بیوتین

بیوتین

بیوتین یا ب۷ از جمله زیر مجموعه ویتامین های گروه ب یا همان ب کمپلکس می باشد. یکی از ویتامین هایی که به صورت تخصصی می تواند از ریزش مو جلوگیری نماید و نام های دیگری مانند کوآنزیم R، ویتامین B7، ویتامین H و فاکتور W را به خود اختصاص داده است.

 جزء ویتامین های محلول در آب می باشد و در صورت زیاد بودن میزان این ویتامین در بدن، از طریق ادرار و مدفوع به راحتی دفع می شود.

بیوتین در قسمت روده تجزیه و تحلیل می شود و به مصرف اندام های مورد نیاز می رسد به همین دلیل افرادی که دارای مشکلات روده ای هستند کمبود این ویتامین را خواهند داشت که نیاز است حتما مکمل های بیوتین را به صورت روزانه مصرف کنند. همچننین اگر مدفوع افراد سالم را بررسی نماییم متوجه خواهیم شد که بیوتین از هر ماده معدنی و ویتامین دیگر بیشتر در مدفوع وجود دارد.

 

علت کمبود بیوتین و عوارض آن

بیوتینافرادی که تغذیه خود را بسیار محدود می کنند و مواد غذایی نشاسته دار را حذف می کنند تا کاهش وزن سریع تری در مدت زمان کمتری را داشته باشند به سو تغذیه دچار می شوند و در اولین مرحله بدن آنان با کمبود بیوتین مواجه می شود. در اثر کمبود بیوتین عوارضی از جمله ریزش مو و نازک شدن موها، شکنندگی ناخن ها و مشکلات پوستی مانند التهابات پوستی و احساس خارش در پوست، درد عضلانی، کم خونی، خشکی پوست و کاهش رشد در کودکان گریبان گیر خواهد شد. از جمله عوارض دیگری که شاید کمتر به آن توجه می شود بروز افسردگی است.

همچنین افرادی که به الکل اعتیاد دارند و یا سوخت و ساز بدن آنان دچار مشکل است در معرض کمبود بیوتین قرار دارند افراد سیگاری نیز این قاعده مستثنا نیستند.برای تشخیص کمبود این ویتامین آزمایشی وجود ندراد و تنها می تواند با بروز علائم و شناسایی آن به کمبود بیوتین پی برد.

در خانم های باردار کمبود بیوتین می تواند ناهنجاری هایی در رشد جنین آنان به همراه داشته باشد که معمولا مصرف ویتامین های گروه  ب  مانند اسید فولیک بیشتر در دستور کار قرار می گیرد.

 

نقش بیوتین در بدن

ویتامین های گروه ب علاوه بر تاثیری که بر روی سلامت پوست و مو ناخن دارند بر سلامت و کارکرد عضلات نیز تاثیری مستقیم دارند. به طور مثال افرادی که کمبود بیوتین دارند ممکن است دچار خواب رفتگی اندام ها و همچنین احساس بی حسی در عضلات شوند و ممکن است قدرت عضلات آنان کاهش پیدا نماید. این موضوع برای ورزشکاران بسیار مهم و حیاتی است، زیرا نیاز به عضلاتی آماده و پرکار و سریع دارند که عکس العمل به موقع نشان دهند و دچار عارضه و گرفتگی نشوند و همچنین انرژی آنان برای حرکات انفجاری تامین شود.

ابتلا به دیابت در افرادی که کمبود بیوتین دارند، بیشتر دیده می شود زیرا بیوتین توانایی کنترل انسولین در بدن را دارا می باشد که با کمبود آن بدون شک میزان طبیعی انسولین در بدن دچار عدم تعادل می شود که در نهایت منجر به دیابت می شود. این ویتامین برای سلامت دستگاه گوارش نیز مفید می باشد و می تواند به عملکرد دستگاه گوارش خصوصا افرادی که دارای یبوست های مزمن هستند کمک بسزایی انجام دهد و سلامت روده شما را تامین نماید.

استفاده بیوتین بر سلامت صورت نیز تاثیر به سزایی دارد که در بعضی ماسک صورت که به صورت طبیعی می شود در خانه تهیه کرد مانند ماسک هایی که حاوی تخم مرغ هستند.

