‌های بیوتین ترکیب‌شده با کروم معدنی ممکن است، سطح قند خون را در افراد دارای دیابت نوع ۲ تا حد بسیار قابل قبولی کاهش دهند.

۲٫بهبود روندترمیم در شکستگی ناخن‌ها

اگر شما هم دارای ناخن‌های خشک و شکننده‌ای هستید، باید این نکته را بدانید که لایه‌های پروتئینی موجود در ناخن شما در حال جدا شدن از یکدیگر و شکسته شدن هستند. ناخن‌های شکننده و ضعیف به‌راحتی نرم شده، خردشده و یا ترک برمی‌دارند. این‌یک عارضه معمول است که بر بیش از یک‌پنجم مردم سراسر جهان تأثیر مستقیم داشته است. بیوتین جز ویتامین‌هایی است که درروند ترمیم شکستگی ناخن‌های شما  و سرعت بهبودی آن‌ها می‌تواند تأثیرگذار باشد.

۳٫حفاظت از سلامت و تقویت مو

بیوتین به سلامت مو کمک می‌کند

در ابتدای این مطلب ذکر شد که بیوتین را با اسمی دیگری همچون ویتامین H نیز می‌شناسند. حرف H از یک کلمه یونانی برای پوست و مو برگرفته‌شده است. پژوهش‌ها انجام‌شده بر روی این ویتامین حاکی از آن است که، مصرف ۵/۲ میلی‌گرم مکمل حاوی بیوتین در عرض چند ماه می‌تواند باعث استحکام ریشه‌های مو شود و تمایل آن‌ها برای شکسته شدن یا تضعیف شدن را تا حد زیادی کاهش دهد.

کمبود بیوتین منجر به ریزش مو می‌شود که اهمیت این ویتامین را برای مو نشان می‌دهد. درحالی‌که اغلب اوقات به‌عنوان یک درمان جایگزین برای ریزش مو مشخص‌شده است. اما به‌طور اصولی افرادی که با کمبود این ویتامین روبه‌رو می‌باشند،  بیشترین بهره‌وری را از این ویتامین‌ها در بدن خود به دلیل فقدان یا کمبود آن خواهند برد.

۴٫بهبود متابولیسم ماکرو مغذی‌ها

یکی از مهم‌ترین نقش‌ها در بدن انسان تولید انرژی می‌باشد. تولید انرژی در بدن به عوامل مختلف زیادی وابسته است که با بهبود روند آن‌ها می‌توان شاهد نتایج بسیار مفیدی در ارگانیسم ساختاری بدن ایجاد نمود. بیوتین یکی از این قابلیت‌ها را در خود دارا می‌باشد که، با استفاده از آن به روند اکتیوازیسیون آنزیم‌های دخیل در متابولیسم چربی و پروتئین‌ها، کمک شایانی می‌کند. این روندهای متابولیک که مواد ماکرو مغذی یا درشت‌دانه‌های مغذی را به همراه دارند با کمک بیوتین نقش بسزایی در قسمت‌های زیر ایجاد می‌کنند:

 • Gluconeogenesis: این نوع روند از تولیدات گلوکزی با سرمنشأ متابولیک را می‌توان از منابعی به‌غیراز کربوهیدرات‌ها، مانند آمینواسیدها تأمین نمود. این تولیدات با منابع غنی متابولیکی را می‌توان با استفاده از بیوتین تقویت کرد.
 • تجزیه آمینواسیدها: لوسیون یکی از مهم‌ترین آنزیم‌های بکار رفته در پروسه سوخت‌وساز بدن است که با کمک بیوتین می‌تواند راندمان را خود را بالابرده و سرعت خود را نیز بهبود بخشد.
 • ترکیبات اسیدهای چربی: واکنش‌های حاصل از تولیدات اسیدهای چرب برای سوخت‌وساز خود نیاز به نیروهای محرک داخلی دارند که با استفاده از بیوتین می‌توان این نیروهای داخلی را تقویت نمود.

۵٫رفع کمبود ویتامین H در دوران بارداری و شیردهی

یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های موردنیاز در دوران بارداری و شیردهی ویتامین H می‌باشد که، بیوتین می‌تواند جایگزین خوبی باشد. این‌ها مراحلی از زندگی هستند که با افزایش نیاز ویتامینی در بازه‌های زمانی حساسی همچون بارداری و شیردهی همراه خواهند بود. در حقیقت برآورد شده است که ۵۰ درصد زنان باردار ممکن است کمبود بیوتین خفیف داشته باشند. این بدان معنی است که این ویتامین می‌تواند بر سلامت آن‌ها به میزان موردنیاز بدن اثر بگذارد، اما این تأثیر آن‌قدر شدید نیست که باعث ایجاد عوارض شدید در آن‌ها گردد.

