خون درصد زیادی از بدن را تشکیل می‌دهد و وظیفه بسیار مهمی را بر عهده دارد. رساندن مواد غذایی و اکسیژن به بافت های بدن در تمام نقاط از طریق جریان خون صورت می‌پذیرد. اما این وظیفه عمومی آن به شمار می‌رود و اثرگذاری بیشتری بر وضعیت بدنی انسان دارد. آیا تا به حال به گروه خونی خود توجه نموده اید؟ جالب توجه اینکه بدانید نوع گروه خونی بر کیفیت زندگی شما موثر خواهد بود. تاکنون طبق سیستم ABO، هشت نوع مختلف از ترکیبات خون شناخته شده است. این ترکیبات می‌توانند بر خلق و خوی، عادات و حتی رژیم غذایی انسان موثر باشند. مبحث رژیم بر اساس گروه خونی که به تازگی مورد اهمیت بشر امروزی قرار گرفته، موضوع امروز ماست که در وبلاگ مالتینا به شرح آن خواهیم پرداخت.

افراد زیادی در سالیان متمادی بدون توجه به رژیم بر اساس گروه خونی نسبت به تناول مواد غذایی مبادرت می‌نمودند و فقط در برخی شرایط خاص، توصیه ها و برنامه های غذایی شخصی داشتند. به لطف بالا رفتن اطلاعات و تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نقش مواد مغذی مورد نیاز بر اساس ژنتیک افراد ثابت شده است. با این تفاسیر تمرکز بشر در حال حاضر روی عادات سالم غذا خوردن بر اساس سبک زندگی و عملکرد برنامه‌های غذایی شکل جدید به خود گرفته است. کارشناسان غذایی برنامه های مختلفی را در نظر می گیرند اما حالا توجه‌ آنها معطوف به رژیم غذایی بر اساس گروه خونی شده است. رژیم غذایی گروه خونی در دو دهه اخیر توانسته طرفداران زیادی را کسب کرده و توجه متخصصان را جلب کند.

رژیم غذایی چیست؟

رژیم غذایی یکی از مواردی است که روی سلامت افراد تاثیر مستقیم داشته و در بهبود وضعیت جسمانی افراد نقش مهمی را ایفا می‌کند. انتخاب یک رژیم غذایی مناسب که در آن به میزان کافی از تمام گروه‌های غذایی وجود داشته باشد، امری مهم به شمار می‌رود. رژیم‌های غذایی انواع مختلفی دارند و با توجه به وضعیت جسمانی فرد تعیین می‌شوند. برخی از رژیم‌ها برای افزایش و یا کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی افراد از رژیم‌های گیاهی، رژیم خام گیاهخواری و … استفاده می‌کنند که هرکدام از این‌ها تاثیرات خاص خود را بر بدن فرد می‌گذارند. امروزه نوع جدیدی از رژیم‌های غذایی به وجود آمده است که با توجه به گروه خونی فرد تهیه و تنظیم می‌شود. با ما باشید تا اطلاعات جذاب و جالبی درباره این نوع رژیم در اختیارتان قرار دهیم.

تئوری رژیم بر اساس گروه خونی چه اساسی دارد؟

رژیم بر اساس گروه خونی

به دنبال تئوری‌های علمی برای خوردن غذاهای مختلف اگر می‌گردید باید عرض کنیم که شواهدی وجود دارد. متخصصان تغذیه در این ابطه اعلام کرده‌اند؛ هر گروه خونی در زمان متفاوتی از تاریخ تکامل بشر شکل گرفته‌اند و بنابراین ما باید رژیم‌های غذایی خود را مطابق با رژیم غذایی گذشتگان هنگام تکامل باید هماهنگ نماییم.

رژیم بر اساس گروه خونی توسط یک پزشک طب طبیعی به نام پیتر دامائو عنوان شد و این فرد اعتقاد داشت که بدن اسنان مطابق با گروه خونی خود به غذاهای مختلف پاسخ می‌دهد. تئوری رژیم گروه خونی بر این باور است که غذاهای دارای لکتین با برخی از گروه های خونی موجود ناسازگاری دارند. این اتفاق می تواند باعث توده شدن و به هم چسبیدگی گلبول‌های قرمز خون و تشکیل آگلوتیناسیون شود و بیماری‌های مختلفی مانند مشکلات قلبی، کلیوی و حتی سرطان را به وجود آورد.