 

تاثیر قرص بیوتین بر موها

بیوتینریزش مو از جمله مشکلات بسیار شایع و فراگیر میان مردم در سرتاسر جهان می باشد که هم در میان خانم ها رایج بوده و هم در میان آقایان اما به طور معمول خانم ها هستند که بر روی این موضوع بسیار حساس بوده و ریزش مو را معادل با کم حجم و یا در اصطلاح کم پشت شدن موهای خود می دانند.

برای جلوگیری از ریزش مو راهکارهای بسیاری ارائه شده است از جمله شامپو ها و ویتامینه های مو که بر روی پوست سر استفاده می شوند که از نظر پزشکان چندان تاثیری بر روی جلوگیری از ریزش مو ندارد و یکسری از راهکارهای دیگر مربوط به عوامل داخل بدن از جمله ترشح هورمون ها و مسائل زنتیکی می شود که نیاز به استفاده از امکانات پزشکی برای درمان این مشکل می باشد.

در میان همه این موارد چیزی که می تواند تاثیر بسزایی در ریزش مو داشته باشد کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن است که به طور مستقیم بر این موضوع تاثیر گذار است خصوصا افرادی که رژیم های غذایی بسیار سفت وسختی را دنبال می کنند و در این رژیم نان و برنج را از وعده های غذایی خود حذف می کنند که با این کار در واقع منبع رشد و رویش موها را از بدن قطع می کنند زیرا نان و برنج منبع اصلی ویتامین های گروه ب می باشند که با حذف آن  ریزش موهای بسیار شدیدی را تجریه خواهند کرد.

اگر ما پوستی سالم و شاداب داشته باشیم در این حالت فولیکول های مو نیز سالم و قوی هستند زیرا ریشه در پوستی سالم دارند اما اگر پوست ناسالم باشد و یا مواد مغذی مورد نیاز به آن نرسید باعث تضعیف فولیکول های مو شده و در این حالت است که ریزش مو شروع می شود. هر چه فولیکول مو ضعیف تر باشد ریزش مو بیشتر شده که در اینجا بیوتین می توانند مانند یک ناجی برای ما باشد مواد مغذی لازم برای پوست و مو را تامین  کند رشد سلول های سالم پوست را افزایش دهد و همچنین سوخت و ساز چربی را بهبود ببخشد و پروتئین مورد نیاز را به ساقه مو برساند که کارکرد تمام  این مجموعه می تواند از ریزش موهای ما جلوگیری کند و موهایی سالم و شاداب را برای ما به ارمغان بیاورد.

بیوتین همچنین بر کراتین پوست و مو تاثیر گذار می باشد که باعث رشد و تقویت و محافظت از مو و ناخن و پوست می شود .افرادی که مکمل کراتین مصرف می کنند ضخامت ناخن بیشتری پیدا می کنند که این  موضوع برای آن دسته از خانم هایی که از ناخن های شکننده خود ناراضی هستند می تواند یک ایده عالی باشد.

همچنین باید این موضوع را در نظر داشت که تغذیه مورد نیاز پوست و مو زمانی بیشتر نتیجه بخش خواهد بود که به صورت خوراکی باشد مانند تغذیه صحیح و یا استفاده از مکمل ها و نه به صورت لوسیون و شامپو و سایر موراد که به صورت موضعی استفاده می شوند.

افرادی که دارای پوست های چربی هستند بهتر است که بیوتین را با دوزهای بالا استفاده نکنند زیرا می تواند باعث بروز آکنه شود و همچنین خانم های باردار نیز، نیاز است که تحت نظر پزشک این دارو را استفاده کنند و همچنین دوزهای بالای این دارو را تجربه نکنند.

افرادی که دارای  موهای نازک هستند و یا به مرور احساس می کنند که تار موی آنان به شدت نازک و شکننده و خشک شده، بیوتین می تواند یک گزینه عالی برای تقویت فولیکول های مو این افراد باشد تا با فولیکول های قوی و مستحکم رویشی مجدد و بهتر داشته باشند.

 

بیوتین

تاثیر قرص بیوتین بر کاهش وزن

همان طور که در متن بالا اشاره شد بیوتین می تواند باعث افزایش سوخت ساز چربی در بدن شود که این مورد می تواند تاثیر زیادی بر روی تناسب اندام و کاهش وزن شما داشته باشد.زیرا سلول های چربی و همچنین سوخت و ساز کربوهیدارت و آمینو اسیدها برای ادامه کار خود نیاز به بیووتین دارند و این ماده به مانند یک کاتالیزور برای آنان عمل می کند.از این ویژگی می تواند برای افرادی که سطوح بالای چربی خون و تریگلیسیرید را دارا می باشند، بهره برد تا میزان این پارامتر ها را در حالت طبیعی نگه داشت.