یکی از مهم‌ترین علل کمبودها در زنان به‌خصوص در دوران بارداری و شیردهی را تجزیه سریع بیوتین در آن‌ها دانست. علاوه بر این، عامل اصلی برای نگرانی این است که تحقیقات بر روی حیوانات نشان از این موضوع دارد که، کمبود این ویتامین در طول بارداری ممکن است موجب نقص مادرزادی شود. بهر حال، به خاطر داشته باشید همیشه با پزشک یا متخصص تغذیه‌تان قبل از مصرف مکمل‌ها در طول دوره بارداری و شیردهی مشورت نمایید تا دچار عوارض در این بازه زمانی نشوید.

۶٫جوان‌سازی و سلامت پوست

بیوتین چیست

پژوهش‌های انجام‌شده درزمینه تأثیر بیوتین بر سلامت پوست مشخص کرده است که، کمبود بیوتین ممکن است گاهی اوقات موجب یک اختلال پوستی شود که “درماتیت سبوره” نامیده می‌شود که، به‌عنوان کپ کاردل یا کلاه گهواره نیز نامیده می‌شود.

نقش بیوتین در سلامت پوست به دلیل نقش ویتامین B7 بر متابولیسم چربی است که، نقش مهمی در سلامت پوست دارد، که کمبود بیوتین باعث به خطر افتاد سلامتی پوست می‌گردد.

نقش B7 به دلیل کمبود اطلاعات در حوزه سلامت فردی جدی گرفته نشده است، به‌عنوان‌مثال فقدان این ویتامین در پوست امکان داشتن پوستی قرمز و یا زبر و حتی ابتلا به بیماری‌های پوستی را افزایش می‌دهد.

دلایل کمبود بیوتین

کمبود این نوع ویتامین‌ها در بعضی افراد به‌وضوح قابل‌مشاهده است، اما در حالت طبیعی نیز استفاده از این ویتامین می‌تواند در صورت استفاده صحیح و به‌اندازه، برای بدن مفید واقع شود. اما فقدان این ویتامین را می‌توان در علائمی مانند زیر پیدا کرد:

 • نازک شدن موها که یکی از نشانه‌های آن تغییر رنگ مو می‌باشد.
 • حلقه قرمزرنگ و پوسته‌ای، دور چشم‌ها، بینی و دهان
 • علائم عصبی ازجمله افسردگی، بی‌حالی و توهم
 • زخم در زبان که ممکن است قرمزرنگ باشد
 • حس خارش در بازوها و پاها
 • از دست دادن اشتها
 • خشکی چشم

اما در کنار علائم بالا، شواهدی همچون: افسردگی، خستگی و بی‌حالی، توهم، بی‌خوابی، کرختی و گزگز دست‌وپا، اختلال عملکرد سیستم ایمنی و افزایش حساسیت به عفونت‌ها را در برخی مواقع به‌عنوان کمبود این ویتامین در بدن قلمداد کرد.

منابع غذایی برای تأمین بیوتین

بیوتین برای سلامت اعصاب و روان

این نوع از ویتامین‌ها را می‌توان در طیف بسیار زیادی از مواد غذایی روزمره خود جذب نمود. اما مشکل اصلی این است که منابع بیوتین به‌صورت طبیعی بسیار ناچیز هستند و قدرت جذب کمتری ازلحاظ کیفی و کمی در بدن دارند. اما از مواد غذایی حاوی بیوتین می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • زرده تخم‌مرغ
 • مخمر
 • پنیر چدار
 • سالمون
 • ساردین
 • جگر
 • آووکادو
 • مغز و کره‌های آجیلی
 • تمشک
 • نان سبوس‌دار
 • موز
 • قارچ
 • بادام‌زمینی
 • گل‌کلم

 

 معرفی چند نمونه از بهترین بیوتین ها

 ۱٫قرص بیوتین Natrol

۱۰ هزار میکروگرم و ۶۰ عددی با طعم توت فرنگی

قرص بیوتین natrol

۲.قرص بیوتین Nature Made Max Strength

۵ هزار میکروگرم و ۱۲۰ عددی به صورت کپسول های ژلاتینی

قرص بیوتین nature made

۳٫قرص بیوتین HAIRFLUENCE

دارای ترکیبات موثر ویتامین های دیگر مانند: A ,B12 ,C ,D3

قرص بیوتین hairfluence

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه معرفی محصول مالتینا درباره‌ی بهترین محصولات موجود در آمازون مطالعه کنید.