تحقیقات دامائو نشان داد که نوع گروه خونی می تواند بر هضم غذاهای مختلف به سبب تفاوت‌های ترشحات معده اثر بگذارد. به عنوان نمونه افراد دارای گروه خونی O به دلیل داشتن سطح بالای اسید معده، توانایی خوبی در هضم گوشت دارند.َ

بنابراین رژیم گروه خونی می تواند بر هضم غذاهای مختلف موثر باشد و نقش منفی لکتین را خنثی کند. در چنین حالتی می‌تواند بر پایین آوردن وزن شما اثر بگذارد و سلامت شما را بهبود ببخشد. تحقیقات بر روی گروه‌های خونی در سالیان اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و دلایل محکمی بر موثر بودن گروه خونی افراد بر رژیم غذایی وجود دارد که بی توجهی به آنها حتی مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی به چه معناست؟

بر اساس آزمایشات و تحقیقات صورت گرفته بر این دسته از رژیم‌ها، متخصصان و پژوهشگران دریافتند که توجه به گروه خونی هر فرد در انتخاب رژیم‌های غذایی نقش مهمی را ایفا می‌کند. بر همین اساس، گروه خونی ارتباط نزدیکی با هضم مواد غذایی مختلف دارد و هر گروه خونی توانایی هضم و جذب نوع خاصی از مواد غذایی را داراست. بر طبق این نظریه انتخاب یک رژیم غذایی درست که در آن نوع گروه خونی فرد نیز در نظر گرفته شده باشد، در بهبود هضم غذاها، حفظ وزن ایده‌آل بدن، افزایش انرژی و جلوگیری از بروز انواع سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی و عروقی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

از آنجایی که ما آشنایی کاملی از بدن و وضعیت سلامت جسمانی خود نداریم، انتخاب یک رژیم خاص بسیار سخت و چالش برانگیز است، زیرا ما از تناسب رژیم‌ها با بدن خود مطلع نیستیم. برخی از طرفداران رژیم‌های خونی بر این باورند اگرچه این دسته از رژیم‌ها دارای تائیدیه‌های رسمی نیستند و درصد تاثیرگذاری مثبت آنها مشخص نیست، اما پیروی از این رژیم‌ها، ناکارآمد و مضر نخواهد بود. علاقه به این دسته‌ از رژیم‌ها همچنان میان مردم وجود دارد. وجود کتاب‌هایی با همین مضمون در کتاب‌فروشی‌ها گواه همین موضوع می‌باشد و هرکدام ادعا می‌کنند که در صورت بهترین نبودن موثر هستند.

تاریخچه پیدایش رژیم غذایی بر اساس گروه خونی

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی

در سال ۱۹۹۶ میلادی فردی به نام پیتر آدامو که متخصص طب سوزنی بود، کتابی را با این مضمون منتشر کرد: “چگونه افراد می‌توانند زندگی سالم‌تر و طولانی‌تری داشته باشند و با توجه به گروه خونی خود به وزن ایده‌آل برسند”. در این کتاب نوشته شده بود که انتخاب چاشنی‌ها، ادویه‌ها، ترشیجات و … باید بر اساس گروه خونی فرد صورت بگیرد و این موارد تاثیر بسزایی در سلامت فرد دارد. این کتاب به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آن دوره مبدل شد و مردم با مراجعه به این کتاب در تلاش بودند که رژیم غذایی، نحوه غذا خوردن و حتی ورزش خود را بر مبنای گروه خونی خود تنظیم کنند.

بر اساس نظریه‌های متخصصان تغذیه و سلامت، نوع خون اولیه اجداد انسان‌ها O بوده است که بخش اصلی آن را پروتئین حیوانی تشکیل می‌دهد. گروه خونی A با رواج کشاورزی در میان انسان‌ها و افزایش رژیم‌های گیاهی ایجاد شد. با افزایش مصرف لبنیات در میان مردمان عشایر گروه خونی B تکامل یافت و در این میان گروه خونی AB با درهم آمیختن گروه‌های A و B تشکیل شد. البته درباره درستی این نظریه اتفاق نظری میان متخصصان و پژوهشگران وجود ندارد.

برخی دیگر بر این باورند که گروه خونی A اولین گروه خونی موجود در میان انسان‌ها بوده است و بر همین اساس از عدم وجود ارتباط میان نوع خون و هضم غذا صحبت به میان می‌آوردند. استفاده از رژیم غذایی بر اساس گروه خونی در برخی از افراد دارای اثرات و نتایج مثبت بوده است. در این روش شما علاوه بر آگاهی یافتن از گروه خونی خود، دارای یک رژیم غذایی مناسب و مخصوص می‌باشید. بنابراین باید توجه خود را نسبت به رژیم بر اساس گروه خونی بیشتر کنید و به دنبال سازگاری بهتری بگردید.