بیوتین در مواد غذایی  مانند: جگر، تخم مرغ، نان و غلات، حبوبات، توت فرنگی، بادام زمینی و غیره وجود دارد. ولی به صورت خیلی کم و محدود و در صورت کمبود شدید بیوتین در بدن نمی توان با استفاده از مواد غذایی این ویتامین را جایگیزین نمود زیرا یا میزان کمی از بیوتین در منابع غذایی وجود دارد و یا اینکه در فرایند پخت بیوتین از بین می رود که در این حالت پیشنهاد می شود از قرص ها و مکمل های این ویتامین استفاده نمایید.

علاوه بر این ها بیوتین بر سلامت صورت نیز تاثیر به سزایی دارد که با مصرف آن می توانید زیبایی صورتتان را چندین برابر کنید. استفاده از ماسک صورت که حاوی بیوتین باشد هم در سلامت صورت موثر است مانند ماسک سفیده تخم مرغ و خیار.

بیوتین به صورت تزریقی نیز موجود می باشد که نیاز به تزریق وریدی طولانی مدت دارد و به همین دلیل استفاده عمومی ندارد و تنها در مواقع خاص سعی می شود از حالت تزریق وریدی آن استفاده نمود در سایر موراد که اکثریت دارد به حالت مکمل های قرصی مورد استفاده افراد قرار می گیرد که بسیار ساده بوده و برای هر رده سنی مصرف آن آسان و قابل دسترس می باشد.بیوتین به شکل مکمل با مصرف روزانه برای درمان ریزش مو و یا درمان سایر مشکلات  توصیه می شود. همچنین بیوتین در برابر نور و اکسیژن مقاوم است اما مواد اسیدی می توانند فرم این مکمل را تغییر دهند.

در ادامه چند مکمل که به صورت تخصصی و بر روی آنان کار شده تا بتوانند نیازهای بدن شما را به این ویتامین تامین کنند معرفی خواهیم نمود تا با استفاده  از آن عوارض کمبود بیوتین را در بدن خود بتوانید کاهش دهید و درمان نمایید.

 

۱- قرص بیوتین Natrol

۱۰ هزار میکروگرم و ۶۰ عددی با طعم توت فرنگی

قرص بیوتین

قرص بیوتین Natrol

 

۲- قرص بیوتین Nature Made Max Strength

۵ هزار میکروگرم و ۱۲۰ عددی به صورت کپسول های ژلاتینی

 

قرص بیوتین

قرص بیوتین Nature Made

 

 

۳- قرص بیوتین Yuve Natural

۵ هزار میکروگرم برای رشد و تقویت مو و همچنین رویش مجدد موها و همچنین برای درخشان و زیبا شدن پوست و ناخن شما. این محصول بدون گلوتن می باشد و در بسته بند های ۶۰ تایی به شکل کپسول در دسترس شما می باشد.

قرص بیوتین

قرص بیوتین وگان Yuve

 

 

۴- قرص بیوتین HAIRFLUENCE

این قرص دارای فرمول طبیعی رشد مو می باشد که برای انواع موها مناسب بوده و موهای شما را سالم تر، قوی تر و نرم تر می نماید. در کنار بیوتین شامل ترکیبات دیگری از جمله کراتین و عصاره بامبو نیز می باشد که قادر است کمبود های تغذیه ای به ویژه برای مو و پوست و ناخن را جبران نماید. همچنین دارای ترکیبات موثر ویتامین های دیگر مانند: A ,B12 ,C ,D3 نیز می باشد.این محصول ساخت کشور امریکا است.

قرص بیوتین

قرص بیوتین hairfluence

 

 

۵- قرص بیوتین Sports Research

قرص بیوتین ۵۰۰۰ میکروگرم آمریکایی  اصل از برند Sports Research  که در آن ترکیب روغن نارگیل برای جذب بهتر وجود دارد. برای سلامت و رشد و تقویت مو و ناخن بسیار موثر است.هر بسته حاوی ۱۲۰ کپسول ژلاتینی می باشد.

قرص بیوتین

قرص بیوتین sports research

 

 

۶- قرص بیوتین Nutricost

این قرص محصول کمپانی آمریکایی می باشد که بدون گلوتن بوده و دارای ۲۴۰ کپسول ۱۰ هزار میکروگرم می باشد.

قرص بیوتین

قرص بیوتین nutricost