رژیم غذایی برای گروه خونی B

افرادی که گروه خونی B دارند، می‌توانند رژیم متنوعی از گوشت، لبنیات، میوه، سبزیجات و غذاهای دریایی را داشته باشند. افرادی که دارای این گروه خونی هستند و تمایل به کاهش وزن دارند، مصرف مواردی مانند جگر، شیرین بیان، تخم مرغ و سبزیجات سبز رنگ به آنها در کاهش وزن کمک زیادی خواهد کرد. علاوه بر این موارد از مصرف مرغ، ذرت، کنجد، عدس، گوجه فرنگی، بادام زمینی و گندم خودداری کنید.

رژیم غذایی برای گروه خونی A

رژیم غذایی که برای گروه خونی A در نظر گرفته شده است، متشکل از میوه، سبزیجات، لوبیا، حبوبات و غلات می‌باشد و بهتر است که از مصرف گوشت پرهیز کنند. این دسته از افراد بدلیل اینکه سیستم ایمنی حساسی دارند، باید از مواد غذایی تازه و ارگانیک استفاده کنند. افرادی که گروه خونی A دارند، بهتر است از ورزش‌های سبک با شدت کم استفاده کنند و مراقبه یکی از پیشنهادات مناسب برای این گروه از افراد می‌باشد.

رژیم غذایی برای گروه خونی AB

در رژیم غذایی مخصوص گروه خونی AB مصرف مواردی همچون لبنیات، توفو، گوشت بره، سبزیجات، غلات و میوه توصیه می‌شود. اگر قصد کاهش وزن دارید، مواردی مانند غذاهای دریایی، توفو، سبزیجات سبز و کله ماهی معجزه می‌کند و بالعکس از خوردن لوبیا، ذرت، گندم سیاه و مرغ بپرهیزید. افرادی که دارای گروه خونی AB می‌باشند، معده‌شان تمایلی به داشتن اسید به میزان بالا ندارد و بهتر است مواردی همچون کافئین، الکل و گوشت دودی را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف نمایند.

رژیم غذایی برای گروه خونی O

افراد با گروه خونی O باید مواد غذایی حاوی پروتئین بالا مصرف کرده و گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات و میوه را در برنامه غذایی خود قرار بدهند. در این رژیم غذایی مصرف غلات و حبوبات توصیه نمی‌شود. افرادی که تمایل به کاهش وزن دارند، مواردی همچون گوشت قرمز، کلم بروکلی، غذاهای دریایی، کله ماهی، اسفناج و روغن زیتون در کاهش وزن معجزه می‌کنند و بهتر است که ذرت، گندم و لبنیات را از برنامه غذایی خود حذف نمایند. به افرادی که گروه خونی O دارند، انجام ورزش‌های هوازی با شدت زیاد و مصرف مکمل‌های مناسب توصیه می‌شود.

نکات طلایی درباره رژیم بر اساس گروه خونی

نکات طلایی درباره رژیم بر اساس گروه خونی

  • آگاهی از گروهی خونی

برای اینکه بتوانید از این نوع رژیم‌ها استفاده کنید، نیازمند اطلاع یافتن از گروه خونی خود هستید. پس از مطلع شدن از گروه خونی‌تان شما قادر خواهید بود که بسته به نوع گروه خونی به انتخاب رژیم مخصوص خود بپردازید.

  • محدودیت‌ های استفاده از این رژیم

با توجه به اینکه هر گروه خونی دارای یک نوع رژیم غذایی مخصوص می‌باشد، به همین دلیل ممکن است که لیست مواد غذایی شما محدودتر شود. برای مثال اگر شما در گذشته از رژیم غذایی خاصی پیروی نمی‌کردید و مواد غذایی دلخواهتان را مصرف می‌کردید، در اینجا قضیه بالعکس می‌شود. با توجه به نوع رژیم شما قادر به مصرف برخی از مواد غذایی می‌باشید که در رژیم غذایی‌تان از پیش تعیین شده باشد. جالب توجه است که در این نوع رژیم‌ها، توصیه‌های متعددی جهت مصرف انواع ادویه‌ها و چاشنی‌ها وجود دارد و شما قادر به مصرف نوع خاصی از ادویه‌ها خواهید بود.

  • نحوه خرید مواد غذایی

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که رژیم‌های وابسته به گروه خونی را انتخاب کرده‌اید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که نوع رژیم شما تعیین کننده مواد غذایی است که خریداری می‌کنید. در این نوع رژیم‌ها مصرف غذاهای تازه و ارگانیک توصیه می‌شود و شما را از خرید غذاهای بسته بندی شده که دارای مواد نگهدارنده هستند، منع می‌کند. اگر شما از طرفداران پروپاقرص گوشت یا سیب زمینی هستید و گروه خونی‌تان A می‌باشد که در آن به مصرف سبزیجات توصیه می‌شود، قطعا از داشتن چنین رژیمی خوشحال نخواهید شد.

  • نوع ورزش

هر رژیم وابسته به گروه خونی دارای برخی تمرینات ورزشی مخصوص می‌باشد که مختص همان گروه بوده و علاوه بر رعایت دستورات رژیم، انجام فعالیت‌های ورزشی امری ضروری به شمار می‌رود. مثلا ورزش‌های یوگا، تای چی، دوچرخه سواری، دویدن یا تمرینات هوازی از فعالیت‌هایی هستند که هر کدامشان برای یک گروه خونی خاص تعیین می‌شود.

معایب استفاده از رژیم‌ های خونی

  • رژیم‌های خونی مصرف نوع خاصی از مواد غذایی را به هر گروه پیشنهاد می‌کند. با توجه به این موضوع فردی که دارای دیابت باشد و در رژیم غذایی او مصرف پروتئین بالا توصیه شده در صورتیکه فردی دیگر که او نیز مبتلا به دیابت است، از خوردن مرغ و لبنیات منع می‌شود. این موارد باعث بروز مشکلاتی در افراد بیمار می‌شود و بر همین اساس انجمن دیابت آمریکا برنامه‌های غذایی متناسبی برای فرد تعیین می‌کند و او را از خوردن گروه‌های غذایی اصلی منع نمی‌کند.
  • در برخی موارد گفته می‌شود که پیروی از رژیم‌های خونی افراد را از ابتلا به بیماری‌های مختلفی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون، سرطان‌ها و … دور نگه می‌دارد، در حالیکه درستی این نظریه هنوز تائید نشده است. طبق گفته برخی دیگر از متخصصان، رژیم‌های خونی که تاثیر مثبتی روی کاهش وزن افراد دارد، در جلوگیری از ابتلا به این بیماری‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند.
  • از آنجایی که استفاده از رژیم‌های خونی با محدودیت‌هایی در مصرف مواد غذایی همراه است، فرد باید مدت زمان زیادی را صرف پختن غذاهای سالم نماید. علاوه بر این در رژیم‌های خونی به استفاده از مواد غذایی تازه و ارگانیک و مکمل‌های خاص توصیه می‌شود و امکان افزایش قیمت این مواد نیز وجود دارد که برخی از افراد قادر به خرید تمام اقلام لازم نمی‌باشند.

در پایان

رژیم بر اساس گروه خونی محدودیت هایی را برای شما ایجاد می کند اما توجه کنید که بدن به انواع مواد غذایی نیاز دارد. بنابراین رژیم غذایی خود را به گونه‌ای بچینید که شامل تمام مواد مورد نیاز بدن انسان باشد. اما برای ایجاد تغییرات خوب در سبک زندگی رژیم گروه خونی بهانه‌ای بسیار خوب است. اینکه کدام غذاها برای شما بهتر می‌باشد و موجب شادابی خواهد بود. در نتیجه زندگی سالم‌تر و شادتری دارید و خود را از ابتلا به بیماری‌های مختلف حفظ می‌کنید.

اگر تاکنون رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کرده‌اید و حال فکر تغییر آن را در سر می‌پرورانید، با پزشک یا کارشناس تغذیه خود در این رابطه مشورت کنید. امیدواریم این مطلب توانسته باشد رضایت شما را جلب کرده و سرنخ های مهمی را برای داشتن شرایط بهتر داده باشد. در هر حال می توانید با جستجویی کوتاه در قسمت های مختلف وبلاگ مالتینا از اطلاعات بیشتری در حوزه های مختلف بهره ببرید. بخش سلامت و زیبایی پر شده از موضوعات متنوع در این خصوص که کیفیت زندگی شما را بهبود خواهد بخشید.

دوستان خود را با اشتراک گذاری این مطلب در رسانه‌های اجتماعی از وجود مسئله رژیم بر اساس گروه خونی آگاه نمایید و بر محبوبیت ما بیافزایید. در پایان اگر هنوز سوالی در خصوص مطلب فوق برایتان باقی مانده است، از طریق بخش نظرات اعلام کنید.

مطالب پیشنهادی:

فشار خون بالا؛ تشخیص، روش های پیشگیری و درمان آن

کپسول ویتامین K آمریکایی | کمک به انعقاد خون و پیشگیری از سرطان

خواص خرمالو برای قلبی سالم، کاهش استرس، تقویت بینایی و رژیم تناسب اندام

خواص انبه برای داشتن پوست و موی زیبا و حفظ سلامتی بدن